UVOD
Već od same najave 3D mobitela iskreno nismo bili oduševljeni. Nedavno smo čak od jednog proizvođača dobili kritiku jer nismo testirali 3D mogućnosti njihovog digitalnog fotoaparata. Možda oni to žele promovirati, no nama to nije previše interesantno. 3D je nekako svima nametnut željeli ga ili ne. Stoga smo ovog novog člana LG Optimus obitelji pametnih mobitela testirali kao i većinu drugih - kroz pregled mogućnosti koje su praktično iskoristive.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Veljača 2011.
- Dimenzije i težina: 128.8 x 68 x 11.9 mm; 168 grama
- Zaslon: 4.3" kapacitivni 3D LCD osjetljiv na dodir, 16M boja, 480x800 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.2 (Froyo), LG 3D UI nadogradnja sučelja
- Procesor: Dual Core 1GHz ARM Cortex-A9, PowerVR SGX540 GPU, TI OMAP4430 čipset
- Memorija: 512 MB RAM, 8GB interne, do 32GB memorijska kartica
- Multimedija: 3.5 mm audio konektor, Stereo FM radio s RDS-om, MP3/WAV/WMA/eAAC+; MP4/DivX/XviD/H.264/H.263/WMV, YouTube
- Povezivanje: EDGE, 3.5G HSDPA 14.4Mbps, HSUPA 5.76Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Bluetooth v3.0 A2DP, EDR, v2.0 microUSB, mini HDMI
- Fotoaparat: Dvostruka 5.0 MP, 2560х1920 piksela, autofokus, LED bljeskalica, geotagiranje
- Video snimanje: Full HD 1080p@24fps (2D), HD 720@30fps (3D), sporedna za video pozive
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh
ZAŠTO KUPITI
- cijena
- velik zaslon
- brzo sučelje
- jednostavna i pregledna nadogradnja Androida
- 2D kamera
ZAŠTO NE KUPITI
- 3D prikaz
- glomazan uređaj
- nedostatak FM radija
PAKIRANJE, DIZAJN, UREĐAJ
Kako smo koristili pretprodajni primjerak, izostalo je provirivanje u kutiju i opremu. Uobičajeno je za očekivati USB kabel s nastavkom za punjač, kvalitetne In Ear slušalice, upute i još pokoju sitnicu. Prvo primanje u ruke pokazuje koliko je LG Optimus 3D glomazan. Da je malo veći, graničio bi s tabletom. Njegove dimenzije i težina od 168 grama ostavljaju još jedan dojam - u rukama držimo "stroj" debljine 11.9 mm. I to je doista tako kada pogledamo sve ugrađene tehnologije.
S druge strane, neki proizvođači poput Samsunga uspjeli su sve to nagurati također u 4.3", ali u znatno tanjem i lakšem kućištu (116 grama i 8.5 mm). Sony Ericsson je s Xperia Arcom uspio na 4.2" napraviti i fenomenalan dizajn u tankom kućištu, dok je HTC-ov Sensation malo deblji, ali ipak ne toliko kao ovaj LG. Za ženski ukus, LG Optimus 3D je nezgrapan.
HTC Sensation, LG Optimus 3D i Sony Ericsson Xperia Arc
Materijali izrade su neupitne kvalitete. Čvrsta metalno gumirana konstrukcija vjerojatan je uzrok veće težine. Iako HTC koristi jednake materijale izrade što je za pohvalu LG-u, estetika im i dalje nije jača strana.
Bočne tipke su mogle biti i malo više ergonomski izbočene, ali generalno nisu loše izvedene pa će se svaki vlasnik naviknuti na njih. Umjesto tipke za kameru, ugrađena je 3D tipka kojom se otvara 3D izbornik s 3D prikazom. Prvi puta je prisutan WOW efekt, iako smo se već drugi put pitali kome to treba.
Zvučnik na stražnoj strani je nešto glasniji od konkurencije.
ZASLON
Prvo uključivanje otkriva ogroman zaslon u boji s velikim ikonama. Kako ispod zaslona nažalost nema fizičkih tipki, za korištenje telefona potrebno je svaki puta pritisnuti tipku za otključavanje pri vrhu uređaja koja nije najintuitivnije izbočena.
Kvaliteta prikaza na 4.3" 3D LCD-u sa 16 milijuna boja u 480x800 piksela je nešto što vas neće ostaviti ravnodušnima. Velik, još važnije dovoljno širok zaslon, ugodan je za virtualno tipkanje poruka i navigaciju kroz izbornike. Dodirna tehnologija je očekivano precizna zbog kapacitivne tehnologije.
Četiri dodirne tipke ispod zaslona u praksi ne funkcioniraju baš precizno, već ih je potrebno ponekad jače pritisnuti. Definitivno nam se više sviđa rješenje Applea, Samsunga ili Sony Ericssona koji nude fizičke tipke ispod zaslona.
BATERIJA i PUNJENJE
Punjenje traje nešto više od uobičajena dva sata dok trajanje baterije u različitim uvijetima korištenja nismo isprobali zbog kratkog vremena druženja s ovim uređajem.
SUČELJE
Andorid OS u verziji 2.2.2 nije najsvježiji što će možda razočarati one napredne entuzijaste koji žele izvući maksimum iz ovog telefona. Početni zaslon je zajedno s izbornicima i postavkama jako lijepo posložen. Ikone na zaslonu su nešto veće nego kod konkurencije što olakšava upravljanje. Ipak, postoje manji bugovi sučelja koji mogu biti uzrokovani činjenicom da se radi o predprodajnom uzorku. U tom pogledu, bilo je i slučajeva da se 3D kamera zaledi.
Androidove "bolesti" nekima će odgovarati - nama se ipak ne sviđa što većina novih uređaja povlači kontakte s Facebooka, Gmaila i ostalih servisa, bez jasno definiranih postavki.
Usporedba virtualne tipkovnice na dva Android uređaja - HTC ima prečace (tzv. "Fn" tipke), dok je LG-eva tipkovnica ugodnija (šira)
Kada je u pitanju surfanje internetom, ovaj LG otkriva svoje prednosti. Bez problema i s velikom brzinom otvara stranice na internetu koje su na ovoj veličini zaslona vrlo pregledne.
Izbornik je općenito vrlo pregledno raspoređen zahvaljujući LG-evoj doradi sučelja. Kamera koju smo koristili u 2D modu, daje više nego zadovoljavajuće fotografije. Fotke su odlične kvalitete.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
ZAKLJUČAK
-
Naziv:LG Optimus 3D
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade7
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja7
-
Tehnička osnovica8
-
Kamera8
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija7