Riječ je o vrlo malenom i poprilično praktičnom, gotovo nezamjetnom uređaju koji je doživio značajne promjene u dizajnu i funkcijama s obzirom na svog prethodnika.
Trenutna serija iPod Nana
SPECIFIKACIJE
- Dimenzije: 37.5 x 40.9 x 8.78 mm (s kopčom)
- Masa: 21.1 gram
- Memorija: 8 ili 16 GB
- Senzor pokreta
- Ekran: 1.54” dijagonale TFT, 240 x 240 rezolucija, 220 piksela po inchu
- Audio formati: AAC, HE-AAC, MP3 (8-320Kbps), MP3 VBR, AIFF, WAV Fm radio
- Podržava 29 jezika, uključujući i hrvatski jezik
- Baterija: Litij-ionska do 24 sata reprodukcije glazbe
- Punjenje: 80% kapaciteta baterije do 1.5 sat, puni kapacitet do 3 sata
PREDNOSTI
- Dimenzije
- Dizajn
- Praktičnost
- Ekran osjetljiv na dodir izuzetno dobre funkcionalnosti
- Odlična reprodukcija kroz 3.5 mm utor
- Kapacitet memorije
NEDOSTACI
- Slušalice koje dolaze u prodajnom paketu
- Cijena
- Nedostatak strujnog adaptera
OPREMA, UREĐAJ, PRVI DOJAM
Kako to uvijek biva s Appleom, tako je "wow efekt" neizbježan i kod ove grane proizvoda. Oduševljenje prilikom otvaranja kutije i uzimanja Nana u ruke je veliko, iako se radi o malenom gadgetu. Čak i osrednje slušalice, koje nikako da dožive nekakavu kvalitetnu zamjenu, ne mogu pokvariti dojam.
Unutar malene kutije nalazi se sve potrebno za funkcionalan rad
Unutar malene kutije pronaći ćete standardni USB kabel za povezivanje s računalom i punjenje, slušalice i korisničke upute. Vrlo maleno i nekako “slatko” pakiranje sadrži sve što vam je potrebno. Jedini nedostatak u pakiranju jest izostanak adaptera za struju koji je standardna oprema kod iPhonea i iPod Toucha.
iPod Nano karakterizira minimalistički dizajn, a centralni dio zauzima ekran koji je ovaj put osjetljiv na dodir i to je za svaku pohvalu. Do sada je iPod Touch bio jedini model s takvim ekranom, no sada mu se pridružio i Nano što ga čini još prihvatljivijim i poželjnijim mp3 playerom.
Na prednjoj strani se osim ekrana ne nalazi niti jedna tipka. Sve tipke, odnosno ukupno njih tri, smještene su na samom vrhu Nana i to dvije tipke za kontrolu glasnoće i na desnoj strani tipka za gašenje, odnosno tipka za “buđenje” prilikom čega se prvo pojavljuje digitalni sat s bijelom ili crnom pozadinom. Uz poseban dodatak za ruku, nitko neće shvatiti da je zapravo riječ o Nanu, već da se radi o poprilično lijepom ručnom satu.
Na doljnjoj strani su smješteni utor za punjač i 3.5 mm utor za stereo slušalice. Bočne strane su čiste i zaobljenje, a na zadnjoj strani smještena je kopča s logom proizvođača koja omogućuje da se Nano nosi na bilo kojem dijelu odjeće na način da se samo prikvači na željenjo mjesto - rukav, ovratnik ili gdje god želite.
Maleni Nano izgleda stvarno minijaturno u ruci
Baš iz tog razloga, Nano je vrlo praktičan i odličan suputnik svim onim korisnicima koji žive dinamično, stalno su u pokretu ili se pak bave nekim sportom. U tim segmentima Nano dolazi posebno do izražaja jer uz 24 sata reprodukcije glazbe koju omogućava, vrlo brzo punjenje baterije (80% kapaciteta za samo sat i pol vremena ) uvijek je spreman uljepšati vam glazbom vaše vrijeme.
NOVI IZBORNIK I EKRAN
Kao što smo na početku spomenuli, Nano funkcionira preko ekrana osjetljivog na dodir pa je i sam izbornik doživio značajne promjene. Imali smo osjećaj kao da je netko odrezao komad Toucha ili iPhonea i pretvorio ga u Nano. Kako je riječ isključivo o “glazbeniku”, izbornik je s obzirom na ove modele značajno reduciran pa su dostupne samo neke funkcije s naglaskom na glazbu. Playliste, trenutačna pjesma, izvođači, Genius Mix, podcastovi, pjesme, album i žanrovi zauzimaju najveći dio izbornika te je na taj način i moguća kontrola, odnosno pregledavanje pjesama pohranjenih na vašem Nanou.
Diskretan dizajn upotpunjuju kvalietno izrađene tipke s gornje strane
Također, integriran je i FM radio s Live pause funkcijom (zaustavljanje pjesme kada vi to poželite i nastavak emitiranja radio stanice kada vi to želite) koji radi isključivo sa spojenim slušalicama u kojima se nalazi antena.
8 ili 16 GB memorije dostupno je i za pohranu velikog broja fotografija, mada njihovo pregledavanje nije za usporedbu s drugim modelima ovog proizvođača. To je sasvim logično s obzirom na cijelokupan izgled i dimenzije Nana, no odlično je da je i na takvom ekranu moguće prelistati najdraže fotke. U izborniku su još dostupne i aplikacije sata sa štopericom i timerom te Fitness aplikacija koja broji prijeđene korake uz mogućnost određivanja dnevnog cilja i Glasovne zabilješke koje se pojavljuju na ekranu prilikom spajanja stereo slušalica.
Aluminijska kopča odlično odrađuje svoj posao
Od postavki omogućeno je postavljanje nekoliko predinstaliranih pozadina (gotovo sve su preuzete s iPhonea), limitator glasnoće zvuka u slušalicama, odabir opcije Shake-to-Shuffle, kontrola pozadinskog osvjetljenja, odabir regija radio prijamnika, jezik (dostupan je i izbornik na hrvatskom jeziku) te postavljanje datuma i sata. Sama navigacija je vrlo jednostavna pa su vam na raspolaganju zapravo tri mogućnosti. Dodirom na ekran odabirete željenu funkciju/pjesmu, pomicanjem ekrana u desno izlazite iz željenog, a duljim dodirom na ekranu u određenim djelovima izbornika se vraćate na početni ekran gdje će vas dočekati izbor playlista, pjesma koja trenutno svira, genius mix ili pregledavanje glazbene zbirke po izvođačima. Na isti način omogućeno je prebacivanje s pjesme na pjesmu, potrebno je dakle prstom prijeći preko ekrana u lijevo ili u desno, ovisno o tome koju pjesmu želite poslušati.
VRIJEME PROVEDENO S NANOM
Bili smo poprilično sretni kada smo dobili na test Nano, prije svega zbog njegovih malenih dimenzija i osnovnih mogućnosti koje pruža, a koje su prije svega usmjerene na slušanje glazbe. Nakon jutarnje kave, odspojili smo Nano s punjača i krenuli u jednodnevnu avanturu. Prikvačili smo ga za ovratnik majice, stavili Apple in-ear slušalice koje su iz privatne kolekcije i krenutli u Fitness. Zadatak je bio izdržati 60 minuta na traci za trčanje. Počeli smo s laganim zagrijavanjem na 7 kilometara na sat. Minimalno poskakivanje i bez znoja. Nano je svoj posao obavio odlično. Nismo niti primjetili da nešto nosimo na sebi, a glazba je poticala naš tempo. Nakon 15 minuta slijedi pravo trčanje na 11 kilometara na sat. Nano i dalje ne posustaje. Ne smeta niti malo, a glazba i dalje održava tempo. Zadnjih 20 minuta je osigurano za šprint gdje velika većina mp3 playera zakazuje. Najčešći je razlog masa i/ili dimenzije samog uređaja, no Nano i dalje ostaje gdje smo ga i zakvačili.
iPhone 4 ili iPod Touch su inače smješteni u pretinac na traci, a tada je problem žica od slušalica koja “sumanuto” skače na području ispod brade i na prsima. Ako ih smjestimo oko bicepsa pomoću Arm belta, problem se počinje javljati na većim brzinama koje prati navala znoja, a i sama težina uređaja predstavlja određeni nedostatak. No, Nano je i ovdje odličan. Niti znoj, niti brzina trčanja za njega nisu nikakav problem. On s tim nema nikakve veze, i dalje je neprimjetan i gotovo da se ne osjeća da se nalazi na našoj odjeći. Nakon odrađenog treninga dolazi na red higijena i tuširanje. Ovdje je jedini problem što prilikom skidanja odjeće je Nano vrlo lako zametnuti, a moramo priznati da smo se u hrpi stvari u garderobi bojali da si ga netko ne prisvoji. Jednostavno, stalno vam mora biti na oku. Sljedeća stanica jest tramvajska stanica i vožnja do centra. U gradskoj gužvi Nano je odličan suputnik uz kojeg vam vrijeme brže prolazi. Pokušali smo se voziti tramvajem sa standardnim slušalicama, ali to i nije bilo neko zadovoljstvo. In-ear slušalice istog proizvođača koje smo koristili koštaju oko 700 kuna, ali vrijede svake kune i pružaju daleko veći glazbeni doživljaj od standardnih. Ove su konstantno smanjivale kvalitetu zvuka i ispadale iz uha, svaki put kad bi nas netko u tramvaju “zakvačio”. Odustali smo od njih i odlučili nastaviti s “dodatnom opremom”.
Probijanje kroz gužvu i izlazak iz tramvaja, koliko god nas gurali i stiskali, nisu niti jedan put Nano otkvačili s ovratnika, a baterija je i dalje bila bezbrižna stavka. Podneva kava je ostala upečaljiva zbog gotovog zaboravljanja Nana na stolu. Srebrni model koji smo korisiti jedva je primjetan pa savjetujemo neki “kričaviji model”. Svi koje smo taj dan sretali i s kim smo se družili gledali su i isprobavali Nano. Rezultat? Jednoglasno oduševljenje i malo ljubomore.
ZAKLJUČAK
Ipod Nano je uistinu prava glazbeno-tehnološka poslastica. Svoj zadatak u svakoj situaciji i u svakom trenutku obavlja fenomenalno. Zahvaljujući svom dizajnu, masi i dimenzijama gotovo je neprimjetan i, što je navažnije, neće se značajno objesiti o vašu odjeću i ne morate se bojati da će vašu lijepu majicu rastegnuti ili zgužvati. Otporan je i na znoj i na trčanje. Njegova cijena je, u današnjim uvijetima, samo djelomično prihvatljiva jer “slabiji” model od 8 GB doseže cijenu od gotovo 1300 kuna. Pitanje kome je namijenjen, nosi vrlo jednostavan odgovor: svima koji žele mp3 player bez nekih posebnih i naprednih mogućnosti, ali da je kvalitetno izrađen, sa stabilnim sustavom i dugotrajnom baterijom.
-
Naziv:Apple iPod Nano 4gen