UVOD i KONKURENCIJA
Iako je početkom godine na MWC kongresu u Barceloni (gdje se predstavljaju ključni proizvodi vezani uz mobitele) Samsung Wave najavljivan kao hit za 2010.-u, već prvim primanjem u Galaxya S u ruke, dobili smo dojam da će slavu Wavea odnijeti upravo Galaxy S, punog naziva Samsung I9000 Galaxy S. Super AMOLED ekran na Wave-u bio je fenomenalan, no ipak, isti ekran ima i Galaxy S čije kućište i veličina ekrana ostavljaju trenutan WOW efekt.
Tu je i Apple iPhone 4, a čeka se Nokia N8/N9, koji nam prema dosadašnjim fotografijama ne ostavlja dojam uređaja koji će ove godine pomutiti planove Samsungu ili Appleu. Nije neprimjetljivo da Sony Ericsson ili LG u ovoj utrci svog konja niti nemaju (Xperia X10 nema ni približan WOW efekt, softversku ili hardversku dorađenost kao ovaj Samsung), dok je Motorolina slava sa Milestoneom ostala visjeti u zraku dok na naše tržište ne stigne još koji model približne kvalitete i ukupnog dojma kakvog je ostavio Milestone.
Službene slike Samsunga I9000 Galaxy S
Više o usporedbi Samsung I9000 Galaxy S pogledajte na izdvojenom poglavlju koje smo već prikazali na iPhone 4 testu, a u nastavku više i detaljnije o samom Galaxy-u S.
Samsung Galaxy S pored Galaxya 5 • Samsung Galaxy S i Apple iPhone
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 2100 / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 122.4 x 64.2 x 9.9 mm; 119 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super AMOLED, osjetljiv na dodir, 16M boja, 480x800 piksela, 4.0"
- Procesor i radna memorija: ARM Cortex A8 1GHz; 512 MB RAM, 2GB ROM
- Memorija: interna 8 GB/16GB; microSD, do 32 GB
- Povezivanje: 3.5 mm; GPRS, EDGE, HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps (3G); Wi-Fi 802.11 b/g/n; DLNA; Bluetooth v3.0 A2DP, microUSB v2.0
- Operativni sustav: Android OS, v2.1 (Eclair)
- Kamera: 5 MP, 2592x1955 piksela, autofokus, geotagiranje, touch fokus; Video: HD (1280x720 piskela) @30fps
- Ostalo: A-GPS, Google Mape
- Baterija: Li-Po 1500 mAh
PREDNOSTI
- tanak profil kućišta i dizajn
- veličina i prikaz ekrana
- niska razina zračenja (0.24 W/kg)
- procesor, radna memorija
- GPS, 3G, WiFi...
- Android OS v2.1 dorađen TouchWiz 3.0 sučeljem
- HD video snimanje
- Office uređivanje datoteka
NEDOSTACI
- preplastičan i prelagan
- kamera bez bljeskalice
- nema bočne tipke za kameru
PAKIRANJE
U posljednjih godinu dana, uz većinu uređaja različitog raspona cijene, rijetko smo bili iznenađeni dodacima u pakiranju. Znao nas je iznenaditi Sony Ericsson s izvrsnim In Ear slušalicama, rjeđe Nokia s auto držačem, dok je Samsung prednjačio s pokojom futrolom, a najčešće s In Ear slušalicama.
U pakiranju Samsunga I9000 Galaxy u skladu sa cjenovnim rangom dobivate maleni prijenosni punjač, USB kabel, In Ear slušalice, kao i upute. Ponovno, bez nekih iznenađenja.
Oprema i In Ear slušalice na Samsungu Galaxy S
UREĐAJ, DIZAJN
Zbog samo 9.9 mm tankog kućišta i 119 grama težine, Samsung Galaxy S ostavlja dojam kao da u ruci držimo tablet, a ne mobitel.
Ogroman zaslon koji se prostire do ruba uređaja, uokviren je, naizgled metalnim, rubom. Voljeli bi da je ugrađen aluminiji ili nešto slično, no nažalost, radi se samo o malo boljoj plastici.
ZASLON
Jedan od najvećih zaslona na mobitelima imao je HTC HD2. Njegov staklom prekriveni 4.3" LCD djelovao je zaista impresivno, a ništa manje ne oduševljava ni 4.0" Super AMOLED zaslon na Samsungu Galaxy S, također prekriven staklenom površinom što je iznimno važno za uporabu (plastikom prekriveni zasloni se uvijaju i neprecizniji su).
Dodirne tipke ispod zaslona i pomalo neprecizna fizička tipka u sredini
Ostaje pitanje je li bolji Super AMOLED zaslon ili Retina (Apple iPhone 4)? Kako nemamo stručno mjerenje, teško je objektivno procijeniti. Fotografijom direktne usporedbe na sljedećem poglavlju, jednako je teško predočiti kvalitetu, pa ostaje samo naše subjektivno iskustvo i vaše povjerenje prema nama. Naime, iPhone Retina zaslon s većim brojem piksela (iPhone 4 ima 640x960px na 3.5", naspram 480x800px na 4.0") daje nešto oštriji prikaz, dok se Super AMOLED doima preblještavim naspram Retine, iako u usporedbi s mnogim drugim zaslonima defnitivno nije. Upravo će i ta karateristika Super AMOLED-a dati bolji prikaz na suncu, za razliku od Retine, koja je bolja od prethodnog iPhone 3Gs zaslona, ali ju Super AMOLED na tom području nadmašuje. Ukupno, Retina se doima ugodnijom za duže korištenje.
S lijeve bočne strane su izvrsno izbočene tipke za podešavanje glasnoće, koje srećom rade i kada je zaslon zaključan (za razliku od Symbiana).
Tanke bočne linije, nažalost bez previše tipki
Na desnoj bočnoj strani je samo tipka za uključivanje uređaja/zaključavanje ekrana, koja je jako malo izbočena. Prava je štete što nema inače uobičajene tipke za kameru ili možda glazbu.
Pri vrhu nalazimo 3.5 mm audio utor za slušalice, a tu je i standardizirani microUSB utor za punjenje/povezivanje na računalo.
3.5 mm audio ulaz i microUSB sa pomičnim pokrovom
Stražnja strana Galaxya S je jako lijepo dizajnirana s Google potpisom. Pored 5.0 mpx kamere, tu je i omanji zvučnik koji može biti poprilično glasan.
Lijepo dizajniran stražnji pokrov
BATERIJA, PUNJENJE
Ispod poklopca nalazimo 1500 mAh snažnu bateriju koja će omogućiti dva do tri dana naprednijeg korištenja. Pored nje je microSD utor za memorijsku karticu koja se može mijenjati bez uklanjanja baterije (Hot Swap).
Punjenje je prema našim iskustvima trajlo malo više od dva sata, dok je baterija uz napredno korištenje izdržala jedva dva do tri dana. Iako nismo imali Galaxya S dovoljno dugo da bi napravili detaljnije testiranje, uz slabije korištenje interneta, GPS-a i sličnih naprednih funkcija, baterija bi trebala zadovoljiti i zahtjevnije korisnike.
ANDROID OS 2.1 (Eclair)
Sučelje na Samsungu definitivno ne podsjeća na klasičan Android OS. Ako nas pitate, to za pohvalu jer nam se običan (nedorađen) Android OS nikada nije bio previše sviđao, obzirom da preferiramo estatski dorađena sučelja.
Dodavanje do sedam pomičnih zaslona
Početni zaslon više ne kombinira niti bočnu traku s Widgetima - u Samsungu su očito shvatili da je ona nepotrebna. Moguće je aktivirati do sedam početnih zaslona na koje dodajete Widgete. Nažalost, dorada po pitanju Widgeta nije toliko ugodna kao na HTC Senseu, gdje su Widgeti puno optimiziraniji (vizualno i korisnički).
Widgeti i programi na početnim zaslonima
Kao i na svakom Androidu, pri vrhu je traka s događanjima i aktivnim aplikacijama, koja se u svakom trenutku može povući prema dolje. Android ima i tražilicu (za internet ili sadržaj mobitela) koja se nalazi na zasebnom prečacu u izborniku, za razliku od Spotlighta na Apple iPhoneu koji je praktičnije postavljen na skroz lijevom početnom zaslonu.
Na većini Androida, izbornik se povlači sa dna ekrana. Ikone i datoteke se ne mogu grupirati kao na ovom Samsungu, dok je raspoređivanje ikona moguće na gotovo svim Androidima. Dodatak je da se izbornik može gledati kao mreža ili lista.
Pregledan i vizualno privlačan izbornik
POZIVI, IMENIK, SMS, E-MAIL
Iako ispod ekana nema nama praktičnih fizičkih tipki za upravljanje pozivima, Samsung je jako dobro rasporedio veličinu ikona i njihov raspored za upravljanje pozivima. Navigacija je još jednostavnija kroz uobičajne tabove pri vrhu (brojčana tipkovnica/popis poziva/favoriti/imenik), a uređaj ima i smart dial funkciju koja vam predlaže kontakte iz imenika prema prvim upisanim brojkama ili slovima kontakta.
Imenik je vrlo uporabljiv i pregledan, pa je preporučljivo kopirati sve kontakte sa SIM kartice u uređaj, a potom ih sinkronizirati sa Facebookom, Gmailom i sličnim servisima.
Hvalimo što se na v2.1 Androidu za svaki pojedini kontakt može pogledati povjest razgovora, poruka, kalendarskih zbivanja, a dostupan je i status sa Facebooka. Ako vam to sve nije potrebno, uređaj čita bez problema kontakte sa SIM kartice.
SMS poruke (u koje je ukomponiran i MMS, ali ne i E-mail), vrlo su pregledno raspoređene kao i na svakom Android mobitelu, uz nešto ljepše boje i način prikaza na ovom Samsungu. Pregledavati se mogu kao konverzacija, iako možete ući i u svaku pojedinu poruku. Tada se nažalost ne prikazuju svi njeni detalji, pa za to trebate ići u posebne opcije.
E-mail je odvojen od SMS poruka uz predinstaliranu mogućnost postavljanja većeg broja poznatih E-mail servisa. Pored Gmaila isprobali smo Yahoo Mail. Oboje je bilo vrlo ugodno i vizualno pregledno za korištenje. Iako nismo detaljnije ulazili u mogućnosti konfiguriranja, dostupne su sve napredne opcije od Push e-maila pa nadalje.
Virtualna tipkovnica je vrlo precizna, pa u okomitom modu nema problema pri tipkanju s jednom rukom. Nedostaju nam jedino tipke za pomicanje u tekstu (lijevo ili desno), dok uređaj predefinirano nameće automatske preporuke riječi, što smo isključili.
Prilikom unosa kontakta za slanje poruke, ponovno je prisutan smart dial, što znatno olakšava i ubzava dodavanje kontakta za slanje.
ORGANIZATOR
Iako je Galaxy S prvenstveno multimedijski uređaj, dio sučelja s kalendarom i uredskim aplikacijama jako je dobro dorađen a za posebnu pohvalu je besplatan uređivač Office datoteka. Vrlo pregledan kalendar nažalost nema nekog Widgeta za početni koji djeluje jednako funkcionalno.
Predinstaliran preglednik Office datoteka je iznimno funkcionalan, posebice na 4.0 kapacitivnom zaslonu. Uz to moguće je podignuti dokumente on-line i koristiti ih sa različitih uređaja.
Priložen kalkulator može biti običan ili znanstveni.
Za razliku od većine Andorid mobitela, ovdje je predinstaliran i File Manager koji olakšava raspoređivanje datoteka unutar memorije uređaja i memorijske kartice.
Napredan alarm uvijek smo hvalili na Androidu. Sada je na Samsung Galaxyu S vizualno dorađen. Nudi sve opcije od određivanja načina zvonjave, melodije, dužine odgode i sl., a sve je moguće urediti za više pojedinih alarma.
Tu su i svepristuna štoperica, odbrojavanje, snimač zvuka, a gomilu sličnih aplikacija sami možete pronaći na Android Marketu.
Za izdvojiti je aplikacija za glasovno biranje. Prvi puta ju vidimo ovako dorađenu i praktičnu za korištenje. Dostupna je na nekoliko jezika, od toga i na hrvatskom.
POVEZIVANJE
Povezivanjem na računalo, moguće je upravljati memorijom uređaja kao i memorijom sa microSD kartice. Uređaj koji smo imali na testu imao je 8GB interne memorije koja se učitavala bez usporavanja, dok je sadržaj s memorijske kartice jednako brzo učitan.
U nepreglednom izborniku postavki koji nažalost nije dorađen od strane Samsunga nalaze se sve opcije povezivanja od Bluetootha do WiFi-ja. Uređaj lako pamti jednom odabrane WiFi mreže.
MULTIMEDIJA
Naspram klasičnog ("golog") Andorid OS-a, vizualno je dorađen i pregled multimedije, iako nismo previše oduševljeni. Boje u izborniku su poprilično monotone i dosadne.
Uvećavanje pojedine slike je moguće dvostrukim pritiskom na ekran. Nema predinstaliranog editora slike (kakav je uobičajen na prosječnom TouchWiz Samsungu), dok je razmjena moguća preko Bluetootha ili društvenih mreža. Za razmjenu unutar memorije, trebate koristiti File Manager koji se nalazi u Aplikacijama.
Kao i na svim Samsung mobitelima koje smo do sada testirali, moguće je gledati DivX ili Xvid filmove. Iako video preglednik nije ugodan za uporabu ili privlačan kao onaj na Samsungu i8910 HD (Symbian OS), on je ipak malo dorađen naspram klasičnog Android OS mobitela.
Kvaliteta prikaza videa na 4.0" zaslonu djeluje zaista spektakularno, najbolje što smo dosada imali prilike vidjeti na mobitelima. Kao i kod slika, nažalost nema editora za videe. Iako su na Android Marketu dostupne razne aplikacije za takvu namjenu, voljeli bi vidjeti predinstaliran editor u uređaju.
GLAZBA
Naspram pregleda slika i videa koji nisu previše dorađeni, glazbeni player ja na Galaxyu S izgledom vrlo sličan onome na Samsung Jetu i drugim Samsung modelima s TouchWiz sučeljem.
Brzo učitavanje pjesama i odlična reprodukcija na In Ear slušalicama čine ovaj mobitel itekako poželjnim glazbenim playerom koji izgledom može konkurirati iPadu, posebice u landscape modu.
Ugrađen je i FM RDS radio prijemnik koji funkcionira uz slušalice. Automatski pronalazi RDS radio postaje koje je lako pohraniti.
KAMERA
Ugrađena je 5.0 MP (razolucija 2592x1955 piksela) s autofokusom koji možete ručno podešavati dodirom točke na zaslonu. Moguće je i geotagiranje, dok kamera snima video u HD rezoluciji (1280x720 piskela) pri 30 sličica u sekundi.
Dva veća nedostatka su to što nema bočne tipke za okidanje ili aktivaciju kamere, a nema ni LED bljeskalice, što je pak veći promašaj.
Sučelje fotoaparata je pored Sony Ericsson Cybershot sučelja, najintuitivnije na mobitelima uopće.
Kvaliteta fotografije je solidna. Da, LG Optimus je sa 3.0 MP kamerom ponudio čišće fotografije pri pogledu na detalje. Pri lošim vremenskim uvjetima (slika nebodera) vidljivo je da autofokus ne reagira baš najbolje, dok nas je pozitivno iznenadila solidna uporabljivost fotografije u uvjetima iznimno slabog osvjetljenja. Kamera na Samsung Waveu je ostavila puno bolji dojam.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
100% crop
VIDEO SNIMANJE
Uz snažan procesor, podržano je video snimanje u HD rezoluciji pri 30 sličica u sekundi što ukupno daje odlične video snimke za jedan mobitel, ali se ponovno naglašava nedostatak LED osvjetljenja.
Sučelje video snimanja je jednako pohvalno kao i ono od fotoaparata.
USPOREDBA KUĆIŠTA, KVALITETE IZRADE, PAKIRANJE
Kako smo na testu uz Apple iPhone 4 imali njegovog najdirektnijeg konkurenta - Samsung I9000 Galaxy S, ponovno donosimo poglavlje usporedbe.
Prvo izvlačenje Samsunga Galaxy S iz kutije, neodoljivo je podsjetilo na iPhone 3G/3Gs. Doista, kućište Samsunga je identičnog oblika, a prva prednost koju uočavamo su tri tipke ispod zaslona (za upravljanje pozivima) naspram samo jedne na iPhoneu. Ipak, kvaliteta izrade i korišteni materijali su na strani iPhone 3G/3Gs modela, dok iPhone 4 ostavlja još bolji dojam po tom pitanju.
Pakiranje Samsunga I9000 Galaxy S i Apple iPhonea 4
Dodatna oprema uz oba uređaja ne oduševljava previše. Osim što uz Samsung Galaxy S dolaze malo kvalitetnije In Ear slušalice. Voljeli bi da je za Galaxy dostupan stolni punjač ili da kao uz Samsung Jet dobivate futrolu. Početna maloprodajna cijena Samsung Galaxya je 4.339 kuna dok će iPhone 4 vrlo vjerojatno u maloprodaji stajati oko 8.000 kuna. Ipak, sumnjamo da će ga veći broj kupaca uzeti u maloprodaji, pa će najviše profitirati operateri. Usporedno gledano, obje cijene su vrtoglavo visoke i teško nam je raspravljati o njihovoj "opravdanosti".
USPOREDBA ZASLONA
Najviše polemika među fanovima ovih mobitela vodilo se oko kvalitete prikaza zaslona.
Prema našem subjektivnom dojmu, Apple iPhone 4 ima nešto ugodniji prikaz od Samsung Galaxya S, a razlog tomu je vjerojatno veći broj piksela na manjoj dijagonali (640x960 px na 3.5" naspram 480x800 px na 4.0"). Prednost Super AMOLED tehnologije na Samsungu naspram Retina zaslona na iPhoneu trebala bi biti ušteda energije. No za to je potrebno duže korištenje od tjedan dana.
USPOREDBA SUČELJA
Android v2.1 na Samsung Galaxyu S je izvrsno dorađen TouchWiz 3.0 sučeljem. Još važnije, otvoren je za razmjenu datoteka, naspram poprilično ograničenog i zatvorenog sučelja iPhonea 4. Android Market s gomilom besplatnih aplikacija rapidno raste, ali i dalje ne doseže ogromnu popularnost AppStorea, koji uz to ostvaruje jako dobre prihode za sebe kao i za tvorce aplikacija. Želite li besplatno ili probrano uz naplatu? Sami odaberite.
Samsung Galaxy S - početni zaslon, izbornik, virtualna tipkovnica
Apple iPhone 4 - početni zaslon sa izbornikom, drugi zaslon, virtualna tipkovnica
ZAKLJUČAK USPOREDBE
Ukupno, Apple iPhone 4 je po pitanju kvalitete izrade kućišta, korištenih materijala i brzine rada sučelja ostavio bolji dojam. Upravo ove karakteristike smatramo najvažnijima, iako treba biti svjestan da se radi o izuzetno skupim, dapače vrhunskim mobitelima koji su oboje iznad većine onoga što se trenutno nudi na tržištu. Usporedba s HTC-ovim vrhunskim modelima nam ne priliči ovdje. Dorada Samsungovog Androida je u potpunosti multimedijalna, dok HTC Desire, primjerice, sa Sense doradom Androida djeluje ozbiljnije, možda i više geekovski.
Samsung Galaxy S vs. Apple iPhone 4
- bolji prikaz zaslona na osunčanom i otvorenom prostoru
- neograničenost razmjene podataka unutar memorije i s drugim uređajima
- malo snažnija baterija koja je pritom zamjenjiva
- dodan uređivač Office aplikacija
Apple iPhone 4 vs. Samsung Galaxy S
- brzina rada sučelja i osjetljvost na dodir
- kvaliteta izrade i korišteni materijali
- kamera (fotoaparat i video) s LED bljeskalicom
- ukupno malo bolji prikaz zaslona zbog veće rezolucije
INTERNET, FACEBOOK, YOUTUBE
Facebook aplikacija je još bolje upravljiva zbog velikog ekana.
YouTube aplikacija je također predinstalirana u uređaju.
Youtube i GTalk
ANDROID i BADA MARKET, APLIKACIJE
Iako smo očekivali samo Android Market trgovinu aplikacijama, instalirana je i Bada OS trgovina sa vrlo malim brojem aplikacija od kojih nam je najzanimljivija bila ona za daljinsko upravljanje TV-om.
Bada OS trgovina aplikacijama za koju nije potrebna registracija.
GPS NAVIGACIJA
Uz ugrađen A-GPS i Google mape koje se odnedavno se mogu pohraniti na uređaj, moguća je navigacija, tj. lociranje vaše pozicije i kretanje na mapi. Ipak nema glasovno vođene navigacije za cjelokupne Google mape, a još više nas čudi što nema Samsungovog softvera za navigaciju, bar u obliku probne verzije.
ZAKLJUČAK
Samsung Galaxy S nije bez nedostataka, ali se u usporedbi s konkurencijom radi o vrhunskom uređaju iznimnih karakteristika. Ergonomski nam se doima pretanak i prelagan, ali je to prednost ako ga želite staviti u džep košulje ili hlača. Tanak je kao da u ruci držite mali tablet... Dapače, nije ni čudno što se Samsungov Android tablet također zove Galaxy (tab).
Iskustvo korištenja u samo tjedan dana ostavilo je osmjeh na našem licu. Jedini problem koji vidimo je što će se zbog ovakve plastike nakon šest ili više mjeseci korištenja, uslijed manje nepažnje, plastika izgrebati.. šteta jer je kućište lijepo dizajnirano. Samsung D500 kojeg se s nostalgijom prisjećamo i danas ima malo bolju i čvršću izradu od Galaxya S. Naveliko najavljivan Samsung Wave je imao bolju kvalitetu izrade i malo bolju kameru, ali nije imao Android, a Bada OS je još u povojima.
Iz Samsunga uskoro dolazi Windows 7 mobitel koji bi trebao biti kombinacija Wavea i Galaxya... Izvrsna dorada Android sučelja podiže Samsungove mobitele na jednu novu razinu, iako se ta ista dorada možda neće svidjeti korisnicima koji su navikli na HTC Desire sa Sense doradom.
Nokia fanovi zapravo čekaju uređaj poput Samsung Galaxya S koji bi trebao zamijeniti N95 8GB. Hoće li N8 ispuniti ta očekivanja? Donekle hoće jer prema onome što smo vidjeli, Nokia se vraća u svom stilu! Konkurencija je, napokon, opaka.
-
Naziv:Samsung i9000 Galaxy S