1. Uvod
Nokia 5320 Xpress Music najavljena je u travnju ove godine i uskoro bi trebala doći u naše trgovine. Nasljednik u glazbenoj seriji dolazi nakon modela 5310.
U našem detaljnom testu provjerite koje su prednosti ovog modela i zašto ga kupiti.
Specifikacije:
- Mreža: HSDPA / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije: 108 x 46 x 15 mm, 67 cm3, 90 g
- TFT zaslon, 16M boja, 240 x 320 piksela, 5.08 cm
- Interna memorija 140 MB, microSD memorijska kartica (512MB ili 1GB u paketu)
- FM radio s RDS-om, MP3, video player
- Konekcija: microUSB, Bluetooth (nema WiFi)
- Kamere: 2 mpx, sporedna CIF kamera za video pozive
- Baterija: Li-Ion 890 mAh (BL-5B)
Detalji Nokije 5320 Xpress Music
Preporučena maloprodajna cijena će biti oko 2,000.00 kuna.
Službene slike
Prednosti:
- Dizajn, vrhunska izrada
- „Moja tipka“, opcija „Say and Play“ - glasovno pretraživanje glazbe
- Kvaliteta glazbenog sadržaja
- 3.5 mm AV ulaz za obične slušalice, i ostali konektori
- 140 MB interne memorije
- Prilagodba po željama svakog korisnika
- Prijenos podataka preko USB-a bez PC-Suite-a
- Rad sučelja (uz 128 MB RAM)
Nedostatci:
- Loša tipka C i navigacijska tipka
- Osrednja kamera bez autofokusa
- Kvaliteta videa
Po dimenzijama 5320 je slična poslovnoj Nokiji 6300.
2. Kutija, dizajn, tipkovnica, glasovno pretraživanje, igre
Počnimo od glave, dakle od kutije. I odmah oduševljenje, veliko koliko se možemo uopće oduševiti jednoj kutiji. Srednje veličine, ostavlja dojam da ćete doista uredno pospremati svu dodatnu opremu ovog uređaja.
A unutar kutije još dvije manje, jedna za sam mobitel, a druga za ostatak opreme koji uključuje: memorijska kartica, punjač, CD sa softverom za računalo, slušalice i microUSB priključni kabel. Dodajmo da je priključak za slušalice načinjen od dva dijela, tako da ih možete zamijeniti ukoliko vam se ne sviđaju nekim drugim, dok se na prvom dijelu priključka nalazi tipka za daljinsko upravljanje. Možda će vas upravljač na slušalicama kupiti pa ćete oprostiti Nokiji što nije Bluetooth slušalice ubacila u standardni paket.
Dakle, sve jako praktično i vješto dizajnirano.
Osim standardnog korisničkog priručnika tu je i posebni, sukladan glazbenom identitetu XpressMusic serije, izdvojeni, odličan savjetnik - vodič kroz glazbu, glazbene liste i prijenos glazbe s Vašeg računala. Vodič je dodatak software-u koji se jednostavno i mladenački brzo instalirao i prije nego što smo zapisali ove retke. Prva zamjerka, mala ali ipak, je ta što PC Suite software nije preveden na Hrvatski. Ne bismo ništa rekli da u početnom izborniku nisu navedeni svi jezici u široj, ali i bližoj okolici. Šteta. No, to ipak ne smatramo pretjerano važnim, a u ostalom sam je program vrhunski dizajniran, animiran, uglazbljen, daleko od šturosti konkurencije (op.ur. osim ako želite maksimalnu jednostavnost i ne volite PC Suit-ove - tada je prijenos memorije telefona i s memorijske kartice moguć bez Suite-a). Možda nam se zbog toga i prijenos glazbe čini nešto bržim i manje dosadnim procesom ili je to zbog toga što Nokia 5320 posjeduje HS-USB za brzi transfer glazbe kojemu dodaje i HSDPA za brzi pristup podacima. Osim glazbe tu je i mogućnost sinkronizacije kalendara ili bilježaka između vašeg mobilnog uređaja i kompatibilnog računala, a na vama je hoćete li koristiti USB povezivanje ili Bluetooth (A2DP). Ovaj uređaj nema infracrveni port, a ni WLAN.
Ovaj uređaj dolazi s 140 MB interne memorije, te dodatna 1 GB memorijska kartica (ili 512 MB), s mogućnošću proširenja s microSD karticama i do 8 GB. Dakle, s dodatnom karticom ima sasvim dovoljno mjesta da gore spomenuto povezivanje s računalom ne mora biti prečesto. Prečesto ne bi trebalo biti ni povezivanje sa strujom (punjenje baterije), jer ova Li-Ion 890 mAh (BL-5B) baterija, uz svakodnevno korištenje, traje tri dana (inače baterija je sa svojih 890mAh puno manjih dimenzija od često korištene BL-5CA baterije od 1000mAh). Pritom moramo reći da proizvođač garantira trajanje iste više od 3.5 sati razgovora ili dvadeset četiri sata slušanja glazbe. Naš test dokazao je te tvrdnje, dok je reprodukcija glazbe, bez korištenja slušalica (dakle preko ugrađenih zvučnika) maksimalnog intenziteta zvuka na testu potrajala preko devet sati.
Uređaj je vanjskim izgledom vrhunski dizajniran. Zaista, plastika je vjerojatno najkvalitetnija koju smo imali prilike vidjeti - dok sjajna crvena boja izuzetno odgovara sjajnoj crnoj. Nokia 5320 je sigurno privlačna igračka koja jednostavno, sa svojih 90 grama i 108 x 46 x 15 mm (dimenzije), klizne u vaš džep. Iako ćete je možda, baš zbog izgleda, češće držati na nekom vidljivom mjestu ispred sebe, bilo da se radi o plavoj ili crvenoj varijanti. Plastika, materijal za koji su se u Nokiji odlučili, izgleda kao jako lijepo rješenje, a prvo što primjećujemo su velike, u oblik slova X dizajnirane, numeričke tipke, svaka malo različita od druge s jako modernim bijelim pozadinskim osvjetljenjem. Tipke nisu izbočene.
Jednom kada započnete pisati prvi SMS dolazi do malih problema zbog, po našem mišljenju, zbijenosti tipki, no možda je to ipak stvar privikavanja na novi, drugačiji uređaj. Najvećih problemčića imali smo s D-padom (centralnom, Navi tipkom i tipkom C) koji je za početnika dosta nezgodan, ako ga povuče brzina navike na prethodni uređaj koji je koristio. Ipak tipka, koja nas je odmah na prvu oduševila, jest tipka koja se nalazi u gornjem desnom kutu, nasuprot kamere za konferencijske pozive i iznad zaslona uređaja, tipka nazvana „Moja tipka“.
Moja tipka, osim što pokreće kalendar, pritiskom od 1,5 sekunde pokreće program Say and play, pretraživanje glazbe glasom. Kada se ton oglasi, recite ime izvođača, naziv pjesme ili naziv albuma i uređaj veoma uspješno pronalazi traženu stvar iz vaše biblioteke. Iznenadila nas je kvaliteta glasovnih naredbi, jer radi čak i ako tražite nešto fonetski egzotičnije poput The Verva, The Curea, Wir sind heldena ili čak domaćih izvođača (Ivo Robić je s lakoćom pronađem u više navrata). Na vama je da provjerite točnost ovih tvrdnji, ali je neupitno da ćete u brzini na ovaj način lakše doći do željene grupe, pogotovo ako vozite bicikl. Veliki plus za ovakvo rješenje.
Kad pišemo o tipkovnici logično je spomenuti i igre. Jer kao još jedan plus mladenaštvu dizajna Nokie 5320 XpressMusic tipkovnica je prilagođena N-Gage-u, platformi za igranje koja je u ponudi Nokijinih mobitela. Igrice, preuzete s vašeg računala ili putem veze, s lakoćom ćete igrati s dodatnim smjerovima, automatskom promjenom funkcije određenih tipki, a da uz to možete i dalje slušati glazbu. Pejzažne igre postaju tako lako upravljive, a pomoći će vam i vodoravni prikaz na zaslonu, o kojemu ćemo nešto kasnije. Kada govorimo o igrama, u standardnom paketu su četiri, od kojih se jedino Marble Cannon blago izdvaja od ostalih, dok će se Jelly Chase zasigurno svidjeti ženama (malo podsjeća na zmiju).
Od ostalih, glazbi podređenih tipki, spomenimo i već standardne tri tipke za pokretanje i manipulaciju rasporedom pjesama koje se nalaze s lijeve strane, gdje se nalazi i ulaz za memorijsku karticu. Na samom dnu uređaja raspoređeni su utičnica za punjač (odlično rješenje koje neće stvoriti muke ni kad mobitel nagrize zub vremena ili vaše nespretnosti i padanja), mikrofon, USB priključnica i 3.5 mm AV priključak (ulaz za obične slušalice, oduševit će one sklone gubljenju originala).
Na desnoj strani uređaja nalazi se manipulator glasnoće zvuka i tipka za pokretanje kamere.
4. Glazba, multimedija, podatci
Glazba je, naravno, ono na što smo posebno obratili pažnju. Bilo da se radi o AAC, eAAC+, WMA ili popularnom MP3 formatu, s Nokiom 5320 nećete imati problema.
Bilo da svira u svira u pozadini dok radite ili igrate neku igru, glazba je centar ovog uređaja, te su joj kao što smo već ranije u tekstu spomenuli, podređene i tipke i mnogo vremena programera, dizajnera. Osim glasovnog pretraživanja (Say and Play), tu je i sortiranje po imenu izvođača, pjesmi, albumu, skladatelju, snimljene liste, nedavno dodanim, nikad reproducirane, nedavno dodane, po datumu objavljivanja(...) ili jednostavno opcija „sve pjesme“ po principu - samo da svira, nije važno. Ako vam se ne sviđa kako nešto svira tu je ekvilizator sa šest mogućnosti ugađanja.
Ako se usporedi kvaliteta zvuka s Nokijom manjeg broja (Nokia 5310) onda moramo reći da je 5320 za nijansu lošiji, no uspoređujući s ostalim konkurentskim ili ostalim Nokijim uređajima, zvuk je vrlo dobar. Također ugrađeni music player podržava slike izvođača ili albuma koji trenutno slušate ili možete koristiti vizualizaciju/animaciju spektra. Atraktivno postavljeni zvučnici nalaze se s lijeve i desne strane uređaja, pružaju izvrstan glazbeni doživljaj, uz kritiku da pri reprodukciji glazbe pri njenom najvećem intenzitetu dolazi do opadanja kvalitete. Opadanje nije drastično, ali je ipak primjetno. Može se kompenzirati promjenama u ekvilizatoru. Smatramo da je glazbeni sadržaj, glazbena prilagođenost, ovog uređaja ipak njegova dominanta karakteristika i zadovoljio je naša očekivanja, kako prostorom (memorijom) tako i reprodukcijom. Za kraj spomenimo i stereo FM radio (RDS) s mogućnošću snimanja postaja i pokretanja vizualnog sadržaja postaje (ako on postoji).
Spomenimo i multimediju koja je najpreglednija dosada, posebice jer se radi o relativno malom zaslonu (dijagonale 5.08 cm s visokih 240x320 piksela). Pregled slika moguć je na više načina, s sve radi brzo kao i ostale datoteke. Moguće je sortiranje datoteka po naslovu, datumu ili veličini, a kada dođete na neku sliku i pop-up-u se prikazuje njezin naziv.
Na kraju se otvara prostor mnogim drugim zanimljivim dodatcima ili malo izmijenjenom očekivanom sadržaju. To vrijedi i za pohranu podataka o čitavoj prethodnoj komunikaciji u aktualnom ili prošlom mjesecu, koje zamjenjuje u potpunosti vaše pamćenje kada ste - što ste - koliko ste, jer je trideset dana prava mala povijest, bilo da se radi o pozivima, transferima podataka, SMS-u, MMS-u, izvješćima, automatski sačuvanim porukama koje nisu (još) poslane ili E-mail-u. Dodajmo tome da je imenik i njegova mogućnost dodavanja raznih sadržaja i informacija praktički ne ograničena. Pretraživanje imenika je također malo olakšano. Slikama pojedinog kontakta može se dodati i video. Pokretač videa je Real player, za kojeg posebno ističemo mod fullscreen koji uljepšava gledanje sadržaja (3GPP).
Ured, standardno dosadan folder svakog mobitela, iznenadio nas je s dva korisna dodatka: rječnikom koji ima mogućnost čitanja (audio snimak) stranih riječi koja su jako detaljno objašnjene; te pretvornikom s kojim su milje, stope, čvorovi, pinte, kubici, jardi, elektronvolti i kalorije nadohvat ruke, tj. prsta.
Tu je i QuickOffice namijenjen prezentacijama, dokumentima, Adobe Reader, Zip menager, (...) internet pretraživač, Nokia maps, navigacija, određivanje položaja, udaljenost: sve što jedan mobitel ove generacije mora imati.
Kalenadar je izvrstan, pregledan kao i kod ostalih Nokia uređaja.
5. Zaključak
Što reći na kraju, a da ne počnemo opet s nabrajanjima? Nokia 5320 jedan je od mobitela iz serije XpressMusic, iz redova pametnih mobitela. Njegov mlađi brat (ili mlađa sestra), Nokia 5310, već neko vrijeme skakuće i rotira se po TV reklama u ponudama operatera koji ga, cjenovno govoreći, gotovo svaki mjesec čine sve bliže i bliže potrošačima željnim promjene. Kada se govori o XpressMusic seriji očekivanja su velika. Je li ih Nokia 5320 ispunila?
Naravno, nije sva. Jer za poprilično loše izvedene gornje tipke, i još neke sitnice (bočne tipke za glazbu nemaju osvjetljenje) očekujemo da budu izvrsne kod svih uređaja. No iznenadilo nas je nešto novo. Ovo je izvrsno dizajniran uređaj od kvalitetnih materijala koji se neće tako brzo izlizati (govorimo dakle pogledu 3 - 5 godina korištenja, što baš i nije čest slučaj kod mobitela). Tu je i dosada najbolji Symbian OS, uz 128MB RAM-a koje baš i ne očekujete kod glazbenog mobitela.
Zaslon je odličan (pregledan), a isto vrijedi i za duljinu trajanja baterije (i sveukupno vrlo malu težinu). Kada pričamo o kamerama (pomoćna za video pozive i glavna) treba biti jasno da je ovo glazbeni uređaj, pa mu snimanje i fotografiranje nije glava zadaća.
S druge strane, kao što smo već rekli, glazbeni dio je na visokoj razini, dosljedan XpressMusic obitelji, bilo da se radi o kvaliteti zvuka, trajanju baterije, kapacitetu, lakoći pretraživanja ili prebacivanja glazbe po vašem ukusu (da ne spominjemo 140 MB interne memorije koliko imaju i najbolji Smartphone uređaji). Ono što posebno veseli su male tehničke i dizajnerske dosjetke koje ovaj mobitel čine vrijednim dobre kritike i slušalice u dva dijela tako da se neće nepotrebno zapetljavati ako želite osnovno.
Za preporučenu maloprodajnu cijenu od oko 2000 kuna, ovo je zaista mnogo.
3. Kamera, zaslon, prilagođavanje
Na stražnjoj strani uređaja nalazi se ugrađena kamera, 2 megapiksela, a sam uređaj posjeduje još jednu, niže razučljivosti, pomoćnu za video pozive, koja se nalazi s prednje strane.
Najveća rezolucija snimanja je 1600 x 1200 piksela, bez autofokusa i zaštite za leću, što rezultira umjerenom kvalitetom slika, dok za video, s dostupnim rezolucijama 128 x 96, 176 x 144, te 384 x 320 px (sporedna kamera za video pozive), QVGA, pri 15 fps, možemo reći da nas nije pretjerano oduševio, iako to nije ni izvorna namjena ovog glazbenog mobitela.
Zbog nedostatka autofokusa možete vidjeti da su slike ponedkad mutne, te je potrebna vrlo mirna ruka za malo bolju sliku.
Na fotografijama pri umjetnom osvjetljenju šum slike je visok.
Kvaliteta videa je vrlo slaba.
Zaslon, TFT, dijagonale 2 inča prikazuje 240 x 320 piksela u 16 M boja, ostavlja izvrstan dojam. Nažalost nekih problema korisnici bi mogli imati pri jakom dnevnom svijetlu, no ako pametno odaberu temu (nažalost svih pet ponuđenih, ali dosljedno seriji, su u nijansama crvenkaste boje) problem će nestati u trenu (op.ur. dakle bijela pozadina). Bitne informacije su odlično raspoređene duž linija zaslona, odabranih veličina koje su pregledne i odmjerene (primjerice u kontaktima vidite čak sedam redova imenika, plus još po dva reda gore i dolje). Ostavljaju dojam spoja zabave i sofisticiranosti.
Nokia nas je oduševila koliko je zapravo svakom korisniku oslobodila prostora da sam sebi kreira najkorisniji, brzi put do opcija koje češće koristi, manje koristi ili uopće ne koristi, na način da je napravila četiri osnovna moda u koje korisnik sam može postavljati svoje prečice. Moja tipka ima posebno mjesto u tom mozaiku prilagodbe. Gore spomenute teme, mogu se do u detalj prilagoditi, bilo da se radi o: pozadini, uštedi energije, stanju čekanja, slici za poziv, prikazu izbornika ili o bojama pojedine identitetske teme koje se mogu preuzimati i s interneta. Tako na primjer prikaz izbornika može biti mreža, popis, potkova i oblik slova V. Kako velik broj korisnika (naša anketa pokazuje da je taj udio 37%) promjeni mobilni uređaj svake dvije godine, mislimo da će ovo davati dodatnu svježinu ovom uređaju.
Korisničko sučelje radi jako brzo, s naglaskom da u isto vrijeme možete pokrenuti nekoliko programa različitih radnji, za što je zaslužan 128 MB RAM, standardni S60 Symbian, UI Feature Pack 2, zavidne kvalitete, s garancijom da ne bi trebala usporiti rad ni u jednom trenutku. Bolje rečeno, često čete se primijetiti da već imate nekoliko programa pokrenutih od ranije i da ste ih zaboravili isključiti, a da to ni jednom ne primijetite na brzini reakcija na pritisak drugih tipki ili uključivanje ostalih opcija, jer one ostaju jednako brze.
Kao i na E71, ovo je najbrži Symbian dosada, koji nudi još bolje i preglednije opcije.
Pisanje poruka je standardno kao i na svim prethodnim Symbianima (kao i Nokia E51), što znači: vrlo pregledno.
-
Naziv:Nokia Test: Nokia 5320 XpressMusic