- Kvaliteta izrade
- Baterija
- Jednostavnost korištenja i brz procesor
- Preglednik fotografija
- Zastarjela tehnologija zaslona
- Regulacija glasnoće pri zaključanom uređaju
- Fotoaparat
UVOD
Nakon kraljevanja tržištem mobilnih telefona, sve do pogrešnih poslovnih odluka i predstavljanja platformi koje neće dalje razvijati - Finci su lupili šakom od stol i rekli: "Riitää!" Za sve vas koji ne govorite finski - "Dosta!". I napravili su novi plan koji je prilično jasan − low budget modeli bit će bazirani na Series 40 operativnom sustavu, a srednji i viši razred ponude zauzimat će Windows Phone 7. O Lumia modelima ste se sigurno sve čuli i jedva čekamo da ih probamo. Dok nam ne stignu u ruke, vrijeme kratimo pristupačnijim modelima − točnije Nokiom Asha 303.
PRODAJNI PAKET, OPREMA, UREĐAJ, DIZAJN
Pakiranje i oprema
Što se dizajna uređaja tiče, on izgleda kao križanac jeftinijeg Nokijinog uređaja s QWERTZ tipkovnicom poput Nokie C3 i prijašnjih pripadnika Touch&Type obitelji poput modela X3-02. Oko vizualnog dojma koji uređaj ostavlja vladaju podijeljena mišljenja - ili će vam se na prvu svidjeti ili će vam biti ružan. Nama se sviđa, jer nije niti prevelik niti premalen. Dimenzijama i težinom od 99 grama Nokia Asha 303 će vrlo dobro sjesti u šake svih veličina.
Dizajn i ergonomija Nokia Ashae 303
Bočne tipke su dovoljno izbočene i ne "plešu" u svojim utorima, ali nas je ipak tipka za regulaciju zvuka jako iritirala - točnije njeno softversko rješenje. Uključite li na primjer radio ili glazbeni svirač, zaključate uređaj i stavite u džep, kada poželite pojačati zvuk, pritiskom na tipku za pojačavanje zvuka nećete postići ništa. Tipke za regulaciju glasnoće ne reagiraju kada je uređaj zaključan, pa prvo morate izvaditi uređaj, otključati ga, pa onda pojačati zvuk. Također, nema posebne bočne tipke za korištenje fotoaparata.
Na vrhu uređaja pronaći ćete microUSB, 3.5 milimetarski utor za slušalice i utor za punjač
− nijedan od njih nije fizički zaštićen od prašine
Ono što kod Nokije cijenimo jest da i najjeftiniji uređaji u ponudi ne izgledaju kao plastične igračke kupljene na štandu u pothodniku. Iako Asha 303 nije najjeftiniji uređaj u ponudi, svakako je jedan od jeftinijih, no to ćete teško zaključiti po kvaliteti izrade. Korištena plastika je naime vrlo dobra, spojevi na uređaju su precizno izvedeni i nema škriputanja. Kao dodatak na inače vrlo dobru kvalitetu izrade, tu je metalni poklopac baterije koji nema nijedan konkurentski uređaj.
QWERTY TIPKOVNICA
ZASLON
Kao pripadnik Touch&Type Nokijine obitelji, Ashom 303 osim fizičkim tipkama koje posjeduje, možete upravljati i putem zaslona osjetljivog na dodir. Da uređaj pripada nižem cjenovnom razredu, vidi se ponajviše na zaslonu. 2.6" TFT ne baš pohvalne rezolucije u kombinaciji sa 256 tisuća boja sigurno nećete navesti kao prednost ovog uređaja. Stvar donekle spašava kapacitativna tehnologija registriranja dodira, no ponekad biste ju mogli zamijeniti sa rezistivnom jer je zaslon ponekad potrebno pritisnuti, a ne dodirnuti.
2.6" TFT zaslon kapacitivne osjetljivosti na dodir, Nokia Asha 303 pored Apple iPhonea 4
BATERIJA
Baterija je, za razliku od zaslona, jedan od aduta ovog uređaja. Kapacitet iste iznosi 1300 mAh, što samo po sebi nije fascinantno, ali Ashi 303 osigurava minimalno dva do dva i pol dana autonomije pri umjerenom korištenju. U današnje vrijeme pametnih telefona s velikim zaslonima ovakve brojke su rijetkost.
OPERATIVNI SUSTAV
1GHz procesor uparen sa 256 MB ROM-a i 128 MB RAM-a je nešto čime Nokia diže "letvicu" u konkurenciji jeftinih uređaja koji redom nude slabije komponente. Navedena tehnička osnova uređaja u radu rezultira dobrim performansama, no Series 40 je manje zahtjevan i jednostavniji operativni sustav koji ne podržava multitasking, pa ne možemo povući paralelu što se stabilnosti tiče između njega i jeftinih pametnih telefona pogonjenih Androidom.
Početni zaslon, izbornik i postavke
IMENIK, SMS, ORGANIZATOR, ALARM, OSTALE INTERNE APLIKACIJE
SMS-anje je softverski vrlo dobro riješeno, pa osim standardnog načina pregleda, svoje poruke možete čitati i u obliku konverzacije, te će se korisnici naviknuti na bilo koji od ova dva pogleda bez problema snaći pri pisanju poruka. Sve aplikacije koje se nalaze predinstalirane na Ashi 303 su krajnje jednostavne i lišene naprednih mogućnosti koje posjeduju današnji top modeli - od alarma do kalkulatora. Alarm je na primjer, pregledan i jednostavan za podešavanje, ali posjeduje mogućnost dodavanja samo jednog vremena zvonjenja. Isto vrijedi i za imenik, koji je pregledan i jednostavan, ali lišen sinkroniziranja sa vašim ostalim računima i praćenja socijalnih mreža na kojima se nalazite, što će mnogi smatrati prednošću.
MULTIMEDIJA, FOTOAPARAT, VIDEO SNIMANJE, GPS
Riječ multimedija i jeftini mobiteli u pravilu ne idu zajedno. Ipak danas i najjeftiniji uređaji nude ponešto za svakoga na ovom polju. Nokia Asha 303 zato ima jednostavne i pregledne aplikacije koje vam omogućavaju slušanje radia i ostalih glazbenih sadržaja, a da budemo iskreni nisu uopće ni loše dizajnirane.
Preglednik fotografija nam se osobito svidio, jer iako nije najbrži s kojim smo se susreli, nudi kul stvari poput jednostavnog uređivanja fotografija ili vremenskog pregleda fotografija. Ono što je također pozitivno iznenađenje je ne previše lijep video player koji nedostatak vizualnog dojma nadoknađuje podrškom za DivX i XviD formate, koje bez problema reproducira do veličine od 600 MB.
Ugrađenim fotoaparatom sigurno nećete raditi fascinantne fotografije jer se radi o prilično starinskom fotoaparatu rezolucije 3 megapiksela, sa fiksnim fokusom i bez bljeskalice. Fotkanje u mraku zbog toga možete zaboraviti, a i po danu rezultati nisu fascinantni, no ruku na srce ovo nije uređaj kojem je fotografiranje glavna namjena. Sve rečeno za fotografiranje vrijedi i za snimanje video isječaka - Asha se tu nema čime pohvaliti jer snima u VGA rezoluciji pri 15 fps.
Sučelje fotoaparata
INTERNET
Korisnici razmaženi zaslonima od 4.0" neće smatrati surfanje na Ashi previše zabavnim, no moramo pohvaliti napredak u surfanju. Naime, ovaj uređaj dolazi s novim S40 internet preglednikom koji je daleko bolji od onog kojeg smo imali prilike isprobati u prethodnim verzijama ovog operativnog sustava. Kao i ostatak softvera - internet preglednik je krajnje jednostavan. Jedina zamjerka jest što pri brisanju podužeg URL-a i upisivanja novog u početnom zaslonu preglednika dolazi do priličnih zastoja, ali preživjet ćemo taj nedostatak. Neki bi možda pregledniku zamjerili i slabu podršku za Flash, ali po nama je to nerealno očekivati u ovom cjenovnom rangu.
Iako se to od nje ne očekuje Nokia Asha 303 kao prava Nokia dolazi s predinstaliranom "pojednostavljenom" verzijom Nokia Mapsa. Od pune verzije se razlikuje prvenstveno po funkcionalnosti (nema glasovnog navođenja, određivanje položaja nije u potpunosti precizno), pa je poželjno ovakvu vrstu navigacije koristiti samo kao pješak, za cestovnu navigaciju pogledajte snažnije uređaje sa punom verzijom Mapsa.
ZAKLJUČAK
Nokia Asha 303 uređaj je koji možemo opisati sa dvije riječi − jednostavan i jeftin. Od njega ne treba očekivati čuda i neće biti prvi izbor korisnicima koji žele pregledavati web sadržaje u pokretu (iako Asha 303 i to može), već prvenstveno onima koje živciraju virtualne tipkovnice, a žele kvalitetan uređaj po povoljnoj cijeni. Nokia je svojim novim smjerom pokazala da kreće na bolje, a isto vrijedi i za Ashu, radi se o dobrom uređaju kojem bismo bez razmišljanja dodijelili Best Buy titulu u svojoj klasi - samo da ima mrvicu veće tipke.
-
Naziv:Nokia Asha 303
-
Dimenzije:116.5 x 55.7 x 13.9 mm
-
Težina:99 grama
-
Dijagonala i rezolucija:2.6 inča, 320x240 piksela
-
Gustoća piksela:154 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1300 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):840h; 7h 10min
-
Radna memorija:256 MB ROM, 128 MB RAM
-
Prednja kamera:Nema
-
Ugrađena memorija:100 MB
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade6
-
Zaslon i tipkovnica5
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja4
-
Tehnička osnovica7
-
Kamera4
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija7