- Dizajn i izrada
- Ekran
- Tipkovnica i touchpad
- Ivy Bridge platforma
- Loš zvuk
- Grafička kartica se previše grije pod opterećenjem
UVOD
Nakon silnih godina konačno smo dočekali i to. Sonyjeva popularna linija Vaio prijenosnih računala napokon je službeno i u Hrvatskoj. Zašto je ovo važno? U dosadnom svijetu prijenosnih računala gdje svi proizvođači imaju brojne modele u kojima se ni sami ne snalaze, a koji su svi redom jedan sličniji drugome, Sony je jedan od rijetkih proizvođača prijenosnika koji se svojim proizvodima uspijeva isticati i konstantno inovirati. Njihovi modeli su uvijek imali iznimno atraktivan dizajn, vrlo često veoma tanak i lagan za svoje doba i brojne inovativne funkcije koje konkurencija ne nudi. Ni najnoviji model Sony Vaio S15 (puni naziv SVS1511N3E) nije ništa drugačiji. Riječ je o najskupljem trenutno dostupnom modelu iz Vaio serije na našem tržištu koji donosi vrlo zanimljive specifikacije. Uz najnoviji Intel Ivy Bridge Core i5 procesor donosi i 1080p IPS ekran, osvjetljenu tipkovnicu i iznimno atraktivno, tanko i lagano magnezijsko kućište. Može li se Sony nositi s konkurencijom kao što je HP Elitebook i Lenovo Thinkpad? Provjerite u nastavku.
PRODAJNI PAKET, DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
Dizajn Sonyja S15 veoma je zanimljiv i rijetko koga ostavlja ravnodušnim. Tanak je i lagan za jedan 15“ prijenosnik s masom od samo 2kg. Uređaj krase atraktivni oštri rubovi i kvalitetno kućište od magnezija. Dostupan je u nekoliko boja. Naš primjerak je bio u srebrnoj, a osobno nam je najdraži bio u bijeloj boji. Cijeli uređaj skupa s mehanizmom otvaranja djeluje veoma kvalitetno, dugotrajno i skupo. Tome pridonose i slot-in optički pogon i atraktivno osvjetljenje tipkovnice. Ono se pali automatski pomoću senzora svjetla. Ovakvom dizajnu i kvaliteti izrade može konkurirati jedino još Apple MacBook.
S desne strane uređaja nalaze se tri USB priključka od kojih su dva USB 3.0. , Ethernet priključak, VGA , HDMI te dva čitača kartica, jedan klasični SD i jedan za Sonyjeve MS DUO kartice. S lijeve strane uređaja imamo utore za mikrofon i slušalice i slot-in optički pogon. Jedan od USB portova može puniti gadgete i kada je uređaj ugašen. Ovo je sad već standardna mogućnost i kod modela niže klase. Uređaj podržava docking station i dodatnu bateriju koja se priključuje s donje strane uređaja i tako mu samo dodaje na debljini.
TIPKOVNICA, TOUCHPAD
Tipkovnica je jedna od boljih dosad. Nemamo apsolutno nikakvu zamjerku. Od same kvalitete do razmještaja tipki, sve je vrhunski odrađeno. Kao što smo već spomenuli prisutno je i automatsko osvjetljenje tipkovnice.
Touchpad je možda najbolji s kojim smo se susreli na jednom PC prijenosniku. Ogroman je i nema tipki. Cijeli touchpad može se pritisnuti uz veoma ugodan klik. Pritisak u donjem desnom kutu registrira se kao desni klik miša. Zvuči nepraktično, ali nije – veoma je iskoristivo. Većina touchpadova ima lijevi klik ako pritisnete bilo gdje na touchpadu, ali nijedan se ne da cijeli pritisnuti uz klik na ovaj način. Ovo je u stvarnom radu veoma korisno, primjerice kada nešto vučete mišem ovo je puno prirodniji i lakši način rada.
PRVO POKRETANJE, PERFORMANSE
Uređaj u testiranoj varijanti dolazi s instaliranim Windowsima 7 i hrpom bloatwarea kao i kod svakog drugog prijenosnika. Ovo pomalo koči performanse računala i mi smo odmah pogasili sve što nam ne treba. Moramo upozoriti na predinstalirani McAffe AntiVirusni program koji je jednostavno grozan i troši nevjerojatno puno sistemskih resursa. Nakon što smo ga ugasili poboljšalo se trajanje baterije i benchmark rezultati uređaja.
Ovdje se prvi puta susrećemo s Intel Core i5 Ivy Bridge procesorom. Najviše buke oko Ivy Bridgea diže se zbog toga što je izrađen specijalnim novim 22nm procesom proizvodnje koji Intel naziva Tri-Gate. U praksi ovo znači da pri istoj snazi kao kod prijašnje generacije dobivamo procesor koji troši manje energije i manje se grije. Skok u performansama kod novih modela trebao bi biti 5-15% za CPU i čak 25-65% za novi integrirani GPU koji se zove Intel HD 4000.
Ispod ekrana nalazi se sklopka kojom prebacujete između Speed i Stamina moda. Primijetili smo da pozicija ove sklopke uvelike utječe na performanse i bateriju računala i čini se da u stvarnome radu može biti zbilja korisna.
U računalo je ugrađena nVidia GeForce 640M LE grafička kartica s Optimus tehnologijom. Riječ je o najnovijoj seriji nVidijinih grafičkih kartica iz Kepler obitelji, koja naslijeđuje prijašnje kartice iz Femi obitelji s 5XX oznakama. LE oznaka znači da je riječ o slabijoj varijanti koja radi na sporijem taktu. 640M spada u srednji rang grafičkih kartica. Treba obratiti pozornost na visoku nativnu rezoluciju ekrana pri kojoj su i igre zahtjevnije. Iz tog razloga možda nećete sve igre moći tako lako vrtiti na najboljim postavkama. Za referencu smo zavrtili igru The Elder Scrolls Skyrim na High postavkama i dobivali oko 20-24 FPSova. Igrivo, ali ne i najugodnije.
ZAKLJUČAK
Sony Vaio S15 zbilja nas je uspio impresionirati. Riječ je vrlo kvalitetnom uređaju vrhunskog dizajna i kvalitete izrade koji posjeduje najmodernije specifikacije, odličan ekran te prvoklasnu tipkovnicu i touchpad. Naravno, ovakve mogućnosti i kvaliteta dolaze sa cijenom. 9400 kn koliko ovaj laptop košta nije malo novaca, ali za ono što nudi nikako nije precijenjen. Konkurencija iz ove klase poput HP Elitebooka jednostavno ne nudi istu razinu kvalitete i specifikacija u tom rangu (ekran pogotovo). Ukoliko ste u potrazi za uređajem ovakvog kalibra i u ovom cjenovnom razredu, neka vaš izbor bude Sony Vaio S15.
-
Naziv:Sony Vaio S15 (SVS1511N3E)
-
Dizajn, dimenzije i prenosivost10
-
Kvaliteta izrade10
-
Tipkovnica, touchpad10
-
Povezivost i opremljenost9
-
Zaslon10
-
Baterija7
-
Preformanse i brzina7
-
Grijanje, buka i zvuk6