UVOD
Nokia C5 predstavlja novu seriju uređaja koja zamjenjuje prijašnje 6xxx serije Nokia mobitela, ali i nasljeđuje donekle Nokiju E51 koju smo pred dvije godine imali priliku testirati. C serija novih modela Nokia označava povoljne uređaje za malo naprednije, usudili bi se reći poslovne korisnike pa je tako u C5 ugrađena GPS navigacija (koja je uz to i potpuno besplatna). Ugrađena je naravno i 3G brzina povezivanja za prijenos podataka, a nedostaje jedino WiFi. Pretpostavljamo da ga nema kako C5 ne bi konkurirao Nokiji E52 ili budućem nasljedniku tog modela koji stoji samo nekoliko stotina kuna više.
Konkurencija Nokiji C5 nije prebogata. Šteta je što C5 ne nudi Dual SIM opciju, kao što to nude manje poznati General Mobile mobiteli. Sony Ericsson nudi model Elm koji je čak povoljniji od Nokije C5 a uz to nudi i WiFi te 5.0 mpx kameru, ali taj uređaj još nismo imali priliku isprobati.
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije i težina: 112 x 46 x 12.3 mm, 56 cm3; 90 grama
- Zaslon: TFT, 16M boja, 240 x 320 piksela, 2.2"
- Memorija: 128 MB RAM, 50 MB interne memorije, microSD, do 16 GB
- Sučelje: Symbian OS v9.3, Series 60 rel. 3.2
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, Bluetooth, micro USB
- Kamera: 3.15 MP, 2048x1536 piksela, LED bljeskalica; video snimanje VGA@15fps; prednja videocall VGA
- Baterija: Li-Ion 1050 mAh (BL-5CT)
PREDNOSTI
- dizajn
- cijena
- 3G povezivanje
- 3.5 mm audio utor
- baterija
- besplatna GPS navigacija
- tipkovnica
NEDOSTACI
- loš kut prikaza zaslona
- SMS poruke se ne mogu gledati kao konverzacija
- nema bočne tipke za kameru
- memorijska kartica se teško vadi
PAKIRANJE, UREĐAJ, DIZAJN
Privlačno plavo pakiranje Nokije C5 krije prosječne slušalice s mikrofonom i daljinskim prekidačem za pozive, malim prijenosnim punjačem i USB kabelom. Unutar uređaja pronašli smo i 2GB microSD karticu što je za pohvalu.
Nokia C5 inače dolazi u kombinaciji bijelo sive i tamno sive boje. Dizajn je iznimno privlačan i profinjen. Konstrukcija ostavlja metalan dojam, iako se zapravo radi o malo boljoj imitaciji plastike koje će se nakon dužeg vremena nemarnog korištenja malo izlizati. No, to je u skladu s povoljnom cijenom, pa ako želite čvršći uređaj i još kvalitetnije materijale izrade, pogledajte Nokijinu E seriju.
Uređajem dominira velik i pregledan ekran koji nažalost ima jedan ozbiljniji nedostatak, a to je poprilično loš kut gledanja koji čak može zasmetati pri duljem gledanju. Iako je osvjetljenje poprilično jako, na suncu ekran nije impresionirao i vrlo je prosječan.
Ekran je velik i pregledan, ali s lošim kutem prikaza
Tipke ispod zaslona su odlično pogođene (za razliku od brojnih Sony Ericssona sličnog tipa kućišta) i jasne za pritisak, dok je numerička tipkovnica savršena.
Tanka i lagana, Nokia C5 u rukama leži izvrsno.
No, bočne tipke nažalost nisu previše inutitivno izbočene, pa ćete se morati malo napregnuti da pojačate ili smanjite ton na desnim bočnim tipkama za podešavanje glasnoće, koje nažalost ne rade kada je tipkovnica zaključana. To nam nema previše smisla jer se na većini mobitela bočne tipke mogu koristiti dok je tipkovnica ili ekran zaključan.
Nedostaje bočna tipka za kameru
Ispod tipki za podešavanje glasnoće, nalazi se utor za microSD memorijsku karticu koji je vrlo nepristupačan, pa je izmjena kartice kompliciran zadatak. S lijeve bočne strane nema ničega, što je neuobičajeno. Voljeli bi da postoji barem bočna tipka za kameru, što bi znatno olakšalo uporabu ovog naprednog a povoljnog mobitela.
Micro SD kartica je preudubljena
Prvi vrhu uređaja je 3.5 mm audio utor na koji možete priključiti većinu slušalica. Pored njega je i microUSB utor za razmjenu podataka i punjenje, kao i zaseban Nokijin konektor za punjač.
Na vrhu uređaja su svi konektori
Stražnja strana Nokije C5 skriva 3.2 mpx kameru sa zaista malenom bljeskalicom, poklopac baterije i zvučnik pri dnu koji daje prosječnu reprodukciju glazbe dok dosta dobro funkcionira ako koristite vanjski zvučnik za razgovore.
Baterija je jedna od ključnih prednosti Nokije C5
U Nokiju C5 ugrađena je nešto slabija verzija Symbian sučelja 9.3 S60 3rd edicija. Smeta nas što je svaki Symbian na Nokiama dosada bio donekle različit uz što dobivate razne prednosti i nedostatke. Primjerice, ova verzija ima jedan od najboljih multimedijskih preglednika kakav smo prvi puta vidjeli na Nokiji N90 pred dvije i pol godine. S druge strane, poruke se ne mogu pregledavati u obliku konverzacije osim ako se ne instalira posebna aplikacija koja se plaća. Sve to jer se radi o specifičnoj inačici Symbiana.
Početni ekran može biti osnovan (prazan) ili aktivan, u nekoliko oblika. Kako nema ekrana osjetljiv na dodir, ovo je poprilično dobro rješenje.
Različiti načini pregleda početnog zaslona
Predinstalirane teme na Nokiji C5
Izbornik klasičnog izgleda je pregledan ako ste prije koristili Symbian mobitel. U suprotnom, trebat će vam neko vrijeme dok se snađete. Primjerice, budilica (alarm) se nalazi u postavkama sata, što je početnom korisniku Symbiana teško pronaći. Raspored ikona može se mijenjati, a putem Ovi Store trgovine aplikacijama možete dodavati neke igre, programe i slično, iako Ovi Store nije toliko bogat zanimljivim aplikacijama kao Android OS.
Izbornik
Lista poziva i imenik
SMS poruke nije moguće pregledavati u obliku konverzacije
E-mail je ukomponiran u SMS poruke, a moguće je dodati više različitih pretinaca E-pošte, iako na testu navedeno nismo isprobavali zbog nedostatka data tarife.
Kalendar u mjesečnom prikazu za označeni datum pokazuje do tri događaja što nažalost nemaju brojna sučelja na skupljim Androidima s iznimkom iPhone OS-a.
Kalendar i unos događaja
Umjesto klasičnog ogranizatora, tu je datoteka Ured s aplikacijama za većinom poslovne svrhe, iako se neke aplikacije preklapaju ili zasebno nalaze u Programima što nije najintuitivnije.
Interna memorija je dostatna samo za aplikacije pa hvalimo činjenicu da uz Nokiju C5 dobivate i 2GB memorijsku karticu. QuickWord za uređivanje i stvaranje novih Office datoteka se dodatno naplaćuje, što je nažalost uobičajeno i na puno skupljim i naprednijim mobitelima.
QuickOffice se plaća
POVEZIVANJE, GPS
Od povezivanja nedostaje jedino mogućnost spajanja na bežične mreže (WiFi), što i nije prevelik nedostatak ako uzmemo u obzir cijenu uređaja, kao i činjenicu da za 30-ak kuna mjesečno možete u pretplati koristiti oko 200 MB data prometa.
Symbianov Internet preglednik smo kratko isprobali na drugoj SIM kartici pri čemu nas je iznenadila brzina učitavanja sadržaja.
GPS NAVIGACIJA
Jedna od ključnih prednosti Nokije C5 je što dolazi s potpuno besplatnom GPS navigacijom. Nativno na uređaju radi samo uz data promet, pa bi za pregled karti bez podatkovnog prometa trebalo skinuti karte sa Ovi-ja na memorijsku karticu uređaja. Samo za primjer, karta srednje i istočne Europe ima oko 2GB.
Veličina ekrana ipak na Nokiji C5 ipak neće moći zamijeniti GPS navigaciju u automobilu, kao što bi to mogao neki mobitel s većim ekranom na dodir, ali je svakako koristan dodatak, posebice ako uzmemo u obzir da se jedino na Nokijama karte mogu pregledavati bez podatkovnog prometa nakon što ih skinete na memorijsku karticu.
ZAKLJUČAK
Pri prvom primanju u ruke, Nokia C5 se pokazala vrlo privlačnom. Symbian sučelje je na dvotjednom testu radilo iznimno brzo bez i jednog zamrzavanja. Iako C5 nema WiFi, to ne smatramo nedostatkom jer su današnje tarife za promet podataka puno pristupačnije nego prije. Voljeli bi da postoji bočna tipka za kameru, što je i jedini nedostatak vrijedan spomena. Loše bočne tipke za podešavanje glasnoće, nepristupačna memorijska kartica ili prosječna kamera samo su nedostaci koji nas spriječavaju da Nokiju C5 proglasimo savršenom.
Uz cijenu od oko 1.500 kuna dobivate brz i jednostavan mobitel s dugotrajnom baterijom, koji uz to nudi i neke napredne funkcije poput besplatne GPS navigacije. Kućište mobitela i izrada su u skaldu sa cijenom, pa se nakon duljeg korištenja mogu očekivati male ogrebotine. Ukupno, Nokia C5 je nešto što bi vam svakako preporučili, posebice ako od mobitela ne očekujete spektakularne i komplicirane funkcije koje će eventualno usporiti njegov rad.
MULTIMEDIJA, GLAZBA, KAMERA
Kao što smo u uvodu ovog poglavlja spomenuli, Nokia C5 sa ovom verzijom Symbiana ima jedan od najboljih preglednika multimedije. Osim što je brz, za svaku označenu sliku ili filmić prikazuju se i njezini detalji.
Idealan pregled multimedije
Pregled DivX filmova je moguć samo uz skidanje dodatne aplikacije, ali je zato moguće detaljnije uređivati video ili sliku, dok za njezinu razmjenu unutar memorije trebate koristiti Upravljač datoteka, što je nije najintuitivnije.
Mogućnosti uređivanja slika i videa su napredni
Na Nokiji C5 smo poveći dio vremena provodili slušajući glazbu i tu nas je razveselila dugotrajnost baterije. No, nismo previše koristili priložene slušalice koje će najbolje poslužiti za razgovor dok vozite automobil. Reprodukcija glazbe na vanjskom zvučniku je prosječna.
Glazba je poredana kao i u svakom drugom Symbian mobitelu, na što nemamo zamjekri. Učitavanje s memorijske kartice od 8GB je teklo poprilično brzo, a priložen je i FM RDS radio za koji su potrebne slušalice. Kada ih spojite, FM radio sam pretražuje stanice poprilično brzo.
Ugrađena kamera od 3.2 mega piksela ima sučelje kakvo smo vidjeli na većini Nokia. Ono nudi čak i prenapredne opcije ako pogledamo ukupnu kvalitetu i namjenu kamere.
Sučelje kamere na Nokiji C5
Fotografije iz Nokije C5 nisu nešto čime bi se hvalili, jer ostavljaju dojam kao da se radi o softverski nabrijanoj 2.0 mpx kameri.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
Nokia C5 može snimati video u VGA (640x480 piksela) rezoluciji pri 15 sličica u sekudni što daje prosječan video.
-
Naziv:Nokia C5