- QWERTZ tipkovnica
- HDMI kabel
- 1 Ghz procesor
- WiFi, 3G, GPS i ostale napredne funkcije
- Korištena plastika i završna obrada
- Brzina odaziva zaslona na dodir
UVOD i KONKURENCIJA
Serija Xperia modela već je otprije poznata zbog mini pro modela koji je dolazio u vrlo kompaktnim dimenzijama s ugrađenom QWERTZ tipkovnicom. Xperia pro model željeli smo isprobati jer je jedan od rijetkih koji u klasičnoj veličini kućišta nudi QWERTZ kliznu tipkovnicu uz Android operativni sustav. Budući da je većina funkcija na ovom uređaju slična dosadašnjim Xperia modelima koje smo isprobali, test će biti vrlo kratak i usmjeren na ergonomiju. Na prvi pogled, hvalimo prisutnost HDMI kabela u prodajnom paketu.
Službene fotografije: Sony Ericsson Xperia pro
Konkurencija s QWERTZ tipkovnicama odavno jedva da postoji. Tipkanje na dodirnom zaslonu toliko se uvriježilo da smo već i zaboravili koliko su nam tipkovnice prije bile važne. No, Nokia svakako nudi izuzetno kvalitetan model E6 pogonjen Symbian OS-om (što znači manje aplikacija i sporiji internet), HTC nudi nešto stariji i nama ne previše omiljen model - Desire Z također pogonjen Android operativnim sustavom. Stoga glavni konkurent ostaje unutar kuće - Sony Ericsson Xperia mini pro. U zaključku ćemo se zato i osvnuti na usporedbu ova dva modela.
Sony Ericsson Xperia Mini Pro · Nokia E6
PRODAJNI PAKET, OPREMA, UREĐAJ, DIZAJN
Uz već uobičajenu opremu kao što su USB kabel s nastavkom za strujni punjač, veseli nas vidjeti 8GB microSD memorijsku karticu i HDMI kabel za povezivanje na HDTV prijemnik, što omogućava prikaz zaslona mobitela na HDTV-u. Hvalimo i ponuđene In Ear slušalice, standardne kod većine Xperia modela.
Iako se u rukama ne doima težak, 140 grama ne zvuči malo. Dok je oprema nešto što uvijek hvalimo kod Xperija, kvaliteta izrade i korišteni materijali baš i nisu. Iako je LG znao promašiti i više u ovom području, Sony Ericsson se jednostavno ne pomiče s točke prosječnosti. U skladu s time su i cijene Xperija često niže od kvalitetnije izrađenih HTC-a.
Klizni mehanizam doima se čvrstim i glatkim. Uzevši sve u obzir, Xperia pro - uz zamjerku zbog plastike - izvrsno leži u ruci zbog ergonomski zaobljenog stražnjeg dijela kućišta. Jednako ugodno leži u ruci i kada je klizna tipkovnica izvučena.
Umjesto standardne četiri tipke ispod zaslona koje nalazimo kod većine prošlogodišnjih Android OS mobitela, Sony Ericsson uvijek nudi tri, što je puno praktičnije. Ove su solidno izbočene, iako nešto mekanije za pritisak. Za razliku od onih ispod zaslona, bočne tipke su puno tvrđe, a time i preciznije za pritisak. Idealno posložene, uz onu za kameru, zaslužuju svaku pohvalu. MicroHDMI utor je poklopljen za razliku od otvorenog microUSB utora kojem bi neki prigovorili, ali nama to ne smeta.
ZASLON i QWERTZ TIPKOVNICA, BATERIJA i PUNJENJE
Kapacitivna dodirna osjetljivost na LED pozadinski osvjetljenom LCD-u sa 16M boja u 3.7" dijagonale sa 480 x 854 piksela zvuči sjajno. U praksi prikaz djeluje pomalo bljedunjavo, dok je osjetljivost na dodir zbog plastičnog pokrova ekrana malo usporena. Također, sučelje nije optimizirano za horizontalni prikaz kada je tipkovnica otvorena.
Sama QWERTZ tipkovnica ugodna je za tipkanje, iako bismo možda voljeli nešto tvrđe tipke. Definitivno bolje nego na HTC-u Desire Z, ali ne tako perfektno kao i na Nokiji E7, koja je s druge strane preglomazna kao uređaj. Ova je tipkovnica zapravo ista kao i na Xperiji Mini Pro, uz nešto širi raspored i manju tvrdoću.
QWERTZ tipkovnica i baterija na Xperiji Pro
Za pohvalu je svakako Li-Polimer baterija kapaciteta 1500 mAh, što nam je u praksi pružilo čak dva dana uzastopnog korištenja. Punjenje traje nešto dulje od 2 sata.
OPERATIVNI SUSTAV
Na kalendar je napokon dodan prikaz događaja označenog dana pri dnu, što smatramo iznimno praktičnim. Moguće ga je povezati s e-mail računom, kao i Facebookom. Ostale predinstalirane aplikacije kao što su alarm i kalkulator, nude sve što smo i očekivali. OfficeSuite aplikacija podržava pregledavanje i uređivanje dokumenata, no to nije tako ugodno posloženo kao na nekom Windows Phone OS uređaju.
MULTIMEDIJA,INTERNET, GPS NAVIGACIJA
Jednostavno sučelje s velikim ikonama za 8.0 megapikselni fotoaparat daje sasvim solidne fotke pri sunčanom osvjetljenju, dok pri slabijem osvjetljenju nema zamućenja i velike količine šuma. U usporedbi s ExmorR Sony kamerama, sasvim prihvatljivo. Video snimanje podržano je u HD (1280x720 piksela pri 30fps) rezoluciji.
Ponuđeni su svi najnapredniji oblici povezivanja (3.5G, Wi-Fi, Bluetooth, microUSB, micro HDMI), dok je prikaz internetskog preglednika uobičajeno brz. Pored Google Mapa, ponuđena je i Wisepilot aplikacija s potpunom GPS navigacijom, što pokazuje da je Sony Ericsson odlučio ponuditi alternativu Nokijinim mapama na sve većem broju uređaja.
ZAKLJUČAK
-
Naziv:Sony Ericsson Xperia Pro
-
Dimenzije:120 x 57 x 13.5 mm
-
Težina:142 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3,7 inča, 480x854 piksela
-
Gustoća piksela:265 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 1500 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):430h; 6h 55min
-
Inačica (dorada):v2.3 (Gingerbread)
-
Čipset:Qualcomm MSM8255 Snapdragon
-
Procesor:1 GHz Scorpion
-
Radna memorija:512 MB RAM
-
Grafički čip:Adreno 205
-
Prednja kamera:VGA
-
Ugrađena memorija:1 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade7
-
Zaslon i tipkovnica7
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja6
-
Tehnička osnovica7
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija6