UVOD
Proizvođači a i kupci dosad segmentu fiksnih telefona nisu pridodavali previše pažnje, to jest njihov napredak je više-manje nikakav. Tako i danas većina fiksnih telefona u našim domovima (osim što su možda bežični) nemaju nikakvih naprednijih funkcija poput malo boljeg telefonskog imenika, ekrana u boji i sličnih stvari koje i na najjeftinijm mobitelima unazad 5-6 godina uzimamo zdravo za gotovo.
Ovo bi se u budućnosti vrlo lako moglo promijeniti sve većim brojem VOIP telefona nove generacije koji nam nude mogućnost jeftinog telefoniranja putem interneta uz bolju kvalitetu zvuka, napredne internet servise (vremenska prognoza, burza, eBay aukcije…) i brojne druge funkcije. Upravo jedan ovakav telefon nam je stigao na test – Gigaset C590IP.
Riječ je o Dual modelu koji uz mogućnosti klasičnog analognog telefoniranja (PSTN – Public Switched Telephone Network), nudi i VOIP (Voice Over IP) telefoniranje putem SIP (Session Initiation Protocol) protokola koji je ujedno i dominatni protokol za internet telefoniranje u svijetu. Naše dojmove o ovom telefonu ali i VOIP telefoniranju provjerite u nastavku.
KARAKTERISTIKE
- TIP: Bežični analogni/VOIP SIP telefon proširiv s do 6 dodatnih bežičnih slušalica
- Memorija do 150 kontakata – vCard format
- Speakerphone
- Caller ID
- 1.8“ TFT zaslon, 65 000 boja, 128x160 piksela, 6 redova teksta
- HR izbornik
- 2.5 mm priključak za slušalice
- Povezivanje do 6 VOIP SIP korisničkih računa
- Dodavanje do 6 slušalica na bazu
- Dimeznije slušalice – 149 x 49 x 28
POZITIVNO
- Atraktivan dizajn
- Internet servisi
- Kvaliteta zvuka
- Jednostavnost korištenja
- Kompatibilnost sa drugim modelima slušalica
- Besplatno telefoniranje putem gigaset.net-a
NEGATIVNO
- Glossy plastika na slušalici se lako prlja
- Kut gledanja zaslona
- E-mail nije pretjerano upotrebljiv
PAKIRANJE, DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
Prvo što nam je palo u oči kada smo ovaj uređaj izvadili iz kutije je njegov dizajn. Slušalica u elegantnoj glossy crnoj boji sa narančastim osvjetljenjem nam se jako dopala. Sve skupa izgleda atraktivno i definitvno će se sa lakoćom uklopiti u svaki dnevni boravak.
Sama slušalica je plastične izrade i materijali ne djeluju preskupo, ali je zato vrlo čvrsta i djeluje kao da će potrajati. Na pritisak nije odavala niti najmanje znakove škripanja ili labavosti. Tipke su izrađene od nešto kvalitetnije plastike i djeluju kao da se neće izlizati tako brzo. Jedini minus je što se glossy plastika kućišta slušalice jako brzo prlja i iako lijepo izgleda nije praktična.
Zanimljivo je da su za razliku od nešto starijih modela bazna stanica i punjač telefona odvojeni. Bazna stanica dolazi u obliku male crne kutijice sa jednom jedinom tipkom koja svijetli plavo i time nam signalizira ispravan rad. Jedina svrha te tipke je registracija slušalice na baznu stanicu. Ovo odvajanje ima dvije prednosti. Prvo sam punjač je puno lakši i manjih dimenzije, a drugo imate veću slobodu pri smještaju telefona jer njegov smještaj nije vezan za smještaj telefonske linije. Tako baznu stanicu možete komotno sakriti iza nekog komada namještaja blizu telefonske linije bez potrebe za provlačenjem žica do samog telefona, a punjač i telefon smjestite gdje god vam odgovara. Na baznoj stanici imamo dva priključka. Jedan je klasični telefonski, dok je drugi LAN radi VOIP mogućnosti i internet servisa.
Tipke na slušalici su velike i lake za upotrebu i nama se nije dogodio niti jedan krivi pritisak za vrijeme druženja s ovim telefonom. Ispod ekrana se nalaze dvije funkcijske tipke, navigacijski joystick, tipka za speakerphone, inbox tipka za sms, email i propuštene pozive, te klasična zelena i crvena slušalica. Ispod numeričke tipkovnice još se kriju redial tipka i tipka za isključenje mikrofona. Nama se posebno dopala speakerphone tipka koja nam omogućuje brzo uključenje razglasa bez potrebe za ulazak u izbornik. Na samoj slušalici još se nalazi i 2.5 mm utor za priključiti slušalice.
Kada smo uređaj upalili baznu stanicu je registrirao odmah bez potrebe za ikakvim podešavanjima. Nakon nekoliko minuta ponudio nam je update na novi firmware što smo i prihvatili. Sam update se izvršio u potpunosti automatski, ali kada je bio gotov izgubili smo vezu sa baznom stanicom pa smo na kraju ipak morali sami ovo podesiti. Ipak sam proces je poprilično jednostavan, i sve je ponovo radilo kroz manje od 30 sekundi.
Do sad smo imali ponešto iskustva sa starijim modelom iz ove serije telefona i jedna od najvećih mana tog uređaja bilo je kretanje po izbornicima koje je bilo nevjerojatno sporo što je užasno živciralo i ometalo u radu. Prilikom prvog ulaska u izbornik ovog smo se najviše pribojavali. Ipak, naši strahovi nisu bili opravdani i novi Gigaset ne pati od ovakvih problema. Kretanje po izbornicima je nevjerojatno brzo i lako izvedeno. Glavni izbornik podijeljen je na 6 velikih ikona i baratanje sa brojinim funkcijama koje ovaj telefon nudi maksimalno je pojednostavljeno i vjerujemo da će se i stariji članovi obitelji brzo i lako snaći na njemu.
Iako je sve na ovom telefonu moguće podesiti iz samog izbornika na slušalici, postavkama možete pristupiti i putem web sučelja sa računala tako da njegovu IP adresu upišete u vaš browser. Kada smo ovo prvi puta napravili i unijeli lozinku dočekalo nas je ugodno iznenađenje. Konfiguracijsko sučelje ovog telefona jednako je sučelju Gigaset mrežnih routera koji su kod naših providera vrlo popularni i odmah smo se u njemu snašli. Podesili smo e-mail i svoj SIP account za VOIP. Ovo je bilo vrlo jednostavno, jednostavnije nego što smo očekavali. Odabrali smo državu i VOIP providera sa popisa, unijeli korisničko ime i lozinku i to je bilo to, nakon toga smo bili spremni za VOIP pozive.
VOIP
Za potrebe testiranja služili smo se VOIP accountom koji nam je ustupila tvrtka Akton Voice iz Zagreba. Kroz desetak dana koliko smo se družili sa VOIP-om moramo priznati da je stvar i više nego dobro funkcionirala. Kvaliteta zvuka kod poziva nam se učinila nešto bolja nego kod običnog telefona i nismo naletili na nikakve ozbiljnije probleme. Kvaliteta poziva ovisi o kvaliteti odabranog codeca koji možete podešavati iz web konfiguracijskog sučelja. Bolji codec naravno troši više mrežnog bandwitha jer ima manju kompresiju. Ipak, mi smo u upotrebu stavili najbolji codec koji troši najviše bandwitha budući da glasovna komunikacija sama po sebi nije prezahtjevna. U svome domu imamo 2 IPTV prijemnika i oko 6 računala spojenih na internet koji svi opterečuju bandwith. S ovakvim načinom rada nismo imali nikavih problema osim jedne večeri kada nam je ADSL stvarao probleme pa je zbog toga i ovakav način telefoniranja patio. Također za probu smo obavili nekoliko međunarodnih poziva u susjednu BiH i ovo je isto ok funkcioniralo.
Ostaje pitanje trenutne isplativosti VOIP-a putem SIP protokola i može li se ovim putem uštedjeti. Došli smo do zaključka da ovo zavisi o vašim potrebama i čini nam se da bi za sada od ovoga mogle koristi imati jedino tvrtke, a obični korisnici nešto manje. Tvrtka Akton Voice koja nam je account ustupila svoje usluge pruža isključivo poslovnim korisnicima. U ovakvom načinu telefoniranja najjeftiniji su pozivi prema fiksnim mrežama i najviše se može uštedjeti na međunardnim pozivima. Cijene raznih VOIP operatera koji svoju uslugu nude na našem tržištu su više manje iste i variraju za par lipa. Pozivi unutar Hrvatske tipično se kreću između 0,14 i 0,18 kn za fisknu telefoniju i oko 1,15 kn za mobilnu telefoniju. Međunarodni pozivi najčešče su podjeljeni u dvije regije. U razvijenijim zemljama pozivi su jeftiniji, obično oko 0,40 kn za fiksne mreže i oko 2 kn za mobilne mreže, dok je u manje razvijenim zemljama razgovor nešto skuplji i minuta košta oko 1,08 kn za fiksnu telefoniju i 2,40 kn za mobilnu telefoniju. Fiksni pozivi unutar hrvatske su tek nekoliko lipa jeftiniji od cijena koje pružaju klasični operateri, dok kod mobilnih poziva možete i duplo jeftiniji proći ako zovete sa mobitela sa jeftinim Tomato i Tele2 tarifama i ne isplati se koristiti VOIP. S međunarodnim pozivima je stvar potpuno drugačija i cijene su zavisno o državi koju pozivate i nekoliko puta manje. Ako puno zovete van Hrvatske ili zbilja puno pričate pa vam je svaka lipa bitna onda vam se ovakav način telefoniranja isplati, u ostalim slučajevima nečete puno uštedjeti.
Kod VOIP-a postoji još jedna korisna stvar a to je što ga možete koristiti i na vašem mobitelu. Za sve današnje smartphonove postoje aplikacije za VOIP telefoniranje putem SIP protokola, a neki imaju i nativnu podršku za ovo (Nokije E serije npr.). Ako imate paket za mobilni internet uz dobro planiranje možete uštedjeti ili ovo koristiti spajanjem na WLAN čime možete bitno uštedjeti kada ste npr. u roamingu.
Kao alternativa VOIP razgovorima putem SIP protokola nameće se još Skype. Skype za VOIP pozive ne koristi SIP protokol već zatvoreni vlastito razvijeni protokol i Skype nudi flat rate telefoniranje prema fisknim mrežama po jako povoljnim cijenama. Za manje od 7 eura mjesečno možete dobiti flat rate paket koji uključuje Hrvatsku i još 19 europskih zemalja. Problem je što ovaj Gigaset kao i večina dostupnih fiksnih telefona kod nas ne podržava Skype protokol već samo SIP. Također ne možemo govoriti o kvaliteti VOIP-a putem Skypea budući da za sad ovo još nismo testirali.
Još jedna potencijalno jako zanimljiva funkcija ovog telefona je Gigaset.net. Gigaset korisnicima svojih telefona nudi mogućnost besplatnih razgovora. Dakle, svatko ko ima Gigasetov telefon s VOIPom može besplatno razgovarati sa drugim takvim korsnikom. Potrebno je samo obaviti registraciju na njihovom portalu. Na žalost nismo ovu uslugu isprobali, ali kvaliteta ovakvih poziva je jako hvaljena. U ovome vidimo veliki potencijal na našem tržištu s obzirom na veliku popularnost Gigaset telefona kod nas.
KOMPATIBILNOST SA OSTALIM SLUŠALICAMA
Kako privatno imamo i jeftini Gigaset AS140 bežični telefon koji smo prije koju godinu dobili besplatno sa Iskon.trio paketom. Zanimalo nas je hoće li ta slušalica raditi sa baznom stanicom ovog telefona. Kako je riječ o jako jeftinom uređaju bez ikakvih mogućnosti nismo previše očekivali. Ipak, ugodno smo se iznenadili jer smo slušalicu bez problema uparili sa novom baznom stanicom. Interni pozivi među slušalicama su besprijekorno radili, a iznenadila nas je i činjenica da smo uspjeli i na ovu slušalicu podesiti VOIP, što je za svaku pohvalu.
DODATNI INTERNET SERVISI I OSTALE FUNKCIJE
Ovaj telefon nudi mogućnost raznih informacijskih internet servisa koji se prikazuju na ekranu slušalice. Ovi servisi se podešavaju direktno iz vašeg gigaset.net accounta. Nama je najkorisnija bila vremenska prognoza, ali osim nje još se nude i vijest, ebay aukcije, enciklopedija, riječnik, horskop, bioritam i brojni drugi servisi. Na ovaj telefon možete direktno primati e-mail ali on je jako ograničen. Mailovi su u čistom tekstualnom formatu, telefon ne čita html, a zbog male rezolucije i dimenzija ekrana teško se snaći u mailovima. Ovo nikako nije za ozbiljnije korištenje i sumnjamo da će itko ovo koristiti. Pogotovo s obzirom na činjenicu da svaki mobitel danas ima puno naprednije e-mail mogućnosti od ovih, a mobitel nam je uvijek pri ruci. Imenik podržava do 150 unosa koji su u vCard formatu, a zanimljivo je da se mogu putem web sučelja prenositi sa jedne slušalice na drugu ili backupirati na računalo. Od ostalih funkcija tu su još i telefonska sekretarica, babyfon, budilica, te sve standardne i očekivane telefonske funkcije poput usmjerenja poziva, poziva na čekanju i sl.
ZAKLJUČAK
Možemo reći da nam se ovaj telefon jako dopao. Za malo više od 100 eura, dobit ćete elegantno dizajnirani uređaj naprednih mogućnosti koji je jednostavan za korištenje i podržava do 6 dodatnih slušalica. Što se tiče VOIP mogućnosti one su svakako zanimljive ali nisu za svakoga. Ako ste prosječan korisnik čiji računi nisu preveliki vjerojatno vam VOIP neće uštedjeti puno novaca. S druge strane ako puno zovete inozemstvo, putujete u roamaingu ili jednostavno jako puno pričate uz pametno korištenje s VOIPom biste mogli sačuvati koju kunu i možda bi vam se isplatilo provjeriti ponude VOIP operatera na našem tržištu. Ako imate voljene s kojima puno pričate možda vam se i isplati da oboje kupite telefone ovog tipa i besplatno razgovarate putem Gigaset.net funkcionalnosti čije korištenje ne može biti jednostavnije i ne zahtjeva ništa više znanja od klasičnoga obavljanja telefonskog poziva. VOIP tehnologija je svakako budućnost i jednog dana možemo računati da će biti jedini način na koji ćemo obavljati razgovore putem fiksne linije.
-
Naziv:Gigaset C590 IP