1. Uvod
Iako bez mobitela ne možete, vrlo rado nosite i glazbu sa sobom, a najradije bi na postavljeno pitanje u uvodu odgovorili: "Oboje je bitno“. Novi Motorolin uređaj pod nazivom ROKR E8 dolazi s mnogo glazbe i dobro se nosi s njom.
U seriji ROKR nalazi se i prethodnik Z6, koji je nešto drugačijeg koncepta (klizni uređaj) i u svoje vrijeme je bio jedan od boljih uređaja u klasi glazbenih telefona, čemu je prilično doprinjeo vizualni identitet i odlične slušalice koje su se isporučivale uz njega.
Prethodnik - Motorola Z6
Motorola ROKR E8 je predstavljena na posljednjem CES-u u Las Vegasu, te je tom prilikom zbog inovativnosti pokupila nagrade „Best of CES i „People’s Voice“. No, jedno je uređaj isprobati i pročitati ideju na kojoj je napravljen, a drugo je koristiti ga u svakodnevno za što treba duži period navikavanja.
KONKURENCIJA?
Nokia sa više uređaja XpressMusic serije konkurira sa sličnim mogućnostima i jednako dobrom reprodukcijom zvuka. Sony Ericsson će se jednako dobro suprotstaviti svojom Walkman serijom iz koje bi kao izravnog konkurenta izdvojili W890 koji je možda i vodeći uređaj u konkurenciji zbog omjera cijene i mogućnosti. No niti jedan od konkurentata ne nudi "haptične" tipke (vibiriraju prilikom dodira) osjetljive na dodir. Posebnost je što kada uđete u MP3 player ostale tipke nestaju i dobivate samo one namijenjene glazbi - što je izvan konkurencije.
Službene slike
IDEJA
Pogledajmo prvo ideju, a zatim i samu izvedbu... Nova Motorolina tehnologija ModeShift omogućava da se ovaj mobilni uređaj transformira iz mobitela u MP3 player, ili multimedijalni uređaj prilikom pregledavanja slike ili videa, ne ostavljajući naznaka da se radi o mobitelu nakon što upalite glazbeni svirač ili uđete u multimediju.
U tom trenutku u rukama držite tanak i sjajan "gadget" koji odlično reproducira vaše MP3-ce, ima odličan zaslon sa pregršt informacija i napredan softver koji se brine za sve vezano uz glazbu. Prije nego stisnemo gumb za vraćanje u mod mobitela, treba reći da tu i prestaje inovacija, jer je ostalo prosječno. Koristeći ga u ulozi mobitela zaključujemo da se radi o, iako tankom, prilično širokom i visokom uređaju koji uz to ne nudi ekran na kakav smo navikli na uređajima tih dimenzija. Ali kako za sve postoji opravdanje kod ovog uređaja ono se krije ispod tipkovnice u vidu hapatički aktivne tipkovnice koja upravo omogućava transformaciju koja nas je na prvi pogled zadivila.
Detalji Motorole ROKR E8 s cijenom
PREDNOSTI:
- inovativna tipkovnica i FastScroll luk sa dobrom idejom
- dizajn i funkcionalna rješenja uklopljena u njega
- izgled sučelja i grafika
- 3.5“ konektor i mogućnosti reprodukcije preko slušalica
- reprodukcija preko ugrađenog zvučnika
- sučelje glazbenog playera
NEDOSTATCI:
- baterija
- dimenzije uređaja
- nestandardan zaslon i poveće dimenzije tipkovnice
2. Dizajn, osnovne karakteristike (sučelje), glazba
DIZAJN I MATERIJALI
Ovdje se radi o elegantnom i privlačnom uređaju uz jedini nedostatak što na prvi pogled kada ga upalite podsijeća na znatno jeftiniji uređaj namijenjen starijim ljudima: MOTOFONE F3. Izdaleka ćete zasigurno privlačiti poglede, no rijetko će tko odmah primjetiti da se radi o ROKR-u E8.
Danak sjaju i vizualnoj privlačnosti daje nezahvalan materijal (kao i kod svih glossy mobitela) koji vrlo lako poprima otiske. Ono što najviše oduševljava, što se vizualne strane tiče, su teme i grafike koje dolaze uz uređaj, a realizirane su vrlo privlačno i u skladu sa "ROKR“ imidžom koji se prezentira. Crvene i crne boje, futuristički fontovi i grafike neke su od najboljih koje smo vidjeli na mobilnim uređajima.
Sa stražnje pak strane završna obrada nije najbolja, jer se stražnji poklopac lako pomakne, iako je pozitivno što je prekriven gumom pa uređaj dobro leži u ruci i ne grebe se po raznim površinama.
KORIŠTENJE
Osnovne funkcije mobitela ovaj uređaj obavlja vrlo dobro – glasnoća i čistoća zvuka u razgovoru ostvarena kroz CrystalTalk tehnologiju je odlična.
U ruci leži sasvim pristojno, iako će nekima biti nezgrapan zbog nestandardne širine
Pretraživanje imenika je riješeno standardno dobro i moguć je odabir načina prikaza imena.
Ono što nam se ne sviđa je pomalo sporo reagiranje na otvaranje izbornika, pokretanje multimedijskog playera (ono potraje i više od 5 sekundi), pokretanje fotoaparata (3-4 sekunda), prekid reprodukcije glazbe prilikom primitka poruke i sl. propusti. Tako na primjer ako pišete poruku i tipkate slova, te doživite blokadu od 4-5 sekundi možete biti gotovo sigurni da će vam stići poruka ili poziv za jednako toliko vremena – neshvatljivo je da mobitel ne može podnijeti multitasking primanja poruke i pisanja iste bez blokiranja.
KORISNIČKO SUČELJE - GLAZBA
ROKR utjecaj vidljiv je i u dizajnu sučelja - koje unatoč nabrojanim nedostatcima u prikazu izgleda odlično.
Sustav traženja pjesama u playeru je upravo onakav na kakav su korisnici koji su koristili Winamp Library ili sličan program naviknuli. Intuitivno – sve pjesme možete pregledavati po izvođaču, žanru, imenu, albumima ili nizu drugih sorting uvjeta.
Jedino nam nedostaje nam skakanje po nazivu – naime, nije moguće odabrati redanje po izvođaču i sa početka skočiti na „Placebo“ upisivanjem slova „Pla“ kao u imeniku, nego je potrebno skrolati sve do izvođača vrteći abecedu u glavi.
TIPKOVNICA (ili nešto slično)
Tipkovnica je možda i najzanimljiviji dio uređaja, jer – ona ne postoji (bar ne u onom smislu u kojem smo naviknuli). Sustav funkcionira na principu prepoznavanja dodira na inače glatku površinu pri čemu prostor oko dodirnute površine zavibrira kako bi vam dao znak da ste „pritisnuli tipku“. Zanimljiv koncept koji se još razvija kao tehnologija. Iako je za dodir dovoljna površina od par milimetara razmak između virtualnih tipki na uređaju je upravo zapanjujuć (više od 1 cm).
Gledajući na ovu inovaciju sa bolje strane mislimo da nakon vremena navikavanja ovakav sustav pisanja omogućava izuzetno brzo tipkanje, jer prste i nije potrebno dizat sa tipkovnice. No nije baš da se klizi prstima jer je nekad potrebno malo jače stisnuti.
S lijeve strane se standardno nalaze +/- tipke za podešavanje jačine zvuka ili zooma na kameri, te tipka 2.0 megapikselne kamere, dok se sa desne strane nalazi preklopka koju češće nalazimo na MP3 playerima koja zaključava uređaj dok u drugom smijeru ima funkcija gašenja ili paljenja.
Treba naglasiti da ovakva implementacija zaključavanja tipkovnice isključuje mogućnost automatskog zaključavanja, a treba kritizirati i aktivnost ekrana svo vrijeme kada mobitel nije zaključan, što je jedan od krivaca za naše razočaranje baterijom, o čemu nešto kasnije.
Iznad tipkovnice još je jedan Motorolin originalni „izum“. Tzv. FastScroll navigacijski kotačić koji korisnicima omogućava lagan pregled pohranjenog sadržaja na uređaju. Iako ćete prvi put kad primite uređaj u ruke pomisliti da se može koristiti i za prolaske izbornikom ili imenikom biti ćete u krivu. Iako funkcionira i u njima, nije dovoljno precizan, te ćete za odabir imena iz popisa kontakata radije koristiti standardne gore-dolje tipke. Ono u čemu može poslužiti je brzi prolazak kroz veći popis pjesama. Listati jednog po jednog od 300 izvođača može biti pomalo naporno ako svaki put morate kliknuti tipku dolje, no kod ovog sustava dovoljno je krenuti od sredine luka i pomaknuti palac lijevo ili desno i ovisno o tome koliki je luk popis će vam letjeti pred očima sve brže i brže.
Zanimljiva i funkcionalna ideja, ali zar nije bilo lakše staviti pretraživanje po imenu kao u Imeniku – ne zanima nas 200 izvođača prije onoga kojeg želimo slušati – zanima nas samo taj jedan, konkretan. Ovaj bi sustav više smisla imao na MP3 playeru, jer tamo nema tipkovnice, pa je pretraživanje otežano.
Ono što treba pohvaliti je doprinos vizualnom dojmu – na ugašenom mobitelu potpuno glatke crne površine srebrni luk izgleda efektno.
ZASLON (ili nešto slično)
Druga stvar koja upada u oči na prvi pogled je ekran ovog uređaja. Već smo pokudili „mali ekran“ (2 inča u 16:9 formatu), ali sad bi htjeli naglasiti da on u suštini i nije mali, nego njegova orijentiranost s obzirom na veličinu mobitela odaje takav dojam. Ekran ove veličine sa drugačijom orijentacijom bio bi jedan od većih na nekom Sony Ericssonu K serije, ali činjenica je da se ovdje radi o puno većem uređaju te nam se stoga na ovakav zaslon teže naviknuti.
U usporedbi s Nokijom 6300
Solidna rezolucija i reprodukcija boja, te rješenja izbornika prilagođena upravo njegovim dimenzijama daju najbolje od onoga što se dalo realizirati.
Šest redova za čitanje poruke je sasvim dovoljno, a ako niste SMS ovisnik neće vam smetati ni četiri reda pri pisanju, pogotovo, jer je prikaz fontova vrlo dobar i čitljiv – na bijeloj površini bez onih grešaka koje smo viđali kod Sony-Ericssona gdje boja teme stvara probleme u čitljivosti slova.
BATERIJA
Jedna od najlošijih strana uređaja je baterija. Uz normalno korištenje bez baterije ćete ostati već pri kraju drugog dana nakon punjenja. Kod ovakvog uređaja je jedna od osnovnih stvari dobro trajanje baterije, jer procjenjujemo da je ova baterija dovoljna za jedva jednodnevno stalno slušanje glazbe.
Možda najveći krivac za ovakvo stanje je loša realizacija software-a, koji ne gasi display kada uređaj nije aktivan, konstantno prikazuje (istina privlačan, ali kad ga ne vidite) potpuno nepotreban ROKR logo i sl. propusti, a tu je i mehanička reakcija hapatičkog sustava koja svakako da uzima danak trajanju baterije. Osim toga punjenje je potrajati neprimjereno dugo vremena – što reći – razočaravajuće za glazbeni telefon.
3. Povezivost, napredne funkcije, kamera, multimedija
FOTOAPARAT
Kako se ovdje radi prvenstveno o glazbenom uređaju nedostatak naprednijih funkcija fotoaparata koji u osnovi ima 2.0 megapiskela nećemo kuditi – radi se o prosječnom objektivu s obzirom na cijenu uređaja.
Slike će ispasti tamnije nego što bi očekivali, a sa svjetlije strane zaslon je takvog formata da to nećete ni primijetiti. Ironični smo naravno... upravo zbog ekrana fotoaparat razočarava kao dio koji bi mogli češće upotrebljavati na ovom uređaju.
MEMORIJA
Kako sa uređajem dolazi više od 270 pjesma različitih izvođača, dio prostora od 2 GB, koliko dolazi ugrađeno u telefon, na početku je već iskorišteno, no ipak hvalimo toliku količinu memorije kao i spomenuti besplatni sadržaj. Treba pohvaliti i izbor jeftine microSD kartice za proširenje memorije sve do +4 GB – dovoljno za prosječnog ljubitelja glazbe.
REPRODUKCIJA ZVUKA
Bilo da se radi o zvučniku na mobitelu ili vašim slušalicama koje odaberete za spajanje na 3.5“ konektor ovaj uređaj ima iznimnu kvalitetu reprodukcije.
Ona je odmjereno glasna i precizna, upravo onako kako očekujemo od MP3 playera. Tu je i solidan equalizer, te 7 razina virtualizacije stereo zvuka. Jedino nam nije bilo jasno u kojem slučaju je moguće uključiti 3D proširenje, jer je ta opcija u svakom našem pokušaju, sa različitim formatima, na zvučnik ili slušalice - bila nedostupna.
POVEZIVOST
Standardno ovdje je prisutan Bluetooth kojem možemo zamjeriti komplicirano paljenje i gašenje, dok se prijenos datoteka odvija standardno dobrom brzinom. Također nam se ne sviđa nemogućnost isključivanja upita „Želite li primiti datoteku“, pa kod prebacivanja 300 pjesama preko bluetootha potrebno je jednako toliko puta pritisnuti „DA“, iako ste uređaj s kojim ste povezani stavili među one „kojima vjerujete“.
OSTALE APLIKACIJE
Kao i kod svakog drugog mobitela, tu su dodatne aplikacije i igre. Na ROKR-u E8 aplikacije su pregledne i jednostavne za korištenje, a igre su sasvim pristojne iako ne predstavljaju ništa posebno.
4. Zaključak
Ovaj uređaj namijenjen je skupini zagriženih ljubitelja glazbe koji više od svega cijene dobru kvalitetu reprodukcije i imidž koji dolazi uz ovakav uređaj. A dizajn i poruka koju on odašilje dok ga koristite je: "Koliko to košta, što to sve ima?" Uređaj iz daljine izgleda kao neka ultraskupa Nokia. Mračni predmet želja pojediniaca...Izbliza se dojam može malo pokvariti.
Za ljude koji mobitel koriste za snimanje video isječaka, gledanje istih, fotografiranje, organizaciju dnevnih obaveza - ROKR E8 teže prolazi, dok je Motorola U9 doista savršena - ali nema toliko snažnu inovativnost ROKR-a, osim jedinstvenog vanjskog OLED zaslona.
Dio krivnje je u vrlo korisnoj, ali ipak nedovoljno razvijenoj tehnologiji haptične tipkovnice koja je uzrokovala gotovo i sve negativne strane uređaja: od proširenja dimenzija i izmjene standardnog oblika ekrana - kako bi se integrirala, do loše autonomije zbog iscrpljivanja baterije ovim sustavom simuliranja tipkovnice.
Ipak sumnjamo da će uređaj potpuno podbaciti na tržištu iz razloga što će dobar dio korisnika potpuno moći zanemariti većinu negativnih strana i sa zadovoljstvom će ljudima pokazivati ovaj, na prvi pogled, neobičan uređaj privlačnog dizajna koji uz to fenomenalno reproducira njihovu omiljenu glazbu.
Jednostavn primjer za to je da se ne može dogoditi kao kod Nokija ili Sony Ericsona, da ćete pritiskom na neku brojčanu tipku izaći iz glazbenog svirača dok se upalio vanjski zvučnik, i to baš u gužvi autobusa u javnom prijevozu, umjesto da reprodukcija ide preko Vaših slušalica. S ROKR-om E8 možete samo privući poglede.
-
Naziv:Motorola Test inovacija: Motorola ROKR E8