UVOD
Širenjem MP3 formata, nije zaboravljen samo CD, već su svojevrsni pad prodaje doživjele i mini/micro HiFi linije. Danas umjesto njih kupujemo računalne zvučnike koji kvalitetom ne mogu zamijeniti bolji kompaktni HiFi sustav. Philips je odlučio to promijeniti, predstavljajući seriju HiFi uređaja koje osim visoke cijene karakterizira vrhunski zvuk. Nakon iPhone/iPod/iPad glazbenog docka, testirali smo i HiFi liniju naziva Philips Streamium MCi900 s cijenom od čak 7.999 kuna. Naša iskustva pogledajte u nastavku.
Glavne funkcije ove linije su CD/DVD/DivX player, Wi-Fi Stream, Internet radio, AM/FM radio, MP3/WMA/AAC/FLAC/OGG player i USB port za povezivanje USB memorije i čvrstog diska (HDD-a).
ZAŠTO KUPITI
- dizajn
- zvučnici
- zvuk
- Wi-Fi streaming je odlična stvar
ZAŠTO NE KUPITI
- spor izbornik
- zvuk nestabilan pri nižim i visokim glasnoćama
- filmovi i slike se mogu puštati isključivo putem CD/DVD uređaja
- cijena
PAKIRANJE, UREĐAJI, OPREMA
Linija dolazi u kutiji zapakirana u tri zasebna dijela. Zvučnici, CD/DVD player i glavni dio sa pojačalom i zaslonom. Na prvi doticaj s CD/DVD playerom i pojačalom zasmetala nas je kvaliteta plastike - oba dijela su dosta lagana i "preplastična" što je u kontrastu sa vrlo lijepim dizajnom.
Pojačalo sa zaslonom rezolucije 320 x 240 piksela se postavlja na vrh CD/DVD playera i međusobno se povezuje posebnim 'DIN' kabelom koji je ugrađen u player. Zvučnici su vrlo kvalitetni, teški i čvrsti, stoga pretpostavljamo da su oni razlog cijeni od 7.500 tisuća kuna. Sastoje se svaki od po jednog dubokotonca postavljenog okomito i srednjetonca/visokotonca postavljenog horizontalno.
Razveselio nas je i čvrsti disk kapaciteta 160 GB na kojem se tvornički nalaze dva programa (jedan za Windowse, jedan za Mac) koji se koristi za streamanje glazbe. Oba dijela linije dolaze s velikim brojem konektora tako da je liniju manje više moguće spojiti na sve i svašta osim preko SCART i S-video kabela.
Daljinski upravljač je malo luksuzniji i duži, ali je dizajn isti u odnosu na većinu Philips audio/video uređaja. Lijepo leži u ruci. Raspored tipki je odličan pa se glavne tipke za par minuta korištenja nauče napamet.
Postavljanje linije je prošlo bez većih problema u relativno kratkom roku. Zvučnici se spajaju golim kabelima na vijčane konektore koji su, kao i svi drugi, u audiofilskom duhu pozlaćeni.
ISKUSTVA U KORIŠTENJU, IZBORNIK, FUNKCIJE
U tipičnom Philipsovom duhu izbornik je logičan za uporabu, ali i spor te zahtjeva puno strpljenja. Prva stvar koju linija traži na početku je odabir regije u kojoj se nalazite. Odabrati regiju nama Hrvatima i nije baš teško jer ne postoji puno država koje počinju sa C, no pokušajem odabira regije u Americi je zasigurno nekome zadalo glavobolje. Naime, vrijeme čekanja da se slova počinju pomicati u lijevo i otkriju ostatak, iznosi duge tri sekunde. To se ne odnosi samo na regije nego na sve moguće datoteke i foldere koje biste željeli reproducirati ili tražiti.
Prvu funkciju koju smo željeli isprobati da čujemo te kvalitetne zvučnike je bio internet radio. Postavljanje Wi-Fi veze je lagano i ne zahtijeva nikakva posebna znanja. Linija podržava manje više sve vrste sigurnosnih postavki vaše kućne mreže tako da nema bojazni od rekonfiguriranja modema. Nakon svih frustracija doživljenih početnim dijelom uslijedilo je jedno lijepo iznenađenje - zvuk. Vrlo ugodan, sa snažnim mekanim bassevima kakve samo Bass Reflex može proizvesti, u trenutku vas natjera da zaboravite loš izbornik s krupnim slovima na malom zaslonu koji iz nekog razloga nasumično treperi kao da se radi o nestabilnom unutarnjem naponu. Jedini problem koji smo u funkciji internet radija primjetili je čisto velika količina stanica (preko 5.000) koje je nemoguće dobro organizirati i od kojih se neke učitavaju cijelu vječnost te loša preglednost uzrokovana malim zaslonom i sporim prelistavanjem.
AM/FM radio dolazi s predprogramiranim radijskim stanicama spremljenim putem RDS-a. Kvaliteta reprodukcije je izuzetna, pa jedini problem stvara antena pomalo smješnog izgleda (obična žica koja se račva na dvije strane u obliku slova T). No naprotiv, jako dobro obavlja posao i ništa ne krči.
Reprodukcija glazbenih CD-a i MP3 datoteka putem čvrstog diska (HDD-a) se također pokazala odličnom, a posebno treba pohvaliti funkciju za audio poboljšanje "Full sound". To je algoritam koji mnogi proizvođači koriste pod drugačijim nazivima s ciljem poboljšanja reprodukcije MP3 formata. Na taj način se pojačava i umjetno pridodaje određene izgubljene frekvencije u svrhe dobivanja boljeg i punijeg zvuka. Ta opcija se najbolje osjeti na reprodukcij rock i metal glazbe gdje MP3 format možda i najviše gubi na kvaliteti. Full sound opcija u tom segmentu znantno pomaže podizanju kvalitete reprodukcije pogotovo kod zvukova činela.
Što se tiče glasnoće i snage sistema, bez zamjerki, no moramo napomenuti problem neujednačenog zvuka pri nižim, odnosno višim glasnoćama. Taj problem se lako ispravi podešavanjem Bass i Treble parametara u izborniku. Problem je što za svakih 10% pojačanja ili smanjivanja glasnoće morate, ako želite uživati u ravnomjernom zvuku, podešavati te parametre. U tome će vam odmoći agonizirajuće sporo pojačavanje i stišavanje, kao i greška koja se nerjetko javlja da se ti paramteri sami od sebe resetiraju. Da problemima nije kraj zasmetalo nas je i pucketanje zvuka prilikom reprodukcije glazbe i simultanog "surfanja" izbornikom.
Ako posjedujete veliku kolekciju MP3 glazbe razveselit će vas da linija sve podatke sortira po ID3 metapodacima ugrađenima u MP3 datoteku. Program koji pak služi za stream glazbe u tom segmentu podbacio - svu glazbu po datotekama svrstava u abecednom redu što izrazito umanjuje užitak slušanja, pogotovo ako ste naučili slušati glazbu po albumima i određenim redom kako je album i sniman.
Reprodukcija DVD filmova i DivX datoteka nije neka izuzetna posebnost, uz to što nije oslobođena niti regija pa na taj način dopušta dvije do tri promjene (primjetili smo da se program koji služi za reprodukciju koristi i u najjeftinijim Philipsovim DVD uređajima), tako da je upscaling na 1080p na prosječnoj razini, puno lošiji od DVD upscalinga na Philipsovim Blu-Ray uređajima. Izbornik tog programa također je nepregledan i pun grešaka. Primjerice, ne prikazuje cijelo ime datoteke nego samo prvih desetak znakova, što smeta kada imate seriju s puno nastavka, a svi nastavci počinju s imenom serije, rednim brojem sezone i epizode gdje se ne možete snaći.
Program pod imenom Twonky Media Server koji se dobiva uz liniju je program koji služi za streaming glazbe s računala. Instalacija programa je bezbolna (program troši malo resursa, oko 60 MB RAM-a), a postavljanje servera za stream je vrlo brzo i lagano. Jednostavnim snalaženjem unutar programa i s par klikova odabiru se datoteke koje se žele podijeliti na serveru. Upravljanje datotekama u tom načinu rada je jednako onom kao kada surfate datotekama ako je spojen HDD, a i interesantan dodatak je i taj da se na serveru dijele i datoteke spremljene na HDD-u od linije.
Jedini problem koji smo i gore naveli je što Twonky Media Server ne sortira u folder pregledu MP3 datoteke uz pomoć ID3 tagova nego abecedno, no riječ je o programu koji nije isključivo rađen za glazbu nego i za neke druge stvari tako da se program u vezi linije ne koristi baš pretjerano mnogo.
Od svih koliko toliko dobrih stvari vezanih za ovu liniju treba reći i one, izuzetno problematične stvari koje postavljaju pitanje "Zašto?". Naime, sliku na TV-u možete dobiti samo u slučaju ako je nešto u CD/DVD uređaju, također, samo i isključivo ako linija može reproducirati slike i DivX putem optičkog medija. Nemojte se nadati da ćete sve svoje omiljene slike na rođendanskoj proslavi svoje bake gledati preko svojeg USB sticka ili dobivenog HDD-a pa ih gledati na TV-u. Morate ih prije toga prepržiti na CD ili DVD te onda gledati na TV-u. Slike se preko HDD-a ili USB sticka mogu gledati samo na malom zaslonu od linije koji i nije baš posebno kvalitetan pogotovo zbog gore navedenog treperenja, što je pomalo smješno i nadasve blesavo za multimedijalnu liniju koja košta sedam i pol tisuća kuna.
ZAKLJUČAK
Koliko god nam je Streamium MCi900 bio spor i "bugovit", toliko smo bili oduševljeni kvalitetom zvuka (osim potrebe za stalnim podešavanjem visokog i niskog tona). Kada stavite na stranu to da je sučelje puno dječjih bolesti, te da CD/DVD player u 2011. godini bez podrške za USB gubi 50% smisla, imate vrlo kvalitetnu i lijepu liniju prekrasnog zvuka i dizajna koji će se svakom modernom čovjeku svidjeti.
Razlog cijene su najvjerojatnije zvučnici koji djeluju kao da ih je neki treći razvojni tim u Philipsu radio, potpuno nezavisno od kreatora linije. Uz sve navedeno, logično je zapitati se: "Kome će ova linija služiti?".
-
Naziv:Philips Streamium MCi900