SOLARNA ENERGIJA, ŠTO PUNITI?
Prve solarne punjače mogli ste vidjeti na kalkulatorima. I tu je sve stalo. Danas, samo zbog širenja kineskog izvoza, ti su proizvodi nešto rašireniji. Osim toga zapravo nalazimo puno priče o ekologiji, a malo konkretnih proizvoda. Na našim testovima imali smo dosada Samsung BlueEarth koji je u standardnom paketu dolazio sa solarnim poklopcem/punjačem, dok je LG Pop nudio solarni poklopac na pozadini kao dodatnu opremu. Pored toga, Philips je nedavno predstavio LED LCD TV čiji daljinski upravljač crpi napajanje iz solarne pločice, dok su općenito solarni punjači renomiranih proizvođača rijetkost. Tako se vraćamo na sve češće proizvode iz Kine čija kvaliteta polagano raste.
Samsung Blue Earth, LG Pop i Philips daljinski za TV sa solarnim punjačem na pozadini
Teško je reći koliko je tehnologija skupa da bi se masovno širila jer se u neke druge tehnologije ulaže samo radi marketinške percepcije brendova (kao što se ulaže i promovira 3D prikaz na HD televizorima).
Kod solarnih punjača svakako su najvažniji adapteri koji bi trebali biti kompatibilni s većinom mobitela ili prijenosnika. Mobiteli koriste većinom microUSB utor, no problem su prijenosna računala jer unutar jednog proizvođača znaju imati različite konektore.
ZAŠTO KUPITI?
- kompatibilnost adaptera
- velik izbor različitih modela solarnih punjača
- ekološki faktor uštede energije
- gotovo jednaka brzina punjenja kao i strujno
ZAŠTO NE KUPITI?
- estetski dojam proizvoda
PUNJAČ MOBITELA - HYDROSOLAR SMC8778C
Solarni punjači na našem testu
Otvaranje kutije prvog modela SMC8778C kineskog proizvođača Hydsolar ipak nešto mijenja pozitivan dojam pakiranja jer je sam proizvod izrađen od plastike naizgled prosječne kvalitete uz što nedostaje preciznije završne obrade na detaljima kao što su tipke, obrubi i slično.
Obzirom na cijenu od 298 kuna, koliko stoji ovaj solarni punjač za mobitele, zapravo i nema osnove našim prigovorima. Običan strujni punjač nekog renomiranog proizvođača (Nokia, Samsung, Sony Ericsson) u početku će stajati stotinjak kuna, ali neće štedjeti, već trošiti vašu struju pa je, bez obzira na izgled i završnu obradu, ovaj solarni punjač isplativ.
U pakiranju s opremom dolaze svi mogući adapteri za punjenje mobitela brojnih proizvođača (Sony Ericsson, Nokia, LG, Samsung), dok je najvažniji microUSB standard koji koristi većina novih mobitela.
Vrijeme punjenja baterije sunčevom energijom u idealnim uvjetima iznosi 10 do maksimalno 15 sati. Nakon toga, snagu tako napunjene baterije solarnog punjača možete preusmjeriti na mobitel ili neki drugi uređaj. Mi smo na testu isprobali punjenje mobitela koje je trajalo nešto duže nego prosječno strujno punjenje - oko tri sata. Nažalost, vremenski uvjeti nisu nam išli na ruku pri punjenju baterije samog solarnog uređaja, ali je praktično što se baterija punjača puni i predvečer dok imate upaljena svjetla u stanu.
KARAKTERISTIKE
- Solarni panel: 5.5V 150mA (Max.) Polycrystalline silikon panel
- Visoka efikasnost pretvorbe solarne energije : više od 16%
- Izlazni napon/struja: 3.7V/4.2V/5.5V/9V 400mA - 800mA
- Tip baterije: Lithium polymer
- Kapacitet: 2600 mAh
- Vrijeme pražnjenja: približno 2-3 sata (ovisno o vrsti priključenog uređaja)
- Vrijeme punjenja baterije: 10 - 15 sati punjenje sunčevom energijom
- Vrijeme punjenja baterije: 3 - 5 sati putem PC USB priključka ili AC adaptera
- Životni vijek baterije: > 500 punjenja
- Indikatori za punjenje i pražnjenje
- 3 LED diode svjetiljke
- Dimenzije: 110 x 72 x 12.5mm
- Težina: 100g
- Jamstvo: 12 mj.
- Cijena: 298,00 kn
PUNJAČ MOBITELA - HYDROSOLAR SMC8558B
Drugi model koji nam je stigao na test bio je nezamjetno skuplji, no puno boljeg izgleda kućišta uz opciju bržeg punjenja baterije samog solarnog punjača. Radi se o modelu naziva SMC8558B od istog kineskog proizvođača Hydsolar. Nema detalja koji djeluju jeftino ili nedorađeno kao kod prethodnog modela.
Jednako kao i model s početka testa i ovaj dolazi sa svim potrebnim adapterima, i pretvaračima napajanja. Osim atraktivnijeg izgleda, ovaj model nudi i bolje ćelije koje jednak kapacitet baterije solarnog punjača (2600 mAh) mogu napuniti u kraćem vremenskom razdoblju od 8 do 10 sati.
Punjenje mobitela smo isprobali i na ovom solarnom punjaču i rezultat je bila gotovo jednaka brzina punjenja mobitela (ovaj puta smo punili samo polovično praznu bateriju koja je u sat i pol napunjena do kraja).
Spomenimo i da pored ova dva modela postoji još nekoliko vrsta solarnih punjača, bilo da su povoljniji ili skuplji.
KARAKTERISTIKE
- Solarni panel: 5.5V 150mA (Max.) Polycrystalline silikon panel
- Visoka efikasnost pretvorbe solarne energije : više od 16% - Izlazni napon/struja:3.7V, 4.2V, 5.5V, 9V / 400mA - 800mA (4 napona mogu biti odabrana)
- Tip baterije: Lithium polymer
- Kapacitet: 2600 mAh
- Vrijeme pražnjenja: približno 2-3 sata (ovisno o vrsti priključenog uređaja)
- Vrijeme punjenja baterije: 8 - 10 sati punjenje sunčevom energijom
- Vrijeme punjenja baterije: 3 - 5 sati putem PC USB priključka ili AC adaptera
- Životni vijek baterije: > 500 punjenja
- Indikatori za prikaz punjenja i pražnjenja
- 3 LED diode svjetiljke
- Dimenzije: 110 x 70 x 12.5mm - Težina: 100g
- Jamstvo: 12 mj.
- Cijena: 319,00 kn
PUNJAČ PRIJENOSNIKA
Na kraju, isprobali smo i jedan solarni punjač za prijenosna računala naziva SLC5000 istog proizvođača Hydsolar. U ponudi se nalaze još dva jača modela od ovog, a nude veći kapacitet i brže se pune.
Kao i kod prvog testiranog solarnog punjača za mobitele, i ovaj svojim vanjskim pakiranjem ulijeva više povjerenja nego što to daje sama završna obrada i kvaliteta izrade proizvoda.
Ono najvažnije kod punjenja laptopa, kompatibilnost adaptera, nije toliko jednostavna kao kod mobitela ili pametnih telefona. Logično, prijenosna računala traže puno jači napon od mobitela zbog većeg kapaciteta baterije. Pritom je najvažnije točno pogoditi ulazni napon adaptera koji se kod većine prijenosnika kreće oko 19V.
U praksi smo se uvjerili kako će Hydrosolar SLC5000 biti najpogodniji za manje prijenosnike od 13" do 9", a još više za netbookove koji se kreću oko 10" dijagonale zaslona. Od brandova najkompatibilniji su Acer i Asus (Asusov netbook smo testirali na ovom punjaču), dok vam za Lenovo i HP prijenosnike preporučamo prethodno raspitivanje kod prodavača kako ne biste oštetili bateriju prijenosnika slabim punjenjem.
KARAKTERISTIKE
- Materijal: ABS i PC
- Solarni panel: 18V/180mA / 2.7W
- Punjač: 13.8V 1000mAh AC/DC
- Vrijeme punjenja: oko 4.5h
- Izlaz za standardni USB: 5V/500mA
- Izlaz za microUSB: 5.4V/500mA, 6V/500mA, 9.0V/1500mA, 11.1V/3000mA, 16V/3000mA, 19V/3000mA
- Tip baterije: Lithium polymer
- Kapacitet: 3.7V/12000mAh
- Snaga baterije: 44.4W
- Vrijeme pražnjenja:približno 1-1.5 sata (ovisno o vrsti prijenosnog računala)
- Životni vijek baterije: > 500 punjenja
- Samoispražnjenje batereije: < 0.05 mA
- Dimenzije: 250 x 100 x 35mm
- Težina: 1000g
- Cijena: 898,99 kn
- Jamstvo: 12 mj.
ZAKLJUČAK
Solarni punjači su napokon dostupni u širokom rangu što prije nije bio slučaj i zaslužuje pohvalu.
U praksi ih trebate što češće držati na suncu, ali zaštićene od vanjskih uvjeta. Solarni punjači za mobitele napune se otprilike u jednom danu i svakih nekoliko dana mogu puniti mobitel. Punjač za prijenosnike koji preporučamo u korištenju netbookova puni se brže iako treba prije kupovine provjeriti kompatibilnost pojedinog modela s punjačem.
Ako razmišljate o kupovini solarnih punjača, naš dojam nakon testa je da se oni za mobitele isplate, dok bi za prijenosnik pričekali jer je strujno napajanje sigurnije. Onima koji su često u pokretu to neće smetati, kao ni onima koji se nalaze na mjestima s ograničenim pristupom električnoj energiji.
Jamčen je kapacitet 500 punjenja, dok baterije na uređajima renomiranih proizvođača obično nude 1000 punjenja. Ako vam 500 punjenja zvuči malo, preračunato za jedan mobitel kojem baterija traje dva dana, to je godišnje oko 180 punjenja. Znači da će baterija solarnog punjača izdržati minimalno tri godine, no u praksi će to biti i više jer ćete uređaj vjerojatno puniti i na klasičan, strujni punjač.
-
Naziv:Ostali Test solarnih punjača