1. Uvod
Najveća prednost Nokijinih modela E71, E65 i E51 bilo je kvalitetno kućište (koje "bivša" poslovna 6xxx serija u isto vrijeme nije ponudila), zatim brzo Symbian sučelje te odlična autonomija baterije. Onima koji su koristili Symbian OS na Nokijama znaju da taj operativni sustav nije uvijek radio "najbrže".
Konstrukcija slična povoljnom LG-u KS360 ili unutar kuće slična Nokiji 5730, svakako će privući velik broj kupaca koji traže upravo takav tip uređaja s kliznom tipkovnicom. Ostalo što E75 nudi je za prosječnog korisnika više manje slično kao i na ostalim uređajima N ili E serije.
KARAKTERISTIKE:
- Mreža: HSDPA (3G) / GSM
- Zaslon: 2.4" 16M-boja TFT ekran QVGA rezolucije
- Operativni sustav: Symbian OS S60 3.2 UI
- Procesor: 369 MHz ARM11 CPU
- Memorija: interna memorija 50 MB, microSD (do 16 GB); 4GB kartica u pakiranju
- Podatkovno povezivanje: GPRS, HSCSD, EDGE, HSDPA, 3.6 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth (A2DP)
- Povezivanje: micro USB, 3.5mm audio utor
- Kamera: 3.2 megapixelna kamera s autofokusom, LED bljeskalicom, Geo-tagiranje
- Video: VGA pri 30 fps
- GPS prijemnik (Nokia Maps)
- FM radio sa RDS-om
- Internet preglednik: WAP 2.0/xHTML, HTML
- Baterija: Li-Po 1000 mAh (BP-4U)
- Boje: Srebrno-crna, Žuto-srebrna, Crveno-srebrna
- Dimenzije: 111.8 x 50 x 14.4 mm, 69 cm3
- Težina: 139 grama
PREDNOSTI:
- napredne funkcije (GPS, WiFi, 3G...)
- velik ekran
- vrlo ugodna klizna QWERTZ tipkovnica
- privlačan dizajn i kvaliteta izrade
- 3.5mm audio konektor
- unaprijeđen Symbian S60 UI 3.2
NEDOSTACI:
- kvaliteta ugrađenog fotoaparata
- težina uređaja (korišten kromirani čekik umjesto npr. aluminija)
3. Kutija, oprema, uređaj
KUTIJA i OPREMA
U kutiji s E75 dolazi 4GB SDHC memorijska kartica, na kojoj su predinstalirane Nokia Mape. Tu je zatim i standardni USB kabel (uređaj se ne puni kada ga spojite na računalo), upute, CD, punjač i jednodjelne slušalice s daljinskim upravljačem.
Daljinski na slušalicama ima i vrlo korisne bočne tipke za podešavanje glasnoće. Kako se radi i poslovnom mobitelu, daljinski na slušalicama nema multimedijske tipke (npr. za glazbu) što je razumljivo.
Kao i kod svih modela E serije, i ovdje nalazimo kožnu futrolu što je za pohvalu. No, korisnici koji su imali neki model E serije ili Nokiju 8800 Sirocco primjetiti će da je otvor futrole nepromijenjen, i iz iskustva znaju da se kožni vrhovi futrole s vremenom rašire i unište. Na taj način dobijete futrolu koja je ubrzo neupotrebljiva.
DIZAJN i KUĆIŠTE
Iznimno čvrsto i kompaktno metalno kućište rezultiralo je večom težinom od gotovo 140 grama. Ovo "kompaktno" se svakako ne odnosi i na klizni mehanizam, koji je već sada pomalo klimav.
Stražnji zvučnik je čak lošiji nego na Nokiji E71, i njegova moć reprodukcije je slabašna.
Osim što osjetite težinu, rasklopljena E75-ica jako dobro leži u ruci i uređaj samo po sebi nije prevelik. Kada je zaklopljena, još se više ističe velik i pregledan zaslon. Nije nam jasno zašto i na E75 kao i na N86/N85 nije stavljen puno bolji AMOLED zaslon jačeg kontrasta koji pritom znatno štedi bateriju?
Na dnu je utor za punjač, dok je na vrhu uređaja smješten 3.5 mm konektor za slušalice.
Pri vrhu ekrana je senzor osvjetljenja koji štedi bateriju, što je uobičajeno za Symbian Nokije.
S desne strane su tipke za podešavanje glasnoće, između njih je tipka za glasovno biranje, a pri dnu desne strane nalazi se tipka za kameru.
Iako metalne, bočne tipke su ponovno nejasne za pritisak i jednostavno ne razumijemo kako jedino Nokia uspijeva napraviti najgore bočne tipke na mobitelima? U redu, ove na E75 nisu najgore ali smo već razočarani od modela E51.
S lijeve strane su dva prekrivena utora, jedan za microSD karticu i drugi za punjač/USB kabel. Čini se da su prekriva od kvalitetnije plastike nego na Nokiji E71.
TIPKE i TIPKOVNICE
Tipke ispod ekrana su na prvi pogled nagurane. Nakon kraćeg korištenja shvatili smo da se na njih vrlo lako naviknuti. Zapravo, tipkovnica ispod ekrana je fenomenalna. Tipke su mekane, ali i jasne za pritisak.
Jedini prigovor možemo uputiti pomalo naguranim tipkama oko navigacijske kontrole (Symbian tipke: Home, Kalendar, C i Poruke).
Neuobičajeno za E seriju i za Symbian telefone, tipka za gašenje je na poklopljenoj slušalici. Smatramo da bi bilo praktičnije da je ta tipka uobičajeno na vrhu uređaja.
Napokon dolazimo i do klizne tipkovnice koja će pri kupnji ovog uređaja mnogima biti od velikog značaja. Površina tipkovnice je ravna, a guma od koje su tipke izrađene je vrlo kvalitetna. Ukupni dojam je na vrlo visokoj razini. Svi oni koji kupuju E75 ponajviše radi tipkovnice, neće biti razočarani, a na to neće utjecati ni individualna veličina prstiju.
QWERTZ klizna tipkovnica ima direktnu tipku za simbole (Chr), dvije ShiftCtrl te Fn tipku. Nakon kraćeg upoznavanja s tipkovnicom (dva do tri dana), tipkat ćete brže nego ikada na mobitelu. Možda uspijete i poslati odgovor na poruku prije nego pošiljatelj dobije izvješće, što se davno dogodilo i našem kolegi na jednoj starijoj Nokiji.
Osvjetljenje tipkovnice uvjetovano je senzorom i ponekad smeta kada se uslijed pisanja pali ili gasi osvjetljenje, pogotovo ako se krećete u zatvorenom prostoru.
EKRAN
Radi se o identičnom ekranu kao i kod Nokije E71, s razlikom da se on na E75 koristi okomito i vodoravno. Dostupna je automatska rotacija zaslona (preko senzora), no mi smo ju isključili.
U ruci se itekako osjeti težina, no pretpostavlja se da ćete tipkati na kliznoj tipkovnici i pritom držati uređaj s dvije ruke što je ugodno
Kao što smo već spomenuli, Nokia je po nama napravila pogrešku ne ubacivši OLED zaslon koji stavlja u Nseriju, jer se tako produljio vijek baterije, što je poslovnim korisnicima itekako bitno.
BATERIJA i PUNJENJE
Ispod čvrsto fiksiranog metalnog poklopca je baterija snage 1000 mAh. Njezino punjenje traje manje do dva sata, dok sama baterija uz veliki broj poziva, poruka, spajanje na mrežu i sl. izdrži dva do tri dana.
Naspram Nokija E71 ili E51 to je prekratko.
4. Sučelje, poslovne funkcije
SYMBIAN OS S60 UI 3.2
Kako smo imali priliku koristiti Nokiju E71 sa Symbianom S60 UI 3.1 nije bilo teško uočiti razlike i novosti kod UI 3.2 sučelja na Nokiji E75. Ljepši dizajn, nešto brž rad (iako se nekoliko puta na testu uređaj zablokirao), te drugačije razmještene funkcije i opcije u menijima.
Kao i UI 3.1 verzija, ova nova također preporučuje brojeve iz memorije telefona kada na zaslonu stisnete tipke iza kojih stoje početna slova nekog kontakta.
Aktivni zaslon koristan poslovnim korisnicima je isti kao i na E71, dok je ne nelogično na "ne poslovnom" modelu N86 8MP on unaprijeđen. Kako god, na zaslonu ćete svakodnevno imati vrlo pregledna događanja vezana uz kalendar (obveze, sastanci), ili prikaz novih E-mailova, poziva ili poruka.
Ako ste koristili neku stariju Symbian Nokiju, moći ćete primjetiti mnogo ljepše dizajniran meni. Dužim pritiskom Home tipke možete vidjeti sve aktivne programe (slika ispod).
Žalimo što su predinstalirane samo dvije teme sučelja: Silver Black Personal i Silver Black Bussines. Putem interneta, možete skinuti i druge teme.
POZIVI, IMENIK
Pregled biranih, pozivanih i propuštenih poziva je pregledan, no nema mogućnosti postavke koliko želite (npr. propuštenih) poziva i s kakvim detaljima vidjeti u ispisu ekrana.
Imenik sa Symbian inačicom UI 3.2 napokon može istodobno čitati kontakte sa SIM kartice i iz memorije telefona. Kontaktima standarndo možete dodjeljivati različite detalje, što je interesantno poslovnim korisnicima.
PORUKE
U meniju postoji zasebna datoteka za E-mail poruke, no ona se ponavlja i u datoteci s porukama, što je praktično.
Sa početnog zaslona moguće je stvoriti direktan link na pisanje SMS poruke, a ulaskom u datotetku poruka i odabir "Nova poruka", prvo trebate odabrati između "Poruke", Audio poruke ili E-pošte.
Uz fenomenalne tipke i kliznu tipkovnicu, slanje poruke ide vrlo brzo i jednostavno.
Na aktivnom zaslonu se prikazuju nove E-mail poruke od do dva različita pretinca. Aplikacija je nešto unaprijeđena naspram prošlih verzija Symbiana S60, i sada je napokon makismalno pojednostavljena.
INTERNET, FACEBOOK
Jednom kad je E75 spojena na internet - ako ugasite preglednik i ponovno ga pokrenete - automatski se opet spaja na predefiniranu mrežu i ne traži ponovnu lozinku za npr. zaključan WiFi. Ako vam se ovo čini sasvim uobičajeno, moramo spomenuti da stvari nisu uvijek bile tako jednostavne.
No, i dalje je komplicirano pohraniti favorite (omiljene stranice) - nema direktnog odabira "Spremi u favorite" ili Bookmarks.. Također E75 nije imala predinstalirane Facebook i YouTube aplikacije koje smo uočili na Nokiji N86.
GPS NAVIGACIJA
Na memorijskoj kartici su predinstalirane Nokia mape. U zasebnim postavkama morate isključiti podršku mreže za GPS koja će nepotrebno povećati troškove vašeg računa, jer aplikacija ne želi tražiti podatke preko WLAN-a.
ORGANIZATOR, UREĐIVANJE DOKUMENATA (Word, PDF)
Pored vrlo kvalitetnog i bogato (Hrv.-engl.) rječnika, tu je pretvornik (valuta, mjernih jedinica...), te kalendar. Iako smo općenito zadovoljni s načinom pregleda kalendarskih obveza (ne volimo pop-up prikaz), smatramo da nedostaje više opcija u Symbianu za E seriju, kakve bi primjerice našli u Windows Mobile uređaju.
Tako je moguće zabilježiti jednu od četiri obveze: Sastanak, Podsjetnik, Obveza ili Obljetnica. Voljeli bi da sami možemo unijeti vrstu unosa (npr. "Kava") - jer nije svaki sastanak jednako važan.
Ono što nas je razveselilo je vrlo jednostavno uređivanje Word ili Office aplikacija. Spremanje tako izmjenjenih datoteka ne traje dugo (iako se one nalaze na memorijskoj kartici), a čak ni otvaranje dosadno sporih PDF-ova nije toliko zamorno.
Uređivanje Word dokumenta (gore) i uređivanje Excell dokumenta
PROGRAMI i POVEZIVANJE
U posebnoj datoteci s Programima, neke se aplikacije ponavljaju. Tu je Sat s vrlo jednostavno posloženim (kroz tabove) svjetskim vremenima i alarmima. Što se tiče čitača kodova, on je dostupan još od E66/E71 modela, iako ne znamo tko to doista i koristi.
U dijelu o internetu, već smo spomenuli mogučnosti i način spajanja na WiFi mreže. Infracrveni način spajanja (ugrađen u E66/E71) ovdje ne postoji, i jedino zašto bi nekome mogao nedostajati je mogućnost upravljanja TV programima putem posebne aplikacije.
Bluetooth povezivost isprobali smo s izvrsnom Motorola T505 opremom za auto putem koje je moguće sinkronizirati MP3 player na mobitelu s autozvučnicima (mobitel je Bluetooth-om spojen na motorolin uređaj koji emitira radio frekvenciju koju hvatate preko ugrađenog auto radija) uz istodobnu povezanost sa opcijama za telefoniranje.
Jednostavnost implementacije Motorolinog T505 sustava je nevjerojatna. Konkurentni Nokijini sustavi rjetko imaju FM transmiter koji omogućava slušanje glazbe s mobitela na auto audio sustavu, a ako ga i imaju, nisu ni približno kvalitetni kao Motorolina Clear Voice 2 tehnologija (dva mikročipa od kojih jedan stišava pozadinsku buku a drugi naglašava govor).
2. Usporedba poslovnih Nokia E90 :: E71 :: E75
Nokia E75 je svojevrsni nasljednik modela (specifične) Nokije E70 iako se po konceptu izvlačenja tipkovnice razlikuju.
Ako gledamo izradu kućišta i unutrašnjost, E75-ica je preuzela mnogo od izvrsne Nokije E71, no nažalost ne i dugotrajnost baterije. Na testu smo kratko vrijeme imali i Nokiju E90 Communicator za usporedbu.
E90 bi trebao predstavljati vrhunac E serije, no radi se o relativno zastarjelom uređaju koji dugo nije dobio nasljednika. Prednost E90-ice biti će malo veća tipkovnica te dugotrajnija baterija.
Nokia E75 naspram Nokije E90
E75 smatramo boljim uređajem od E90 jer prevladava jednostavnost korištenja
Ipak, E75-ica prema našem mišljenju ne nadmašuje Nokiju E71. Pitanje je samo kakvu tipkovnicu preferirate: onu na E71 koja je objektivno nagurana ili vrlo ugodnu tipkovnicu kakvu nudi E75. Dugotrajnija baterija je na strani E71, a oboje nude ekran jednake veličine, identičan procesor i memoriju...
Usporedba Nokije E71 i Nokije E75
Ako vas Nokia E75 zaista interesira, svakako vam možemo preporučiti da pročitate i test naših kolega s partner portala Mobile-place.info i provjerite njihova iskustva s tim uređajem. Zanimljiva je i njihova opaska da E75 podsijeća nastariji model HTC-a S740.
Nažalost taj uređaj nam nije bio dostupan, a očita razlika je, ne previše hvaljeni Microsoft Windows Mobile 6.1 naspram Symbian OS-a na Nokiji.
5. Multimedija, glazba, fotoaparat
MULTIMEDIJA
Različiti Symbian operativni sustavi nude različite načine pregleda pojedinih dijelova sučelja. Kako se radi o poslovnom mobitelu, nema spektakularno lijepog načina pregleda multimedije kao na Nokiji N86 8MP, no ovaj način zadovoljiti će sve korisnike.
Učitavanje slika kamere ili pak slika s memorijske kartice nije niti jednom usporilo rad uređaja. Multimedija se može donekle uređivati (izmjena naziva i sl.) te se može razvrstavati na razne načine.
GLAZBENA REPRODUKCIJA
Standardne opcije prisutne su i kod glazbenog (MP3) reproduktora. Kao što smo već rekli, vanjski zvučnik je ispod prosječan, dok će slušalice u pakiranju zadovoljiti svakog prosječnog korisnika.
KAMERA
3.2 mpx kamera na E75 ima LED bljeskalicu i autofokus. Bočna tipka za kameru je iznimno nejasna i teško se na nju prilagoditi. Kako se ne radi o multimedijalnom, već ponajprije poslovnom telefonu to i nije previše bitno.
Sučelje kamere također nudi osnovne postavke, no nije moguće isključiti zvuk prilikom okidanja slika. Okidanje je brzo, ali od fotografija nemojte očeivati previše. Bilo je i boljih 3.2 mpx kamera na mobitelima.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
Video snimanje je moguće pri VGA (640x480) rezoluciji, i to je jedino što na ovom testu nismo isprobali. Sučelje video snimanja također nudi osnovne postavke.
IGRE
Pomalo iritantno, ponavlja se priča s N-gage igrama koje su probne verzije koje morate kupiti. Nokia je mogla predinstalirati bar neke osnovne igre pa onda ponuditi i N-gage igre pored toga. Želja za zaradom na dodacima je nadišla praktičnost.
Pored toga, prilikom pokretanja Ngage aplikacije, uređaj se više puta zablokirao.
ZAKLJUČAK
Ukupni dojam ovog uređaja je odličan, a jedino što smeta je pomalo visoka cijena. No, na to smo navikli kod Nokije (posebice u Hrvatskoj) te situaciju spašavaju operateri.Odlična ponajprije radi izvrsne tipkovnice koja pruža ugodno tipkanje SMS poruka ili slanje E-mailova. Sučelje je u mnogim dijelovima unaprijeđeno, a nedostaci se primjećuju jedino kod internet preglednika (npr. vrlo komplicirana Back/Forward navigacija).
Uz Nokiju E75 vaš ured zaista može biti na dlanu. Kao što smo iskreno preporučili Nokiju E71, isto tako možemo preporučiti i E75. S naglaskom da je slabija baterija na E75 naspram E71, kompenzirana boljom tipkovnicom.
-
Naziv:Nokia E75