MULTIMEDIJA i GLAZBA
Ugrađeni glazbeni svirač podržava sve potrebne formate, moguće je podesiti ekvalizator po želji i sortirati pjesme prema nazivu, izvođaču, slagati playliste... Sama aplikacija glazbenog svirača je lijepo dizajnirana, baš kao i ostatak softverskog dijela uređaja, a moguće je odabrati između više vizualizacija koje će pratiti glazbenu podlogu. Osim glazbenog svirača, tu je i FM prijemnik koji se također može pohvaliti viskom kvalitetom zvuka, podrškom za RDS i neograničenim brojem radio stanica koje možete pohraniti. Funkcija automatskog traženja radio postaja radi izvrsno.
Video player je također u skladu s ostatkom uređaja, posjeduje podršku za DivX i XviD. Iako ne posjeduje podršku za 720p video isječke, dovoljno je moćan da se nosi s filmovima u DVD rezoluciji te će se i totalni početnici brzo snaći u njemu jer posjeduje veoma jednostavno sučelje.
Kao "točka na i" izvrsnog multimedijalnog paketa koji sadrži Galaxy 3, dolazi standardno dobar Androidov preglednik fotografija pomoću kojeg je moguće fotografije pregledavati po datumu ili mapi. Izgled preglednika je izvrstan, a učitavanje sadržaja je brzo. Pregledavanje i zumiranje fotografija zahvaljujući podršci za multitouch i popularno "štipanje" je veoma ugodno.
KAMERA
Fotoaparat i kamera Samsung Galaxyja 3 svakako nisu jedna od primarnih opcija i ne predstavljaju vrh ponude. Međutim, fotoaparat razlučivosti 3,15 megapiskela s autofokusom će svoje dnevne zadatke odraditi na prihvatljivoj razini.
Fotoaparat nema bljeskalicu pa smo zbog toga napisali dnevne zadatke. Kvaliteta fotografija je dobra, boje su pomalo isprane te su u nekim situacijama vidljiva velika odstupanja od zbilje, no u slučaju ovog uređaja čini nam se da je to sve u drugom planu.
Ugrađena kamera sposobna je za snimanje video zapisa QVGA rezolucije s 15 sličica u sekundi.
ZAKLJUČAK
Samsung Galaxy 3 jedan je od best buy uređaja na tržištu. Zašto? Brzina i veoma ugodan rad koju omogućava 667MHz procesor u kombinaciji s 256 MB RAM-a i 512 MB ROM-a te veoma lijepim i efikasnim TouchWizom 3.0 samo su neke od prednosti ovog uređaja.
Kada mu na to dodamo podršku za sve važnije komunikacijske standarde, povoljnu cijenu, snažnu bateriju, zaokružen paket multimedijalnih mogućnosti, podršku za Swype i ostale mogućnosti, zaključak je da se radi o jednom od najboljih omjera između uloženog i dobivenog među 3G Android uređajima, a i šire.
SUČELJE, IMENIK, SMSO operativnom sustavu koji je softverska strana Galaxyja 3 - Android OS-u verzije 2.1 napisano je mnogo redak, te ćemo samo spomenuti da je moguća nadogradnja na verziju 2.2. Ono što je razlika između Galaxyja 3 i ostalih uređaja na istoj softverskoj platformi jest Samsungov TouchWiz 3.0. Kad bismo bili u školi, Samsungovoj doradi bismo dali ocjenu četiri plus. Naime, TouchWiz verzija 3.0 je u odnosu na prethodnike dorađena u svim smislovima.
Odmah ćete primijetiti da su početnom zaslonu unaprijeđene mogućnosti individualizacije te je sada moguće dodati do sedam početnih zaslona, a pritiskom na tipku home prikazat će se onaj koji je prvi s lijeve strane.
"Pomicanje" zaslona s jednog na drugi je jednostavno, a svakom zaslonu možete dodati neki od ponuđenih Samsungovih ili Androidovih widgeta. Ukoliko pak početnom zaslonu želite dodati prečicu za primjerice Facebook aplikaciju, jednostavno uđite u menu, pronađite ikonu i pritisnite je tri sekunde nakon čega će se ona pojaviti na početnom zaslonu te je možete "povuci i pusti" metodom po želji pozicionirati.
Korisničko sučelje je brzo, lijepo dizajnirano, nema zastoja u radu, a pohvaljujemo i novi upravitelj zadacima do kojeg možete doći povlačenjem prema dolje s vrha zaslona. Upravitelj zadacima je brz, informativan i intuitivan pa više od njega ne možemo niti zahtijevati. Sve u svemu, TouchWiz 3.0 jedna je od najboljih trenutno dostupnih UI dorada na tržištu.
Imenik je izvrsno riješen i praktički neograničen. Osobe koje brzo "skrolaju" po imeniku razveselit će (op.ur. inače uobičajen) prikaz slova kontakata na kojem se trenutno nalaze. Podataka koje možete unijeti o pojedinom kontaktu je mnogo, a tu je i Quick contact opcija. Važno je napomenuti kako se imenik sinkronizira i s vašim Gmail te drugim računima. Sviđa nam se i zgodan trik u imeniku kojom je prelaskom prstom preko imena udesno moguće nazvati kontakt, dok ista takva gesta ulijevo automatski otvara obrazac za kreiranje nove poruke. Imenik raspolaže opcijom smart diala koja automatski pretražuje i brojeve i imena kontakta i speed diala.
Slanje SMS poruka je krajnje pojednostavljeno. Potrebno je unijeti broj u gornji dijaloški okvir i poruku u donji i to je to. Poruke su prikazane u obliku konverzacije, a sustav pri dodavanju multimedijalnog sadržaja automatski mijenja format poruke iz SMS-a u MMS. Kako biste se lakše snašli među mnoštvom poruka, tu je i integrirana tražilica, a već spomenuta "fora" iz imenika kojom možete pozivati kontakte i slati SMS-ove pokretom u desno ili lijevu, funkcionira i kod SMS-a.
Virtualna QWERTY tipkovnica Samsung Galaxyja je u cjelini gledano dobra, no da budemo iskreni, imamo jednu zamjerku na nju. Kada se uređaj nalazi u vertikalnom položaju, tipke su jednostavno premalene za osobe s većim, usudili bismo se reći i prosječnim prstima. Osim toga, dame mogu zaboraviti na tipkanje podužim noktima po zaslonu jer uređaj ne registrira pritisak.
Galaxy 3 dolazi s predinstaliranim aplikacijama za Gmail i sa zasebnom aplikacijom koja će se brinuti za račune elektroničke pošte na drugim servisima. Spomenuta aplikacija za Gmail je brza, funkcionalna i podržava rad s više korisničkih računa istovremeno. O primljenoj poruci u aktiviranim računima bit ćete obaviješteni u upravitelju zadacima. Ono što će cijeniti poslovni korisnici i što e-mail preglednik ovog uređaja izdiže na višu razinu je opcija kombiniranog inboxa koja na jednom mjestu kronološki prikazuje primljene poruke sa svih prijavljenih e-mail računa. Pri tipkanju mailova svakako preporučamo isprobavanje Swypea jer će vam se nakon početnog upoznavanja sa sistemom unosa trud višestruko isplatiti.
ORGANIZATOR, APLIKACIJE
Među ostalim aplikacijama nismo spomenuli predinstalirani ThinkOffice koji služi za otvaranje i uređivanje Office datoteka. Iako je sam po sebi taj paket vrlo dobar i koristan, otvaranje .doc datoteke veličine 800 kilobajta je trajalo oko pet minuta što je ipak previše, a i pregledavanje iste je bilo otežano, što bi poslovni korisnici trebali imati na umu.
Alarm koji nudi Samsung Galaxy 3 jedan je od najboljih koje ćete pronaći. Nudi opcije podešavanja glasnoće zvona, melodije, opcije ponavljanja i sve druge uobičajene postavke.
Dodana je i za TouchWiz karakteristična aplikacija s bilješkama i napredni kalkulator, dok ostale aplikacije možete pronaći na Android Marketu i Samsung Marketu, o čemu više u nastavku.
Zadnji, ali ništa manje važan je i kalendar koji nam se u estetskom pogledu sviđa jer je dorađen naspram klasičnog Android kalendara.
POVEZIVANJE, INTERNET
Što se tiče podržanih komunikacijskih standarda, Samsung Galaxy 3 jedan je od "najažuriranijih" uređaja na tržištu. Osim podrške za WLAN, na njemu ćete pronaći Bluetooth i to u verziji 3.0 s podrškom za A2DP, GPRS, EDGE, HSDPA - praktički sve što se na tržištu danas nalazi, Samsung Galaxy 3 podržava.
Pregledavanje interneta putem standardnog Android preglednika brzo je i jednostavno. Stranice se učitavaju precizno i u potpunosti, čemu zasigurno pridonosi podrška za Flash Lite. Pregledavanje video isječaka s YouTubea moguće je obaviti i u Internet pregledniku i u zasebnoj predinstaliranoj aplikaciji.
ANDROID MARKET, FACEBOOK, YOUTUBE
Iako se na Galaxyju 3 nećete naigrati dok ne "skinete" neku od igrica, na Android marketu pronaći ćete mnoštvo aplikacija koje su mahom besplatne, korisne, a često i vrlo zabavne. Ukoliko neka od već instaliranih aplikacija zatreba update, o tome će vas obavijestiti oznaka ponad opcije "Applications". Od predinstaliranih aplikacija izdvojit ćemo Daily Briefing koja korisnika informira o vremenskoj prognozi, kretanju cijena odabranih dionica, a tu su i vijesti prikupljene putem RSS feeda.
Pored Googleove trgovine aplikacijama tu je i Samsung Apps trgovina
Facebook je identičan za pregled kao i na većini Androida. Sadržaj se učitavao brže nego na konkurentnom LG Android mobitelu ili pak Symbianu^3.
Facebook, YouTube, GTalk
GPS NAVIGACIJA
Kako bi zaokružili paletu opcija koje podržava, u Samsungu su u ovaj uređaj dodali i opciju GPS navigacije. Za njezino ugodno korištenje bit će nužno osigurati Internet pristup, a Galaxy dolazi s predinstaliranim Google Mapsima. Zbog određenih nedostataka Google Mapsa te često nedovoljne preciznosti navigacije, preporučamo instalaciju nekog drugog navigacijskog softvera, dok će pješacima i Google Mapsi izvrsno poslužiti.
UVOD
Mobiteli s virtualnom tipkovnicom nisu više novost na tržištu, štoviše dojma smo da je na istom došlo do hipeprodukcije novih modela uređaja baziranih na tom konceptu. Zbog nepripremljenosti Nokijinog Symbiana takvom konceptu uređaja, mnogi su proizvođači mobitela, među kojima je i Samsung, odlučili svoje uređaje upogoniti Googleovim operativnim sustavom. Početak je bio bacanje mačića u vodu s modelom i7500 Galaxy, ali je ostatak priče povijest, a danas uređaji s Androidom hrabro grabe sve veći dio tržišnog kolača te ih sve češće viđamo u svojoj okolini.
Samsung I9000 Galaxy S • Samsung I5500 Galaxy 5
Perjanicu Samsungove ponude Androida čini serija uređaja Galaxy. U njoj do sada možete pronaći I9000 Galaxy S i Galaxy I5500, poznat i kao Galaxy 5. Iako novi model nosi oznaku I5800 Galaxy 3, to nikako nije "najmanji brat" u Galaxy obitelji, jer se svojim performansama i mogućnostima svrstao ispred Galaxy 5. Na kraju tu je i Galaxy Tab koji dobro zaokružuje Samsungovu ponudu Android uređaja.
ZAŠTO KUPITI
- napredne karakteristike (WiFi...)
- izdržljiva baterija
- TouchWiz 3.0 dorada sučelja
- 3.5 mm utor za slušalice
- cijena (omjer uloženog i dobivenog)
- brzina rada Android OS-a
- Swype
- multitouch
ZAŠTO NE KUPITI
- korištena plastika je magnet za prljavštinu i otiske prsta
- nedostatak zasebne tipke za fotoaparat
- presitna tipkovnica u okomitom položaju uređaja
- nema izbornika na hrvatskom jeziku
OPREMA, DIZAJN, UREĐAJ
Samsung Galaxy 3 u svojoj kutiji sadržava i više no što je potrebno za korištenje uređaja. U njoj ćete pronaći (posredstvom T-mobilea) USB kabel, punjač, standardne slušalice s mikrofonom te kao bonus microSD karticu kapaciteta 1GB, auto punjač i auto držač. S obzirom na cijenu uređaja, oprema koja dolazi uz njega je vrlo dobra pa nećete nakon kupnje istog morati izdvajati dodatna sredstva za kupovinu, osim ako ne želite microSD karticu većeg kapaciteta. Samsung Galaxy 3 podržava spomenute kartice kapaciteta do 32 GB.
Na test smo dobili samo uređaj i punjač
Dizajn uređaja ne posjeduje nikakav "wow" faktor kojim će posebno privlačiti pozornost, no neće vas niti razočarati. Radi se o standardnom dizajnu prisutnom na gotovo svim uređajima sa zaslonom na dodir, a posebnost Galaxya 3 je svakako peterosmjerna funkcijska tipka ispod zaslona uređaja obrubljena plastikom srebrne boje.
I dok se prednja strana uređaja ponosi natpisom Samsung, na stražnjoj ćete pronaći i Googleov logo koji će svima dati do znanja da se radi o Android uređaju. Ovaj nenametljiv, ali oku ugodan dizajn popraćen je plastičnim materijalima koji su korišteni u izradi (op.ur. što se očituje u cijeni). Iako uređaj djeluje čvrsto i nema "cvrčaka" pri korištenju istoga, imamo zamjerku na korištenu plastiku. Naime, crnu, sjajnu plastiku (osobito na stražnjem dijelu uređaja) gotovo je nemoguće održati čistom zato jer je pravi magnet za otiske prstiju i sve vrste nečistoća. Također, otpornost na ogrebotine nije na viskoj razini pa kupcima ovog uređaja toplo preporučamo kupnju nekog od silikonskih kućišta ili torbica za nošenje uređaja, jer ukoliko ga stavite u džep uz recimo ključeve i kovanice, neće biti sjajan i neogreban. Da sumiramo, Galaxy 3 je uređaj lišen dizajnerske ekstravagancije, ali je i bez toga privlačno dizajniran uređaj čvrste konstrukcije koji ćete morati paziti ako ga namjeravate imati čistim i neogrebanim.
Dimenzije "trojke" ne odskaču od prosjeka za uređaj sa zaslonom te veličine, a ukoliko pogledate uređaj s boka, primijetit ćete da se debljina istog smanjuje prema sredini, a povećava prema krajevima istog. Zbog toga i ne prevelike težine od 109 grama, pravo je zadovoljstvo držati Samsung Galaxy 3 u ruci.
Nažalost, tipke ispod zaslona ne služe upravljanju pozivima
Kao što je i za očekivati od uređaja koji komunicira s korisnikom preko zaslona na dodir, Galaxy 3 nema puno fizičkih tipki. Ispod samog zaslona se nalaze tri funkcijske tipke, koje daju vrlo dobar osjećaj pri pritisku i dovoljno su velike za ugodno korištenje. Jedina zamjerka na tipke, ako je uopće možemo tako nazvati, nije vezana uz njihovu fizičku izradu, već softversku namjenu. Naime, kada uređaj koristite za telefoniranje, poziv ne možete prekinuti pritiskom na krajnju desnu funkcijsku tipku, već samo na opciju na zaslonu uređaja. Ukoliko pritisnete spomenutu fizičku tipku, "minimizirat" ćete poziv te ćete ga, da biste ga prekinuli morati tražiti upravitelju zadataka na vrhu zaslona, što je pomalo nespratno. Od ostalih tipki na vrhu uređaja nalazimo zasebnu tipku za uključivanje uređaja te tipku za kontrolu glasnoće zvuka na lijevom boku uređaja. Nedostaje zasebna tipka za korištenje fotoaparata.
Na bočnim stranama nedostaje tipka za kameru
Svi konektori koje Galaxy 3 ima smjestili su se na vrhu uređaja. Tu je i microUSB utor zaštićen plastikom te 3.5 mm priključak za slušalice koji će cijeniti ljubitelji glazbe. Punjač i USB kabel za komunikaciju s računalom koriste se microUSB utorom na uređaju.
Smiješno zaobljena "guzica", tj. dno i konektori na vrhu
ZASLON
Zaslon uređaja jedan je od dijelova koji je i na našem testu i među korisnicima izazvao oprečna mišljenja. Radi se o kapacitativnom TFT zaslonu osjetljivom na dodir i podrškom za multitouch veličine 3.2". Ono što mu kritičari zamjeraju je relativno loša rezolucija od 240x400 piksela, no mi smo skloniji označiti takvu rezoluciju kao sasvim dovoljnu s obzirom na cijenu samog uređaja.
2.4" kapacitivni LCD osjetljiv na dodir
Oni koji žele AMOLED zaslon više rezolucije, moraju to biti spremni i dodatno platiti. Područje u kojem zaslon Galaxyja 3 briljira je njegova brzina odaziva, visoka preciznost i osjetljivost na dodir koja je ispred i mnogo skupljih uređaja, a mnogo je bolja od na primjer LG-jevih uređaja slične cijene. Uređaj je opremljen svom silom senzora - tu je akcelerometar, G senzor i "proximity" senzor koji će pri telefoniranju kada vam je uređaj blizu lica isključiti zaslon uređaja, kako ne biste slučajno nešto pritisnuli na njemu.
Samsung Galaxy 3 pored HTC-a Desire i Samsunga Omnia 7
BATERIJA i PUNJENJE
Baterija snage čak 1500 mAh jača je od baterija na puno skupljim uređajima
Jednom kad uklonite već toliko puta spomenutu stražnju masku, ispod nje ćete pronaći vrlo dobru bateriju kapaciteta 1500 mAh. U prvom dijelu testa, kada smo uređaj svakodnevno "mrcvarili", prilično snažna baterija je izdržala jedan dan bez punjenja, no pri kasnijem uobičajenom korištenju, za punjačem smo posezali svaka dva do dva i pola dana.
-
Naziv:Samsung i5800 Galaxy 3