- Dizajn
- Super AMOLED zaslon
- Brzina rada Android OS-a
- Fotoaparat
- Nema Beats slušalica u prodajnom paketu
- Nema zasebne tipke fotoaparata
UVOD i KONKURENCIJA
Da, službeno smo dočekali i taj dan − HTC-ovi uređaji više nisu tehnički nabrijane ciglice koje i mobi-freakovi teško razlikuju na prvi pogled, jer je na tržistu uvijek desetak sličnih modela. Sa serijom uređaja One HTC je okrenuo novu stranicu u izgledu svojih uređaja i sada su oni lijepo zaobljeni, fino leze u ruci, ugodni na dodir i tanki. Baš kao konkurentni Samsungovi uređaji.
Još jedna sličnost sa južnokorejskom konkurencijom koja nas veseli na prvi pogled je što HTC One S nakon našeg neprestanog gunđanja ima Super AMOLED zaslon umjesto S- LCD-a. Sada konačno možete vidjeti što piše u poruci koju čitate na svom osunčanom zaslonu One S- a. Svim navedenim, jasno je da HTC želi "skinuti" Samsungovu Galaxy obitelj s trona svojim "jedinicama". No hoće li "jedinice" postati odlikaši ne ovisi samo o zaslonu i dizajnu uređaja.
PRODAJNI PAKET, OPREMA
Iako je One S u obitelji One drugi uređaj ukoliko gledamo cijene, istina je da je on zapravo puno bliže cijenom One X- u nego li One V- u, razlika je tek u petstotinjak kuna u slobodnoj prodaji. To One S stavlja u prilično nezgodnu poziciju u kojoj je skuplji od na primjer Sonyevog top modela Xperie S, zbog čega ćemo ga i uspoređivati s najboljima.
Prodajni paket u kojem dolazi zbog toga smatramo prilično siromašnim, tek punjač, USB kabel i standardne HTC- ove slušalice razočarat će korisnike koji će za uređaj platiti oko 4,500 kuna. S obzirom da se HTC One S hvali TV izlazom i Beats audio podrskom, mogli su nam za tu cijenu dodati ili Beats slušalice ili kabel za spajanje s televizorm. Ili kad drugi put pogledamo cijenu- oboje...
UREĐAJ, DIZAJN, ERGONOMIJA
Što se dizajna tiče, već smo u uvodu rekli da je HTC serijom One na tom polju napravio veliki korak naprijed. One S je zato pravi tanak i lijep uređaj koji će privlačiti ljubomorne poglede. Dimenzije uređaja su po nama optimalne za današnji uređaje visoke i više srednje klase sa 4,3 inčnim zaslonom. Ne znamo što bismo prije pohvalili na području dimenzija- idealnu težinu od oko 120 grama ili debljinu uređaja od samo 7,8 milimetara.
Kvaliteta korištenih materijala je vrlo dobra, pohvaljujemo i Gorilla staklo koje štiti zaslon, ali ipak imamo i jednu malu primjedbu. Plastični pokrov koji pokriva stranu oko otvora kamere i iza kojeg se krije utor za microSD karticu microSIM nije jednako kvalitetno izrađen kao ostatak tijela, moguće ga je čak natjerati da "cvrči", te djeluje labavo.
Za razliku od HTC One X-a kojeg muči ergonomija po pitanju korištenja uređaja s jednom rukom, kod One S-a nećete imati takvih problema što pokazuje da je zaslon veličine 4,3 inča maksimum ukoliko mobitele želimo zadržati kao uređaje koje koristimo jednom rukom. Pohvaljujemo postojanje tri senzorske funkcijske tipke ispod zaslona koje olakšavaju kretanje izbornicima.
Ipak, po pitanju ergonomije HTC One S ima iste probleme kao i One X kada su u pitanju tipka za zaključavanje uređaja i regulaciju glasnoće zvuka koje su preplitke, nepostojanje zasebne tipke fotoaparata i nezaštićeni microUSB utor. No za razliku od starijeg brata One S ima blago gumiran donji stražnji dio uređaja zbog čega bolje leži u ruci. Sve u svemu One S je ergonomičniji uređaj od One X- a, no još uvije iza najboljih uređaja po tom pitanju koji imaju blago zaobljene stražnje dijelove ili lagana izbočenja koja olakšavaju rukovanje.
ZASLON
Super AMOLED zaslon sam po sebi garancija je kvalitete prikaza, a konačno su to shvatili i u HTC- u. Njegovom implementacijom u One S napravili su po nama dobar potez, jer se S- LCD po pitanju prikaza boja, kutovima gledanja i čitljivosti pod suncem nije mogao nositi sa Super AMOLED-om.
Za razliku od modela One X, na One S- u je otključavanje uređaja putem virtualnog prstena, kao i prečaci sa pozicioniranjem aplikacije unutar njega radilo izvrsno.
BATERIJA i PUNJENJE
Bateriju One S nećete vidjeti ukoliko uređaj ne odnesete serviseru ili ako ga razbijete na dijelove, no mi smo saznali kako se unutra krije baterija kapaciteta 1650 mAh. Sad kada znamo da HTC ima bateriju i većeg kapaciteta, mogli bismo gunđati zašto se ona nije našla u One S- u, ali u praksi se i ova postojeća pokazala solidnom, te će vam nakon sat i 45 minuta ponuditi dan i pol umjerenog korištenja prije sljedećeg punjenja.
OPERATIVNI SUSTAV i TEHNIČKA OSNOVICA
Kako i priliči cjenovnom rangu kojem pripada- HTC One S ima jaku tehničku osnovicu- 1 GB RAM-a, 16 GB slobodnih za pohranu vaših podataka, Dual Core 1,5 GHz Krait procesor i Adreno 225 grafički procesor. Čitatelji koji prate trendove u svijetu mobilnih telefona prigovorit će kako nedostaje quad- core procesor i opet će nasjesti na marketinški trik. HTC One S- ov Dual Core procesor prema svim testovima je brži od većine danas dostupnih quad core mobitela, pa i kućne perjanice One X-a. Ovaj uređaj pravi je dokaz da sva ta panika oko povećanja broja jezgri procesora i nije opravdana, jer je i sa dvije jezgre manje One S jedan od najbržih uređaja koje danas možete pronaći na tržištu.
POZIVI, IMENIK, SMS, ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE...
Kao i većina imenika danas dostupnih na Android platformi i HTC- oc ima neopisivu želju da se sinkronizira sa svim vašim računima, a ako ne može s vašima, onda barem s računima vaših prijatelja. Zbog toga na imenik nećemo trošiti previše riječi- ukratko sve je tu, uključujući i smart dial. Pregled SMS, MMS, e- mail i ostalih poruka je krajnje jednostavan, a virtualna tipkovnica je ugodna za korištenje bez obzira na veličinu vašeg prsta. Podešavanje funkcije alarma i unos podataka u kalendar također je jednostavno, kao i na ostalim Androidima.
Šećer dolazi na kraju kažu, a u ovom poglavlju posvećnom softveru šećer je Android oznake 4.0 Ice Cream Sandwich i HTC- ova dorada Sense u verziji 4.0. Sigurno se pitate zašto tek sada spominjemo ove nove verzije softvera? Odgovor je jednostavan- napredak ostvaren u njima po pitanju funkcionalnosti nije revolucionaran, više se radi o "dekorativnom" radu. Novom verzijom Sensea HTC- ovi uređaji dobili su još više mogućnosti personalizacije početnog zaslona i izgleda zaslona zaključanog uređaja, dodan je i novi izgled task managera, promijenjen je izgled trake s notifikacijama... Navedene promjene ćete jedva primijetiti u korištenju uređaja, ali ipak nas vesele.
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Svi koji vole multimediju cijene Android uređaje zbog toga što pri razmjeni datoteka s računalom ne moraju instalirati "neke tamo" programe da bi prebacili filmić, mp3-icu ili fotku, a ni HTC One nije iznimka. Pregledavanje fotografija na uređaju je ugodnije nego u prijašnjim verzijam Sensea, a pod ugodnije mislimo na brži prikaz pregledavanih materijala. Preglednik fotografija je dobro integriran sa internetskim servisima, te će ukoliko mu dopustite u galeriji vašeg One S-a biti vidljive i fotografije s Facebooka, Flickra i ostalih podrzanih servisa. Video player je, baš kao i aplikacija FM radija pregledan i intuitivan, te moćan, što i ne čudi s obzirom na prilično moćnu tehničku osnovicu uređaja. Music player je doživio značajniji redizajn koji nam se sviđa jer je pregledan i dobro integriran sa servisima poput SoundHounda, te uspješno implementira već toliko puta viđeni cover flow u svoj dizajn. Beats audio podrška je prisutna na ovom modelu, te se iskreno nadamo da će u nekim sljedećim verzijama Beats slušalice biti dio standardne opreme pošto se radi o uređaju s vrlo dobrom kvalitetom reproduciranog zvuka.
KAMERA
8 megapikselni fotoaparat One S-a možda nema zaseban procesor koji bi upravljao njime poput onog na One X-u, ali je i bez njega vrlo dobar. Ono što nam se sviđa kod fotoaparata su vrlo dobra kvaliteta fotografija, zabavni i upotrebljivi efekti koji podsjećaju na popularni Instagram i dvije funkcije- prva je mogućnost "okidanja" fotografije za vrijeme snimanja videa, a druga je mogućnost snimanja više uzastopnih fotografija od kojih onda možete izabrati onu koja vam se najviše sviđa. Ako nekog zanima fotkanje s ovim uređajem po noći, tu je i LED bljeskalica.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Što se video mogućnosti tiče, one su na papiru sa rezolucijom od 1080p i 30 sličica pri sekundi u rangu konkurencije, dok nas u stvarnosti i nisu baš očarale.
POVEZIVANJE, INTERNET, GPS NAVIGACIJA
Nakon svega pročitanog o ovom uređaju, ne mislite valjda da ćemo u poglavlju o povezivosti napisati bilo što drugo osim da HTC One S ima sve što je na području povezivosti danas dostupno- od Bluetootha u verziji 4.0 do DLNA. Surfanje na ovom uređaju je brzo i ugodno, a ugrađeni internet preglednik podržava i prikazivanje Flash sadržaja. Navigiranje kroz bespuća interneta je jednostavno i intuitivno, a za korištenje preglednika neće vam trebati nikakva uputstva.
Navigacija Google Mapama, koja se usavršava iz dana u dan, dostupna je i na ovom Android uređaju, ali da je manjkava jasno je i HTC- u koji nudi i svoju inačicu navigacije koja se nažalost naplaćuje.
ZAKLJUČAK
Na pitanje iz uvoda hoće li HTC svojim "Oneovima" stvoriti obitelj koja će biti dostojna konkurencija Samsungovim Galaxyima odlučit će krajnji kupci. Ipak, ono što možemo definitivno zaključiti jest da je treći testirani član - HTC One S izvrstan uređaj. Prema našem subjektivnom dojmu u konkurenciji danas dostupnih uređaja s dijagonalom zaslona 4,3 inča One S je jedan od najboljih uređaja koje ćete pronaći, kako po kvaliteti izrade, tako po brzini, zaslonu i iskustvu korištenja.
Ono što nas muči jest što između trojice braće X-a i V- a, S nije u sredini, točnije preblizu je top modelu One X-u, kako cijenom tako i karakteristikama - radi se o bržem uređaju od službenog najjačeg HTC-ovog uređaja u manjem, tanjem, lakšem, ergonomičnijem i privlačnijem tijelu. Čak bismo se usudili reći da ima i bolji zaslon. Drugi problem je što je One S skuplji od top modela konkurencije, te 500tinjak kuna jeftiniji od One X-a i Galaxy SIII-a. Hoće li HTC One S zbog čudnog pozicioniranju u HTC-ovoj obitelji i na tržištu ostati u sjeni većeg brata ili će ga zasjeniti, pokazat će vrijeme. Vrijeme koje bismo mi voljeli vratiti da bismo se još malo mogli družiti s ovim izvrsnim mobitelom.
-
Naziv:HTC One S
-
Dimenzije:130.9 x 65 x 7.8 mm
-
Težina:119.5 grama
-
Dijagonala i rezolucija:4.3 inča, 540 x 960 piksela
-
Gustoća piksela:256 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 1650 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):317h; 10h 30min
-
Inačica (dorada):v4.0 (Ice Cream Sandwich)
-
Čipset:Qualcomm MSM8290 Snapdragon
-
Procesor:Dual-core 1.5 GHz Krait
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:Adreno 225
-
Prednja kamera:VGA
-
Ugrađena memorija:16 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica9
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja8
-
Tehnička osnovica10
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija7