UVOD
298.719 osoba. Toliko ih je krajem lipnja bilo u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje registriranih kao nezaposleno. Ne namjeravamo krenuti Severininim stopama političke angažiranosti, niti imamo namjeru raditi broševe da pokažemo svoju socijalnu osviještenost. Ovaj podatak iskoristit ćemo za prikaz kako u Hrvatskoj baš i ne "cvjetaju" ruže. Dodamo li ovom broju broj umirovljenika, uzdržavanih osoba i onih koji rade na "minimalcu", jasno je da si velik broj stanovnika Lijepe naše ne može priuštiti. Dali smo si truda pa smo zbrojili cijene zadnjih šest mobilnih telefona koje smo testirali i izračunali prosječnu cijenu. Došli smo do cifre veće od 3.000 kuna po uređaju, koja bi bila i viša da ju ne ruše "jeftini" Samsung Galaxy Fit i Galaxy Mini koji koštaju tek nešto više od tisuću kuna.
Jasno nam je da se u pretplatničkim paketima dobivaju popusti, no jasno je kao dan da u Hrvatskoj postoji ogroman broj korisnika koji nisu spremni cijelu svoju mjesečnu plaću zamijeniti za na primjer Samsung Galaxy S II ili HTC Desire S, ma kako dobri uređaji bili. Ti čisto egzistencijalni razlozi ovu grupu korisnika, kao i onu koje tehnologija ne zanima, orijentiraju prema uređajima koji se u slobodnoj prodaji mogu kupiti za par stotina kuna, ili pak "za kunu" u početnim pretplatničkim paketima. Takav je i Nokijin trojac, koji nam stiže na test, a što nam ovi uređaji za svoju skromnu cijenu mogu ponuditi, pročitajte u ostatku testa.
Nokia C1-01 · Nokia C2-01 · Nokia C1-02
Testirani modeli potječu iz Nokije i redom nose oznake C1-01, C1-02 i C2-01. Već iz ovih oznaka možete vidjeti da se radi o "braći" koja su jedna drugom do "uha". Serija C je otprije poznata korisnicima kao cjenovno najpristupačnija, a što je oznaka niža, niža je i cijena, naprimjer najjeftiniji su uređaji iz serije C1. Sada možete bez problema zaključiti kako je Nokia C2-01 najskuplji testirani uređaj u ovom trojcu. No krenimo redom, uređaji su predstavljeni krajem prošle i početkom ove godine, a najmlađi među njima je i najskuplji - Nokia C2-01.Ono što je zajedničko sva tri uređaja je candybar dizajn. Iskreno, već smo pomalo zaboravili na taj segment tržišta, jer smo cijelo vrijeme okruženi zaslonima osjetljivima na dodir i pametnim telefonima, pa nam je bilo neobično vidjeti ove uređaje.
KONKURENCIJA
Konkurencija koju Finci napadaju spomenutim trojcem su najjeftiniji modeli Sony Ericssona, Samsunga i LG-a koje je moguće također nabaviti za par stotina kuna. Među konkurencijom osim candybar uređaja pronalazimo i pokoji slider i uređaj sa zaslonom osjetljivim na dodir. I Nokia ima svoj slider uređaj u tom cjenovnom rangu oznake 2220, a Ono na što će se u tržišnoj borbi C1-01, C1-02 i C2-01 naslanjati je, uz Nokijin imidž kvalitetnog uređaja koji uživa u Hrvatskoj, uz cijenu svakako i jednostavnost.
Nokia C1-01
KARAKTERISTIKE
- Mreža: GSM 900 / 1800
- Zračenje (SAR) W/kg: 1.13 W/kg
- Zaslon: TFT, 65K boja, 1.8", 128 x 160 piksela
- Memorijska kartica: microSD, do 32 GB
- Multimedija: Stereo FM radio, FM snimanje, MP3/WAV/AAC+, H.263
- Povezivanje: GPRS, Bluetooth v2.1 A2DP, v2.0 microUSB
- Fotoaparat: VGA, 640x480 piksela, video snimanje 128x96@10fps
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera Mini)
- Baterija: Li-Ion 800 mAh (BL-5CB)
ZAŠTO KUPITI
- Izdržljiva baterija
- Cijena
- Jednostavnost
- Solidna izrada
- Podrška za Bluetooth 2.1 s A2DP
- MicroUSB utor
- 3,5 milimetarski utor za slušalice
- Slušalice uključene u prodajni paket
ZAŠTO NE KUPITI
- Tehnološki zastarjeli zaslon
- Fotoaparat niske razlučivosti
- Siromaštvo funkcija
- Nedostatak bočnih tipki
Nokia C1- 02
KARAKTERISTIKE
- Mreža: UMTS / GSM / 2100 / 1900 / 900
- Dimenzije i težina: 109.8 x 46.9 x 15.3 mm; 89 grama
- Zaslon: TFT, 256K boja, 240x320 piksela, 2.0"
- Memorija: 64 MB RAM, 128 MB ROM, 43 MB interne memorije, microSD do 16 GB
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice, Stereo FM radio s RDS-om, MP3/WAV/WMA/eAAC+; MP4/H.264/H.263
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, Bluetooth v2.1 A2DP, microUSB v2.0
- Fotoaparat: 3.15 MP, 2048x1536 piksela, Video snimanje QVGA@15fps
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML
- Baterija: Li-Ion 1020 (BL-5C)
ZAŠTO KUPITI
- Izdržljiva baterija
- Cijena
- Jednostavnost
- Solidna izrada
- Vrlo dobra tipkovnica
- MicroUSB utor
- 3,5 milimetarski utor za slušalice
ZAŠTO NE KUPITI
- Tehnološki zastarjeli zaslon
- Nepostojanje bilokakvog fotoaparata
- Siromaštvo opcija
- Nedostatak bočnih tipki
Nokia C2- 01
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Lipanj 2010.
- Mreža: GSM 900 / 1800
- Zračenje (SAR) W/kg: 1.13 W/kg
- Zaslon: TFT, 65K boja, 1.8", 128 x 160 piksela
- Memorija: 64 MB interne, microSD do 32 GB
- Multimedija: Stereo FM radio, FM snimanje, MP3/WAV/AAC+
- Povezivanje: GPRS, Bluetooth v2.0, microUSB
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML
- Baterija: Li-Ion 1020mAh (BL-5C) / 800mAh
ZAŠTO KUPITI
- Izdržljiva baterija
- Cijena
- Jednostavnost
- S40 ver 6
- Solidna izrada
- Vrlo dobra tipkovnica
- MicroUSB utor
- 3,5 milimetarski utor za slušalice
- Slušalice uključene u prodajni paket
- Prihvatljiv fotoaparat
- Podrška za Flash Lite
- Podrška za 3G i EDGE
ZAŠTO NE KUPITI
- Nevelik zaslon loših kuteva gledanja
- Nedostatak smart dialinga
- Nedostatak bočnih tipki
PAKIRANJE, OPREMA
Kutije u kojima dolaze sva tri uređaja identične su veličine i radi se o "ekološki osviještenim" pakiranjima koja su prilično minijaturna, tek nešto veća od samog uređaja i prepoznatljive zelene boje. Kako ne bi bilo zabune, na njima je već označeno što se nalazi u kutiji. Ono što je zajedničko i nalazimo kod sva tri uređaja jest punjač, lokalizirane upute, te naravno baterija. U paketu Nokije C2-01, te C1- 01 pronaći ćete i Stereo slušalice, dok ih u paketu Nokije C1-02 nismo pronašli. Iako sva tri uređaja posjeduju microUSB utor, te su proširiva microSD karticama, nijedan od tri uređaja ne dolazi niti s microSD karticom, niti s microUSB kabelom. Iako će mnogi prigovoriti da je oprema uređaja presiromašna, s obzirom na cijenu novih uređaja koja se kreće od 200 do 500 kuna, smatramo da je jedina ozbiljnija zamjerka nedostatak slušalica u paketu Nokije C1- 02.
DIZAJN, UREĐAJ, KONSTRUKCIJA
Dimenzijama i dizajnom su uređaji prepoznatljivo Nokijini. Što se dimenzija tiče, sva tri uređaja su gotovo identičnih dimenzija, C1- 01 i C1- 02 su gotovo identičnih dimenzija i težine, dok je C2- 01 tek nešto duži, deblji te teži uređaj. Ista stvar vrijedi i što se dizajna tiče, C1- 01 i C1- 02 su prilično slični te je najveća razlika u dizajnu alfanumeričke tipkovnice ispod zaslona uređaja. C2- 01 pak djeluje malo ozbiljnije i odraslije, te moćnije, te od testiranih uređaja ostavlja najbolji dojam što se dizajna tiče. Da budemo jasni, od sva tri uređaja nemojte očekivati neki poseban dizajn koji će fascinirati promatrače kada uređaj odložite na stol. Radi se o klasičnom, već sto puta viđenom Nokijinom dizajnu candybar uređaja zbog kojeg će netko pomisliti da se radi o uređaju proizvedenom prije par godina, no dizajn je dovoljno decentan, te u rangu onog što nudi konkurencija za istu cijenu.
Kvaliteta izrade sva tri uređaja je solidna, korištena je plastika prihvatljive kvalitete, no sukladno cijeni, najbolji uređaj po pitanju materijala izrade je Nokia C2- 01, dok su kod testiranih uređaja serije C1 zamjećeni „cvrčci“ pri korištenju. Uređaji dobro leže u ruci, no voljeli bismo kada bi uređaji serije C1 bili barem podjednako teški kao Nokia C2- 01 jer su za naš ukus malo prelagani. Uklanjanje stražnje maske na sva tri uređaja riješeno je prilično elegantno- bazira se na povlačenju iste prema dolje što pohvaljujemo.
Iz dosadašnjeg teksta ste vjerojatno shvatili kako su sva tri testirana uređaja zapravo "šablonski" uređaji na čiji se razvoj i dizajn nije trošilo previše vremena kako bi se postigla što pristupačnija cijena. Zbog toga ni na jednom od testiranih uređaja nećete pronaći bočne tipke, niti jednu jedinu, niti za regulaciju glasnoće zvuka, što smatramo nedostatkom. Ipak, nešto ćete pronaći na bokovima uređaja. Na desnom boku Nokije C1-02 pronaći ćete microUSB utor zaštićen plastikom i utor punjača, dok se na vrhu uređaja nalazi 3.5 mm priključak za slušalice. Isti raspored pronaći ćete i kod Nokije C1-01, dok je kod Nokije C2-01 situacija malo drugačija. Kod nje je na desnom boku zadržan microUSB utor zaštićen plastikom, no utor punjača je premješten na vrh uređaja uz 3.5 mm utor za slušalice, dok se na lijevom boku uređaja nalazi utor za microSD karticu zaštićen plastikom, što pohvaljujemo. Kod sva tri uređaja pohvaljujemo postojanje 3,5 mm priključka za slušalice i plastičnu zaštitu na microUSB utoru koja će spriječiti ulazak prašine u isti.
KAMERA, ZASLON
Na stražnjoj strani Nokija C1-01 i C2-01 pronaći ćete otvor fotoaparata, dok kod C1-02 na stražnjoj strani jedino možete pronaći logo finskog proizvođača, jer navedeni uređaj nema fotoaparat.
Zasloni kod sva tri uređaja su definitivno nešto što je ostatak prošlosti. Dojma smo da su Nokijinim pogonima imali zalihe zastarjelih zaslona pa su odlučili izraditi uređaje u koje ih mogu ugraditi. Nažalost, ti uređaji su u našim rukama. C1-01 i C1-02 posjeduju identičan TFT zaslon dijagonale 1,8 inča koji je sposoban prikazati 65 000 boja, rezolucija mu je razočaravajućih 128 x 160 piksela. Dali smo si truda pa smo pronašli model na kojem je bio ugrađen isti zaslon, radi se o Nokiji 6070 koja je predstavljena daleke 2006. godine. Kod C2-01 zaslon uređaja je prihvatljiv jer ima dijagonalu od dva inča, te QVGA rezoluciju, iako se također radi o TFT zaslonu. Prikaz na zaslonu "najjačeg brata" je osjetno bolji od dva slabija modela, te je u skladu s cijenom uređaja.
OPERATIVNI SUSTAV
Operativni sustavi uređaja su krajnje jednostavni, te Nokije C1 serije izgledaju kao Nokia 3310 u boji. Dobro, nećemo pretjerivati, ali u svakom slučaju podsjećaju nas sučeljem i jednostavnošću na uređaje od prije 3 do 4 godine. Ovu jednostavnost svakako možemo upisati kao plus testiranim uređajima, jer s obzirom na osobe koje će ih kupovati i koristiti i moraju biti takve. Sučelje je pregledno i intuitivno te će se u njemu bez problema snaći i svaka osoba treće životne dobi.
Nokia C2-01 je pak baziran na S40 operativnom sustavu i to na njegovom šestom izdanju. Sve je jednostavno i intuitivno kao i kod uređaja C1 serije, no razlika je u većim mogućnostima personaliziranja početnog zaslona i pristupa Ovi Storeu, Facebooku i slično.
Kada su u pitanju mogućnosti ovih uređaja, ne očekujte čuda i najnovije tehnologije. Od njih možete očekivati ono što je bilo in na uređajima prije tri ili četiri godine.
MULTIMEDIJA, FUNKCIJE, NOKIA C1-02
Krenut ćemo od uređaja koji je po svojim mogućnostima "najskromniji" a to je Nokia C1-02. Uz već spomenut zaslon, ovaj model "krasi" 64 MB interne memorije, spomenuta proširivost putem microSD kartica, podrška za Bluetooth verzije 2.0 i povezivost putem microUSB- a. Od multimedije na uređaju pronalazimo MP3 svirač, prijem Stereo radijskog signala s RDS-om, skroman organizator, te jednostavne igre.
Lutanje internetom i nije nešto što ćete često raditi pomoću ovog uređaja, što zbog spore veze, što zbog zastarjelog Internet preglednika, što zbog sićušnog zaslona, no dojma smo da to kupcima ovog uređaja neće biti ni bitno. Ono što će im sigurno biti bitno jest izvrsna baterija kapaciteta 1020 mAh koja će ovom uređaju omogućiti autonomiju o kakvoj drugi uređaji mogu samo sanjati, te prilično dobra tipkovnica kojoj će neki zamjerit "plastičnost" ali koja će zasigurno izvrsno poslužiti SMS ovisnicima. Kao nedostatak u očima kupaca se može izdvojiti nepostojanje ugrađenog fotoaparata, no po nama to i nije neki nedostatak, jer s aparatom VGA razlučivosti kakav bi vjerojatno bio ugrađen se ne mogu dobiti spektakularni rezultati, te bi on bio više kao ukras.
MULTIMEDIJA, FUNKCIJE, NOKIA C1-01
Jači brat oznake 01 iz serije C1 razlikuje se od slabijeg po tome što umjesto 64 MB interne memorije on ima 10, ali zato ima 16 MB RAM i 64 MB ROM- a. Podrška za GPRS i povezivanje putem microUSB- a su im zajedničke, dok na jačem bratu nalazimo noviju verziju Bluetootha oznake 2.1 i s podrškom za A2DP. Kod slabijeg brata spomenuti „ukrasni fotoaparat“ ugrađen je u jačeg brata, te je sposoban snimiti fotografije u rezoluciji 600 x 480 piksela, te video zapise reolucije 128 x 96 piksela pri 10 sličica u sekundi.
Ne, nismo se zabunili u ispisivanju brojki, te će se mnogima među vama ove rezolucije činiti smiješne, no kako god fotoaparat bio slab, čovjeka veseli. Naravno, veseli ga sve dok fotografiju koju je „uhvatio“ ne prebaci na veći zaslon, pa nakon toga ima problem razlikovanja djevojke od psa. Ili možda nije problem u fotoaparatu? Ostale funkcije su više-manje iste kao kod slabijeg brata.
MULTIMEDIJA, FUNKCIJE, NOKIA C2-01
I kako to obično biva, šećer na kraju, to jest u našem slučaju Nokia C2- 01. Odmah na početku ćemo ponoviti kako se radi o osjetno najboljem uređaju od sva tri testirana. Pohvalit ćemo vrlo dobru tipkovnicu, koja je još bolja od one na Nokiji C1- 02. Kad smo već kod tipkanja, najjači brat je sposoban SMS poruke prikazati u obliku konverzacije, a sposoban je i snaći se s vašim mailovima, što pohvaljujemo. Na uređaju su vidljivi i pokušaji da ga se učini multimedijalnim, glazbeni svirač je prihvatljiv, aplikacija FM prijemnika također, jedino je video player „prahistorijski“.
Sviđa nam se i preglednik fotografija koji je jednostavan i pregledan, organizator i Opera Mini internetski preglednik. Za ovisnike o društvenim mrežama C2- 01 ima zasebnu Facebook aplikaciju, a i imenik bolje izgleda nego kod manje braće, no zamjeramo nedostatak Smart Dialinga. Tu je i 3,15 megapikselni fotaparat bez autofokusa od kojeg ne treba očekivati previše, no ako želite u nuždi „okinuti“ pokoju fotografiju s ovim uređajem to slobodno možete uraditi. Čak ni video zapisi snimljeni u QVGA rezoluciji pri 15 fps nisu „negledljivi“ kao oni snimljeni s Nokijom C1- 01. Od svoje „mlađe braće“ ovaj se uređaj razlikuje i podrškom za Flash Lite, 64 MB RAM-a, te 128 MB ROM- a, a najvažnija razlika je svakako podrška za EDGE i 3G.
O dizajnu sučelja i izgledu aplikacija ne treba trošiti puno riječi. Sve je već viđeno i dobro poznato svakom prosječnom korisniku. Nijedna aplikacija i nitijedan dio operativnih sustava koji se nalaze na ovim uređajima, kao niti na uređajima u cjelini neće u vama izazvati ushićenje zbog lijepog dizajna ili animacije. No, sve funkcije zbog kojih mobilni telefoni primarno služe poput slanja SMS i MMS poruka, kao i telefoniranje su vrlo dobro riješene, a ostala podešenja ćete pronaći vrlo lako i brzo. Prema našem skromnom mišljenju, upravo je ta jednostavnost ono što je primarno kod ovih uređaja. Njihovi tvorci moraju smisliti način na koji će korisnici što jednostavnije obaviti određenu zadaću, a sve tri testirane Nokije ispit jednostavnosti polažu s odličnim uspjehom.
ZAKLJUČAK
Low end modeli mobilnih uređaja uvijek su bili oni kojih se najviše prodaje. U vremenu kada gotovo na svakom uglu možete kupiti mobitel- od kioska do pekare, te u ekonomskoj situaciji u kojoj ljudi često nemaju niti za osnovne egzistencijalne potrebe, a kamo li za takav "luksuz" poput skupih mobitela, Nokijin trojac će zasigurno završiti u rukama mnogih Hrvata. Ne znamo trebamo li zbog toga biti tužni ili ne, no čak i da je ekonomska situacija bajna uvijek bi postojali korisnici koji samo žele uređaj kojim mogu "slat poruke i zvat".
Svima njima Nokijin trojac će biti itekako zanimljiv. Možemo mi trošiti retke i stranice na opisivanje zastarjelosti i nedostatke koji ovi uređaji posjeduju u odnosu prema high end modelima. No, to bi bilo sasvim neopravdano. Najjeftiniji uređaji C1 serije koštaju tek nešto više od par stotina kuna, dok je najskuplji uređaj na testu bila Nokia C2-01 koja košta nešto manje od petsto kuna. Isplate li se ti uređaji? Po nama da, dobivate solidno izrađen, jednostavan uređaj sa dvije godine garancije, izdržljivom baterijom, svim osnovnim komunikacijskim funkcijama i Nokijinim logom, koji je u svijesti mnogih još sinonim za kvalitetan uređaj, po iznimno povoljnoj cijeni. Sve ostalo je, više-manje, nebitno.
-
Naziv:Ostali Test povoljnih Nokia: C1-01, C1-02, C2-01