UVOD
QWERTZ tipkovnice posebno su pogodne za moderne oblike komunikacije poput SMS-anja, tipkanja e-mailova i čavrljanja na socijalnim mrežama. Zbog toga su jeftiniji uređaji s takvim tipkovnicama posebno popularni među mladima, dok su oni skuplji i opremljeniji uređaji rezervirani za većinom poslovne korisnike koji u svakom trenutku moraju biti dostupni.
Nokia C3 svoje mjesto pod suncem pokušava pronaći funkcijama koje jeftiniji uređaji ne posjeduju, ali po cijeni konkurenata, a kojoj mjeri joj to uspijeva, provjerite u testu.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Travanj 2010.
- Mreža: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Zračenje (SAR) W/kg: 1.09
- Dimenzije i težina: 115.5 x 58.1 x 13.6 mm; 114 g
- Zaslon: TFT, 256K boja, 240 x 320 piksela, 2.4"
- Memorija: 55 MB interne, microSD memorijska kartica do 8GB
- Povezivanje: GPRS, EDGE, Wi-Fi 802.11 b/g
- Fotoaparat: 2 MP, 1600x1200 piksela; video snimanje QCIF@15 fps
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera Mini)
- Baterija: Li-Ion 1320 mAh (BL-5J)
- Ostalo: 3.5 mm audio ulaz
ZAŠTO KUPITI
- dizajn i kvaliteta izrade
- izvrsna tipkovnica
- izdržljiva baterija
- jednostavnost korištenja
- 3,5 milimetarski utor za slušalice
- cijena
- podrška za WLAN
- odličan kalendar
- Ovi trgovina s aplikacijama
ZAŠTO NE KUPITI
- nedostatak USB kabela u pakiranju
- nedostatak bočnih tipki za regulaciju glasnoće zvuka
- slab fotoaparat
OPREMA, DIZAJN, UREĐAJ, ZASLON, BATERIJA
Otvaranjem paketa u kojem dolazi Nokija C3 naći ćete standardne priručnike, punjač, slušalice s mikrofonom i daljinskom kontrolom za pozive, kao i microSD karticu kapaciteta 2GB. Na žalost, uz uređaj ne dolazi micro USB kabel, no kada pogledate cijenu, vjerojatno će vam biti jasno i zašto - negdje se moralo štedjeti. Vjerojatno su se u Nokiji dvoumili da li uz uređaj priložiti microSD karticu ili USB kabel i po nama su učinili pravi izbor, jer vjerojatno ćete prije naći u kući micro USB kabel od recimo fotoaparata, nego što ćete naći microSD karticu, koja vam je prijeko potrebna jer C3 posjeduje skormnih 55 MB interne memorije.
Dizajn uređaja je iznad očekivanja za cjenovni rang kojem Nokija C3 pripada. Ono što smo doživjeli pri testiranju uređaja je podosta često miješanje novog C3 sa Nokiom E71, E63 i E72, što je svakako plus za svakog vlasnika, jer uređaj ničime ne odaje svoju cijenu. Ako usporedimo C3 sa Nokiom E63, možemo reći da je svojim zaobljenim dizajnom i kvalitetom korištenih materijala bolje izrađen uređaj. Osim solidne plastike kojom je obložen cijeli uređaj, teško da ćete u ovom cjenovnom razredu naći još jedan model sa metalnim pokrovom baterije na stražnjoj strani uređaja.
Sviđa nam se i poseban dizajn gornjeg dijela prednje strane uređaja - na rubovima možete primijetiti lagano "stanjivanje" debljine stakla koje štiti zaslon što do sada nismo vidjeli. Jedini prigovor imamo na neotpornost zaslona i područja oko njega na otiske prstiju i grebanje, no tu smo mu manu spremni oprostiti. Sve u svemu, Nokia C3 je iznimno dobro izrađen uređaj, gotovo bez premca u cjenovnom razredu.
Dimenzije uređaja uobičajene su za kompaktni uređaj s QWERTZ tipkovnicom, te uređaj nije niti prevelik niti premalen, a i težina uređaja je optimalna, te je vrlo ugodno držati uređaj u ruci, osobito ako ste vlasnik većeg para ruku.
Peterosmjerna navigacijska tipka i ostale funkcijske tipke smještene ispod zaslona pri korištenju pružaju dobar osjećaj, te ulijavaju povjerenje jer su vrlo precizno izrađene. Među standardnim funkcijskim tipkama, mjesta se našlo i za posebne dvije, izbočene, srebrne tipke koje je po želji moguće konfigurirati kao prečice za brži pristup porukama ili imeniku.
Ono što ćete primijetiti kada krenete u razgledavanje C3 po bokovima je minimalizam što se tiče tipki na bokovima. Štoviše, taj minimalizam ide tako daleko da čak nema niti tipki za regulaciju glasnoće zvuka, a kamo li posbne tipke za korištenje fotoaparata. I dok smo potonju spremni oprostiti, nedostatak tipki za regulaciju glasnoće zvuka se pokazao dosta nespretnim rješenjem, koje će vas dosta često znati iživcirati.
Ono što možete pronaći na bokovima uređaja jest hot swap utor za micro SD karticu i micro USB utor na lijevom boku, a oba utora su zaštićena plastikom.
Na vrhu uređaja se nalazi utor za punjač, a ono što pohvaljujemo je 3,5 milimetarski utor za slušalice koji je vrlo praktično rješenje za sve audiofile.
Kao što je i očekivano, zaslon C3 je veličine 2,4 inča i rezolucije 240 x 320 piksela, baš kao i na Nokiji 6760 koju smo imali prilike testirati. Veličina zaslona i kvaliteta prikaza su prosječni, no niti nismo očekivali više obzirom na cijenu. Iako je uređaj testiran u zimsko doba, zbog neobičnih vremenskih prilika imali smo šansu isprobati C3 pod sunčevim osvjetljenjem i možemo reći da smo ugodno iznenađeni, jer je zaslon čitljiv i bez previše naprezanja.
Iako nije lako usporediti C3 s modelima iz E serije, postoji jedan dio uređaja gdje je to sasvim opravdano- a to je tipkovnica. Puna QWERTZ tipkovnica u četiri reda je vrlo ugodna na dodir, te se nema čega sramiti čak i ako je usporedimo s onom na "starijoj" i skupljoj braći. Materijali izrade su vrlo dobri, hod tipki i osjećaj pri korištenju izvrstan, te smo sigurni kako će svi željni tipkanja vrlo rado koristiti tipkovnicu C3 bez prevelikog zamaranja.
Tipke su dovoljno izbočene i velike, te korištenje istih neće predstavljati problem ni onima s većim prstima. Osvjetljenje tipkovnice je vrlo dobro, te ona u cjelini zaslužuje odličnu ocjenu.
Ispod već spomenute metalne stražnje maske nalazi se baterija kapaciteta 1320 mAh. Iako Nokija u svojoj ponudi ima snažnije baterije, i ova priložena osigurava uređaju vrlo dobro vrijeme autonomije, te ćete uz uobičajeno korištenje za punjačem posezati svaka dva ili najviše tri dana. S uključenim WLAN-om i jačom eksploatacijom baterije, uređaj ćete puniti u intervalima od dana do dana i pol. Ležište za SIM karticu nalazi se ispod baterije.
SUČELJE
Operativni sustav Nokije C3 je pomalo očekivano ušminkana verzija starog znanca - Nokia Series 40. Ono što nama prvo pada na spomen tog operativnog sustava je jednostavnost, preglednost i intuitivnost. Zlobnici bi nadodali i nedostatak multitaskinga, naprednih funkcija, te aplikacija trećih strana, no ako uzmemo u obzir cijenu C3 i ciljanu klijentelu, S40 se vrlo dobro uklapa u funkcionalnost uređaja.
Početni zaslon i prilagodba istoga
Kada smo rekli "ušminkani" S40, mislili smo prvenstveno na početni zaslon na kojem sada osim uobičajenih sadržaja poput sata, oznake profila, stanja baterije i sličnog nalazimo sekciju s omiljenim kontaktima, zatim dio naziva zajednice koji se odnosi na socijalne mreže, te na dnu nalazimo prečice do određenih aplikacija.
Izgled izbornika je vrlo dobro poznat svim korisnicima, te većina neće imati nikakvih problema u pronalaženju željene ocije. Izbornik je moguće pregledavati kao listu, mrežu, mrežu s oznakama ili jednu po jednu opciju. Problem je što se dubljim kopanjem u izbornik gube grafičke ikone stavki pa je pregled neintuitivan.
IMENIK, SMS
Imenik je tipičan za S40 platformu, te je u memoriju C3 moguće pohraniti do 2000 kontakata. Svakom kontaktu je moguće pridružiti do pet telefonskih brojeva, a moguća je i personalizacija tonova zvona ili pak fotografije pri zvanju. Tu je i ugrađena tražilica kontakata prema imenu, a C3 posjeduje i opciju speed diala. Ono što nedostaje je smart dial.
SMS-anje je, kao i sve vezano uz tipkanje na ovom uređaju vrlo dobro riješeno. Jednostavan softverski dio pisanja poruka u kombinaciji sa izvrsnom tipkovnicom zadovoljit će i najzahtjevnije. Poruke je, osim u standardnom obliku koronološki sortirane liste moguće pregledavati i u obliku konverzacija, što je vrlo korisna i oku ugodna funkcija.
Kad smo već kod tipkanja, C3 je predodređen da bude integriran sa društvenim mrežama. Zorno to pokazuje Ovi Chat, te podrška za tipkanje putem Facebooka i Twittera.
Ugrađeni e-mail klijent je baš kao i ostatak uređaja - funkcionalan i krajnje jednostavan, sve što trebate učiniti je unijeti svoje podatke i on će obaviti ostatak posla.
Pristup Ovi trgovini s C3 je također jednostavan, jedini mali zastoj koji smo osjetili je bio taj što je bilo putrebno skinuti i instalirati noviju verziju Ovi Store aplikacije, što je par minuta posla.
Jedna od najvećih prednosti Nokije C3 pred konkurencijom je svakako podrška za WLAN. Upravo ta mogućnost, u kombinaciji s već navedenim pozitivnim stranama i cijenom biti će zaslužna za uspjeh ovog modela. Vrlo malo uređaja u ovom cjenovnom rangu nudi mogućnost povezivanja putem WLAN-a i to je je zasigurno veliki plus C3.
KALENDAR
U izborniku je kalendar izdvojen kao posebna stavka, a hvalimo činjenicu da nudi vrlo širok raspon vrsta unosa - od podsjetnika, sastanka, preko rođendana i poziva, sve do bilješki. Na mjesečnoj listi, vidljivi su i događaji označenog datuma, pa kalendar smatramo velikom prednošću Nokije C3.
Nokija C3 dolazi s tri predinstalirane igre od kojih se najviše ističe simpatična platformska igra Bounce Tales, a nostalgični, kakvi jesmo, sa Ovi Storea smo instalirali besplatni "Snake Revolution", jer što je Nokija bez zmijice?
Od ostalih aplikacija na C3 možete ćete pronaći "Pretvornik" ili konverter različitih mjernih jedinica, svjetski sat i zasebnu aplikaciju za komunikacijom sa Flickrom.
Hvalimo i alarm tj.budilicu koja nudi naprednije opcije od puno skupljih uređaja, a intuitivnija je za korištenje i od one na Symbianu^3.
POVEZIVANJE, INTERNET
Kada smo već kod podržanih komunikacijskih standarda, spomenimo kako C3 podržava EDGE, GPRS i Bluetooth verzije 2.1 sa A2DP-om, ali nema podrške za 3G, što nam pri korištenju nije previše smetalo - jer ni samo sučelje ne nudi brzine učitavanja za koje bi trebala 3G veza.
Prvo otvaranje web preglednika ne nudi intuitivne opcije (unos web adrese, favoriti)
Kada se putem WLAN-a, ili nekog drugog načina, spojite na Internet, pregledavanje Internet sadržaja je prilično ugodno i obavlja se putem Opere Mini, koja posjeduje uobičajeno dobar i brz prikaz stranica. Kretanje po stranici se obavlja putem virtualnog pokazivača, te je "surfanje" na C3 prilično ugodno. C3 posjeduje podršku i za Javu, a tu je i Flash lite 3.0.
Opera Mini je standardni web preglednik na Nokiji C3
MULTIMEDIJA i GLAZBA
Kao pozitivnu stvar što se glazbene strane C3 tiče već smo spomenuli postojanje 3.5 mm utora za slušalice. Ono što ćete prvo primijetiti pri slušanju C3 jest da je tih, to jest da se bolje izrazimo nedovoljno glasan. Čak i kada podesite ekvalizator, to se neće promijeniti, no kvaliteta zvuka je vrlo dobra, tako da ćete ipak uživati slušajući glazbene sadržaje na njemu.
Ugrađeni glazbeni svirač je također minimalistički dizajniran, nema tu vizualnih efekata pri reprodukciji, no svoju osnovnu zadaću će izvršiti brzo i na najjednostavniji mogući način. Moguće je kreirati popise pjesama i pregledavati datoteke prema izvođaču, albumu ili žanru, a podržana je većina formata koji će vam zatrebati. Ono što smo spomenuli na početku testa - nedostatak bočnih tipki za regulaciju glasnoće zvuka - biti će najprimjetnije pri korištenju glazbenih sadržaja, no nekako ćete se morati naviknuti da zvuk regulirate pritiskom joysticka prema gore ili dolje.
Ugrađeni radio prijemnik može se pohvaliti podrškom za RDS i funkcijom traženja automatske frekvencije, no ono što ne funkcionira baš najbolje je automatsko pretraživanje postaja, pa savjetujemo ručno podešavanje istih. Izgled radijske aplikacije je prilično sličan izgledu glazbenog playera, te vas neće posebno uzbuditi.
Video player posjeduje osnovne funkcije, nema podršku za titlove ni DivX, već samo za 3GP i MP4, ali posjeduje opciju prikaza preko cijelog zaslona.
Ono što nam se svidjelo je timeline funkcija pri pregledu fotografija pomoću koje je moguće pregledavati fotografije na uređaju odabirući efekt prijelaza i vremenski period prikaza fotografije. Na taj način možete stvoriti efektne preglede snimljenih fotografija.
KAMERA
Fotoaparat i kamera jedna su od stvari na kojima se kod C3 štedjelo. Fotoaparat razlučivosti 2 MP sve je samo ne posljednji krik mode, te ne posjeduje niti bljeskalicu niti autofokus. Iako se čini kao da je ostao u vremenu od prije par godina, nekako nam se čini da kupci neće previše mariti za ovaj nedostatak C3, jer mu fotografiranje sigurno ne spada u uži opis posla, već tek u usputnu djelatnost. Fotografije snimljene s C3 odlikuje loš prikaz boja i oštrina, što je i očekivano.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
Niti snimanje video zapisa ne predstavlja jaču stranu C3, te se nadamo da video zapise snimljene ovim uređajem ne namjeravate pregledavati na ničem osim zaslonu mobitela. Ponuđena je maksimalna rezolucija od 320x240 piksela pri 25 sličica u sekundi.
ZAKLJUČAK
-
Naziv:Nokia C3