ZA KOGA JE NAMIJENJEN?
Cijenjeni socket 1366 oduvijek je imao svoju vjernu publiku i iako je od samog početka, financijski gledano, bio svrstan u high-end segment, ljudi nisu zazirali od toga da potegnu u svoj džep kako bi se on i našao u njihovoj konfiguraciji. Nije samo bio problem u samom financiranju procesora, nego i onog svega što dolazi uz njega. Matične ploče za 1366 socket su sve samo ne jeftine, no dio kupaca koji se donekle razumio u nekim pojedinostima, prednostima kojeg ovaj socketa općenito donosi, znali su da se on i više nego isplati.
Ovaj drugi po redu šesterojezgreni Gulftown donosi ono najbolje od samog 1366 socketa. On i i7-980X preuzeli su sav teret „slave“ koju je Bloomfield i Extreme Entusiast Desktop serija na sebi nosila. Stepenica više u proizvodnom procesu donijela je dosta toga gotovo na području svega, od manjeg zagrijavanja i potrošnje, boljeg overclockinga pa i mogućnosti da se onako laički „utrpaju“ još dvije fizičke jezgre u postojeće Core i7 procesore socketa 1366 baš kao što su to napravili u slučaju ova dva procesora.
Više o Intelovim procesorima možete pogledati i u našoj bazi
U usporedbi s i7-980X, i7-970 nema otključani množitelj, te radi na 133 MHz (3,2 GHz), odnosno jedan množitelj manje od svojeg jačeg brata (3,33 GHz). Normalno, shodno tome je i Turbo Boost nešto niži, 3,46 GHz nasprema 3,6 GHz. Sve ostalo je identično u slamku, od podrške za HT (HyperThreading) do TDP-a od 130 W. Kada je malo ranije ove godine po prvi put bio predstavljen Core i7-980X, oduševio nas je svojim performansama, a u isto vrijeme nas je njegova cijena čvrsto spustila na zemlju. Kako to i inače bude, Extreme serija je uvijek imala tu čarobnu stepenicu na 999$, ali čini se kako ćemo se ipak uspjeti na trenutak odvojiti od toga uz pomoć i7 – 970 i njegovih trunčicu slabijih performansi uz gotovo 120$ manju cijenu.
Detaljne specifikacije nema smisla prepisivati, stoga vas upućujemo direktno na stranice Intela gdje je sve uredno pojašnjeno: Intel® Core™ i7-970 Processor
PREDNOSTI
- Performanse u svim aplikacijama
- HyperThreading
- Odličan overclocker
- Relativno hladan s obzirom da ima unutar sebe šest jezgri
NEDOSTACI
- Cijena
- Ništa posebno
TESTNA KONFIGURACIJA
Za potrebe testiranja koristili smo našu Core i7 konfiguraciju ustupljenu od strane Asbisa i Intela:
OVERCLOCKING
Kao svaki pravi overclocker iz i7 LGA-1366 game, niti ovaj Gulftown nije podbacio. Stabilnih 4,2 GHz pri 1,4V smo ostvarili bez problema u kombinaciji s nižim množiteljem i većim BCKL-om, a kako je to overclock od čitavih 1 GHz, performanse su skočile za 20 do 30%. Ne sumnjamo da bi moglo to i više za svrhu benchmarka, ali za 24/7 setup ovakvih 1 GHz pro bono itekako dobro dođe.
3DMARK06 i 3DMARK VANTAGE
Iako vremenom pregažen, 3DMark06 i njegov CPU test i dalje nudi relevantne rezultate, a to se pogotovo odnosni i na 3DMark Vantage. Ova dvojica 3D benchmark programa u sebi skrivaju i CPU testnu komponentu koju uvijek bez ikakvih prigovora rado obavimo.
3D Mark Vantage, više je bolje
U odnosnu na stock postavke i uključeni Turbo Boost, uz pomoć overclockinga performanse su u Vantageu zabilježile 24% napredak, dok je u 3DMark06 to iznosilo još većih 28%.
Cinebench R11.5 64-bit benchmark
Jedan od najpoznatiji render benchmark programa nedavno je promijenio ruho, a tako i prezentaciju svojih rezultata. Princip je ostao isti, pa tako imamo CPU test za više jezgri i dretvi, a pored toga imamo i CPU test za samo jednu jezgru. Ta međusobna razlika je bila konstanta između stock OC setupa. Razlika u performansama između jedne jezgre i šesti jezgri, odnosno dvanaest dretvi, bile je otprilike oko 7,5 puta. Impresivno, zar ne? Kako i neće biti kada je u pitanju šesterojezgreni procesor. Ovdje smo uz pomoć overclocka dobili ugrubo 25% veće perfomanse.
MaxxPI2
Za treći test koristili smo MaxxPI2, benchmarka prihvaćenog od strane HWBota i overclocking zajednice. Program računa broj znamenki broja PI koji mi prethodno odaberemo te pritom mjeri potrebno vrijeme. Mi smo odabrali 32 milijuna znamenki, te time mjerili njegovo potrebno vrijeme izračuna. Ovdje smo isto tako zabilježili 25% veće overclock performanse u odnosnu na stock.
Na stranu „čistokrvnih“ sintetičkih testova upotrijebili smo i par onih s kojima se možete susresti pri svakodnevnoj upotrebi, poput komprimiranja podataka i video obrade. U nastavku detalji.
SiSoftware Sandra 2010
Još jedan od klasičnih benchmarka u kojima se može očitati „sirova snaga“ procesora. Koristili smo dva segmenta testiranja koji se nalaze u sklopu Sandrinog opiširnijeg opusa istih. Jedan je mjerio aritmetičke sposobnosti procesora, dok je drugi zabilježio sposobnosti procesiranja multimedije. Ovdje je isto tako zabilježen sličan pomak u performansama kao i kod predhodnih benchmarka.
WinRar 3.93 64-bit
Vrlo vjerojatno jedan od najjasnijih benchmarka današnjice, susrećete se s njime na svakodnevnoj bazi tokom rada, daleko najpopularniji arhiver podataka i njihovog komprimiranja.
Za prilike testiranje, osim Multithredinga, isprobali smo i komprimiranje podataka sa samo jednom jezgrom.
x264 HD Benchmark 3.0
Za kraj smo ostavili video benchmark koji prikazuje kojom brzinom se, mjerenom u FPS/s, renedira video u HD formatu i x264 codecu. Kao i kod ostalih benchmarka, ovdje je konstanta od 25% overclock poboljšanja performansi u odnosnu na stock i dalje ista.
TEMPERATURE
Uz pomoć Thermalrightovog Venomousa Black X i push-pull kombinacije dvaju ventilatora, uspijeli smo poprilično adekvatno hladiti procesor pod punim opterećenjem i overclockom, a pogotovo na stock postavkama. Očigledno je da se procesor samo po sebi i ne grije toliko, a sve zahvaljujući 32 nm proizvodnom procesu.
Bloomfield poput Core i7-975EE je u ovom testnom području znao dobro zagrijati prostoriju.
ZAKLJUČAK
Nedostatak otključanog množitelja i nešto manjeg radnog takta sigurno neće u potpunosti udovoljiti entuzijastičnog korisnika, ali za sve one druge ovo je i više nego „kralj“ performansi ne-extreme sekcije Intelovih procesora. Iako cijenom nije predaleko odmaknuo od Core i7-980X, ušteda nije za baciti i ona se lako preusmjeri u kupnju kvalitetnog hladnjaka. Općenito je to dosta veliki novac koji je potrebno odvojiti za jedan procesor i popratni sistem koji će ga pratiti. Ova „igračka“ svakako nije za nas „obične smrtnike“, no oni koji ga kupuju sa sigurnošću znaju i zašto ga kupuju, tj. za što im treba. Intel je još jednom uspio nadmašiti sam sebe, a mi s nestrpljenjem očekujemo Sandy Bridge i socket „R“.
-
Naziv:Ostali Intel Core i7 970