UVOD
Prva pomisao na Motorolu ne asocira na nešto "seksi". Ipak, Motorola itekako ima tradiciju proizvodnje uređaja koji bi se mogli tako opisati - od poznatog StarTaca, sve do najtanjeg RAZR-a V3 koji je u svoje vrijeme bio iznimno privlačan. Motorola Aura trebala je biti vrhunac ekskluzive. No, nijedan od ovdje spomenutih uređaja nije bio "pametan".
Službene fotografije: Motorola RAZR XT910
Uređaj je najavljen u studenom prošle godine. Tijekom veljače ili ožujka trebao bi stići u ponudu naših trgovina. Kako su slični konkurenti već dulje dostupni, biti će zanimljivo vidjeti što Motorola RAZR nudi naspram Galaxya S2.
VOLIMO
- materijali i kvaliteta izrade (pozadina od kevlara)
- velik 4.3" Super AMOLED zaslon izvrsnog prikaza
- sučelje Motoroline dorade Android OS-a
- dobar fotoaparat
- Full HD video snimanje (zbog Dual Core procesora)
- brzina rada OS-a
- smart dial funkcija za lakši pristup kontaktima iz imenika
- brojne predinstalirane aplikacije
- povezivanje i web preglednik
NE VOLIMO
- nema bočne tipke za kameru, ostale bočne tipke nisu ergonomski idealne
- ergonomija (držanje u ruci)
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 130.7 x 68.9 x 7.1 mm; 127 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super AMOLED osjetljiv na dodir, 16M boja, 4.3", 540 x 960 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.3.5 (Gingerbread), nadogradiv na Android v4.0
- Procesor: Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9
- Memorija: 1GB RAM, 16 GB interne, microSD do 32 GB
- Multimedija: MP3/AAC+/WAV/WMA; MP4/H.263/H.264/WMV
- Povezivanje: 3.5G HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot
- Fotoaparat: 8.0 MP, 3264x2448 piksela
- Video snimanje: Full HD (1080p@30fps)
- Navigacija: A-GPS, Google Mape
- Baterija: Li-Ion 1780 mAh
PRODAJNI PAKET, UREĐAJ, ERGONOMIJA, DIZAJN
Kvalitetna izrada i vrhunski dorađeni detalji poput presijavanja Motorolinog logotipa
Od prvog primanja u ruke, jasno je naglašena precizna završna obrada i kvalitetna izrada. RAZR-ovi rubovi svjetlucaju odbijajući svjetlost, iako su izrađeni od obične plastike. Stražnji dio RAZR-a prekriven je iznimno otpornim materijalom - kevlarom. Prilikom držanja u ruci zapravo ostavlja dobar grip, puno bolji od osjećaja koji nudi preplastični Galaxy S2 ili bilo koji drugi uređaj s plastičnim stražnjim poklopcem.
Motorola RAZR je velik uređaj. Možda bi nezgrapan bila bolja riječ jer nam se Samsung Galaxy Nexus uopće nije doimao velikim, iako ima čak 4.65" zaslon. Zapravo i ne izgleda kao mobitel već kao tablet.
Specifičnost RAZR-a je podebljan gornji dio što je uočljivo straga. U smislu ergonomije, voljeli bismo da je dno na neki način zaobljeno radi lakšeg držanja u ruci.
Izvrsna završna obrada i kevlarom prekriven stražnji dio
Inovativno je riješen utor za microSD i microSIM karticu, a nalazi se s lijeve strane ispod malenog poklopca. Bočni profil uređaja debljine samo 7.1 mm s desne strane nudi tipke za podešavanje glasnoće koje nisu najintuitivnije izbočene. Iznad njih nalazi se tipka za zaključavanje/otključavanje zaslona nešto bolje ergonomije i preciznosti.
Iznimno tanki bočni profil (7.1 mm u najtanjem dijelu)
ZASLON
4.3" Super AMOLED zaslon kapacitivne osjetljivosti na dodir
Fenomenalno osvjetljen, nevjerojatno bogatih boja i oštrine, ovaj će zaslon oduševiti svakoga. Jedini problem je što zaslon ima široke rubove, što ga vizualno čini većim.
BATERIJA i PUNJENJE
Kroz microUSB utor s vrha uređaja, Motorola RAZR se puni unutar 2 sata. Baterija snage 1780 mAh nije ručno zamijenjiva, što čini ovaj uređaj toliko tankim. Trajanje baterije unatoč Super AMOLED tehnologiji zaslona nije spektakularno. Dan, maksimalno dan i pol uz naprednije korištenje.
OPERATIVNI SUSTAV
Početni zasloni na Motoroli RAZR (Android 2.3.5)
Na ovoj Motoroli do izražaja pak dolazi dorada u vidu posebno prilagođenih pozadina, Widgeta, uz dijelove sučelja koji izgledaju drugačije naspram prosječnog Androida. Jedini problem je što vam pri prvoj aktivaciji uređaj nudi gomilu toga na početnim zaslonima. Ništa drugačije nije ni kod Androidom pokretanih mobitela konkurentnih proizvođača, no svejedno bismo voljeli vidjeti neko jednostavnije rješenje koje će korisnika voditi od jednostavnijih funkcija prema naprednijima.
Kako je ovo tek drugi uređaj na kojem koristimo Android 4.0, ostaje vidjeti što to novo sučelje može ponuditi nakon malo duljeg korištenja. U doradi OS-a izdvaja se Smart Actions. Funkcija vam omogućava da podesite postavke neke druge funkcije, koje će se aktivirati automatski na određeni način ili u određeno vrijeme.
IMENIK, POZIVI, SMS PORUKE, E-MAIL, KALENDAR...
Novi trend postavljanja tri tipke ispod zaslona postavio je Galaxy Nexus (uz nekoliko ranijih iznimaka koje nalazimo kod Sony Ericssona), prvi uređaj pokretan Androidom v4.0. Kako je RAZR XT910 predstavljen ranije od nove inačice Androida, i dalje nudi četiri tipke ispod zaslona što nije previše intuitivno za upravljanje pozivima. Ipak, tipkovnica za biranje brojeva nudi prilično velike tipke na zaslonu. Naspram Sony Ericssona i Samsunga, ponuđen je smart dial koji olakšava pronalaženje željenih kontakata.
Virtualna tipkovnica i prikaz poruka nešto su ugodniji naspram konkurentih Androidom pokretanih uređaja, jer baš svaka tipka nudi prečac koji upisujete dužim držanjem tipke na zaslonu.
Za korištenje trgovine aplikacijama (Android Market), trebate upisati Gmail korisnički račun. Možete ga sinkronizirati s kalendarom i dodati još računa, bilo da se radi o e-mailu ili društvenim mrežama. Sučelje e-maila estetski je lijepo dorađeno od strane Motorole što hvalimo naspram konkurencije.
Ražalostilo nas je što kalendar nije estetski dorađen - prikazuju se samo datumi, a označen datum ne nudi kratki prikaz na dnu zaslona kao što je to slučaj kod HTC-a i Samsunga s Androidom.
Svakako izdvajamo brojne predinstalirane Motoroline aplikacije na RAZR-u. Od MOTOPRINT-a koji olakšava ispis na WIFi pisače i integriranog Task Managera, sve do QuickOfficea koji omogućava pregled i uređivanje dokumenata na vrlo pregledan i jednostavan način, ili izvrsnog TO-DO managera, alarma itd.
MULTIMEDIJA, KAMERA
Estetski, kao i po pitanju uporabljivosti, dorađen je pregled i uporaba multimedije. Doista, to ovako lijepo ne izgleda na nijednom Androidom pokretanom uređaju. Glazbeni player koncipiran je kao Music Center s Internet radijom, Podcastima i Cloud mogućnostima dijeljenja glazbe. Vanjski zvučnik smješten pri vrhu stražnjeg dijela nudi ugodnu i čistu reprodukciju zvuka.
No, tu nije kraj jer svoj vrhunac multimedija doživljava u Full HD video kameri s 8.0 megapikselnim fotoaparatom. Jedno što nam nedostaje je bočna tipka za okidanje koja bi dodatno olakšala upotrebu ovih funkcija.
Sučelje kamere
PRIMJERI FOTOGRAFIJA i VIDEA:
POVEZIVANJE, INTERNET i NAVIGACIJA
Očekivano, RAZR nudi sve napredne oblike povezivanja koje današnji pametan mobitel može ponuditi. Još važnije, web preglednik u praksi radi ekstremno brzo, jednako kao i učitavanje servisa za društvene mreže kao što su Facebook ili Twitter.
Kada je u pitanju navigacija, podržane su Google Mape koje formalno ne nude glasovnu i turn by turn navigaciju. Koliko god Google Mape bile dobre, Nokia Mape su i dalje u prednosti zbog vrlo detaljiziranih lokacija i besplatno integrirane glasovne i turn by turn navigacije.
ZAKLJUČAK
Motorola RAZR XT910 je velik. Jako velik. Čak i nezgrapan, bez obzira koliko velike šake i dlanove imali. No, to nije novost. Velik i možda malo manje nezgrapan je i Galaxy S2. Jedini uređaj koji je ergonomski savršen je Galaxy Nexus sa 4.65" zaslonom. I to je vjerojatno jedino što nam se kod Motorole nije svidjelo.
Motorola RAZR XT910 iznimno je lijepo izrađen uređaj s prekrasnim Super AMOLED zaslonom na dodir, visoke rezolucije. Još važnije, RAZR je ekstremno brz uređaj. Kada smo ga par puta izvadili iz džepa u čekaonici, pogledi oko nas usmjerili su se samo u RAZR.
Listanje zaslona, otvaranje aplikacija, surfanje, provjeravanje e-maila, sav taj multitasking kao da je ostavljao dojam na ljude oko nas da nismo s ovog planeta ili barem dolazimo iz budućnosti u kojoj tako tanki uređaji nude nevjerojatno oštar prikaz i ekstremno brzo sučelje. No, sučelje ne samo da je brzo, već je ovo vjerojatno najljepša dorada Androida koju smo vidjeli, izuzev HTC Sensea koji gubi spektakularnost samo kada je u pitanju rezolucija i oštrina prikaza. Subjektivno, nama se RAZR čini kao da je na granici između tableta i mobitela. Jednako kao i Galaxy Note.
Apple iPhone 4, Motorola RAZR, Sony Ericsson Xperia Arc
-
Naziv:Motorola RAZR XT910
-
Dimenzije:130.7 x 68.9 x 7.1 mm
-
Težina:127 grama
-
Dijagonala i rezolucija:4.3 inča, 540 x 960 piksela
-
Gustoća piksela:256 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1780 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):304h; 9h 20min
-
Inačica (dorada):v2.3.5 (Gingerbread)
-
Čipset:TI OMAP 4430
-
Procesor:Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:PowerVR SGX540
-
Prednja kamera:1.3 MP
-
Ugrađena memorija:16 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica10
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija7