1. Uvod, prethodnici
Ako pogledamo nekoliko godina unazad, možemo vidjeti da je Logitechova serija miševa Gamer sada već dulje vrijeme na tržištu, te je brojnim obožavateljima pružila mnoge nezaboravne trenutke u najdražim on-line igrama. Ista serija sada broji oko osam pripadnika, počevši od G1, G3, G5, G5 v2.0, G7, G9, G9x pa sve do najnovijeg G500.
Iako je model G9 bio poprilično uspješan, čini se da se serija Gamer vraća klasičnom MX dizajnu koji je Logitech i učinio toliko popularnim među fanovima (op.a. odlični MX500). Iako se radi o "klasičnom" ergonomskom dizajnu, G500 izradom i funkcijama nimalo nije sličan začetnicima takvog dizajna, nego je miš za sebe, što ćete shvatiti tek nakon dužeg korištenja.
Od prijašnjih modela izdvajamo one koji su nazivom povezani s našim G500, a to su G5 i G5 v2.0.
Logitech G5 je, za razliku od svojih tadašnjih konkurenata, koristio lasersku diodu umjesto LED ili photo diode. Tada je među prvima podržavao rezoluciju od 2000dpi-a, koja se mogla mijenjati pomoću dodatnih tipki u rasponu od 400dpi-a do 2000dpi-a. Također, Logitech je uz ovaj model uključio teflonske trake kako bi miš lakše klizio po različitim podlogama. Iako je ovaj model s gore spomenutim funkcijama bio dosta popularan, činjenica da je s lijeve strane, za razliku od prijašnje MX serije, imao samo jednu tipku ubila je volju za kupnjom kod većine gamera. Logitech je, kao i uvijek, poslušao komentare svojih korisnika i godinu dana kasnije izdao redizajniranu verziju imena G5 v2.0. Osim dodatne tipke, osvježen je dizajn i promijenjen scroll mehanizam.
Sada, nekoliko godina kasnije, predstavljen je i treći model u toj kategoriji - Logitech G500. Je li ovaj miš ispunio naša očekivanja, može li se usporediti s konkurentima i kako se ponašao u svakodnevnom radu možete pročitati u nastavku.
PREDNOSTI:
- Precizan rad (5700Dpi, 1000Hz Pooling Rate)
- Hyper Scroll
- Bolja raspodijela tipki za Hype Scroll i mijenjanje DPI-a
- Izvrsna maska
- Utezi
NEDOSTACI:
- Scroll mehanizam
- Srednja tipka za palac
2. Oprema, uređaj, dojam
OPREMA
U standardnoj kutiji, osim miša, naći ćete upute, CD s driverima SetPoint i metalnu kutijicu s utezima. Ono što bismo rado vidjeli u pakiranju s novijim Gamer miševima jest mala torbica, koju smo imali prilike vidjeti kod drugih miševa (op.a. Logitech Mx Perfromance Mouse, Logitech VX Nano ili Gigabyte Swarovski Crystal). Možda zvuči kao pretjerivanje, ali takva je torbica dosta korisna ukoliko se vaš miš većinu vremena smuca po LAN partyjima, a osim toga i razbija monotoniju standardnog pakiranja.
UREĐAJ
Odmah u startu primijeti se kako Logitech i dalje prati trend ozbiljnijih boja, samo što je ovaj put ne prevladava dosadna crna boja, nego su nadodani uzorci sive boje. Svidjelo nam se vraćanje s pokusnog dizajna (Logitech G9) na provjereni ergonomski dizajn koji je začela serija MX. Iako na prvi pogled podsjeća na spomenute miševe MX, ipak se kroz kraće korištenje osjeti kako se radi o boljoj izradi, iako mišljenje o hrapavoj plastici varira od korisnika do korisnika.
Po pitanju specifikacija, izdvajamo pooling rate od 1000 Hz, što je itekako dobrodošlo. Vjerojatno će se dosta čitatelja sklonih FPS (First Pearson Shooter) igrama prisjećati starijih modela miševa na kojima se preko različitih third party programa ručno namještao pooling rate. Da bi spomenuti pooling rate bio iskorišten u potpunosti, tu je rezolucija od 5700 dpi-a, što je za 100tinjak dpi-a više od konkurentnog Razera. Također, izrvrsne teflonske nožice i dalje su prisutne, a pomoću malenih "rupica" mogu se lako odvojiti od miša i zamijeniti novima.
IZRADA
S gornje strane nalazi se mat plastika koja se, za razliku od G9 i serije MX, pri dugoročnom korištenju manje masti. Sadašnji korisnici serije MX sigurno će cijeniti takvu izradu. Dio miša na području palca i malog prsta izrađen je od hrapave plastike, slične onoj s hrapave maske za G9. Mišljenja su podijeljena oko ovog dijela: dok jedni misle kako je to prednost, drugi su pak nezadovoljni jer su naviknuti na dosadašnju mekanu plastiku. No, možemo reći kako je kod većine korisnika čije su ruke sklone znojenju hrapava plastika odličan izbor. Također, odmaralište za palac je za nijansu produženo, što je definitivno plus. Sve u svemu, nama se sama izrada i više nego svidjela.
TIPKE
Ono što, osim novog dizajna i veće rezolucije, čini G500 drugačijim od prethodnika jest drugačiji raspored tipki, koji nas je ugodno iznenadio. Tipka za mijenjanje između Hyper-scrolla i običnog scrollanja sada se više ne nalazi na poleđini uređaja, kao kod modela G9, nego se nalazi pola centimetra iznad samog kotačića, što dodatno olakšava mijenjanje između spomenutih modova. Dok ste prije trebali okretati miš da dođete do željenog moda, sada samo lagano podignete prst i jednim klikom riješavate stvar. Sam hod tipke je kvalitetno izveden te je gotovo ne moguće slučajno izmjeniti mod.
Nekoliko centimetara lijevo nalaze se tipke + i - za mijenjanje rezolucije DPI. Položaj je puno bolji nego na prijašnjim modelima (op.a. G5 v2, G9), a hod tipki je također ugodan.
Iako je scroll kotačić od istog materijala kao i kod modela G9, on nažalost ne daje iste rezultate kao kod spomenutog. Budući da se radi o nasljedniku modela G5 v2.0, očekivali smo sličan, ako ne i kvalitetniji scroll mehanizam. No, nažalost smo dobili prosječan scroll mehanizam. U usporedbi s G9 i G5 v.2.0, G500 ima manji otpor prilikom scroll clicka, scroll tipke lijevo i scrollscroll lijevo i desno. Dok smo na G9 imali namještena tri oružja na spomenutim tipkama, na ovom smo modelu morali isključiti tipke jer nam se prečesto znalo dogoditi da smo slučajno aktivirali jednu od te dvije, iako smo htjeli stisnuti sredinu scrolla. Na isti problem naišli smo i prije nekoliko godina na prvoj verziji modela G5, što je pak bilo riješeno verzijom G5 v2.0.
Tipke iznad palca dobile su još jednog susjeda, u sredini. Nažalost, tipke su pregusto smještene te nam se, kao i kod scrolla, često dogodilo da umjesto tipke back ili forward stisnemo srednju tipku. Iako se problem s tipkama kod palca i scrolla može riješiti isključivanjem njihove funkcije u SetPointu, činjenica da se time gubi smisao dodavanja treće tipke i gubljenje dodatnih tipki ostavlja nezadovoljan pogled u novčanik.
3. Gaming, Photoshop, zaključak
GAMING
Budući da je autor teksta sklon FPS (First Pearson Shooter) igrama , većinu vremena se s mišem skakutalo i napucavalo. Uređaj je testiran u igrama Unreal Tournament 3, Call Of Duty: MW2 (čiju su recenziju nedavno objavili kolege s HCL portala) te svima poznatom MMORPG-u Warcraft - na podlozi Razer Mantis Control.
Iako je ovo pitanje ukusa, G500 nam je, u usporedbi s G9, prirodnije ležao u ruci, a pooling rate od 1000 Hz i 5700 dpi-a itekako se osjeti pri kompliciranijim situacijama. Nedostatak koji smo već spomenuli, tipke kod scrolla i iznad palca, još se više osjeti prilikom napucavanja na punom serveru, dok je isti problem pri "WoW-anju" znatno manji.
Već spomenute tipke za mijenjanje DPI-a su se iskazale vrlo korisnim u igranju, što smo se i nadali. S ovakvim rasporedom tipki za DPI znatno je lakše unutar igre mijenjati rezoluciju u hodu nego na prijašnjim modelima, što je pogodno za one koji vole s oružjem za blizinu (Rocket Launcher, Flak Cannon) raditi na većoj rezoluciji, a s oružjem za daljinu (Sniper, Lightning gun) na manjoj.
Ono što nam kod ovog modela nedostaje jest mijenjanje profila. Nažalost, G500 ima dovoljno memorije samo za jedan profil, za razliku od G9 koji može snimiti do pet profila. Također, crvene LED-diode nije moguće promijeniti u drugu boju.
SOFTVER
Osim gaminga, miš smo nekoliko dana koristili aktivno u programima Photoshop i Illustrator. Rad u spomenutim programima je pomoću ovog miša bio besprijekoran. Hvaljen ergonomski dizajn je dugotrajan rad učinio manje zamarajućim no što je to bio slučaj kod modela G9, a odlično smještene tipke za mijenjanje DPI-a su rad pod zoomom učinile znatno lakšim. Spomenuti pooling rate od 1000 Hz i visoki DPI najviše su se očitovali u radu sa slikama.
ZAKLJUČAK
Uz toliko raznovrsnu ponudu, od G5 v2.0, G9 pa sve do konkurentnog Razera i Microsofta, ne možemo preporučiti ovaj miš svakome. Nedostaci koji su prije nekoliko godina bili prisutni kod prvog G5 se ponavljaju, tako da uskoro, kao i kod G5-ice, očekujemo nadograđenu verziju G500 s riješenim problemima na tipkama iznad palca i scroll mehanizmom. Gledajući s vedre strane, ukoliko tražite precizan miš za rad u grafičkim programima, onda će vam ovaj miš uz prikladnu podlogu i tipke za mijenjanje DPI-a pružiti svoj maksimum. No, ukoliko ste zaljubljenik u FPS igre, radije prije kupnje isprobajte miš na koji sat, jer... Kao što i sami sigurno znate, bočne tipke, kao i sam scroll, dosta su bitne, a taj je element kod drugih miševa (op.a. Logitech G9, G5 v2.0, Microsoft Sidewinder x8, Razer Mamba) puno bolje riješen.
-
Naziv:Logitech G500