UVOD
Iako se na našem tržištu pojavio tek nedavno, u veljači 2010. Huawei je izdao jeftinu alterantivu dotadašnjim skupljim Android OS mobitelima. Huawei U8300 ujedno označava i ulazak ove kineske tvrtke na mala vrata i hrvatsko tržište.
Uređaj je namijenjen mladima kojima je Facebook, Twitter i česta provjera e-maila kako užitak tako i potreba. Samim time čini se idealnim za ubrzan način života. Na prvi pogled odmah se primjećuje interesantan izgled koji je svojevrsna izvedba BlackBerrya s QWERTZ tipkovnicom i navigacijskom kuglicom, a dolazi u čitavom nizu boja.
Huawei U8300 u svakom slučaju karakteristikama može konkurirati Androidom pokretanim mobitelima dostupnima na tržištu, obzirom da sadrži sve karakteristike koje bi netko mogao očekivati - od relativno kvalitetne kamere (3.15 mpx), pristupa društvenim mrežama, pa čak i navigacije. Ako u jednadžbu uvrstimo glavnu prednost ovog mobitela – cijenu, može se smatrati kako odnedavno unutar Android kategorije i Huawei ima svog "konja za trku".
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije i težina: 94 x 64 x 11 mm, 104 g
- Zaslon: TFT osjetljiv na dodir, 256K boja, 320x240 piksela, 2.6"
- Operativni sustav: Android OS v2.1 (Eclair)
- Memorija: microSD do 16GB
- Multimedija: 3.5 mm audio ulaz, MP3/WAV/WMA/eAAC+; MP4/WMV/H.264/H.263 player
- Povezivanje: EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth
- Kamera: 3.15 mpx, LED osvjetljenje
- Baterija: Li-Ion 930 mAh
ZAŠTO KUPITI?
- cijena
- QWERTZ tipkovnica, trackball
- Android OS
- 3G, WiFi, GPS
ZAŠTO NE KUPITI?
- kvaliteta izrade
- dodirni zaslon
PAKIRANJE, UREĐAJ, DIZAJN
Kao glavna prednost ovog uređaja može se navesti cijena, što ga definitivno svrstava u niži cjenovni razred. S druge pak strane to odlično korespondira s njegovim mogućnostima. Kao još jedna prednost može se istaknuti kombinacija dodirnog zaslona, QWERTZ tipkovnice i kuglice za navigaciju u stilu BlackBerrya. S time u skladu ovaj uređaj odgovarat će preferencijama zahtjevnijih, poslovnih korisnika, kao i svih ostalih koji se mogu prepoznati u upotrebi ovih karakteristika. Sve navedeno, kao i primamljiv i inovativan dizajn mogu se smatrati prilično dobrim razlozima za kupnju ove simpatične, uslužne i ponajviše jeftine kineske tvorevine.
Ipak, dodirni zaslon nije najprecizniji niti najosjetljiviji pa kalibracija zahtjeva strpljenje, dok samo upravljanje ovim simpatičnim mališanom zahtjeva određenu dozu navikavanja.
Zaslon prolazi bez ikakvih zamjerki što se prikaza tiče, međutim ako govorimo o dodirnoj tehnologiji definitivno ne može parirati iPhoneu ili sličnim telefonima, no nakon navikavanja i kalibracije preciznost i osjetljivost prelaze u rutinu i pogreške u operiranju uređajem smanjuju se na zanemariv minimum, pa se tako može slobodno kazati kako je nakon incijalnof razdoblja mobitel prilično zgodan za upravljanje, no brži i bolji softver mu nebi odmogao.
QWERTZ tipkovnica jednako tako nije najsretnije riješena pa često prilikom pisanja poruka izostavlja slova, što se može pripisati i softveru koji je često kritizirani Android 2.1. Sam softver ne funkcionira najbolje, ima prilično puno bugova, no ipak se ne može reći da značajno ometa operiranje na telefonu. Stoga, ovaj telefon neće kupiti oni kojima treba hiperefikasnost i za nju su spremni izdvojiti veću količinu novca.
Huawei U8300 usprkos interesantnom dizajnu u ruci ne leži najbolje, što je vjerojatno zbog materijala maske koji ga čini prilično sklizavim u vrućih ljetnih mjeseci ili stresnijih situacija. Može se smatrati kako težinom mobitel doista odgovara, no ne može se pohvaliti nekom kvalitetom izrade. Mekana plastika, kao materijal od koje je rađena maska, ostavlja dojam krhkosti prilično lako se odvaja i definitivno poziva na pojačan oprez ili kupnju neke od izvedbi futrola kojih nedostaje na tržištu.
Ono što ovaj uređaj zasigurno izdvaja od ostalih Androida jesu odvojene tipke za javljanje/negaciju poziva kao i tipka "back" te tipka koja ima funkciju otvaranja dodatnih opcija. Nakon kraćeg navikavanja, postaje nezamjenjivom.
Punjenje prosječno traje oko 3 sata. Baterija u razgovoru traje oko 5h, a u stand by-u oko 450 sati. Iskustvo korištenja govori kako baterija traje oko 1 dan što je zapravo i u skladu sa ostalim mobitelima u klasi.
SUČELJE
Huawei U8300 dolazi s ugrađenim Androidom u verziji 2.1 koji se (iako intuitivan), nije pokazao naročito brzim na ovom modelu. Na početnom ekranu ponuđene su tri najbitnije opcije, dok je sve ostalo podložno modifikacijama prema preferencijama korisnika.
Početni zaslon i izbornik
Listanje bilo čega, pa tako i imenika, poziva ili sms-ova može se smatrati najvećim nedostatkom ovog modela. Zbog manjeg ekrana često se dogodi da prst pobjegne na sam njegov rub pa tako prikaz završava na samom kraju sadržaja, što je posebice iritantno kod poziva. SMS pregled u obliku konverzacije sigurno je nešto što se treba pohvaliti, a MMS i Email klijenti poput Gmail-a i Yahoo-a neizostavni su svakodnevni alati koji, iako ponešto sporiji, definitivno služe svrsi.
Kalendar je solidno riješen i ne zahtjeva nikakvo posebno navikavanje. K tome ga je u potpunosti moguće sinkornizirati s Outlookom što zaboravljanje obveza jednostavno čini težim. Nedostatak kalendara je mjesečni pregled u kojem pogađanje pravog mjeseca zbog nepreciznijeg dodirnog zaslona može predstaviti problem. Postoji predinstalirana demo verzija Office preglednika i uređivača kao i preglednik PDF datoteka, koji odlično funkcioniraju.
Preglednik slika i glazbe kao takav je intuitivan i prilično je dobar, a slike u thumbinal pregledu prilično se brzo otvaraju, zumiraju uz pomoć dodatne tipke za opcije i s njima se prilično lako operira. Grafički i funkcionalno, multimedijalni dio je odlično rješen a brzinom odgovara i zahtjevnijim korisnicima. Glazbeni dio je u potpunosti zadovoljavajuć, slušalice su kvalitetnije izrade tako da ne ispadaju iz uha niti tijekom trčanja, pružaju čist zvuk no glasnoćom ipak ne zadovoljavaju zahtjevnije korisnike. Zvučnik je, s druge strane prilično glasan i nakon nekog vremena slušanja ne proizvodi onaj "kreštavi" osjećaj u ušima koji se pojedinim korisnicima može učiniti iritantnim.
Kamera od 3.15 Mpx je ipak inferiornija od konkurencije. Fotografira se prilično jednostavnim sučeljem koji pritiskom na tipku za dodatne opcije nudi zum kao i određene efetke, međutim jednostavno sučelje omogućava i brzo "okidanje" fotografije bez pretjerano mnogo međukoraka. Snimanje videa slično je riješeno, dakle krajnje jednostavno i funkcionalno, za svaku pohvalu.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Učitavanje stranica u web pregledniku je nešto sporije od konkurencije, no aplikacije za društvene mreže rade brzo. Pregledavanje Youtubea nudi se u posebnoj aplikaciji i putem preglednika, a ovo prvo se pokazalo kao brži i bolji način pregledavanja sadržaja bez nepotrebnog čekanja (ovisno o brzini konekcije).
Ovaj povoljni uređaj podržava i navigiranje kroz Google Mape
GPS navigacija riješena je putem Google mapa. Uređaj prilično brzo nalazi lokaciju i služi svrsi, naročito ako ste na biciklu i možete često pogledati u mobitele.
ZAKLJUČAK
Ako vas poneki bug i sporiji OS izbacuju iz takta, ovo možda i nije najbolja opcija. No, za ovu cijenu se ne može naći mobitel s više opcija na tržištu uz QWERTY tipkovnicu. Ako želite jeftin i multifunkcionalan mobitel, a nemate pretjerano mnogo novca, ovo je defitivno model za vas.
-
Naziv:Ostali U8300