UVOD
Samsung S8500 Wave svojim izgledom i oblikom podsjeća na prošlogodišnji hit model Samsung i8910 HD. Ipak, i8910 HD je bio puno glomazniji, uz to pokretan Symbian OS-om. U pogledu dimenzija, kvalitete izrade i sučelja u usporedbi sa Symbianom, Wave je savršen. Nudi HD (720p) video snimanje, izvrstan 5.0 mpx fotoaparat, kao i sve najnaprednije funkcije poput GPS-a.
Po pitanju sučelja smo očekivali nešto novo, no, radi se o nadograđenom TouchWiz-u (kakvog koristi većina novijih Samsunga) uz unaprijeđen multi-tasking, te listu "Notifikacija", koje podsjećaju na Andorid OS Notifikacije pri vrhu ekrana.
Službene slike Samsung S8500 Wave-a
KONKURENCIJA
Bada OS je najavljen kao svojevrsna konkurencija Android i iPhone OS platformi. iPhone 4 je svakako konkurencija - oba mobitela imaju lijepo dizajnirano kućište, prekrasne ekrane, dok su prednost iPhone-a aplikacije, a prednost Samsunga je neograničenost dijeljenja sadržaja. HTC Desire ili Sony Ericsson Xperia-u X10 nekako ne bi stavljali u ovaj koš. Samsung je uglađeniji, ali neće zadovoljiti geekove željne naprednih funkcija kakve nude Androidi. Kao što je i u većini slučajeva naginjao, Samsung i sada ide više u smjeru dizajnerskih mobitela.
Zapravo, podsjeća nas na iPhone, kao nitijedan drugi mobitel do sada. Pri tome ne smatramo važnim pitanje je li bolji Samsung Wave ili Apple iPhone. Oba telefona su izvrsna, a korisnici se dijele na one koji se žele ili ne žele identificirati s masovno raširenim proizvodom poput iPhone-a.
Nokiju N8 i slične uređaje za koje se ne zna kada će doći u naše trgovine, u ovom trenutku ne želimo komentirati niti uspoređivati sa testiranim Samsungom Wave.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 118 x 56 x 10.9 mm; 118 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super AMOLED ekan osjetljiv na dodir, 16M boja, 480x800 piksela, 3.3"
- Procesor: ARM Cortex A8 1GHz
- Memorija: 1.5 GB sistemske memorije, 390MB za uporabu
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica
- Video snimanje: 720p@30fps, video osvjetljenje
- Ostalo: GPS navigacija, WiFi povezivanje, HTML internet preglednik
PREDNOSTI
- kvaliteta izrade kućišta i dizajn
- 3.3" Super AMOLED ekran i osjetljivost na dodir
- procesor, memorija i brzina sučelja
- trgovina aplikacijama za Bada OS
- multitasking
- kamera i HD video snimanje
- predinstalirane igre
- cijena
NEDOSTACI
- nema ništa posebno za izdvojiti
KUTIJA, OPREMA
Lijepo dizajnirana kutija poprilično podsjeća na onu iPhone-a. Pored uređaja, baterije i uputstava, skriva maleni prijenosni punjač koji nažalost nije dio USB kabela, već on dolazi zasebno. Tu su i sasvim solidne InEar slušalice s 3.5 mm konektorom kakve dolaze uz većinu Samsunga.
Kutija i oprema Samsung Wave-a
DIZAJN
Iznimno tanko kušište Samsung S8500 Wave-a s preciznom završnom obradom i kvalitetnim materijalima izrade, estetski je oblikovano tako da dobro leži u ruci.
Ukupno, po pitanju dizajna, nema niti jednog dijela ne koji bi mogli imati prigovor.
Za one koji nisu navikli koristiti Samsung mobitele, na prvi pogled će biti čudna pozicija bočnih tipki. Naspram Nokia, Sony Ericssona i LG-a, Samsungova tipka za zaključavanje ekrana je na gornjem desnom boku, dok su tipke za podešavanje glasnoće s lijeve strane. Tipka za kameru je na uobičajenoj desnoj strani.
Na raspored bočnih tipki se nije teško naviknuti, a one su i vrlo precizne za pritisak, dok tipka za kameru ima uobičajeno - kratki dvostruki hod.
Zvučnik, audio i USB utori na vrhu uređaja
Pri vrhu je 3.5 mm utor za slušalice, maleni zvučnik (šteta što isti takav zvučnik nije i na suprotnoj strani uređaja) kao i micro USB utor za punjač/USB kabel. Kao i kod većine LG mobitela, Samsung Wave ima microUSB utor s vrlo praktičnim poklopcem.
Kamera za video pozive na vrhu zaslona
Vrh zaslona skriva 3G kameru za videopozive, dok je cijeli obrub zaslona rješen na način da se ne vidi kraj ekrana. Kada uključite uređaj, prikazuje se najljepši i najugodniji prikaz na mobitelu koji smo ikada vidjeli (voljeli bi usporediti iPhone 4, ali nam još nije stigao, dok usporednu sliku iPhone 3Gs i Wave-a možete pogledati ovdje).
ZASLON
Kapacitivni Super AMOLED ekan osjetljiv na dodir, sa 16M boja i rezolucijom od 480x800 piksela na 3.3" dijagonale ostavlja bez daha. U praksi, što je najvažnije, ekran se iznimno dobro vidi pri jakom suncu, što je veća boljka klasičnih AMOLED ekrana. Uz to AMOLED kao takav štedi vrlo snažnu bateriju od 1500 mAh i daje vrlo bogat prikaz boja.
Super AMOLED zaslon se pod svim kutevima vidi jednako dobro, a pri jakom suncu oduševljava
TIPKE ISPOD ZASLONA
BATERIJA i PUNJENJE
Po pitanju baterije, ona će trajati u prosjeku tri do četiri dana, dok punjenje traje nešto više od uobičajena dva sata. Izvrstan rezultat, posebice u usporedbi s Androidima. No, treba uzeti u obzir da ćete uz Androide skidati aplikacije preko WiFi ili 3G veze, što na Wave-u neće biti čest slučaj.
Ispod poklopca je 1500mAh baterija, dok je ispod nje microSD kartica
Stražnji dio uređaja je prekriven metalom mat površine, dok je kamera zajedno s bljeskalicom izvedena u obilku romba čime se pokazuje pažnja i naglasak na estetici ukupnog uređaja. Zanimljivo je da je upravo LG poznat po modnim mobitelima, ali nam niti jedan LG do sada nije ostavio uvjetljiv dojam kvalitete izrade kakav daje Samsung u skupljim mobitelima.
Ispod baterije nalazi se utor za micro SD karticu, što je pomalo nepraktično, dok uz sam uređaj nije došla memorijska kartica.
GALERIJE SLIKA
Pojedinu sliku, moguće je uređivati na razne načine (izrezat, kopirat, dodat sličicu...), a prilikom pregleda, uvećavanje je moguće kao na iPhone-u (razvlačenjem prstiju) ili dvostrukim pritiskom na ekran.
PREGLED VIDEA
Nakon slika, još je ugodniji pregled videa, pri čemu Samsung Wave u startu podržava DivX i Xvid formate videa (za razliku od velike većine Nokia, Androida i sl.).
Kao i kod slika, video je također moguće detaljno uređivati. Ne samo to već možete podešavati osvjetljenje ekrana za svaki pojedini video, ili ga rascjepkati na gomilu djelića. Pri tome nije bilo zastajkivanja.
GLAZBENI PLAYER
Voljeli bi da na bočnoj strani uređaja postoji direktna tipka za glazbu, kao što nekada nudi LG. Učitavanje većeg broja glazbenih datoteka sa memorijske kartice nije uzrokovalo usporavanje rada.
Estetski vrlo privlačan glazbeni player nudi razne oblike pregleda pjesama (album, izvođač, lista naslova...), dok u landscape modu dobija nešto drugačiji izgled koji nam od prve nije sjeo.
Pored poprilično kvalitetnih slušalica, nedostaju nam daljinske tipke za glazbu, kakve većinom nudi Nokia. Vanjski zvučnik pak ne pruža repdoukciju dostojnu usporedbe sa prošlogodišnjim Samsungom i8910HD, Motorolom Milestone ili pak Sony Ericssonima X10 mini i mini pro koji svi redom imaju izvrsne zvučnike.
FM RADIO
Ugrađen FM radio s RDS-om automatski pretražuje radio stanice, nakon što spojite slušalice. Iako nema FM odašiljača (koji omogućava reprodukciju glazbe s mobitela na autoradiju), dodan je snimač radija što nam se čini vrlo praktičnim.
KAMERA
Samsung Wave ima ugrađenu 5 mega pikselnu kameru (2592x1944), s autofokusom uz ugrađenu LED bljeskalicu. Softverski je podržano i HD (720p) video snimanje. Kamera nema pokrova što može i ne mora biti nedostatak.
FOTOAPARAT
Sučelje fotoaparata je slično većini sučelja kamere na mobitelima i nema nelogičnosti u korištenju. Hvalimo što se bljeskalica može uključiti/isključiti direktnom tipkom, dok se pritiskom na dio ekrana može prilagođavati autofokus.
Fotografije dobivene Wave-om su više nego zadovoljavajuće pa ne vidimo potrebu za većim brojem megapiskela. Stabilizacija također radi dobro, dok su fotografije u noćnom ugođaju bile iznenađujuće kvalitetne samo iz ruke.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Iako se Samsung ne hvali pompozno s činjenicom da Wave snima HD video isječke poput Sony Ericssona sa osrednjim Vivaz-om i Vivazom Pro, videi koje smo mi snimili u HD (720p pri 30 sličia u seknudi) rezoluciji bili su puno bolji od onih sa Vivaza. Bilo bi odlično kada bi Samsung kao i Sony Ericsson ugradio dvije zasebne bočne tipke - jednu za fotoaparat, drugu za video snimanje. Prilikom snimanja videa, moguće je aktivirati i LED bljeskalicu.
Obzirom da smo prilikom prijenosa podataka izgubili naš testni video, privremeno donosimo primjer HD snimanja sa MobileBurn.com.
Kroz naše ruke je u zadnje tri godine prošao doista velik broj mobitela. Pa ipak, niti jedan poput Samsunga Wave S8500 nije bio toliko precizno dorađen (osim možda Apple iPhone-a ili Motorola Aure), a ujedno privlačan i za muškarce i za žene. Samsung Wave je, slobodno možemo reći, statusni simbol. Ekran je savršen, među najboljima kakvi se ugrađuju u mobitele.
Tu je i Bada OS sučelje.. Eh, sučelje. Previše pompozno najavljivan Bada OS, zapravo je običan nastavak TouchWiz-a. Da nas ne shvatite pogrešno - to je vrlo ugodno, ali nimalo spektakularno sučelje. Uređivanje početnog zaslona je trebalo biti uređeno kao na Android-u, ali ipak Wave besprijekorno briljira u pregledu multimedije i uporabi kamere.
U usporedbi s većinom aktualnih mobitela, Samsung se po mnogim detaljima izdiže od konkurencije. Doima nam se vrijedan usporedbe s Nokijom N95 8GB koja je u svoje vrijeme bila apsolutni best-buy među naprednim mobitelima. No, tada nije bilo Androida, iPhone-a i hrpe aplikacija. Kako god, Samsung djelomično planira pokriti i taj dio tržišnih zahtjeva, dok ni učemu nije posebno loš.
Zbrojene prednosti čine se kao nešto što možemo proglasiti ovogodišnjim najboljim mobitelom. Taj sud je subjektivan... no ipak, kroz naše ruke ih je prošao popriličan broj.
Na samom kraju, uz cijenu od samo 3.199 kuna koliko Wave stoji u maloprodaji (u T-mobileu je još povoljniji bez pretplate), teško je prigovoriti nedovoljno razrađenom GPS softveru, lošem pregledniku Office datoteka i sličnim sitnicama.
POVEZIVOST
Po pitanju povezivosti, postavke na Wave-u su vrlo jednostavne i logično posložene. Uz Bluetooth, WiFi, 3G povezivost za prijenos podataka, tu je i AllShare aplikacija koja na vrlo jednostavan način omogućava razmjenu podataka između mobitela i računala.
Postavke povezivanja su vrlo intuitivno posložene
Jednom memoriranu WiFi mrežu, Wave lako pamti, pa prilikom spajanja nema nepotrebnih upita kao na Symbianu.
INTERNET
Unatoč velikom ekranu i solidnom sučelju za surfanje webom, Samsungov pregled webstranica nije oduševio. Detalji se doimaju prenabijenima, dok se sadržaj znao učitavati polovično. Stranice prilagođene rezoluciji mobitela Wave je učitavao bez problema.
Vrlo pregledno su posloženi favoriti i najčešće gledane stranice, kao i pregled linkova i nazivlja adresa, što je često loše napravljeno na mobitelima.
YouTube aplikacija je povezana s multimedijskim video playerom. Učitava se fenomenalno brzo i nudi sve opcije koje nudi i inače izvrstan preglednik videa.
Klasična Facebook aplikacija kakve nudi većina modernih mobitela, radila je bez problema.
GPS NAVIGACIJA
GPS navigacija nije najsretnije riješen dio Samsung Wave-a. Google mape moguće je koristiti preko interneta, ali nisu direktno na uređaju povezane sa GPS uređajem. Predinstalirana je pak probna verzija Samsungovog SatNav softvera za navigaciju koji se dodatno plaća.
U doradu sučelja je uloženo mnogo truda - sve funkcije su lijepo posložene i detaljno objašnjene
Obzirom na tanko kućište, pretpostavljamo kako je GPS prijemnik poprilično malih dimenzija, jer nije najbolje pronalazio satelite u pet do šest pokušaja.
Pored fizičkih tipki ispod zaslona koje olakšavaju upravljanje pozivima u situacijama u kojima se ne možete fokusirati na ekran (primjerice u hodu na ulici ili prilikom vožnje u automobilu...), tu je direktna bočna tipka za kameru, dok sve ostalo odabirete putem dodirnog ekrana. U usporedbi sa prijašnjim modelima Samsunga, Wave je otišao najdalje. Dodirna tehnologija je u rangu iPhone-ove.
BADA OS
Ako ste do sada imali priliku koristiti neki od naprednijih Samsung mobitela s dodirnim ekranom, tada vam je poznato TouchWiz sučelje. Korisnici naprednijih LG-a mogu očekivati nešto slično S-class sučelju kakvo je prvi puta imala LG Arena. TouchWiz je dakle nešto između klasičnog i naprednog sučelja, ali ne nudi mogućnosti uređivanja kakve je od samog početka nudio Symbian.
Dodaci koje Bada OS nudi naspram običnog TouchWiz-a se ponajprije očituje u trgovini s aplikacijama, kakva prije nije postojala. Dodana je i lista "Notifikacija" kakvu je prvi ponudio Android OS (povlači se sa vrha ekrana).
Subjektivno gledano, Bada OS nam se sviđa, ali ne predstavlja ništa posebno. Upravljanje sučeljem podsjeća na iPhone OS, iako Bada definitivno nije kopija iPhone OS-a.
POČETNI ZASLON i IZBORNIK
Početni zaslon nudi tri pomična ekrana na koje se mogu dodavati Widgeti. No, oni se ne mogu kao na Androidu samo povući na početni ekran, već se samo određeni Widgeti mogu dodavati dužim pritiskom na ekran (slika dolje). Smatramo da je Samsung trebao ponuditi više opcija, koje sliče Androidu ili Symbianu. Ali i hvalimo što više nema iritantne bočne trake s Widgetima.
Widgeti koji se mogu dodati na početni zaslon
Dužim držanjem tipke za izbornik, otvara se lista pokrenutih aplikacija, jednako kao i na Symbianu. Iako na testu nismo primijetili da je Wave radio sporije, ova opcija omogućava da ubijete neportebne aplikacije u pozadini i ubrzate rad mobitela.
Izbornik je vrlo pregledan, dok se raspored ikona lako mijenja (ponovno dužim držanjem prsta na ekranu). Žalimo što ne postoji veći broj predinstaliranih tema za izbornik i sučelje.
Postavke su identične kao i na većini Samsunga. Podešavanje jačine osvjetljenja zaslona otkiva njegovu kvalitetu. Na pola razine, ekran je izvrsne vidljivosti čak i na suncu.
POZIVI
Zahvaljujući fizičkim tipkama ispod zaslona, upravljanje listom poziva je jednostavnije nego na drugim mobitelima s dodirnim ekranima. Ostale tipke su logično postavljene, dok nam se tipka za detalje kontakta (dno; sredina - treća slika dolje) najmanje svidjela zbog načina na koji iskače.
IMENIK
Na prvi pogled, imenik je dobro rješen. Prikazuje se slika i ime kontakta. Nažalost slike tj.kontakti, se ne mogu sinkronizirati s onima sa Facebooka, već samo s kontaktima s Exchange servera ili MySpace-a (?). Također, nema smart dial funkcije (prikaz kontakata prema odabranim slovima tipkovnice). U praksi, ipak nije problem doći do željenog kontakta listanjem, jer dodirni ekran radi precizno.
PORUKE
Poruke su poslagane u obliku razgovora, a moguće je direknto iz liste razgovora ući u svaku pojedinu poruku. Okomita tipkovnica zahtjeva malo veću koncentraciju u početku.
E-mail je ukomponiran s ostalim profilima društvenih mreža, dok estetski djeluje vrlo lijepo dorađen. Moguće je postaviti više korisničkih računa za e-mail, pri čemu se ne mješaju poruke različitih računa.
TRGOVINA APLIKACIJAMA
Najveća novost Bada OS-a je trgovina aplikacijama kakvu Samsung prije nije imao na svojim mobitelima. Naspram Androida, posebice iPhone-a koji je i sam popularizirao aplikacije na mobitelima, Samsung poprilično kasni. Još veće pitanje je, može li Samsung dostići popularnost dvaju navedenih sučelja po pitanju aplikacija.
Teško. No, Samsung je toga vjerojatno svjestan. Sa poprilično dominantnim tržišnim udjelom u ukupnoj prodaji mobitela, vjerojatno će u prvom krugu vidjeti kako reagiraju njihovi korisnici.
Pregled i instalacija aplikacija je identična onome sa Android Marketa, dok je brzina rada jednaka. U ovom trenutku nema većeg broja aplikacija i tek treba vidjeti kako će se Bada OS trgovina aplikacijama razvijati.
Pregled aplikacije u trgovini - sličan je Android Marketu
PREDINSTALIRANE APLIKACIJE, ORGANIZATOR
Kalendar je ostavio poprilično dobar dojam. Događaje je lako unositi i pregledavati zbog dobro raspoređenih tipki na zaslonu, iako i dalje nedostaje veći broj različitih događaja pored "Sastanka, Obveze, Rođendana...".
Kalendar u mjesečnom pregledu, bogatiji je od Android kalendara
Kod unosa događaja, moguće je dodati GPS lokaciju, ili pak kontakt iz imenika. Kalendar je vrlo jednostavno sinkronizirati i sa Exchange serverom, za razliku od većine Androida gdje vam je potrebna dodatna aplikacija.
ALARM, ŠTOPERICA, SNIMAČ, OFFICE DATOTEKE...
Osim što možete dodati više različitih budilica tj.alarma, moguće je podešavati glasnoću samog alarma, kao i melodiju, što nažalost nude rijetki mobiteli.
Iako nije istaknuta kao na Android mobitelima, Wave također ima tražilicu za internet i sadržaje mobitela. Uz to nalazimo uobičajenu štopericu, kalkulator, snimač zvuka (...). Pored unosa bilješki, za one najmlađe tu je "dnevnik" koji nudi pregled bilješki na dnevnoj razini, a moguće je dodati slike, videe ili melodiju.
Predinstalirana je i popularna aplikacija za vremensku prognozu - AccuWeather, iako se ne može dodati na početni ekan kao što je to moguće na HTC Sense doradi Androida.
Samsung Wave ima preglednik Office dokumenata, koji je poprilično spor i nepregledan. Nema mogućnosti uređivanja dokumenata, niti smo pronašli mogućnost nadoplate za takvu opciju.
IGRE
Za razliku od većine mobitela koji su danas škrti po broju predinstaliranih igara, Samsung kao ni na prethodnicima, ne štedi u pogledu broja igara ni na Wave-u.
Većina igara je probna, a istu stvar je nedavno probala i Nokia sa N-gage probnim verzijama igara na Nokiji N96 i nekim drugim mobitelima. Sve je izgledalo puno manje atraktivno nego na Samsung mobitelima.
Primjerice, popularni Asphalt5 možete igrati samo u "Quic Race-u", ali grafika i glatkoća prikaza pružaju toliko ugodno igranje, da bi bez problema nadoplatili za punu verziju. Asphal5 bolji je od Need For Speeda 3, iako nema Hot Pursuit-a.
-
Naziv:Samsung Wave S8500