UVOD
Smartphonei, pametni mobiteli, pametni telefoni i ostali nazivi, vjerojatno su najčešće spominjane riječi u svijetu mobilnih tehnologija. Činjenica je da uređaji svakim danom bivaju sve napredniji i da je danas gotovo nemoguće naći mobitel koji barem jednim dijelom svoje funkcionalnosti ne pokušava biti "pametan". Osim onih za kunu ili 99 kuna u popularnim "paketima na bonove".
Službene fotke: Samsung S8530 Wave II
No, snalaze li se svi korisnici u desecima i stotinama funkcija koje su uređaji pogonjeni Androidom, Symbianom ili Windows Phone 7? Odgovor je jednostavan – ne. Naravno, pitanje je i trebaju li svim korisnicima napredne opcije podešavanja? Razmislite koliko samo korisnika znate iz svog društva kojima mobiteli i nisu primarna stvar u životu i koji žele samo "da možeš nazvat i poslat poruku".
U sveopćem trendu "smartphoenizacije" mobitela koji je teško zaustavljiv, a lagali bismo vam kada bi rekli da nam zbog toga nije drago, javljaju se pokušaji da se pametni telefoni približe "običnim" korisnicima naviknutim na hijerarhijske operativne sustave poput Symbiana, velike ikone i jednostavna podešavanja.
Jedan od takvih pokušaja je Samsungov Bada OS. Bada na korejskom znači "ocean" ili "more", javnosti je postala dostupna u lipnju 2010., a u prvom kvartalu 2011. je isporučeno 3,5 milijuna uređaja pokretanih "morskim" operativnim sustavom. Usporedimo li tu brojku s 2,5 milijuna Windows Phone 7 uređaja u istom razdovlju možemo zaključiti da konkurencija ne smije otpisati Badu, te da se na nju mora ozbiljnije računati u budućnosti. Uzmemo li u obzir činjenicu da je Samsung S8530 Wave II koji držimo u ruci nasljednik Wavea koji je ujedno bio i prvi uređaj sa Bada-om dostupan na tržištima, očekivanju su velika. No koji je cilj Bade, zašto ga je Samsung razvijao?
Ciljana skupina korisnika Badae se krije u prvim retcima ovog teksta - svi oni kojima su današnji smartphoneovi prekomplicirani. Samsung službeno ne definira Bada-u kao novi operativni sustav, već kao mobilnu platformu baziranu na Linuxu. U biti se radi o vuku u janjećoj koži, jer kao što ćete pročitati u daljnjem testu, Samsung S8530 jest pametan telefon, no manje kompliciran i pristupačniji "običnim" korisnicima no što je to većina "pametnjakovića" na tržištu. Hoće li ovakav koncept tržište u nas prihvatiti, pokazat će vrijeme, a do tada ćemo mi "dublje" zaviriti u Samsung S8530 Wave II.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Listopad 2010.
- Zračenje (SAR) W/kg: 0.44 W/kg
- Dimenzije i težina: 123.9 x 59.8 x 11.8 mm; 135 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super Clear LCD, 16M boja, 3.7", Gorilla Glass, 480x800 piksela
- Operativni sustav: Bada OS, v1.2; TouchWiz UI 3.0
- Procesor: 1 GHz ARM Cortex-A8, PowerVR SGX540 GPU, Hummingbird čipset
- Memorija: 2 GB interne, microSD do 32 GB
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G HSDPA, Bežični Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth v3.0 A2DP, microUSB v2.0
- Fotoaparat: 5 MP, 2592 x 1944 piksela
- Video snimanje: HD (720p@30fps)
- GPS prijemnik: Da, Samsung Mobile Navigator, Wisepilot
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh
ZAŠTO KUPITI?
- fizičke tipke ispod zaslona za upravljanje pozivima
- kvaliteta izrade
- Bada OS, brzina i jednostavnost
- napredne karakteristike
- cijena
- T-mobile Wisepilot navigacija
ZAŠTO NE KUPITI?
- SIM kartica i micro SD ispod baterije
UREĐAJ, DIZAJN
Čim uzmete Wave II u ruke prvo što ćete osjetiti je čvrstoća i kvaliteta korištenih materijala. Ovaj model je izvrsno izrađen, čak bismo se usudili reći u rangu najskupljih uređaja dostupnih na tržištu. Hladni dodir metala od kojeg je izrađen najveći dio uređaja zadovoljit će i najzahtijevnije korisnike, te ujedno garantira da nećete morati nakon svakog pada trčati u servis, jer S8530 dijeluje veoma čvrsto. Kad smo već kod materijala izrade, pohvaljujemo i staklo koje štiti zaslon od ogrebotina i to radi izvrsno, jer Wave nismo uspjeli ogrebati, a stvarno smo se trudili.
No, nemojte misliti da se radi o neuglednoj metalnoj "cigli". Wave II je itekako "modno osviješten" i lijepo dizajniran uređaj. Iako masivan i poveće težine, uređaj izvrsno leži u ruci, a nježniji spol koji tradicionalno pazi na dimenzije cijenit će i debljinu uređaja koja je manja od 11 milimetara.
Sviđa nam se i već viđeni mehanizam otvaranja stražnjeg poklopca koji će vam omogućiti da promjenu SIM kartice obavite bez slomljenog nokta i potrošenih živaca.
BOČNE TIPKE
Veseli i činjenica da dizajneri nisu forsirali pretjerani minimalizam po pitanju bočnih tipki, te na Waveu nalazimo sve potrebne - dvosmjernu tipku za regulaciju glasnoće zvuka, zasebnu tipku fotoaparata, te tipku za zaključavanje. Zaseban 3,5 milimetarski utor za slušalice, te microUSB zaštićen plastičnim vratašcima ne ostavljaju prostora za bilokakve prigovore.
ZASLON
Ono što će potencijalne kupce ovog uređaja posebno razveseliti u odnosno na prethodnika je veći Waveov zaslon. Radi se o 3,7 inčnom Super Clear LCD zaslonu s podrškom za multitouch. S obzirom na zaslon na Waveu II u Samsungu su odlučili napraviti kompromis, povećali su ga, ali se više ne radi o Super AMOLED zaslonu kao što je to bio slučaj kod originalnog Wavea.
Vjerojatno su u Korejanci zaključili da bi ugradnja Super AMOLED zaslona veće dijagonale u Wave II previše ugrozila prodaju kućnih high-end modela. Iako bi više željeli vidjeti Super AMOLED na novom Waveu, ni Super Clear LCD zaslon nije loš, čitljivost na suncu je prihvatljiva, prikaz broja konkurentan, pogotovo ako uzmemo u obzir cjenovni rang. Ono što nam se sviđa jest njegova veličina, jer on nije niti prevelik, niti premalen, već točno negdje u sredini.
BATERIJA
Pohvaljujemo izdržljivu bateriju kapaciteta 1500 mAh i fizičke tipke za upravljanje pozivima ispod zaslona, te funkcijsku tipku za ulazak u izbornik u obliku dijamanta. Oblik dijamanta provlači se kroz inače prilično oku ugodan dizajn Wavea i na stražnjoj strani uređaja, jer je otvor fotoaparata i bljeskalice također tog oblika.
Polako smo došli do najosjetljivijeg područja novog Wavea - softvera. Bada OS je simpatična platforma. Kada bismo je morali opisati u 4 riječi bile bi to "kombinacija Androida i Symbiana". S Waveom II dolazi najnovija inačica oznake v1.2 nadopunjena TouchWizom 3.0.
Za početak moramo pohvaliti njenu brzinu i stabilnost. No, stabilnost bi bila zajamčena i drugim operativnim sustavima s obzirom da hardersku komponentu uređaja sačinjava 1GHz ARM-ov Cortex A8 procesor sa zasebnim grafičkim čipom. Uz to je pridodano internih 2 GB memorije za pohranu podataka, te mogućnost proširenja microSD karticama.
Također, u novoj verziji ove mobilne platforme kao najznačajniji pomak je učinjen na području multitaskinga, te od sada do application managera možete doći dugim pritiskom na središnju tipku izbornika. Kao najveću prednost Bade bismo svakako istaknuli jednostavnost.
Poznato "igranje" s početnim zaslonom, koji može imati čak 10 dijelova, dodavanjem widgeta moguće je i na Waveu II, a zahvaljujući intuitivnim ikonama izbornika, u njegovom sučelju će se nakon par minuta snaći i apsolutni početnici. Kao što je najbolje vidljivo iz podizbornika "Postavke" Bada od svojih korisnika ne očekuje veliko predznanje kako bi njihov uređaj ispravno funkcionirao. Wave nije namijenjen pretjeranom konfiguriranju i "power userima", već korištenju i izvršavanju zadataka i to u što jednostavnijem obliku. Stariji korisnici sigurno će biti zadovoljni velikim ikonama i fontom slova u izbornicima, no da budemo do kraja iskreni, izgled izbornika nije baš umjetničko djelo. Djeluje nam previše razigrano i nije baš stilski usklađen s imidžom uređaja, no to je subjektivni dojam. Ipak, kada bismo morali sumirati, Bada je definitivno najjednostavnija platforma za pametne telefone trenutno dostupna. Većina korisnika će s njom biti prezadovoljna, jer uređaj posjeduje sve funkcije koje su mu potrebne.
IMENIK, SMS, POZIVI
Imenik je pregledan i lijepo dizajniran, te i u njemu funkcionira već poznata "fora" da prelaskom prstom u desno preko kontakta zovete, a u lijevo šaljete poruku istom.
Virtualna tipkovnica je dovoljno velika za sve korisnike kako u horizontalnom, tako i u vertikalnom načinu rada, te je slanje SMS-a i MMS- a krajnje jednostavno i prikazano u obliku konverzacije. Iako za unos teksta nije moguće koristiti Swype, tu je T9 trace koji funkcionira na sličnom sistemu, no T9 ponekad ne shvati koju riječ želimo napisati, pa je tu potrebna intervencija korisnika. Ukoliko ne želite koristiti nijedan od spomenutih načina unosa teksta, ostaje vam prepoznavanje rukopisa koje na Waveu II funkcionira izvrsno.
MULTIMEDIJA
Preglednik fotografija je također funkcionalan, jednostavan i pregledan, iako pomalo spartanskog dizajna, no jednostavnost je drugo ime za Wave II. Posebno pohvaljujemo video preglednik koji je lijepo dizajniran i moćan, što znači da je u stanju reproducirati MP4, DivX, XviD i MKV video isječke u 720p rezoluciji bez trzavica i uz dodatak titlova. Bravo Samsung!
Riječi hvale možemo uputiti i glazbenom sviraču čiji zvuk je poboljšan DNSe tehnologijom, a vizualno se radi o vrlo lijepoj interpretaciji Cover Flowa iz iTunesa kada je uređaj u horizontalnom položaju. Pronaći željenu pjesmu je jednostavno, a pjesme je moguće sortirati prema više kriterija. Aplikacija FM prijemnika je standard- takvu pronalazimo na većini Samsungovih novijih uređaja.
KAMERA
5.0 mega pikselni fotoaparat ugrađen u Wave nije zadnji krik mode, no u kombinaciji sa solidnom LED bljeskalicom i autofokusom sposoban je snimiti vrlo dobre fotografije. Područje u kojem Wave II briljira jest snimanje videa i to u HD rezoluciji. Kvaliteta zapisa je izvrsna, te slobodno uratke snimljene Waveom II možete prikazivati i na većim zaslonima.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
POVEZIVOST, INTERNET
Posebnost uređaja je Samsung Dolphin 2.0 Internet preglednik koji podržava Flash što će najviše cijeniti ljubitelji Youtubea. Internet preglednik se može pohvaliti i s mogućnošću označavanja i kopiranja teksta sa stranice, kao i s mogućnošću pretraživanja teksta, kao što je moguće i na Android uređajima. Ono što do sada nismo vidjeli je Translate opcija koja se nudi povrh označenog teksta, a koja omogućava direktno prevođenje označenog teksta putem Google Translatea.
Po principu - što god vi trebate, mi imamo - Samsung Wave II podržava sve važnije komunikacijske standarde i protokole. Izdvojit ćemo jedino podršku za Bluetooth u verziji 3.0 s podrškom za A2DP. Pomoću Mobile AP- a moguće je uređaj pretvoriti i u mobilni HotSpot ukoliko želite svoj na primjer laptop putem mobitela spojiti na mrežu svih mreža.
ORGANIZATOR
Što se poslovne strane softvera tiče, za pregledavanje Office dokumenata na raspolaganju vam je Picselov preglednik koji svoj posao obavlja solidno. Kad kažemo solidno, mislimo da sa dokumentima manje veličine nećete imati problema. No, pri pokušaju učitavanja tekstualnog dokumenta veličine 3,4 MB i oko 200 strana teksta, preglednik je javio grešku, djelomično učitao dokument, te je pregledavanje bilo otežano.
Sat, alarm, diktafon i kalkulator su tu i standardno su dobri, a posebne pohvale zaslužuje pregledan kalendar s mnoštvom opcija. Ono što nam u softverskom paketu nedostaje je program za otvaranje ZIP i RAR datoteka. Social hub kao standardni dio softverske opreme Samsungovih uređaja možete pronaći i na Waveu.
GPS NAVIGACIJA
Za kraj smo ostavili navigaciju. Na testnom primjerku imali smo prilike koristiti T- Wisepilot navigaciju koja je svoj zadatak obavljala izvrsno. Uz preglednu i točnu kartu, te glasovnu navigaciju, teško ćete se izgubiti. Čak i ukoliko skrenete s rute koje vam je navigacija zacrtala, ona će to brzo primijetiti i predložiti vam alternativu. Iako T- Wisepilot navigacija ne obiluje popratnim sadržajima u vidu POI-a ili pak 3D znamenitostima, te iako se s kozmetičke strane stvari mogu dosta poboljšati, najvažnija funkcija navigacije- a to je da vas dovede od točke A do točke B je vrlo dobra, te je T- Wisepilot jedno od boljih rješenja viđenih u zadnje vrijeme. Osobito bolje od Google Mapsa ukoliko ste vozač.
UREĐAJ, DIZAJN
Samsung S5830 Wave II nema puno mana, ali smo neke pronašli. Voljeli bismo da je utor za microSD i SIM karticu bolje pozicioniran, točnije da za promjenu istih nije potrebno ukloniti bateriju.
Zatim, ugrađeni vanjski zvučnik nije dovoljno glasan, te se moglo pronaći neko bolje rješenje. Među nedostatke bismo mogli ubrojiti i za naš ukus prejaku vibraciju, koja je mjerljiva s pomagalima koji nemaju veze s mobilnom tehnologijom, no većini korisnika koji običnu vibraciju ne osjete u džepu će to biti plus.
SUČELJE
Kad smo rekli da je Bada kombinacija Symbiana i Androida mislili smo da su neke stvari, poput Notificationsa doslovno precrtane iz Androida. Takvih primjera ima još, no s obzirom da one povećavaju funkcionalnost uređaja, te da je teško zamisliti bolje rješenje, u Samsungu su se držali one stare da se pobjednički konj ne mijenja pa su se odlučili za takav potez. Također, u odnosu na vizualni izgled izbornika Androida i Symbiana, Bada izbornik nam je u najmanju ruku neobičan. Nismo sigurni da li je to zbog toga što Bada izbornik ima ikone raspoređene u 3 x 4 mreži, a Android u 4 x 4, ali sigurni smo da nam se Androidov vizualno više sviđa.
TRGOVINA APLIKACIJAMA
Na kraju, najveća mana koju ovaj uređaj posjeduje je proširivost i podrška od proizviđača softvera. Samsung Apps je kao prodavaona aplikacija za Samsungove mobitele doživio veliki napredak, ali ipak nedovoljan. Ponuda aplikacija nije uopće usporediva s Android Marketom, no ipak možete pronaći poneku besplatnu aplikaciju koja će vam se svidjeti. Najbolji primjer siromaštva Samsung Appsa je kada u tražilicu upišete Facebook Chat, pojam za koji ćete u svakom drugom dućanu dobiti nekoliko rezultata, a Samsung vam odgovori da nije pronašao ništa što bi odgovaralo traženom pojmu. Prema našem mišljenju u podršci od strane proizvođača aplikacija i njihove podrške ovisi budućnost Bade. Iako su učinjeni značajni pomaci, Samsung Apps još uvijek nije konkurentan, te treba dosta ulaganja.
ZAKLJUČAK
Na kraju testa, pomalo smo razočarani i ljuti. Naravno, ne na Samsung S8530 Wave II. To je vrlo dobar uređaj, koji usprkos tome što više nema Super AMOLED zaslon predstavlja best buy u svom cjenovnom razredu. Bada platforma je jednostavna i funkcionalna, te predstavlja kompromis između smartphone OS-ova i "dummy" uređaja na kojem još ima puno posla. No, ovo je tek verzija 1.2, a iskreno se nadamo da ćemo dočekati i 2.0.
Hardverom, dizajnom, kvalitetom izrade i po mnogim drugim parametrima Wave II se može nositi s najskupljim mobilnim uređajima današnjice, no nedostaje mu podrška od strane marketinga i proizvođača softvera. To je ujedno i razlog naše ljutnje. Samsung Wave II zaslužuje svoje mjesto na reklamama i u džepovima korisnika mnogo više nego neki drugi uređaji, no zasada ga nije dobio. Zašto? Ne znamo. Hoće li? Ne znamo. Znamo samo da ga mirne savjesti možemo preporučiti svima koji traže uređaj ovih osobina.
LG Optimus Black, Nokia N8 i Apple iPhone 3Gs pored Samsung Wavea II
-
Naziv:Samsung Wave II