Detalji i cijene LG KC910 Renoir
1. Uvod
Osam megapikselne kamere u mobitelima više nisu novost. Tržište je popunjeno s još dva modela (Sony Ericsson C905 i Samsung i8510 INNOV8), a još tri i i više uređaja tek se očekuju na tržištu.
Službene fotke LG KC910 Renoira
KONKURENCIJA
KC910 Renoir je konkurencija iPhone-u. No, zaslon ovog LG-a znatno se razlikuje od Appleovog multitoucha. O tome više u slijedećem poglavlju. Ljubiteljima iPhone-a Renoir neće biti preveliko iznenađenje. Tek onima kojima se iPhone ne sviđa. Po cijeni 3G iPhone-a u Simpa paketu i Renoira u slobodnoj prodaji ovi uređaji su vrlo blizu.
Recimo i da je LG ovaj uređaj ponudio po relativno pristupačnoj cijeni od gotovo četiri tisuće kuna, što ga stavlja uz rame Sony Ericssonu C905, od kojeg je Renoir malo napredniji. Samsung i8510 INNOV8 je za oko tisuću kuna skuplji, ali je njegova kamera najbrža a fotografije su jednako kvalitetne kao i na LG Renoirum dok C905 ima malo naglašen šum.
Po dimenzijama, "od oka" možemo reći da je Renoir vrlo prihvatljivih dimenzija i težine, a najlakše ga je usporediti s LG KU990 Viewty-em, čiji je ovo neformalni nasljednik.
LG KC910 Renoir i Apple iPhone
Pravi konkurent ovom Renoiru je najavljeni Samsung M8800 Pixon, jer nudi identičan način upravljanja sučeljem uz 8-mpx kameru. Pixon bi se na tržištu trebao pojaviti u siječnju 2009.
Kao što smo rekli u uvodu, ovo je više multimedijalni telefon, "igračka" (i to vrlo zabavna), nego poslovni uređaj. Stoga usporedba s HTC Touch HD-om ili Samsung i900 Omniom nema smisla.
NAJBOLJI JE ZA...
Prema Renoiru smo na početku bili skeptični. Dok ga nismo dobili na korištenje, nakon čega nas je poprilično iznenadio. Ovo nije samo još jedan touch mobitel.
Kako ovo nije uređaj za poslovne korisnike, svi koji su željeli iPhone, a nije im se svidio, trebali bi pogledati Renoir. Svima koji žele zaslon na dodir i napredne funkcije (WiFi, 8-mpx kamera, GPS) možemo preporučiti Renoir. Spomenimo i da je sučelje na ovom uređaju radilo brzo i kvalitetno, iako memoriju nismo znatnije punili multimedijom, već samo fotkama. Nezadovoljnih sa brzinom korisničkog sučelja ne bi trebalo biti. Kako smo imali testni primjerak, ne možemo dati ocjenu o brzini sučelja. Ono na testnom uređaju je definitivno bilo brže je od klasičnog starijeg Sony Ericssona - kojima je to često bila jedina mana, iako možda nije bilo jednako brzo kao na Nokia E seriji ili iPhone-u. Sučelja na prodajnim primjecima trebala bi biti još brža.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Mreža: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 2100 MHz
- Dimenzije i težina: 107.8 x 55.9 x 14 mm; 114 g
- Zaslon: 3" TFT (7.62 cm), 256K boja, 240 x 400 piksela
- Memorija: 100MB, microSD karitca (u paketu 8GB)
- Kamera: 8 megapikselna, autofokus, xenon bljeskalica, digitalni stabilizator slike, geo-tagiranje, prepoznavanje lica
- Video: DiVX AVI, VGA@30fps, 640x384@30fps, 400x240@30fps, 320x240 @120fps
- Povezivost: Bluetooth 2.0 (A2DP), Wi-Fi, TV-izlaz, GPS sa A-GPS funkcijom, GPRS/EDGE Class 10, (3.5G) HSDPA 7.2 Mbps
- Ostalo: senzor rotacije zaslona, Dolby Mobile reprodukcia zvuka, FM radio sa RDS-om, GPS sport aplikacija, preglednika Office dokumenata
- Baterija: Li-Ion 1000 mAh, do 4h razgovora, 430h na čekanju
- Cijena: oko 4,000 kuna
PREDNOSTI:
- napredne funkcije (3G, WiFi, 8mpx kamera, GPS)
- kamera na razini konkurencije, i još bolje opcije video snimanja
- dimenzije i težina
- brojne bočne tipke
- jednostavno sučelje orjentirano korisniku
- bolji zaslon od LG Prade i Viewty-a
- lijepo pakiranje
- DivX/XviD reprodukcija uz Dolby Mobile zvuk
- slušalice upravljačem u nastavku i utorom za 3.5 mm jack
NEDOSTATCI:
- preplastičan
- baterija bi mogla biti jača
2. Oprema, uređaj, dizajn, mogućnosti
KUTIJA, OPREMA
Uređaj dolazi u vrlo lijepo dizajniranoj kutiji. Standardno tu su: jedna baterija, uređaj, slušalice, priručnik s CD-om, USB kabl, punjač, Stylus olovka, memorijska kartica je u paketu ovisno o distributeru i modni dodatiak - kožna vezica.
UREĐAJ, DIZAJN
Na prvi pogled Renoir izgleda bolje nego što to pokazuju materijali izrade. Sjajna površina daje odličan dojam iako se radi o prosječnoj plastici koja će se možda s vremenom i usred veće nepažnje izgrebati. Ovdje najviše imamo na umu plastičan stražnji poklopac.
Kako se radi o LG-jevom mobitelu, naglasak na dizajn ovdje je uobičajen. Renoir ne možemo nazvati modnim telefonom, jer ga ne prati niti jedna modna marka, kao što je to običaj kod takvih uređaja.
Dizajn nešto narušavaju tri prednje tipke ispod zaslona, koje su mogle biti i malo tvrđe. Neozbiljne su, a to je još jedan detalj koji ide u prilog činjenici da je ovo vrlo napredna igračka.
U ruci LG KC910 Renoir leži fenomenalno, jer je tanak (14 mm) i lagan (114 g).
S lijeve strane pri vrhu su tipke za podešavanje glasnoće (tvrde i jednostavne za uporabu), dok su prema dnu uređaja pozicionirane: tipka za zaključavanje zaslona, i tipka za kameru. Ova posljednja nije najtvrđa (ipak nije tako loša kao na primjerice Nokiji N96), a vjerojatno da bi koristili autofokus prije okidanja. Na kompaktnim digitalcima, tipke za okidanje su puno kvalitetnije, što je i za očekivati.
S desne strane pri dnu nalazimo utor za memorijsku karticu dok je pri vrhu USB utor za punjač/slušalice. Ovaj LG nije došao memorijskom karticom, a u nekim prodajnim paketima mogla bi se pojaviti 8GB micro SD kartica, koliko uređaj maksimalno i podržava.
Pri vrhu Renoira je samo mehanička sklopka za otvaranje stražnjeg poklopca. Iznad zaslona je zvučnik i minijaturna kamera za 3G pozive.
Straga je izbočena 8 megapikselna kamera s mehaničkim pokrovom, što donekle podsjeća na fotoaparate.
Ispod poklopca je baterija snage 1000 mAh. Kako uređaji napreduju tolika snaga više nije nešto spektakularno. Baterija se puni brzo. Za oko dva sata je potpuno puna. Što se tiče trajanja baterije, uz napredno korištenje baterija će izdržati puna dva dana. Uz nešto manje korištenja dva i pol dana. Ako LG želi konkurirati iPhone-u, trebao je ponuditi jaču bateriju.
Dodajmo i da je punjač klasičan LG-ev. Voljeli bi češće vidjeti izvedbu punjača sa Sony Ericsson X1 Xperia, koji je jednim dijelom USB kabl, dok je adapter samo nastavak na kabl.
ZASLON
Što čini posebnim Apple iPhone (a da ne mislimo na dizajn ili Apple brand)? U nedavnom razgovoru s kolegom, zagriženim Windows Mobile korisnikom složili smo se da iPhone možda ne nudi puno, osim kvalitetnog multitouch zaslona na dodir. Taj zaslon bolji je od bilo kojeg drugog zaslona na trenutno ponuđenim mobitelima. Kako je zaslon u tom slučaju sredstvo kojim koristite sve manje ili više napredne funkcije (bilo da se radi o 8mpx kameri - koju iPhone ni blizu nema, GPS-u, Internetu ili nečem drugom) on je i najvažnija karika u lancu povezivanja korisnika i uređaja.
iPhone, na svoju sreću još nije dobio ravnopravnog rivala. Ipak važno je napomenuti da je upravo LG prvi počeo s proizvodnjom mobitela sa zaslonom na dodir (KE850 Prada), stoga LG na ovom području već ima veće iskustvo.
Za razliku od iPhone-a, Renoir ima plastikom prekriven zaslon na dodir koji u 90% slučajeva izvrsno reagira. 100% kvalitetu dakle ima samo Apple-ov multitouch. Prednost Renoirovog zaslona za neke će biti upravo to što je plastičan. Naime pritiskom na zaslon, on se malo udubljuje (ništa neprirodno) pa tako ipak imate osjećaj da ste nešto pritisnuli. Upravo zato smo naglasili da svi oni koji žele zaslon na dodir, a ne sviđa im se iPhone, trebaju isprobati LG KC910 Renoir.
Velika prednost je što pozadinsku sliku zaslona možete izrezivati i pomicati na način na koji želite da se i prikaže na zaslonu. Ovo je nešto što smo toliko željeli i nije nam jasno zašto se sad tek pojavilo? Svaka čast LG-u.
KORISNIČKO SUČELJE
Što se tiče sučelja ono dodatno naglašava zabavnost i ponovno: čini ovaj uređaj igračkom za odrasle. Unaprijeđeno je naspram KU990 Viewtya, i u njemu su se početnici (naši suradnici koji nikada nisu koristili LG, naviknuti na Nokiju ili Sony Ericsson) brzo snašli. Ovo je područje na kojem KC910 Renoir najviše konkurira iPhone-u. Spomenimo kao primjer da je spajanje na WLAN mrežu jednako kao i kod iPhone OS X-a; samo ga trebate uključiti i sučelje odmah traži dostupne mreže, dok na Sony Ericssonima i Nokijama nakon aktivacije WiFI-ja moramo posebno tražiti dostupne mreže pod "Opcije>Traži dostupne mreže". Čemu?
Moderno i napredno sučelje, prepoznaje ukucavanje početnih brojki za pozivanje i prikazuje sve pozivane brojeve (i one iz imenika) koji identično počinju.
Općenito uređivanje kontakata, pregled menija, podmenija i opcija vrlo je inutitivan i sve je na jednom mjestu - pogotovo kada time upravljate na 3" (7.62 cm dijagonalnom) zaslonu.
Uz napredne funkcije i 8-mpx kameru, ovo je najveća prednost LG KC910 Renoira.
OSNOVNE FUNKCIJE (IMENIK, SMS, KALENDAR,)
Zahvaljujući zaslonu na dodir plastične površine koji se udubljuje tipkanjem po njemu - pogotovo pisanje poruka, ide brže nego na ostalim touch telefonima. Velika prednost je tipkovnica koja se zakretanjem uređaja povećava u Full QWERTY.
Pozivi su raspoređeni po "tab-ovima", a ispod kontakta se prikazuju i detalji.
Pisanje poruka je najjednostavnije od svih touch mobitela
Kalendar je vrlo pregledan. Na dnu se kao kod Symbian Nokia prikazuju detalji tog dana, iako malo prevelikim slovima.
POVEZIVANJE
Osim WiFi-ja za bežične mreže, tu je standardni Bluetooth ili klasično USB povezivanje. I ovdje je uočljivo napredno sučelje, pa tako opcije povezivanja uključujete vrlo jednostavno (ON/OFF).
Bez nepotrebnih opcija, podopcija i podmenija. Primjerice; kod drugih telefona obično ulazite u meni "Bluetooth", odabirete opciju "Aktivacija", gdje odabirete ON/OFF - srećom nema upita "Spremi?" ili "Jeste li sigurni da želite spremiti?" - osim možda na Windows Mobile "pametnim" telefonima.
3. Kamera, multimedija, GPS, Internet, ostalo
KAMERA
Najatraktivniji dio uređaja je zasigurno kamera. Uz visoku rezoluciju fotografija nudi i mnogobrojne opcije video snimanja. Kako smo imali priliku korisiti druga dva osam-megapikselna mobitela (Samsung i8510 INNOV8 i Sony Ericsson C905) - nažalost ne i u isto vrijeme - probat ćemo usporediti kamere.
FOTOGRAFIRANJE
LG KC910 Renoir je po sučelju kamere najkvalitetniji. Osim upravljanja putem zaslona osjetljivog na dodir, nudi i bočne tipke za okidanje fotografija i zumiranje. Upravljanje opcijama kamere je najintuitivnije, zbog činjenice da su sve opcije tu, na zaslonu i tu ih mijenjate, dok kod telefona s klasičnim tipkama, morate tražiti koja se mehanička tipka odnosi na koju ikonicu u sučelju kamere.
Ne bi bilo loše da Renoir ima bočnu tipku za prebacivanje u rad video snimanja, kao što to ima i8510 INNOV8. Što se tiče pokretanja kamere i brzine okidanja Samsung i8510 INNOV8 je najbrži u pokretanju i okidanju, slijedi LG Renoir, pa zatim Sony Ericsson C905.
Kvaliteta fotografija na Renoiru je u prosjeku odlična. Naravno, ima tu od iznimno dobrih fotografija na dnevnom osvjetljenju, s minimalnim šumom i odličnim bojama, do kvalitetnih fotki s bljeskalicom na udaljenosti predmeta do 2 metra, pa do malo lošijih u tamnijem okruženju gdje je ponekad zakazao autofokus i digitalna stabilizacija, a fotke imaju visok šum.
Ako noću fotografirate veći otvoren prostor, obavezno isključite bljeskalicu. Ako budete držali uređaj stabilno, fotografije mogu ispasti fenomenalno (pogledajte "Zagreb noću" - prva fotografija).
Sve u svemu kamera sa odličnim sučeljem je na razini očekivanog, i ne sumnjamo da će većina vaših fotografija s Renoirom biti odlična, kao što je tako bilo i nama. Ako ste dosada koristili kompaktnog digitalca samo na automatskim postavkama, Renoir je dostojna zamjena, koja nudi geo-tagiranje slika (kada otvorite kartu, prikažu se pozicije s linkovima na fotografije).
NAPOMENA: Većina datoteka je uglavnom oko 2 MB
Razno
Zagreb noću
danju
Biljka - bez bljeskalice - na udaljenosti 1.5m - iz blizine
VIDEO SNIMANJE
Kamera u modu video snimanja nudi brojne opcije. Klasičnih 640x480@30fps (sličica u sekundi), 640x384@30fps (wide), 400x240@30fps, 320x240 @120fps (za snimanje u pokretu ili micanje objekata koje snimate).
Video snimanje nismo previše trestirali, pa donosimo tri kratka filmića u sličnim rezolucijama. Pri snimanju nismo previše mislili na stablilizaciju. No, zbog toga ćete primjetiti da čak i pri trešnji kamere, nema zamnućenja, osim po noći, što je prihvatljivo. Zaključak je da LG KC910 Renoir nudi vrhunsko video snimanje s dobrom stabilizacijiom.
400x240 - noć
640x384 dan u hodu
640x384 noć
Na kraju, snimljene uratke možete obrađivati u Muvee programu, i tako izrezati pravi film, za kojeg će netko teško povjerovati da je sniman mobitelom.
MULTIMEDIJA
U izborniku pod nazivom "Zabava", nalazi se kompletna multimedija. Pregled multimedije u meniju je najbolji koji smo do sada vidjeli (izuzev iPhonue-a).
Ako Renoir dolazi s povećom memorijskom karticom, s njega možete gledati i omiljene DivX filmove ili bar isječke s omiljenim scenama.
Kako Renoir ima "samo" 100 MB interne memorije, na testu smo koristili memorijsku karticu (micro SD 2GB). S nje su se podatci učitavali brzo, iako ih nije bilo puno (tridesetak pjesama i još toliko 8-mpx fotografija).
MP3 PLAYER
Došli smo napokon i do glazbenog svirača na Renoiru. Osim što po ne znam koji put ponavljamo kako je pregled izvrstan, još više je iznenadio zvuk. Dolby Mobile očito nije samo brand naziv na poleđini bez pokrića.
Podešavanje zvuka moguće je na zaslonu i preko mehaničkih tipki s desne strane. Osim toga u paketu opreme dolaze slušalice koje se sastoje od dva dijela: s micro USB konektorom i upravljačem na kraju druge strane (koji ima napredne tipke), te 3.5 mm jackom za slušalice koje dolaze u produžetku.
Što više reći za glazbeni player, osim izvrsno!
Video pregled uređaja, MP3 player, pisanje poruka, meni, imenik, kalendar...
Tu je i FM Stereo radio s RDS-om, koji kao i obično radi uz slušalice. Ipak za razliku od ostalih telefona, ovdje se radio prijemnik može otvoriti i prije spajanja slušalica.
5. Zaključak
Renoir nas je nakon prvog dana korištenja uvelike iznenadio - sučelje je fenomenalno. Dojam su s vremenom pokvarili "obični", plastični materijali izrade. Još "poneki metal" - kao onaj na okviru lakše bi opravdao cijenu, bar na prvi pogled. Možemo reći izvstan iznutra, prosječno dobar izvana.
Zaslon je nešto na što se treba naviknuti, a prvih par dana telefon je radio sporije, jer smo pogrešno "gađali" po zaslonu. Sasvim normalno. Dugi ženski nokti dodatno će otežati tipkanje.
Renoir najdirektnije konkurira iPhone-u. LG je još uvijek daleko od multi-touch-a, no, ne tako daleko kao Apple od fenomenalne 8-megapikselne kamere.
Cijena od oko četiri tisuće kuna nije mala.
Kao što smo nebrojeno puta ponovili, ovo je napredna igračka, koja opravdava svoju cijenu. Lakše se naviknuti na korištenje naprednih opcija nego na Windows Mobile telefonima (igračke su uvijek bile zabavnjie od ozbiljnih poslovnih telefona).
Ako se KC910 Renoir pojavi kod nekog od operatera po povoljnijoj cijeni, možemo reći da je to idealna kupnja. Renoir od Sony Ericssona C905 (3,700 kuna) nudi ipak malo više, a ako je presudan dizajn, stvar je ukusa. INNOV8 zasada košta puno više.
Svi oni koji su bili zadovoljni LG-jem KU990, biti će oduševljeni i Renoirom, svojevrsnim nasljednikom Viewty-a, kao i svi oni koji će u velikoj mjeri korisiti kameru i video snimanje. Kako dolazi sve više telefona sa zaslonima na dodir, ovo je odličan uvod za privikavanje na tu tehnologiju.
4. GPS, Internet, ostalo
GPS
Ono što nikako ne možemo podnijeti je kada neki telefon ima GPS, a za njegovo uključivanje (tj.pokretanje karte) uređaj traži povezivanje na internet. GPS često traži vezu zbog siromašnih podataka i manjka karta u uređaju.
Renoir kao i većina mobitela koristi integrirani GPS (zaseban GPS uz A-GPS). Korištenje zasebnog GPS-a se ne naplaćuje, dok se korištenje A-GPS-a (Assisted GPS) naplaćuje od strane operatera (data promet za vrijeme preuzimanja informacije o položajima GPS satelita - što nam se nikako ne sviđa, jer niti jedan klasičan GPS uređaj nema potrebu za takvim podatcima).
Jer nema integriranu navigaciju, a pozicioniranje se može koristiti putem Google Maps. Kada je A-GPS uključen, ako postoji GPS signal (većinom na otvorenom) prilikom slikanja (mora biti uključena opcija Geo-tagiranje), slika je označena koordinatama, te se prilikom otvaranja Google Maps-a, na mapama pokazuju thumbnails slike na lokacijama gdje su uslikane.
Također, ako je uključen A-GPS I ako ima signala, može se koristiti Pomoćnik za trčanje, što je još jedno veliko konkuriranje iPhone-ovom Nike sport sustavu.
Ukratko, A-GPS se koristi za: geo-tagiranje slika, Pomoćnik za trčanje, te pozicioniranje na Google Maps.
INTERNET (WIFi)
Za surfanje internetom Renoir koristi svoj "Preglednik". Nakon što se uključi WLAN, potrebno je prebaciti profil spajanja koji je uvijek defaultno profil operatora. Preglenik je naspram onog na Viewty-u malo unaprijeđen.
Da budemo iskreni, nismo previše koristili Internet na Renoiru, i sada nam je pomalo žao. Surfanje je najsličnije iPhone-ovom Safariju, i puno je preglednije nego na ostalim konkuretntnim telefonima.
OSTALO
Kako smo Renoira nazvali igračkom, ne zaboravimo i igre. Dijele se na M-toy igre i klasične, a sve će omogućiti da izgubite puno vremena na zabavu. Posebno igrivo je "drmanje" kockama, gdje su na djelu Renoirovi senzori.
-
Naziv:LG Test LG KC910 Renoir