- Otpornost na prašinu i vodu
- Gorilla staklo na zaslonu
- Omjer cijene i mogućnosti
- Baterija
- Spor procesor (slaba tehnička osnovica)
UVOD, KONKURENCIJA
Tržište jeftinih pametnih mobitela na Android OS-u već dugo nije područje kojim gospodare samo brandovi poput kineskog ZTE-a, Huaweia, francuskog Alcatela i sličnih, nego se u taj cjenovni rang uključuju i renomiraniji igrači. Među njima je i Motorola sa svojim Defy Minijem, povoljnijom verzijom Defyja kojeg smo već imali priliku testirati.
U spomenutom cjenovnom rangu kojem Motorola Defy Mini pripada, najveću konkurenciju predstavljaju Samsungov Galaxy Mini 2, LG Optimus L3, Sony Mobileova vodootporna inačica u obliku modela Go te HTC Desire C kojeg trenutno baš testiramo.
PRODAJNI PAKET, OPREMA
Kako smo Motorolu Defy Mini dobili kao testni primjerak bez opreme, dojmove o njoj možemo prenijeti tek iz druge ruke. Za vas smo uspjeli pronaći podatke da uz uređaj dolazi punjač, microSD kartica kapaciteta 2 GB, microUSB kabel, slušalice s mikrofonom i standardni korisnički priručnici.
UREĐAJ, DIZAJN, ERGONOMIJA
Kada bismo Motorolu Defy Mini morali personificirati i usporediti s ljudskom građom - radilo bi se o simpatičnom niskom debeljku, nešto poput bivšeg ministra Čobankovića. Ili je možda ipak Defy Mini malo lakši? Sve u svemu, Motorola Defy Mini jedan je od uređaja koji će se vrlo udobno smjestiti u vaš džep i iz njega neće viriti, a njegove su dimenzije gotovo idealne za sve koji ne preferiraju poveće uređaje.
Što se samog dizajna tiče, njemu nije posvećeno previše pažnje što je vidljivo i na samom uređaju koji nikoga neće uzbuditi, ali je s druge strane dovoljno pristojan da vas neće bit sram izvaditi ga na stol u društvu.
Ono što bismo mogli uzeti kao nedostatak Defy Minija jesu debljina i masa. Usporedimo li Motorolu Defy Mini s nedavno testiranom Sony Xperiom U koja ima 0,3 inča veći zaslon, Motorola Defy je gotovo jednako teška te šira i deblja od spomenute Xperie U što će vrlo vjerojatno one koji žele stilski usklađeniji uređaj okrenuti konkurenciji.
Velika prednost Motorole Defy Mini pred jeftinom konkurencijom je konstrukcija uređaja jer je on otporan na vodu i prašinu. I zaista, konstrukcijski gledano, uređaj djeluje bez greške i bez neugodnih zvukova i uvijanja. Međutim, sigurnosno zaključavanje stražnjeg poklopca sastavljenog od prilično tanašnog komada plastike ne ulijeva nam sigurnost poput Sony Ericssonove Xperie Active koju smo držali u kadi i bacali po parketu. No, od uređaja koji košta sedamstotinjak kuna se i ne očekuje da može roniti, važno je samo da je otporniji od konkurencije, a to zasigurno jest.
ZASLON
Iznad 4 funkcijske tipke osjetljive na dodir nalazi se očekivano zastarjeli zaslon veličine 3.2". Radi se o TFT zaslonu kapacitativne osjetljivosti na dodir s 256 tisuća boja, solidne rezolucije od 320x480 piksela.
Iako ga standardno muče problemi poput slabijih kuteva čitljivosti, prikaza boja i gotovo nečitljivosti pod direktnim sunčevim svjetlom, zaslon na ovom uređaju je s obzirom na cijenu očekivan, a posjeduje i dodatak koji ćemo pohvaliti − prekriven je Gorilla staklom koje ga štiti od oštećenja što je plus koji ga diže iznad konkurencije.
BATERIJA i PUNJENJE
Uz prosječno punjenje od nešto više od dva sata, litij-ionska baterija kapaciteta 1650 mAh koju nalazimo u Defy Miniju jedna je od njegovih najvećih prednosti pred konkurencijom. Ova baterija uređaju omogućuje autonomiju do čak tri dana ako uređaj rijeđe koristite, dok će pri umjerenom korištenju izdržati nešto više od dva dana što je danas iznimno rijedak rezultat.
OPERATIVNI SUSTAV I TEHNIČKA OSNOVICA
Po konkurentnosti operativnog sustava, Motorola Defy Mini je u rangu s modelima slične cijene drugih proizvođača. U prijevodu to znači da ih se većina bazira na Gingerbreadu oznake v2.3, dok na tržištu možemo pronaći i Google Android OS verzije 2.2. Motorola Defy Mini također je pogonjena Androidom oznake 2.3.6 Gingerbread u kombinaciji s kućnom MotoSwitch UI doradom. Sam operativni sustav izgleda pregledno i ugodno, koliko je to moguće na već opisanom zaslonu.
Ono što više muči Motorolin uređaj jest tehnička osnovica koja kaska za konkurencijom jer u Defy Miniju kuca procesor na samo 600 MHz, uparen s dostatnih 512 MB RAM i ROM- a. Dojma smo da je ugrađeni procesor slabiji od većine konkurencije, osobito od Sony Ericssonove Xperie Mini pa se ova arhaičnost u konstrukciji uređaja osjeti u učestalim zastojima pri radu.
IMENIK, POZIVI, SMS, ORGANIZATOR
Imenik malene Motorole Defy Mini može se bez problema nositi s imenicima skuplje i veće braće po operativnom sustavu. Imenik je pregledan i u mogućnosti ste sinkronizirati ga s Facebookom, Twitterom i Google računom. Pohvaljujemo i postojanje smart dial funkcije na uređaju iako je dosta nepraktično koristiti ga na ovako malenom zaslonu jer je moguće vidjeti samo prvi ponuđeni kontakt.
SMS-anje je standardno riješeno, izdvajamo tek podršku za Swype unos teksta i zamjeramo samo jednu do dvije linije teksta koje su vidljive pri unosu zbog čega je pregledavanje već upisanog teksta otežano.
Alarm i organizator na ovom su modelu prisutni kao generička rješenja već viđena kod Android uređaja. Od ostalih predinstaliranih aplikacija izdvajamo QuickOffice Lite te Dashboard aplikaciju za sportske tipove.
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Jedno od ugodnih iznenađenja koje nam je Motorola priredila je aplikacija za reprodukciju glazbe koje je vrlo lijepog dizajna, usudili bismo se reći i najljepša među jeftinijim smartphoneima. Osim što je praktična i intuitivna, posjeduje i neke kul opcije poput one koja na pritisak pronalazi video isječak određenog glazbenog broja koji trenutno preslušavate na svom uređaju. Reprodukcija glazbe usprkos ograničenom hardveru funkcionira bez problema i u pozadini pri multitaskingu, a isto vrijedi i za slušanje FM radija.
Od video playera nismo u početku imali nikakva očekivanja jer smatramo da je 3.2" zaslon u kombinaciji sa sporim procesorom nedovoljan za ugodno gledanje filmova, a takva očekivanja su se potvrdila i pri korištenju uređaja.
KAMERA
Najveći plus vezan uz fotografske mogućnosti Motorole Defy Mini je postojanje zasebne hardverske tipke za okidanje fotografija. Ostalo je više manje ispodprosječno − 3.2 megapikselni fotoaparat u kombinaciji s fiksnim fokusom ne zvuči obećavajuće, ali u uvjetima dobrog osvjetljenja fotografije izgledaju "gledljivo".
U uvjetima slabijeg osvjetljenja pomoći će vam i LED bljeskalica, ali rezultati svakako neće biti reprezentativni. Pohvaljujemo i par predinstaliranih „instagramskih“ efekata koji se mogu primijeniti na fotografijama odmah na uređaju. Video snimanje ovim uređajem je ograničeno na VGA rezoluciju zbog čega opciju video snimanja stavljamo u rubriku „u nuždi“.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
POVEZIVANJE, INTERNET, GPS NAVIGACIJA
Iako malena, Motorola Defy Mini povezuje se kao da je velika! Podržane su HSDPA, HSUPA, WiFi, DLNA, mogućnost pretvaranja uređaja u hotspot, Bluetooth u malo starijoj 2.1 verziji s A2DP-om, uglavnom, sve što vam treba ovaj uređaj ima.
Pregledavanje interneta putem ugrađenog preglednika ugodno je u granicama mogućnosti. Pod "ugodno" mislimo na preglednik koji stranice učitava točno i intuitivan je. Pod "u granicama mogućnosti" mislimo na rezoluciju i veličinu zaslona koja je zamorna pri dužem surfanju i zahtijeva mnogo zumiranja jer su stranice stisnute na vrlo malo piksela i samim time nečitljive. Iako neke stranice navode da preglednik Motorole Defy Mini ne podržava Flash, to nije istina, potrebno ga je samo ručno skinuti iz Google Playa i instalirati. Međutim, nama je nakon instalacije Flasha preglednik bio nemjerljivo sporiji zbog čega savjetujemo da zaboravite Flash.
Ukoliko želite koristiti Motorolu Defy Mini za navigaciju, na raspolaganju su vam Google Mape, a koje su prednosti i nedostaci ove navigacije znaju već i ptice na grani (Nokia navigacija preciznija je i potpunija).
ZAKLJUČAK I USPOREDBA
Da, Motorola Defy Mini jeftin je pametni telefon koji ima dosta nedostataka i ostataka nekih starijih vremena ako ga uspoređujete sa skupljim uređajima. Ali, on je jeftin i zbog toga ga treba uspoređivati s jeftinima. Konstrukcijski i izradom radi se o uređaju koji je vrlo vjerojatno među najbolje izrađenima u klasi, ispred Alcatela, LG-a i Sonyja slične cijene. Što se tiče softverske opremljenosti i mogućnosti, konkurentan je svima njima. Jedino u čemu je Motorola Defy Mini u donjem dijelu konkurentnih uređaja jest brzina procesora - tu prednjači Sony Ericsson Xperia Mini s 1 GHz, LG Optimus L3 s 800 MHz, dok Alcatel OT-990, LG P350 i Motorola Defy Mini imaju procesor od 600 MHz. Imajte na umu da svaki od navedenih uređaja ima nedostataka i prednosti pa konačni odabir ipak ovisi o individualnim potrebama svakog pojedinog korisnika i tome koje mogućnosti je spreman žrtvovati za nižu cijenu. Bez obzira na nešto sporiji procesor, Motorola Defy Mini po našem milšljenju u ovoj konkurenciji zauzima jedno od prva tri mjesta.
-
Naziv:Motorola Defy Mini
-
Dimenzije:109 x 58.5 x 12.6 mm
-
Težina:107 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3.2 inča, 320x480 piksela
-
Gustoća piksela:180 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1650 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):504h; 10h
-
Inačica (dorada):v2.3.6 (Gingerbread)
-
Procesor:600 MHz
-
Radna memorija:512 MB ROM, 512 MB RAM
-
Prednja kamera:VGA
-
Ugrađena memorija:512MB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica5
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja6
-
Tehnička osnovica5
-
Kamera4
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija6