- Pregledan ekran
- Solidna konstrukcija
- Izdržljiva baterija
- Omjer dimenzija i težine
- Multimedijalne mogućnosti
- Nekvalitetan poklopac baterije
- Bez dodatnih funkcija fotoaparata
- Nedovoljno izbočena tipkovnica
- Tih zvučnik
1. Uvod
Mobilni telefon Sony Ericsson K530i nam se svojim klasičnim izgledom svidio na prvi pogled. S obzirom na povoljnu cijenu i specifikacije koje su obećavale odlučili smo ga pobliže proučiti.
Nedavno smo prenijeli vijest kako je Sony Ericsson ostvario rekordnu dobit u 2007. prodajom mobitela. Razlog tome je srednja klasa uređaja u koju spada i K530 namijenjen prije svega mladim ljudima. Na prvi pogled mobitel se čini više nego solidno konstruiran. Ipak kada malo bolje pogledamo ne radi se o metalnom, već kvalitetnijem plastičnom kućištu. Za razliku od prošlog mobitela koji smo testirali (Samsung Armani P520) ovaj uređaj ima otpornije izrađeno kućište(!) iako je ovo plastično a kod Armanija metalno.
Kao što smo u uvodu već istaknuli, ovaj mobitel je namijenjen mladima, no ne i nešto starijoj populaciji ili onima koji se ne snalaze s upravljanjem najnovijom tehnologijom. Ovo je uređaj za one koji traže solidno opremljen i kvalitetno izrađen mobitel povoljne cijene, a da pritom ne traže neke od najnaprednijih funkcija. Ekran je sa rezolucijom od 176x220 piksela vrlo pregledan i prikazuje i do 9 redova teksta.
2. Kutija, oprema, dizajn, cijena
Sadržaj paketa:
Bacimo oko u kutiju kako bi konkretnije odredili pozitivne i negativne strane ovog modela.
Uređaj dolazi u relativno jednostavnom i kompaktnom pakiranju. Kroz plastični pokrov kutije vidljiva je prednja strana mobitela. Kutija sadrži slušalice, knjižicu s uputstvima, USB kabel, CD i naravno punjač.
Dizajn i izgled pakiranja su u potpunosti u skladu sa samim uređajem. Jednostavno i na prvi pogled kvalitetno. Kada bi mogli sugerirati proizvođaču, predložili bi zamjenu običnog kompaktnog diska mini CD-om, tako bi kutija mogla biti još kompaktnija.
Dizajn
Klasične linije tipične za K seriju. Dizajn karakterizira ono što bi Amerikanci nazvali „candybar“, a mi kažemo 'klasičan' oblik, bez preklopnih, kliznih, rotirajućih i inih mehanizama koji su u današnje vrijeme tako popularni. Naš model je došao u „srebrno-crnoj“ ili krom-crnoj boji koja nam se čini bolji izbor od crno-zlatnog modela koji je također dostupan. Taj odabir je subjektivan pa ga prepuštamo Vašem ukusu. Dimenzije su zadovoljavajuće, prilično tanak s malom težinom. To čini ovaj mobitel savršenim suputnikom za ljude koji su često u pokretu. Težina od 92 grama primjerena je njegovim dimenzijama pa sumnjamo da će češće ispadati iz ruke.
S obzirom na dojam koji ostavljaju korišteni materijali mislimo da bi ovaj uređaj lako preživio povremene padove sa visine radnog stola, koji se događaju većini korisnika.
Osnovna oprema
Punjač je kao i kod većine ostalih mobitela danas, lagan i malen. USB kabel je uvijek potreban iako smatramo da će većina prenosti podatke preko Memory kartice ili Bluetooth-a. Sinkronizacija sa računalom, prebacivanje slika, glazbe i programa sa uređaja i na njega, ali i korištenje samog uređaja kao modema na vašem prijenosnom računalu su funkcije za koje su neophodni ili priloženi kabel ili bluetooth, a uređaj ima oboje.
MP3 je već standardna karakteristika mobitela, pa su tu i slušalice kao neizbježan dodatak. Pomalo jeftinog plastičnog dizajna sa nezaobilaznim Sony Ericsson logom na najvidljivijem mjestu.
Nedostaje nam M2 (Memory Stick Micro) memorijska kartica, jer 16 MB interne memorije nikako nije dovoljno. Slična je situacija i kada kupite Samsung mobitel koji podržava memorijske kartice, ali vam ne nudi karticu u paketu s mobitelom, dok s Nokijom gotovo uvijek dobijete memorijsku karticu. Cijena i odabir M2 kartica svodi se na cijene od 150 do 250kn ovisno o kapacitetu, 512 do 2GB.
U paketu nam nedostaje krpica ili možda futrola, bar ona od jeftinih materijala,za čišćenje ekrana koji je zbog svoje 'staklene' izvedbe prilično podložan zadržavanju otisaka prstiju na sebi.
CD sadrži Sony Ericsson PC suite. Za njega iz iskustva znamo da sasvim zadovoljavajuće obavlja poslove sinkronizacije (kontakata, kalendara, podsjetnika, e-mailova i sl.), backup-a, vođenja kroz naprednija podešavanja putem izvrsno napravljenih „Wizard-a“(op. čarobnjaka), te prebacivanja i formatiranja podataka u formate pogodne za reprodukciju na uređaju. Ipak ovaj CD nismo uspjeli instalirati (zbog CD-a ili našeg računala?). U svakom slučaju lako će ga naći na Internetu ako vam baš zatreba.
Dodatna oprema
Od onih stvari koje ni ne očekujemo u pakiranju, ali ipak su dostupne spomenimo GPS enabler koji se krije pod imenom HGE-100, koji će po cijeni od otprilike polovine iznosa koji ste dali za uređaj (cijena dodatka je oko 600 kn) omogućiti da se ovaj model (kao i mnogi drugi iz ponude SE-a) pretvori u GPS sustav. Osim navedenog, HGE-100 donosi i kvalitetne slušalice s osnovnim kontrolama za slušanje glazbe.
Ipak sumnjamo da će si puno ljudi priuštiti GPS dodatak uz ovaj telefon – zbog takve neusklađenosti cijena, ali lijepo da je ta opcija podržana.
Mi bi prije izdvojli novac za nešto kvalitetnije slušalice ili nastavak koji omogućava da na mobitel spojite svoje omiljene slušalice sa 3.5“ konektorom. Takav nastavak na primjer dobijete s nekim boljim uređajem pa je zbog male cijene mogao je biti u paketu i s ovim.
Cijena
Cijena ovog uređaja kreće se oko tisuću kuna, no u paketu s prepaidom, možete ga kupiti 'za jednu kunu' s time da unaprijed plaćate dobivene imulse na računu. Smatramo da je cijena primjerena i da uređaj nudi dovoljno za te novce.
3. Korištenje, tipkovnica, pozivi…
Tipkovnica
Prednja strana otkriva tipkovnicu koja prilično dobro komponira sve potrebne tipke u smanjen prostor, te ćete pri prelasku sa nešto starijih modela raskošnijih tipkovnica trebati tek tjedan ili dva da se potpuno priviknete na nove tipke.
Ipak ne volimo kad se moramo privikavati na bilo što. Tipkovnicu možemo ukupno ocijeniti kao dobru, jer na različitim mobitelima koje smo da sada imali u rukama zaista postoje promašene tipkovnice.
Samo tipkanje odaje kvalitetan osjećaj. Klik se dobro osjeti, te ćete definitivno biti sigurni da li ste stisnuli tipku ili ne. Malu kritiku bi ipak bacili na tipke za brz pristup internetu, te brz pristup „favorite“ funkcijama mobitela koje se u prvih mjesec dana korištenja znaju naći na putu naših prstiju pri jednostavnim operacijama javljanja ili prekidanja poziva.
Treba pohvaliti i SE-ovu odluku da svoj joystick prisutan u starijim modelima K serije zamjeni središnjom kombinacijom 5 tipki – 4 za kretanje po izbornicima i srednja za potvrdu. Ovo nam se čini kao pouzdaniji izbor od spomenutog joysticka, jer je pri intenzivnijoj upotrebi isti znao otkazati poslušnost, što je bilo vrlo iritantno.
S prednje strane još treba obratiti pozornost na ekran sa pokrovom otpornim na grebanje (ipak ne preporučamo testiranje ovog podatka), dok se iznad njega nalazi decentni natpis proizvođača, te 'skrivena' druga kamera koja će vam omogućiti 3G video-pozive. Takvi pozivi su trenutno mogući samo kod poziva s pretplate na pretplatu kod Vipneta. Zašto je tomu tako? Vjerojatno operateri nemaju tehnologiju koja bi to mogla podržati u masovnijoj upotrebi.
Sa jedne strane uređaja je memorijska kartica, ‘hot swapable’ (može se mjenjati dok je mobitel upaljen), do koje se dolazi bez pretjeranih komplikacija. S druge strane su tri tipke, dvije klasične +/- koje mijenjaju funkcije ovisno o programu koji koristite, te jedna namijenjena isključivo fotoaparatu, koja ga aktivira, te služi kao okidač. S gornje strane je tipka za gašenje i brz odabir modova poput nečujnog ili „avionskog“ moda rada uređaja, što nam se puno više sviđa od opcije kada je tipka zagašenje na istoj na kojoj je tipka za poklapanje poziva.
Na stražnjem dijelu iziritirala nas je nemarna izrada poklopca koji odaje jeftin dojam, te škripi pod prstima, pogotovo kad malo žustrije tipkate poruke. Neki će to kao i mi rješiti priručnim sredstvima poput papirića ili neke trake u prostoru između poklopca i baterije (na slici bijela traka), a isti problem nalazimo i na drugim mobitela SE-a. Sony Ericsson bi se trebao malo pozabaviti ovime.
Na stražnjem dijelu nalazi se jednostavan objektiv 2.0 mega pikselne kamere i otvor zvučnika. Treba primjetiti da nema blica oko spomenutog otvora objektiva. To možete gledati kao minus ako vam fotoaparat puno znači, ali s druge strane omogućilo je tanji profil, manju težinu, duže trajanje baterije i sl. pogodnosti.
Sve u svemu, jednostavno, funkcionalno no ništa spektakularno.
Korištenje uređaja
Prilikom korištenja uređaja, prvo paljenje će otkriti vrlo dobar ekran, sa doborm vidljivošću u uvjetima pojačanog svjetla, te bijelim svijetlom osvijetljene tipke.
Kretanje izbornicima je intuitivno ako ste već imali Sony Ericsson te ste se navikli, dok će se ostali korisnici snaći kroz nekoliko dana. Sony Ericsson za razliku od Nokije koristi za iste funkcije više radnji što nikako ne može biti pohvalno. Na primjer ako želite doću u pisanje SMS-a morate kliknuti dvije tipke, dok kod Nokije samo jednu.
Odgovor na akcije je promptan i nema čekanja kao što je to bio slučaj sa starim Sony Ericssonima. Čak i instalacije .jar datoteka (mobitel podržava Java programe) prilazi vrlo brzo i bez problema. Za prilagođenost performansi softveru imamo samo riječi pohvale. Čak i kada se uhodate u korištenje, te pokušate brzom kombinacijom tipki prestići reakcije mobitela teško ćete u tome uspjeti. Prije je Nokija bila jednini proizvođač koji je imao takve mobitele dok su danas spori uređaji iznimke.
Korištenje mobitela za „multitasking“ zadatke također prolazi glatko. Slušanje glazbe i istovremeno tipkanje poruka ili pregledavanje slika, prolazi bez problema, a okušali smo se i u tipkanju poruka za vrijeme razgovora preko Handsfree-a, što također funkcionira bez nekih problema. Vrlo zadovoljavajuće.
Pozivanje
Kritizirali bi pretih zvučnik. Našu potrebu za jačinom je zadovoljio tek na najjačoj snazi. Za one koji vole nešto prodorniji zvuk prilikom razgovora možda će se učiniti pretihim. Kvaliteta samog zvuka je odlična i tu nema prigovora (nema šumova bez obzira što je pretih).
Što se signala tiče, ovdje nije bilo problema, čak i u prostorima debelih zidova i ispod zemlje, signal je pristojne jačine i bez smetnji u razgovorima.
Imenik
Ako svom mobilnom telefonu priuštite obilnu količinu memorije putem M2 kartice vaš će imenik moći zaprimiti i do 1000 kontakata, s po nekoliko polja (kućni, fax, adresa…). Od naprednijih funkcija imenika, tu su dodjeljivanje specifičnog zvona, slike pozivatelja prilikom poziva (prikazuje se skoro na cijelom ekranu – na vrhu je vrijeme, a na dnu ime kontakta), glasovno biranje, itd.
Nama je ipak nedostajala jednostavna funkcija traženja kontakta kao na nekim Symbian mobitelima. Na primjer ako ste kontakt zapamtili kao 'Pero Perić', tada ga pronađe u imeniku i ako upišete samo Perić doć ćete do kontakta, dok na ovom kao i na većini mobitela nalazite samo kontakte prema redoslijedu slova, dakle u navedenom primjeru pronaći će kontakt pod 'Pero'.
Aplikacije, organizator, kalendar, kalkulator, alarm
Pohvalno je da kalkulator izračunava automatski i postotke, što može ubzati izračune. Kalendar je klasičan iako nema prikaza događaja iznad mjesečnog prikaza, te je potrebno ući u pojedini datum koji je podebljan ako sadrži zapise. Moguć je i prikaz prema danu i tjednu te pretraživsanje događaja. Za alarm se može dodati MP3 melodija. Ostale aplikacije su standardne i ne treba ih posebno opisivati.
4. Multimedija, kamera, video
Internet i povezivost
Osim standardne prilagođenosti na tri frekvencije rada (tri-band: 900, 1800, 1900 MHz) ovaj uređaj podržava i 3G UMTS 2100 omogućavajući korištenja kamere s prednje strane za video pozive, pri čemu se u dva odvojena prozora prikazuje vaša, te slika sugovornika.
Kao što smo već rekli, ovo nismo isprobavali, je za to potrebno korištenje dvaju uređaja Vip pretplate, tako da je sve čemu vam zasad ta kamera može poslužiti (kao i sve takve kamere na 3G uređajima) je kontrola frizure, kao minijaturno ogledalo.
Korištenje web pretraživača (browsera) za surfanje je jednostavno. Smart fit funkcija će prilagoditi veličinu stranice tako da možete listati smo prema dolje čitajući sadržaj stranice, a pregled je moguć i u horizontalnom i vertikalnom obliku ovisno o odabiru. Vrlo dobro riješeno.
Povezivanje sa drugim uređajima se ostvaruje Bluetooth 2.0 protokolom, dok se sa računalom može povezati i USB kabelom, što smo ranije već spomenuli. Nema Infracrvenog porta, ali on je već ionako zastario.
Bluetooth vam omogućava daljinsko upravljanje kursorom na računalu, Media playerom ili PowerPoint prezentacijama. Sve spomenuto funkcionira, ali tak će upravljanje Media playerom i prezentacijama imati nekog smisla, jer je pomicanje kursora previše isprekidano i neprecizno za učinkovito korištenje, ali u svakom slučaju sve pohvale za ideju.
Multimedijalne mogućnosti
Multimedija je jedna od jačih strana ovog uređaja s obzirom na cjenovni rang od oko 1,000 kuna. Kamera, kvalitetan video i audio player, radio prijemnik s RDS-om (omogućuje prikaz naziva radio stanica), te niz programa i igara koje je moguće prilagoditi vlastitim željama putem java programa u .jar ili .jad formatu. Mi smo instalirali Doom u verziji za mobilne uređaje, koji je za tu priliku izveden kao RPG i možemo pohvaliti igrivost, s obzirom na to da se radi o mobitelu.
Kamera
Kameru odlikuje razlučivost od 2 mega piksela, ali usprkos tome ne možemo reći da su fotografije uvijek zadovoljavajuće kvalitete. Nedostatak blica, autofokusa, pa čak i upotrebljivog zooma su očiti. Deklarirani zoom u specifikaciji je funkcionalan samo kad slikate u najmanjoj rezoluciji (640X480).
Slike u slabije osvijetljenim prostorima gube prirodne boje, te iako je sa noćnim modom nešto bolje, ipak nije u vrhu onoga što smo vidjeli kod 2 mega pikselnih mobitela. S druge strane slikanje po danu i uz pristojno svijetlo će dati sasvim solidna ostvarenja ukoliko možete aparat držati vrlo mirno. Izbornici fotoaparata su napravljeni u stilu Cyber-shot modela, te njima prelazite gumbima za smjerove, kad fotoaparat okrenete u vodoravni položaj i nude zadovoljavajuće opcije s obzirom na zadatke u kojima ćete koristiti ovu kameru. Slično kao na pravim Cyber-shotfotoaparatima. Dakle ako vam je kvalitetna fotografija vrlo bitna ovo nije model za vas, ali ako fotografirate iz čiste zabave ili u nuždi i u brzini i savršena preciznost vam nije od iznimne važnosti ovaj segment uređaja će vas ipak zadovoljiti.
Video možete snimati u osnovnoj rezoluciji 176x144. Mi smo napravili dva primjera.
Audio i video reprodukcija
Programi za gledanje videa i slušanje glazbe su odvojeni, te svaki predstavlja standard što se SE mobilnih uređaja tiče. Jednostavni su i učinkoviti, a kako ovo nije Walkman mobilni telefon nedostaju im neke od naprednijih funkcija poput pretraživanja ili sortiranja sadržaja u više nego dvije ponuđene opcije. Kvaliteta zvuka prilikom reprodukcije je solidna, iako ne i spektakularna. Slušalice nam se čine pretihe i loše ergonomski riješene, te će ukoliko ne stavite priložene spužvice vrlo često ispadati iz uha pri normalnim pokretima glavom.
Video player također nudi osnovnu funkcionalnost. Pustite željeni sadržaj i možete odabrati „portrait“ ili „landscape“ orijentaciju reprodukcije, možete spremiti sliku koju trenutno vidite na ekranu (screenshot), a dodatna, čini nam se beskorisna, funkcija je zumiranje dijelova ekrana do čak 32X.
Tu je i solidan radio prijemnik, sa automatskim nalaženjem i pohranjivanjem stanica koji ima dobar prijem i sasvim će zadovoljiti ljubitelje ovakve vrste informiranja i zabave.
Baterija
Baterija je jedna od jačih strana ovog uređaja. Igrom slučaja je testirana na 7 sati neprekidnog razgovora i uspješno je prošla zadatak. Normalnim korištenjem uređaja obično zaboravite kada ste zadnji put punili bateriju - 4 dana je otprilike vrijeme koliko je nama trajalo jedno punjenje baterije uz nešto intenzivnije korištenje koje uključuje i povremeno paljenje Bluetootha, slušanje glazbe, pokretanje Java programa, te telefoniranje srednjim intenzitetom.
5. Zaključak
S obzirom na duže vrijeme provedeno sa ovim uređajem stekli smo dojam da se radi o pouzdanom proizvodu, koji bi vas kvalitento mogao služiti duže vrijeme. Ne zaboravimo i širok spektar multimedijalnih funkcija nadogradivih java programima, a sve u prilično tankom i elegantnom kućištu. Kamera, iako kvalitetna ne može bez blica. Ako dijelite naše mišljenje da se kvalitetne fotografije rade kvalitetnim fotaparatom, a na mobitelu je isti tek za slučajeve kad na brzinu ili iz zabave želite snimiti nešto ovi nedostaci vam neće smetati previše.
Sve u svemu, s obzirom na povoljnu cijenu i lijep dizajn, ovaj bi uređaj preporučili većini korisnika koji su na prvi pogled ostali dovoljno zainteresirani za njega - da dođu do kraja ovog teksta.
Sony Ericsson je još jednom dokazao da zna i može napraviti mobitel dobrog omjera cijene i mogućnosti, samo kada bi više obratili pažnju na neke detalje, ne sumnjamo da bi stekli još više poklonika i kupaca.
-
Naziv:Sony Ericsson Test Sony Ericsson-a K530