- Kvaliteta izrade i dizajn
- Težina i tanak profil
- Brzina SSD diska
- Touchpad i tipkovnica
- Ekran
- Baterija
- pregrijavanje kapacitet SSD diska
- Malen broj priključaka i potrebni su adapteri
UVOD
"Ultrabook revolucija" je obuzela tržište. Kao jedan od istaknutijih modela u ponudi ultrabook računala uz možda još Acerov Aspire S5 istaknula se Samsungova Serija 9. Riječ je o najskupljoj seriji ultrabook računala koja se nudi u 13-inčnoj i 15-inčnoj varijanti. Ova računala su potaknula nešto što u svijetu pametnih mobitela ili tableta stalno viđamo, ali kod prijenosnika je uvijek nedostajalo – oduševljenje fanova. Forumi su puni žestokih rasprava i uzbuđenih korisnika. Ovo je postignuto ponajviše impresivnim dizajnom, dimenzijama i inovacijom koja je do nedavno u ovom segmentu jednostavno nedostajala. Tržište je bilo preplavljeno brojnim modelima gotovo istih karakteristika i nemaštovitih i teško pamtljivih imena koji su se sastojali od brojčanih oznaka. Korisnici prijenosnik nisu doživljavali toliko kao personalizirani gadget koji izaziva emocije (poput pametnog mobitela), već više kao poslovni alat ili još jedan elektronički aparat u domu (poput TV-a). Svi proizvođači su zapravo nudili gotovo iste proizvode u malo drugačijem kućištu.
Samsung Serija 9 se primjerice razlikuje od bilo kojeg drugog prijenosnika kojeg smo vidjeli do sada. Njezine komponente su posebno izrađene samo za ovaj model kako bi stale u impresivno tanko kućište. Panel zaslona je njihov vlastito razvijeni PLS, također nešto novo i neviđeno na prijenosnicima. Kakav dojam je Samsungova serija 9 u svojoj drugoj generaciji sa Ivy Bridge Core i5 procesorom i 13“ ekranom ostavila na nas provjerite u nastavku.
DIZAJN
Sve vezano za ovaj uređaj odiše dozom elegancije i skupoće, pa je tako s i pakiranjem. Kutija je elegantna crna, istog dizajna kao i Samsungovi top modeli iz Galaxy S serije pametnih mobitela. Otvara se poput kutije neke društvene igre, podizanjem gornjeg djela. Adapter je zanimljiv, njegove dimenzije su vjerojatno iste kao i kod većine novijih kompaktnih prijenosnika, ali je sam dizajn pametniji. Umjesto manje i deblje ciglice, ova je šira, ali plosnata. U praksi je ovo praktičnije jer ovako lakše stane u torbu.
Dizajn i kvaliteta izrade uređaja pomiču granice. Elegantnim mat crnim kućištem sa srebrnim profilom Samsung se uspio u potpunosti odmaknuti od MacBook Air dizajna koji kopiraju brojni ultrabookovi. Debljina uređaja je samo 12.9mm što je tanje i od nekih tableta i izgleda zbilja impresivno, a impresivna je i masa od 1.16 kg. Sama kvaliteta izrade i korišteni materijali također ne ostavljaju previše mjesta za kritiku. Kućište je izrađeno od jednog komada aluminija i djeluje kvalitetno i dugotrajno bez obzirom na tanak profil zbog kojeg biste možda pomislili da je riječ o krhkom uređaju.
S obzirom na tanak profil, većina priključaka standardne dimenzije na ovakav uređaj ne stanu. Tako imamo 2 USB porta, kombinirani priključak za mikrofon i slušalice, microHDMI i priključke za VGA i Ethernet koji su umanjeni i koriste se putem dodatnih adaptera. Na žalost u paketu dolazi samo adapter za Ethernet. VGA adaptera nema, a kako je riječ o nestandardnom priključku, ovaj adapter vjerojatno nije jeftin.
Ne bismo se požalili ni na microHDMI adapter iako je ovaj priključak malo rašireniji jer ga već neko vrijeme koriste brojni pametni telefoni i tablet pa njegova nabavka ne bi trebala biti problemi. S obzirom na cjenovni rang uređaja, ovakvi adapteri su nešto što očekujemo i svakako na njihov nedostatak gledamo kao minus.
TIPKOVNICA i TOUCHPAD
Ne pamtimo niti jedan ultrabook sa lošom tipkovnicom. Tako ni ovaj nije iznimka. Tipke su plitke i ugodne. Jedini nedostatak po nama je što se Pg Up, Pg Dn, Home i End tipkama pristupa u kombinaciji sa Fn tipkom. Ovo je trend koji prate brojni novi uređaji i on nam se nikako ne sviđa. Riječ je korisnim i korištenim tipkama. Tipkovnica ima automatsko osvjetljenje sa 3 razine osvjetljenja. Samo svjetlo je zelene boje i poprilično je blago i pri najjačim postavkama. Samsung očito nije htio da osvjetljenje tipkovnice odvlači previše pažnje i smeta u radu što ima smisla.
Touchpad je prvoklasan i jedan od boljih u kategoriji. Riječ je o sličnom dizajnu kakav imaju MacBook uređaji i Sony Vaio S serija. Ogroman je, prostran, ugodne teksture i bez tipki. Cijeli touchpad se pritišće uz ugodan klik čime dobivamo pritisak lijeve tipke miša, dok pritiskanje donjeg desnog dijela touchpada daje desnu tipku miša. Iako ih do sada nismo preferirali na prijenosnicima svidjele su nam se i multitouch geste - scroll primjerice ne znači klasično pomicanje prstom u desnom djelu, već povlačenje oba prsta u bilo kojem djelu touchpada.
EKRAN
Samsung se razumije u ekrane i to je na ovom uređaju vidljivo. Matirani 13-inčni ekran ima 1600x900 rezoluciju, a sam panel koristi PLS tehnologiju. Riječ je o Samsungovoj poboljšanoj varijanti IPS tehnologije. Zbog svega ovoga slika je izrazito oštra, boje su vjerodostojne i kutovi gledanja su jednostavno odlični, slika je vidljiva iz bilo kojeg kuta, a pri većim kutevima jedino gubi na kontrastu. Sama PLS tehnologija naspram IPS-a nudi bolje kutove gledanja, veću svjetlinu i jeftiniji su za proizvoditi. Zbog visoke rezolucije na 13“ dimenzijama imate dojam kao da radite na ekranu koji je puno veći i dobivate puno više iskoristivog prostora. Prilikom više-manje bilo kojeg rada osim igranja igara i gledanja filmova preferirali smo ovaj ekran naspram 1366x768 ekrana 15“ laptopa.
Maksimalna svjetlina ekrana je oko 400 nita što je dvostruko više od prosječnih prijenosnika. Ovo ne znači toliko u zatvorenom prostoru gdje vam velika svjetlina nije potrebna, ali na otvorenome i jakom suncu ekran je i dalje upotrebljiv.
ZVUK, BATERIJA, GRIJANJE i BUKA
Zvuk je glasan i kvalitetan. Kada je pojačan do kraja ne "krešti" i ostaje čist, ali mu fali dubokih tonova. Ultrabookovi su obećavali dugotrajne baterije od 8-10 sati, no još niti jedan koji smo testirali to na žalost nije pokazao.
Upravo suprotno, mnogi imaju ispod prosječne baterije. Čini se da tanak profil ne ostavlja mnogo prostora za snažnu bateriju. Ni ovaj uređaj nije iznimka. Test baterije pokazao je ispod prosječnih 4 sata i 23 minute pri 75% osvjetljenja ekrana.
Napravili smo klasična 2 stress testa. Jednim maksimalno opterećujemo procesor, drugim grafičku karticu. Na oba testa uređaj se podosta grijao. Ovo isto pripisujemo tankom profilu uređaja pri kojem nema dovoljno prostora za kvalitetnije hlađenje.
PERFORMANSE
Ništa ne odskače od ultrabook standarda. Imamo 128GB SSD, štedljivi CULV Core i5 procesor posljednje generacije (Ivy Bridge) koji kuca na taktu od 1.7Ghz i 4GB DDR3 Memorije. Kao i kod ostalih ultrabookova grafička kartica je integrirana – Intel HD4000. Ovaj CULV procesor na PassMarkovom bencmark testu pokazuje da je po snazi u rangu običnog Core i5 procesora prethodne generacije i da nije puno slabiji od nižeg ranga običnih i5 procesora trenutne generacije. Cijelokupan dojam brzine je na najvišoj razini ponajviše zahvaljujući SSD tvrdom disku. Samsung se hvali brzim podizanjem sustava od 9.1 sekundi. Ovo je teško uzeti kao ozbiljnu mjeru pošto brzina podizanja računala ovisi i o količini instaliranih programa koji se pokreću s računalom. Većina korisnika ih u nadolazećim mjesecima korištenja nakupi puno i time ova brzina podizanja pada. Treba naglasiti da bi vam 128GB SSD tvrdog diska vrlo lako moglo postati premalo, pogotovo uzevši u obzir da samo instalacija Windowsa 7 sa svim posljednjim nadogradnjama može narasti preko 20GB. Dodatni eksterni tvrdi disk će vjerojatno biti nužna investicija za mnoge korisnike.
ZAKLJUČAK
Entuzijazam i buka koji se dižu među korisnicima oko Samsung serije 9 su sasvim opravdani. Riječ je o vrhunskom i kvalitetnom uređaju najviše klase. Kako je ovdje riječ o 13“ uređaju, on je više konkurencija 13“ MacBook Pro modelima nego 11“ MacBook Air-u. Odluka između MacBook Pro-a i Samsung serije 9 ovisi o potrebama. MacBook Pro modeli su malo snažniji dok je Serija 9 mobilnija. U Oba slučaja korisnik neće pogriješiti s odlukom jer je riječ o vrhunskim uređajima bez većih nedostataka, ako izuzmemo visoku cijenu ove kategorije naravno.
-
Naziv:Samsung Ultrabook Series 9
-
Dizajn, dimenzije i prenosivost10
-
Kvaliteta izrade10
-
Tipkovnica, touchpad10
-
Povezivost i opremljenost5
-
Zaslon10
-
Baterija8
-
Preformanse i brzina7
-
Grijanje, buka i zvuk9