- Kvalitetna tipkovnica i touchpad
- nVidia Optimus grafička kartica
- Iznadprosječan kapacitet čvrstog HDD diska
- 3x USB 3.0 porta
- Ispodprosječan prikaz ekrana
- Plastično kućište
UVOD
Unatoč popularnosti ThinkPad serije u mnogim uredima, privatni korisnici možda i nisu previše upoznati s Lenovo ThinkPad brandom. Lenovo je naime drugi najveći svjetski proizvođač stolnih i prijenosnih računala (odmah nakon HP-a), podrijetlom iz Kine. Proizvodnju su krajem 2004. otkupili od IBM-a za $1.25 milijardi, kada je i postignut najveći rast. Iako je Lenovo tradicionalno orijentiran prema poslovnim korisnicima, posljednjih godina lagano se pokušavaju probiti i među onim privatnim, kućnim korisnicima. U tom naumu već su postigli neki uspjeh svojom kvalitetnom ThinkPad Edge serijom prijenosnika (koju karakterizira niža cijena od klasičnih ThinkPadova). Pred nama se nalazi posljednji model iz te serije – ThinkPad Edge E530. Riječ je o 15" prijenosniku koji je pogonjen Intel Sandy Bridge procesorom uz zasebnu grafičku karticu s nVidia Optimus tehnologijom. Kakvi su naši dojmovi ovog uređaja, zašto ga kupiti i kako se nosi s konkurencijom, provjerite u nastavku.
PRODAJNI PAKET, DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
ThinkPad serija ima vrlo prepoznatljiv dizajn koji se u posljednjih 15-tak godina nije značajnije mijenjao. Dok ga neki jednostavno obožavaju i smatraju bezvremenskim, drugima se takav dizajn ne sviđa i kažu da je zastario. No, to je stvar ukusa. Vaš autor i nije preveliki fan ovog dizajna − takvi laptopi deblji su od današnjeg standarda i kvaliteta izrade nije na razini konkurencije. Kako je Edge namijenjen kućnim korisnicima, ovaj dizajn je ipak nešto izmijenjen naspram klasičnih ThinkPadova.
Poklopac kućišta dolazi u raznim bojama. Naš testni primjerak došao je u crvenoj. Cijeli uređaj izrađen je od plastike koja ima ugodnu teksturu, ali uređaj svejedno djeluje prejeftino za svoj cjenovni rang. Voljeli bismo vidjeti kvalitetnije i dugotrajnije materije jer ih konkurencija danas nudi i kod jeftinijih modela.
Mehanizam zaklapanja ekrana je čvrst i ne vjerujemo da će se rasklimati u skorijoj budućnosti. Dodatni estetski detalj je da točka na slovu i u ThinkPad logu svijetli na poklopcu i ispod tipkovnice kada je uređaj upaljen.
Povezivost uređaja nešto je iznad prosjeka. Sve što imamo je uobičajeno, poput Gigabitnog Etherneta, HDMI i VGA priključaka i kombiniranog priključka za mikrofon i slušalice. Ističu su četiri USB porta od kojih su čak tri USB 3.0. Konkurencija najčešće nudi samo jedan USB 3.0 priključak. Zgodna mogućnost je da jedan od USB portova ima mogućnost punjenja spojenih gadgeta i kada je uređaj ugašen. Ugrađen je i čitač otiska prsta kojim korisnik može ulaziti u računalo umjesto upisa lozinke.
TIPKOVNICA i TOUCHPAD
Područja u kojima Lenovo uvijek briljira i iznova oduševljava jesu iskustva korištenja tipkovnice i touchpada. Ni ovaj uređaj nije iznimka. Tipke su vrlo ugodne za korištenje, mekane i tihe. Dok je izrada vrhunska, sam razmještaj kod nekih stvari na tipkovnici malo nam je zasmetao.
Ima jedna stvar na koju se kod Lenova vjerojatno nikada nećemo naviknuti, a to je činjenica da je Fn tipka lijevo od Ctrl tipke, umjesto desno kao što je uobičajeno na ostalim laptopima. I nakon tri tjedna svakodnevnog druženja i dalje smo stalno greškom pritiskali Fn tipku umjesto Ctrl-a.
Druga stvar koju treba napomenuti jest da Lenovo ima naviku zamijeniti svoje funkcijske tipke i klasične F1, F2, F3 itd. tipke. Tako primjerice s F7 i F8 tipkama kontrolirate svjetlinu ekrana. Ako želite pristupiti direktno tim tipkama koristite ih u kombinaciji s Fn tipkom. Ovo možete isključiti u BIOS-u računala.
Touchpad je prostran, ugodan za korištenje i nudi bogatstvo opcija. Ima čak 2 seta tipki za klikove miša (gornji i donji) i pointing stick koji ne smatramo pretjerano korisnim. Ne poznajemo nijednog korisnika koji bi ovu opciju preferirao naspram touchpada.
ZVUČNICI, ZASLON, BATERIJA, GRIJANJE i BUKA
Zvučnici na novom Edgeu prosječni su za moderan latpop. Ovo nikako nije loše jer danas, za razliku od prije koje godine, prosjekom smatramo sasvim ugodan, kvalitetan i glasan zvuk koji Edge E530 nudi.
Zaslon nas je pomalo razočarao. Riječ je o ispodprosječnom TN panelu rezolucije 1366x768 piksela (nešto više od HD rezolucije). Boje imaju čudan kontrast i teško je naći idealan kut gledanja. Definitivno smo očekivali više jer konkurencija u ovom rangu nudi bolje.
Trajanje baterije prosječno je za SandyBridge laptope. Mi smo dobili trajanje od 4 sata i 59 minuta sa svjetlinom ekrana podešenom na 75%. Na ovo dodajte još oko sat vremena ako dodatno smanjite svjetlinu ekrana i igrate se s postavkama.
PERFORMANSE, BENCHMARK, VIDEO IGRE
Da bi iskustvo korištenja na ovom uređaju bilo besprijekorno brine se Intelov Core i3 2350M Sandy Bridge procesor. Riječ je o gornjem segmentu Core i3 procesora. Ovi procesori su brzi i štedljivi u bilo kojoj varijanti. Tako je za većinu korisnika i prosječno korištenje (pod kojim smatramo Internet, e-mail, multimediju itd.) ovaj procesor u kombinaciji sa 4GB DD3 memorije dovoljno snažna konfiguracija i neće morati brinuti oko toga bi li jači Core i5 procesor možda bio prikladniji. U stvarnom radu kod ovakvih stvari nećete osjetiti razliku u brzini između ovog računala i nekog s jačim procesorom zbog toga što brzina standardnih hard diskova jednostavno koči ostale performanse. Za pravi skok u brzini potrebno je već ugrađeni običan tvrdi disk zamijeniti SSD-om koji opet za sobom vuče veću cijenu i manji kapacitet.
Uređaj ima ugrađenu nVidia GeForce 610M grafičku karticu s Optimus tehnologijom. Iako nosi oznaku 6 najnovije generacije nVidia grafičkih kartica, zapravo je temeljena na istom čipu kao i 520M kartica prošle generacije. Riječ je o najnižem segmentu nVidia mobilnih kartica. Kao što smo već nebrojno puta napomenuli, danas za igranje najnovijih igara više uopće nije potrebna skupa grafička kartica. Ovaj uređaj uspješno je prožvakao i najnovije igre na srednjim do maksimalnim detaljima. Neki od naslova igara koje smo isprobali su L.A. Noire, Skyrim, Diablo 3 i beta The Secret World. Kako je ovo prvi uređaj s nVidia Optimus tehnologijom na testu, osvrnut ćemo se malo i na nju iako je dostupna na prijenosnicima već neko vrijeme. Za one koji ne znaju, riječ je o tehnologiji koja koristi dvije grafičke kartice – integriranu Intelovu i moćniju zasebnu nVidijinu. Kada računalo nije pod opterećenjem i nema potrebe za zasebnom grafičkom karticom koja više troši bateriju, uređaj se automatski prebacuje na integriranu i time produžuje trajanje baterije. Uređaj nema neki pametni sustav kojim raspoznaje u kojim programima ili igrama koristiti koju grafičku karticu, već ovaj podatke vuče iz baze programa koja se nalazi u softwareu drivera i automatski se ažurira. Za svaki pojedini program uvijek možete i ručno podesiti koju grafičku karticu će koristiti.
Za ljubitelje sirovih brojki napravili smo par benchmarkova. Iako već star, još uvijek vrlo moćan i ponajbolji benchmarking alat 3D Mark 06 pokazao nam je kako točno E530 stoji u igraćim performansama u usporedbi s drugim modelima. Tako se vidi napredak od HP ProBooka 6360b s jačim procesorom i običnom integriranom Intel grafičkom karticom, ali se vidi i osjetno slabiji rezultat od Acera Timeline X 5830G koji ima 200 Mhz slabiji procesor, ali i jaču grafičku karticu iz srednjeg segmenta.
Drugi test koji smo napravili jest Passmark CPU test procesora. Vidimo veliki napredak 2350M Sandy Bridge Core i3 procesora druge generacije naspram i3 350M procesora prve generacije u Lenovu G460. Također možemo vidjeti i kakav je omjer u brojkama naspram najnovije treće generacije malo jačeg Ivy Bridge Core i5 procesora 3210M koji se nalazi u Sony Vaiu S15 (Core i3 procesori treće generacije još nisu na tržištu).
ZAKLJUČAK
Moramo priznati, nakon odličnih dojmova prijašnjih generacija ThinkPad Edgea, ova nas je pomalo razočarala. Uređaj se nudi po pomalo previsokoj cijeni. Konkurencija za otprilike 1.000 kuna manje nudi iste ili slične specifikacije u kvalitetnijim, atraktivnijim i tanjim kućištima i s boljim ekranima. U konačnici, jedino što ovaj uređaj ima, a konkurencija nema jest čitač otiska prsta koji kućnim korisnicima vjerojatno neće biti presudan kod kupnje. ThinkPad Edge E530 možemo preporučiti svima koji su i do sada koristili ThinkPad Lenovo i vjeruju u njegovu pouzadnost. Uz to svakako dolazi i nešto viša cijena branda, ali i izvrsna tipkovnica te solidna konfiguracija.
-
Naziv:Lenovo Thinkpad Edge 530