Ovaj koncept ne predstavlja ništa novo, a primjenjuju ga i neki drugi proizvođači poput LG-a (npr. model KS365) ili Samsunga (model B3410), no ovoga puta nam je u ruke došla Nokijina uzdanica oznake 6760, čiji je cilj osigurati i Nokiji dio tržišnog kolača.
Osim toga, valja spomenuti da je Nokia uz nešto bolju kvalitetu izrade ugradila i poprilično napredne karakteristike: mogućnost povezivanja putem 3G brzine i GPS navigaciju uz Ovi mape.
SPECIFIKACIJE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 97.5 x 57.9 x 15.5 mm; 124 grama
- Zaslon: TFT, 16M boja, 320 x 240 piksela, 2.4"
- Memorija: 120 MB, memorijska kartica microSD, do 16 GB, 2GB kartica u paketu
- Tipkovnica: Klizna QWERTY
- Operativni sustav: Symbian OS, S60 rel. 3.2
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3G HSDPA, 3.6 Mbps; Bluetooth, A2DP; microUSB v2.0
- Kamera: 3.15 MP, 2048x1536 piksela; video QVGA@15fps; sporedna za video pozive
- GPS prijemnik: A-GPS, Nokia mape
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML
- Boje: Crna, Crvena, Bijela
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh (BP-4L)
- Ostalo: 2.5 mm audio utor, FM radio s RDS-om
ZAŠTO KUPITI
- djelomično gumirano kućište
- vrlo dobra tipkovnica
- izdržljiva 1500 mAh Li-Ion baterija
- jednostavnost korištenja
- napredne opcije poput 3G-a i GPS-a uz Ovi mape
- podrška za MSN u porukama
ZAŠTO NE KUPITI
- nemogućnost biranja brojeva pri zatvorenoj tipkovnici uređanja
- nedostatak 3,5 milimetarskog utora za slušalice
OPREMA, DIZAJN, UREĐAJ, ZASLON, BATERIJA
Pakiranje i oprema Nokije 6760 je uobičajena, nema tu prevelikog luksuza, no u kutiji ćete pronaći sve što vam treba. Paket sačinjava USB kabel, slušalice s mikrofonom i tipkom za upravljanje pozivima, punjač, nešto papirologije za one željne čitanja, a mjesta se našlo i za microSD karticu kapaciteta 2 GB što je za svaku pohvalu. Ukratko - sve za početak korištenja je tu!
Dizajn uređaja je prepoznatljivo "Nokijin", što je za većinu hrvatskih korisnika prednost, no primanjem u ruke, odmah ćete posumnjati da uređaj krije tipkovnicu u sebi jer je Nokia logo otisnut vodoravno, a ne okomito kako bi inače sugerirala zdrava logika dok je tipkovnica nevidljiva.
Kvaliteta korištenih materijala je dobra - dojma smo da je plastika korištena u izradi mogla biti i bolja, a hvalimo dijelove uređaja koji su gumirani i odaju dojam čvrstoće i izdržljivosti.
Klizni mehanizam je korektan, svakako je bolji od konkurencije. Ono što ćete kod dizajna još primijetiti su funkcijske tipke pored zaslona, koje služe kao prečica za pristup glavnom izborniku, pisanju SMS poruke ili pak za pristup Internet pregledniku.
Nokia 6760 uređaj je poveće debljine i mase, ali će zbog gumirane stražnje strane dobro ležati u rukama, a tipke na prednjoj strani uređaja će solidno obavljati svoju funkciju, iako im zamjeramo preplastičan osjećaj pri korištenju četverosmjerne funkcijske i okolnih tipki.
Na desnom boku mobitela pronaći ćete tipke za regulaciju glasnoće zvuka i tipku za brzinsko „okidanje“ fotografija koje nisu najpreciznije. Lijevi bok pak krije microUSB konektor sa plastičnom zaštitom protiv prašine, što je vrlo korisno.
Na vrhu 6760 nalazi se utor za punjač, također zaštićen plastikom, 2.5 mm utor za slušalice, te zvučnik. Dno krije posebnu „tipku“ koju je potrebno pritisnuti ukoliko želite ukloniti stražnju masku. Taj princip u praksi i ne funkcionira najbolje, te ćete ponekad imati osjećaj da trgate tanašnu maskicu, no ona se pokazala otpornom na sve naše pokušaje trganja pri uklanjanju.
Zaslon je veličine 2.4" i solidne rezolucije od 240x320 piksela. Ono što prvu upada u oči kada uzmete uređaj u ruke je malen zaslon u odnosu na veličinu uređaja. No, kako bi se postigla određena cijena i konkurentnost, kompromisi su morali biti prisutni, a zaslon 6760 svakako je jedan od njih. Na sam prikaz zaslona nemamo većih zamjerki s obzirom na kategoriju uređaja, jedino je čitljivost pod izravnim osvjetljenjem mogla biti mrvicu bolja.
Otvaranjem tipkovnice, dolazimo do najjačeg aduta ovog uređaja - a to je QWERTY tipkovnica. Iako nije fizički velika, ona izvrsno obavlja svoju funkciju. Tipke su vrlo dobro izrađene, daju izvrsnu povratnu informaciju pri tipkanju, te ne zamaraju pri korištenju. Našlo se na njoj mjesta i za NUM tipku kojom se uključuju numeričke tipke, koje su označene žutim brojevima. Nedostatak je nepostojanje zasebne numeričke tipkovnice, a ukoliko birate broj na početnom zaslonu, nije potrebno uključivati NUM tipku, već samo otipkati broj.
Uklanjanjem stražnje maske dolazimo do iznimno snažne baterije kapaciteta 1500 mAh koja je još jedna od prednosti ovog uređaja nad konkurencijom. Uz prosječno korištenje, ova baterija uređaju osigurava autonomiju od minimalno tri dana. Bočno je smješten i utor za microSD karticu a pohvalno je što je izmjenu iste moguće obaviti i bez uklanjanja baterije. Utor za SIM karticu nalazi se ispod baterije.
1500mAh snažna baterija kakva se nalazi i u Nokiji E71/72
SUČELJE, IMENIK, SMS
OS koji ćete pronaći na Nokiji 6760 je dobro poznati Symbian u verziji S60 v9.3. Na 6760 je sve intuitivno, brzo i oku ugodno (za razliku od onoga što to sučelje nudi na mobitelima sa zaslonom na dodir), a to je najvažnije većini kupaca iz ovog cjenovnog ranga. Uređaj također posjeduje i akcelerometar, koji će vrlo brzo prebaciti prikaz na zaslonu iz portretnog u pejzažni način rada i obrnuto.
Sam izbornik možete pregledavati u više načina, a na početni zaslon možete dodavati razne prečice i obavijesti, što će nestrpljivi korisnici posebno cijeniti. Ono što fali u softverskom dijelu je svakako podrška za smart dial, koju na 6760 nećete pronaći.
Imenik je standardno dobar i pregledan, a nudi i mogućnost integracije Windows Live ID-a s kontaktima u imeniku. Hvalimo i predinastaliranu inačicu Quick Officea pomoću koje možete pregledavati Office dokumente, a tu je još i standardni alat za otvaranje ZIP datoteka, pregledan organizator i Adobe Reader.
Pisanje SMS-ova uobičajeno je za Symbian, te ćete se vrlo lako naviknuti na njega. Novost je i ovdje jedino u mogućnosti kooperacije s Windows Live (MSN) uslugom. Nedostatak je što se poruke ne mogu pregledavati u obliku konverzacija.
Kako je Nokia 6760 namijenjena prvenstveno mlađim korisnicima, na njoj ćete pronaći i igre, a svakako najzabavnija od njih je puna verzija Asphalta 4.
MULTIMEDIJA i GLAZBA
Što se tiče glazbe i multimedije, ni na ovom polju vas 6760 neće niti razočarati niti oduševiti. Glazbeni player je već viđen i njegova funkcionalnost je vrlo dobra, podržani su gotovi svi formati koji će vam zatrebati, no nemojte tražiti od njega napredne opcije. Zvuk koji uređaj daje je dobar, a jedini prigovor imamo na nedostatak 3.5 mm utora za slušalice.
Na uređaju ćete pronaći i stereo FM prijemnik sa podrškom za RDS. Zvuk koji dopire iz vanjskog zvučnika je također prosječan.
Video player je, poput svog glazbenog brata, također već viđen - radi se o Real playeru. On ne posjeduje podršku za DivX video datoteke, no reprodukciju MP4 klipova će obaviti korektno, a akcelerometar će prilagoditi izgled zaslona prema položaju uređaja.
KAMERA
Iz dosadašnjeg teksta jasno se vidi kako fotografiranje i nije osnovna namjena Nokije 6760. Zbog toga vas i neće začuditi za današnje pojmove ispodprosječan fotoaparat razlučivosti tri megapiksela. No, ukoliko ga usporedimo s konkurencijom iz LG-a i Samsunga, vidjet ćemo da je on ipak konkurentan.
Sučelje kamere je stromodno i nepotrebno zakomplicirano.
Rezultat su prosječne i fotografije koje će poslužiti u situacijama kada nemate drugi uređaj za fotografiranje pri ruci.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Video zapisi koje je moguće snimiti sa Nokijom 6760 također nikoga neće fascinirati - oni su u QVGA rezoluciji i sadržavaju 15 fps. Aplikacije za pregledavanje fotografija i video zapisa su veoma siromašne opcijama, te smo dojma kako im se moglo posvetiti više pažnje.
INTERNET i GPS NAVIGACIJA
Na kraju, tu je ugrađeni Internet preglednik, koji vrlo dobro obavlja svoju zadaću, a posjeduje i već spomenutu zasebnu tipku na prednjoj strani uređaja. Iako 6760 ne posjeduje podršku za Wi-Fi, opremljen je drugim komunikacijskim standardima (EDGE, 3G) koji mu omogućuju brzo „surfanje“.
Prikaz stranica i brzina učitavanja istih je dobra, a s obzirom da se radi o uređaju bez zaslona na dodir, tu je virtualni "kursor" kojim ćete se koristiti pri pregledavanju sadržaja. Mana koja će većinu korisnika odbiti od lutanja bespućima interneta je već spomenuti mali zaslon, što znači da ćete svako malo morati zumirati, odzumirati, pomicati kursor i tako u nedogled, zbog čega je upitna funkcionalnost preglednika.
ZAKLJUČAK
Kako fotoaparat nije glavna karakteristika ovog uređaja, neće vas začuditi za današnje pojmove ispodprosječna fotografija i video. Najveća prednost je svakako 1500 mAh snažna baterija koja pruža nevjerojatnih tjedan dana autonomije uz vrlo ugodnu QWERTZ tipkovnicu koja tipkanje SMS-ova, poruka na MSN-u ili pak slanje e-mailova čini ugodnijim. Mala dijagonala zaslona kompenzirana je kvalitetnim prikazom i solidnom razlučivosti. Nokia 6760 uz to je kvalitetnije konstruirana od sličnih Samsung i LG modela i ukupno nam se svidjela više nego što smo to na prvi pogled očekivali. Za cijenu od 1.700 kuna svakako je preporuka.
-
Naziv:Nokia 6760 slide