- Izmjenjive maske kućišta u lijepim bojama
- ClearBlack tehnologija prikaza boja ekrana
- Mogućnost bežičnog punjenja
- Nokia navigacija
- Debljina i težina uređaja (160 g)
- Nedostatak aplikacija na Windows Phone 8 OS-u
ERGONOMIJA, DIZAJN i KVALITETA IZRADE
Uzeti u ruke neku Nokia Lumiju uvijek je bio poseban doživljaj. Naime, kvaliteta Nokia uvijek je bila temeljena na plastiti koja nema površinski bojani premaz, već je boja umješana u plastiku prilikom izrade. To znači da se boja neće izlizati zbog sitnih ogrebotina. Kada smo primili Nokia Lumiju 820 u ruke, doživljaj nažalost nije bio isti kao i kod Lumia 700, 800 ili 900. Prvo, Lumia 820 je sa svojih 160 grama ipak malo preteška i glomazna. 9.9 mm debljine je previše ako pogledamo većinu novih smartphonea čiji tanki rubovi završavaju na 4-5 mm, dok u najdebljoj točki dosežu 7 ili 8 mm.
Dojam je zapravo pokvarila crna mat maska uređaja. Ako vam se sviđalo što ste kod starijih Nokia mogli mijenjati maske, oduševiti će vas što na Lumiji 820 možete mijenjati boju. To će vas koštatiti dvjestotinjak kuna, jer uz uređaj dobivate samo jednu masku. Teško ju je dignuti, no barem je dobro učvršćena. Lumia 820 definitivno izgleda bolje u žutoj ili plavoj boji. Ipak, novi modeli iz Samsunga s puno većim ekranom od 4,3-inča ne izgledaju tako glomazno.
Za razliku od konkurenata koji često nude neprecizne tipke, bočne tipke na Nokiji su fenomenalne
ZASLON, TIPKOVNICA i BATERIJA
Za razliku od kućišta koje nije oduševilo, velik i lijep ekran jest. Boje i oštrina AMOLED prikaza sa Nokia ClearBlack tehnologijom neće nikoga ostaviti ravnodušnim. "Na papiru" se pak radi o jako niskoj rezoluciji, samo 480x800 piksela na 4,3-inča dijagonale (217 ppi) što se u praksi i ne primjeti sve dok ne počnete koristiti internet, gdje nedostaje detalja. Uređaji ovog ranga danas nude HD rezoluciju (1280x720 piksela).
Virtualnu
tipkovnicu uvijek smo hvalili kod Windows Phonea, pa nam je jednako
dobra i ova na Lumiji. Ima dostatnu širinu, ali nažalost ne nudi prečace
(Fn) kakve ima Android OS tipokovnica na HTC-u. Ukupno, osjetljivost na dodir je vrlo precizna, kao što se i očekuje.
Kako Microsoft Windows Phone 8 nema toliko aplikacija i opcija kao Apple iOS ili Google Android, bateriju nećete imati čime "ubijati" jer nije toliko zabavno "visiti" na Windows Phone mobitelu. Zbog toga će subjektivno baterija potrajati nešto duže, no kada biste koristili sve opcije, ona bi jedva izdržala jedan dan. Objektivno, baterija nije jača strana ovog uređaja.
OPERATIVNI SUSTAV, JEDNOSTAVNOST KORIŠTENJA i TEHNIČKA OSNOVICA
Microsoft Windows Phone 8 operativni sustav najavljen je krajem prošle godine. Nastavak je to na WP 7.5 inačicu koja je sada na neki način kompatibilna s tabletima i prijenosnicima. Prošlo je već više od godinu dana otkako od Windows Phone platforme očekujemo "korak dalje". Aplikacija se uistinu sada nudi pregršt, ali i dalje nema nativnih aplikacija za Instagram, Google translate, dok primjerice one za Facebook i Facebook Messenger nisu dovoljno intuivitne. To je taj "korak dalje" koji još uvijek čekamo. Windows Phone 8 na Lumia 820 ostaje rezerviran za one koji ne žele ili nemaju vremena igrati se s aplikacijama već žele praktično iskoristiti osnovne ili malo naprednije funkcije smartphonea. S ovim telefonom e-mail, Office paket i slične aplikacije rade odlično, no opet bez dodataka kakve ćete pronaći na Google Androidu ili Apple iOS-u.
Tehničku osnovicu ove Nokia Lumije čini Qualcommov čipset MSM8960 Snapdragon sa dvojezgrenim (Dual-core) procesorom takta 1.5 GHz (Krait) uz Adreno 225 grafički čip uz 1GB RAM memorije. U usporedbi s konkurencijom, radi se o solidnoj tehničkoj osnovici za ovaj rang uređaja. No, Windows Phone 8 platforma nije imala problema niti sa slabijim ugrađenim svojstvima, pa možete biti sigurni kako će se OS držati pouzdano.
KAMERA
Ugrađena 8 megapikselna kamera kod Nokia dolazi sa Carl Zeiss brendiranom optikom. Za razliku od fotoaparata, kod mobitela uvijek ostaje za vidjeti drži li se Carl Zeiss ime dostojno kvalitete fotografija. Ostala svojstva su standardna i uključuju autofokus, dvostruko LED osvjetljenje, geotagiranje i dodirni fokus. Hvalimo što uređaj nudi bočnu fizičku tipku za kameru, jer nam to olakšava njezino korištenje.
Otvaranje aplikacije kamere je zadovoljavajuće brzo (unutar sekunde). Okidanje prve fotografije još je brže, iako nema mogućnosti uzastopnog okidanja kao kod najnaprednijih Sony Xperia ili HTC-a. U uvjetima slabijeg osvjetljenja aparat će uz bljeskalicu okinuti nešto sporije, ali i dalje zadovoljavajuće brzo (kao i kod konkurencije). No, prigovor dajemo sučelju kamere − tipke na ekranu su malene i teško ih je pogoditi prstima. Voljeli bismo vidjeti veće tipke kao kod Android OS mobitela.
Kvaliteta fotografija je solidna, nešto bolja od smartphonea s 8 MP fotoaparatom i sa sličnom maloprodajnom cijenom. Pri slabijem osvjetljenju vidljiva je veća količina šuma, no nema ispranih boja kao kod nekih konkurentnih uređaja. Sasvim solidno za svakodnevnu amatersku uporabu.
Video snimanje na Lumiji 820 je podržano u maksimalnoj Full HD rezoluciji (1920x1080 piksela) pri 30 sličica u sekundi. Nudi se i video stabilizacija a rezultat možete pogledati na primjeru dolje.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA & VIDEO PRIMJER
POVEZIVOST, MEMORIJA, MULTIMEDIJA i NAVIGACIJA
Lumia 820 stigla nam je na test sa T-mobile 4G LTE tarifom
koja je namijenjena poslovnim korisnicima. Internet je preko 4G-a
ekstremno brz, ali jednako tako i troši bateriju. Kada Lumiju 820
povežete na računalo, moći ćete upravljati memorijom uređaja ili
memorijskom karticom bez ograničenja (kao kod prethodnih modela). Za bežično povezivanje nudi
se GPRS, EDGE, HSDPA (do 42 Mbps), LTE do 50 Mbps, Wi-Fi, Bluetooth u
inačici v3.1 te NFC. Punjenje i povezivanje na računalo odvija se putem
microUSB konektora. Za slušanje glazbe možete povezati bilo koje slušalice s 3.5 mm konektorom.
Od posebnosti, ugrađen je i adapter za bežično punjenje na poleđini Lumije 820. No bežični punjač nažalost ne dolazi u paketu s uređajem. Njegova cijena je 559 kuna (model DC 900 i DC 910).
Kada je u pitanju navigacija, Nokia se i dalje pokazuje kao najbolji odabir. Karte nude pregršt informacija, moguće ih je skinuti direktno na uređaj te se nudi glasovna navigacija na hrvatskom jeziku. Karta je precizna do gotovo 90% kućnih brojeva za našu zemlju.
ZAKLJUČAK
U Nokia Lumiji 820 nalazimo dosta "prošlogodišnjih" komponenti. Od niske rezolucije ekrana, sve do prevelike težine kućišta i za današnju konkurenciju malog kapaciteta baterije. Tako se izmjenjive maske u privlačnim bojama, dostupna puna navigacija i solidna kamera pokazuju kao najveće prednosti uz vrlo jednostavno i pregledno Windows Phone 8 sučelje.
-
Naziv:Nokia Lumia 820
-
Dimenzije:130.3 x 70.8 x 10.7 mm
-
Težina:185 grama
-
Boje:Crna, Bijela, Plava, Crvena, Ljubičasta, Siva
-
Dijagonala i rezolucija:4,3-inča, 480x800 piksela
-
Gustoća piksela:217 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1650 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):330h; 8h
-
Inačica (dorada):8
-
Čipset:Qualcomm MSM8960 Snapdragon
-
Procesor:Dual-core 1.5 GHz Krait
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:Adreno 225
-
Prednja kamera:VGA
-
Ugrađena memorija:8 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade6
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja7
-
Tehnička osnovica7
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija10