- Lakoća korištenja s i-Fn sustavom
- Kvaliteta izrade
- Kvaliteta fotografije
- Cijena
- Nezgrapan dizajn
- Loše elektronsko tražilo
UVOD
Iako je predstavljen prije više od pola godine, Samsung NX11 je još uvijek aktualan model. Prvo što upada u oči je klasičan dizajn koji imitira D-SLR aparate - što jasno pokazuje da je Samsung NX11 namijenjen kao fizički manja alternativa istima. Takav dizajn je ipak rijetkost u mirrorless klasi, pa je jedina prava konkurencija Samsungu NX11 Panasonic DMC-G3, koji je ipak nešto skuplji te nudi manji četverotrećinski senzor. Sonyjev NEX5N nudi odličan 16 megapikselni APS-C senzor, ali je također nešto skuplji od Samsunga. Dakle, Samsung NX11 za otprilike 3.500 kuna nudi senzor APS-C veličine i ugrađeno elektronsko tražilo, i čini se da konkurencija nema pravi odgovor na takvu ponudu.
Službene fotografije: Samsung NX11
KARAKTERISTIKE
- Tip aparata: EVIL (Electronic Viewfinder Interchangeable Lenses)
- Najavljen: Prosinac 2010.
- Dimenzije i težina: 123 x 87 x 40 mm; 499 grama
- Mega piksela: 14.6 (4592 x 3056)
- Veličina senzora: 23.4 x 15.6 mm (3.65 cm²)
- Tip senzora: CMOS
- ISO osjetljivost: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
- Auto fokus: Contrast Detect
- Ugrađena bljeskalica: doseg 11 m
- Način mjerenja svjetla: Multi, Center, Spot
- Buffer (međuspremnik uzastopnog snimanja): 3 fps
- Video: HD (720p) 1280 x 720 (HD 30fps), 640 x 480 (30fps), 320 x 240 (30fps)
- Vrsta kartice: SD/SDHC
- Komprimirani format slike: RAW
- Povezivanje: USB 2.0 (480Mbit/sec), HDMI
- Tražilo: Elektroničko (100% pokrivenosti vidnog polja, 0.86x uvećanje)
- Veličina ekrana: 3.0" (7.5 cm), 614.000 piksela
ZAŠTO KUPITI?
- lakoća korištenja s i-Fn sustavom
- kvaliteta izrade
- balans bijele boje
- kvaliteta fotografije
- cijena
ZAŠTO NE KUPITI?
- dizajn u klasi mirrorlessa
- loše elektronsko tražilo
PAKIRANJE i OPREMA
Prvo iznenađenje sa Samsungom NX11 došlo je odmah kod otvaranja kutije. Već smo navikli na uvijek slične tanke kartonske kutije s istim, minimalnim sadržajem. Zato je vrlo pohvalno što Samsung NX11 dolazi zapakiran u crnu kutiju koja odaje dojam čvrstoće, i bitnije od toga pokazuje da su u Samsungu s ovim proizvodom pazili i na detalje koji se inače zanemaruju.
Sadržaj kutije je, s druge strane, isti kao i kod konkurencije. Uz sam fotoaparat s kit objektivom, tu nalazimo i punjač, uputstva (na cd-u i u tiskanom obliku), USB kabel te traku za nošenje oko vrata. Šteta što sadržaj ne prati formu kutije, ali i sama pažnja na detalj poput dizajna kutije zaslužuje pohvalu.
ERGONOMIJA
Dobar dojam dobiven otvaranjem kutije nastavlja se i uzimanjem Samsunga NX11 u ruke. Aparat kao i priloženi kit objektiv djeluje vrlo čvrsto, bolje nego što smo navikli s većinom jeftinijih D-SLR aparata. Nema dijelova koji se miču, a ne bi trebali, nema klepetavih vrata otvora za bateriju ili memorijsku karticu, sve djeluje čvrsto i na svom mjestu.
Nažalost, s kvalitetom izrade priča o dobroj ergonomiji i počinje i završava. Grip je navodno unaprijeđen u odnosu na NX10, ali u praksi je taj napredak neprimjetan – još uvijek je u želji za zadržavanjem kompaktnih dimenzija izbjegnuto stavljanje pravog gripa, što znači i da možete zaboraviti na bezbrižno držanje Samsunga NX11 bez straha da će vam ispasti iz ruke.
Mogli bi tu sada pričati i o nedostatku pomičnog ekrana ili o elektronskom tražilu koje je još uvijek kilometrima daleko od približavanja optičkim tražilima... D-SLR aparati imaju takav dizajn zato što je naslijeđen iz analognih SLR-ova gdje tražilo mora biti u ravnini senzora te se oko toga gradi cijeli dizajn. Ako nemate SLR, nema ni potrebe da idete tim smjerom što godinama uspješno pokazuju npr. rangefinderi poput Leice i zato zadržavanje tipičnog SLR dizajna u mirrorless klasi jednostavno nema smisla. Većina proizvođača se odlučuje na dizajn sličan kompaktnim aparatima s mogućnošću dodavanja elektronskog tražila, i to smatramo pohvalnim.
Za naprednije korisnike, Sony je s modelom NEX-7 slijedio primjer Leice i ovaj put elektronsko tražilo pomaknuo u gornji lijevi kut, što je također pohvalno. No, Samsung s NX11 te Panasonic s G3 i GH2ostavljaju klasičan SLR dizajn tamo gdje za njega nema nikakve potrebe jer, iako je Samsung NX11 manji od konkurentskih Panasonica (što je odličan uspjeh s obzirom na veći senzor), kada na njega stavite kit objektiv dobijate aparat koji nije značajno manji od malih DSLR modela i koji je daleko od toga da bi ga mogli staviti u džep, čime cijela mirrorless priča pomalo gubi smisao.
KORIŠTENJE
Ako probleme s ergonijom stavimo sa strane, Samsung NX11 je ipak vrlo ugodan aparat za korištenje. Kao prvo, pohvalu zaslužuje odličan 3-inčni AMOLED ekran sa 614 tisuća točaka.
Njega nažalost ne prati i elektronsko tražilo koje ima nešto manje od milijun točaka. Panasonic i Sony nude bolja tražila, a čak ni ona još nisu ni blizu optičkih. Kod Samsunga NX11 prebacivanje između tražila i ekrana je potpuno automatsko i ne može se izabrati da stalno bude uključeno jedno ili drugo.
Prava novost u odnosu na NX10 – Samsungov i-Fn sustav. Evo o čemu se radi - budući da su objektivi danas i tako natrpani elektronikom, Samsung je odlučio to iskoristiti te se prvi dosjetio da bi se na objektiv mogla staviti i neka tipka koja upravlja direktno radom samog aparata.
Tako se tu našla i-Fn tipka koju možete pritisnuti te okretanjem prstena za fokusiranje ili kotačića na aparatu namještati jednu od pet postavki: otvor blende, brzinu zatvarača, ISO, balans bijele ili kompenzaciju ekspozicije. Iako cijela stvar zahtijeva malo navikavanja, u praksi se pokazala jako korisnom, a osim toga još je bitnije to što pokazuje da Samsung ipak ide u pravom smjeru. Naime, zadržavanje klasičnog SLR dizajna je nešto što se može relativno lako promijeniti u budućim modelima, ali nova i-Fn funkcija je zato prava novost i osvježenje na tržištu, barem kada je u pitanju praktičnost korištenja.
KVALITETA FOTOGRAFIJE i VIDEA
Jedna od glavnih prednosti Samsunga NX11 trebao bi biti njegov senzor od 14,6 megapiksela pune APS-C veličine. U praksi, fotografije koje radi Samsung NX11 to i pokazuju. Sustav za određivanje ekspozicije radi odlično. Tek ponekad zna podeksponirati scenu, npr. ako u kadru imate veliki komad neba.
Automatsko određivanje balansa bijele je također jedno od boljih koje smo vidjeli i jako ga je teško zbuniti. Boje su vrlo izražene, ali opet ne presaturirane, a dinamički raspon je vrlo dobar iako daleko od onog kod nekih novijih uređaja s istom veličinom senzora.
Što se tiče šuma, s njim se Samsung NX11 nosi vrlo dobro - fotografije su praktički bešumne od ISO-a 100 do 400, 800 također izgleda odlično, a čak je i ISO 1600 vrlo iskoristiv. Korištenje maksimalnog ISO-a od 3200 ipak ne bismo preporučili i to ne zbog pretjeranog šuma, nego zato što kod Samsunga NX11 s podizanjem ISO vrijednosti značajno pada dinamički raspon kao i saturacija fotografija, a i redukcija šuma kod JPEG fotografija značajno smanjuje količinu detalja na slici.
Što se tiče videa, Samsung NX11 ne nudi Full HD snimanje već samo običnih 720p, ali i takav video radi vrlo dobro. Ekspozicija je uvijek bila točna, a ono što nas je najviše iznenadilo je odlična kvaliteta zvuka – Samsung NX11 je uspio snimiti vrlo iskoristiv video čak i pred velikim koncertnim razglasom.
ZAKLJUČAK
Sve u svemu, Samsung NX11 ostavlja pomiješane dojmove. Najveći subjektivni nedostatak je cijeli dizajnerski koncept – zadržavanje SLR dizajna u mirrorless kategoriji. Iako je teško predvidjeti reakcije (laika) kupaca koji uzimaju ultrazum aparate samo zato što nalikuju SLR-ovima.
Istovremeno će elektronska tražila morati doći na puno višu razinu da bi bila iskoristiva i konkurentna optičkima, a sitnice poput boljeg gripa ili pomičnog zaslona će, nadajmo se, same uslijediti. No, na kraju krajeva, Samsung NX11 za 3.500 kuna nudi nešto što nigdje drugdje ne možete naći u klasi mirrorless aparata s ugrađenim tražilom, a na najbitnije stvari kao što su kvaliteta slike i videa nemamo većih zamjerki. Dakle, ako vam ipak odgovara ovakav koncept uređaja, Samsung NX11 zaslužuje našu preporuku.
-
Naziv:Samsung NX11
-
Dimenzije:123 x 87 x 40 mm
-
Težina:499 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 614,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1250 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):400
-
Megapiksela:14,6
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Ne
-
Kontinuirano okidanje:3 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Samsung NX mount
-
Rezolucija (fps):1280 x 720 (30 fps)
-
AF točaka:15
-
Doseg bljeskalice:11 metara