ZAKLJUČAK
Sony Ericsson Xperia Ray uređaj je koji potvrđuje smjer u kojem je Sony Ericsson krenuo novim modelima iz obitelji Xperia. Uz Arc i Neo koji su pametni telefoni iz vrha ponude, sada je tu i Ray - jedan od najbolje dizajniranih uređaja na tržištu, koji će svojim šarmom privući prvenstveno pripadnice ljepšeg spola, što se vidi i po odabiru boja u kojima ga je moguće kupiti- crnoj, rozoj, zlatnoj i bijeloj, no crna verzija neće zasigurno biti odbojna niti macho muškarcima. Ray je pametan uređaj, ali neće vas zadiviti tehničkim performansama. U vremenu povećanja dijagonale zaslona, on staje na loptu i pokazuje da se vrlo dobar prikaz i funkcionalnost mogu postići i na manjim zaslonima visoke razlučivosti, te objedinjava sve karakteristike veće braće u paketu koji stane u sve ruke- od dječje do košarkaške. Iako ima mana, simpatičan, pametan i lijep, Ray vrijedi svake kune, jer nudi više od konkurencije slične cijene.
NEDOSTACI
Kao i svaki uređaj i Sony Ericsson Xperia Ray ima mana, no na sreću gotovo nijedna od njih nas pri korištenju nije izravno smetala. Za početak tu su nedostatci vidljivi golim okom - microUSB utor na uređaju nije zaštićen pa u njega ulazi prašina, što se jednostavno moglo riješiti plastičnom "kapicom".
Kao što ste mogli primijetiti u testu smo napisali da je gotovo cijela prednja strana uređaja prekrivena staklom koje "bi trebalo štititi zaslon od grebanja". Ovaj kondicional nismo upotrijebili slučajno, naime nakon tjedan dana korištenja i uobičajenog korištenja uređaja, bez ispadanja iz ruku, uz povremeno nošenje u džepovima uz kovanice, na zaslonu su vidljive sitnije ogrebotine, što na većini tako zaštićenih zaslona nije slučaj.
Slijedeća zamjerka koju upućujemo izradi uređaja tiče se ergonomije i svakodnevne potrebe. Minimalistički dizajn je s boka Raya uklonio zasebnu tipku za fotografiranje, te se sada "okidanje" obavlja pritiskom na zaslon, tj odabirom kadra na zaslonu, što je prilično nespretno, te smatramo da se moglo naći mjesta i za dizajnerski lijepu integraciju još jedne fizičke tipke na boku.
To bi otprilike bili individualni nedostatci Sony Ericsson Xperie Ray. Ostali nedostatci koje ćemo nabrojati čine Sony Ericssonov "pretplatnički paket" nedostataka koje smo već zamjerili i na prošlim modelima, a do danas nisu ispravljeni. To su redom - siromašan video player koji ne nudi podršku za XviD i DivX, niti titlove, "šablonski" preglednik fotografija koji viđamo na gotovo svakom Android uređaju, te nam je pomalo dosadan, iako solidno ispunjava svoju zadaću i nedostatak Smart Dialinga.
Naši kritičari će reći da su nam prigovori neosnovani jer se mogu instalirati drugi video playeri, da se smart dialing može kompenzirati instalacijom drugih imenika i preglednika fotografija. Ako ćemo ići tako daleko onda nijedan današnji uređaj nije loš, zato jer onda HTC HD2 uređaju ne možete zamjeriti loš operativni sustav (Windows Mobile 6.5) jer su neki korisnici na njega instalirali Android, uspoređivanje preglednika i aplikacija koje isporučuju proizvođači bi prema tim mišljenjima postalo besmisleno jer uvijek postoji kvalitetno rješenje razvijeno od treće strane.
UVOD
Pogledamo li ponudu ovog japansko-švedskog mobilnog diva prije tri godine i danas, vidjet ćemo mnoge promjene. Kao prvo, u kvaliteti izrade, jer ruku na srce, stari Sony Ericsson mobiteli nisu bili poznati po izdržljivosti i trajnosti, neovisno da li se radilo o uređajima iz vrha ili s dna ponude. Kao drugo, vidljiv je trend povezivanja brenda Sony Ericssona uz pametne telefone pomoću "kućne marke" Xperia, jer, iako postoje i tzv. "dummy" modeli u ponudi, prepoznali su da će ih u budućnosti biti sve manje, te će na njihovo mjesto doći pametni mobiteli.
Ono što će u testu najviše doći do izražaja i što je treća promjena u poslovanju Sony Ericssona jest dizajn. Ne radi se tu više o "ciglicama" i kliznim telefonima neupečatljivog dizajna, dizajn pametnih telefona ovog proizvođača sve je bolji, te pokušava spojiti funkcionalnost i stil. Pogledajte samo i usporedite izgled Xperie X1 i današnje Xperie Arc - slike govore više od tisuću riječi. Jedno je sigurno, Sony Ericsson uči na vlastitim greškama, da li je to učenje dovoljno brzo, pokazat će vrijeme.
Sony Ericsson Xperia Ray službene fotke
Pred nama se nalazi najnoviji član Xperia obitelji, koji puno nade polaže u vlastiti izgled, a zove se Sony Ericsson Xperia Ray. Da li je stvarno lijep ili bezrazložno narcisoidan, provjerite u ostatku testa.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Lipanj 2011.
- Dimenzije i težina: 111 x 53 x 9.4 mm; 100 grama
- Zaslon: Kapacitivni LED osjetljiv na dodir, 3.3"; 480 x 854 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.3 (Gingerbread), Timescape UI
- Procesor: 1GHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, MSM8255 Snapdragon čipset
- Memorija: 512 MB RAM; 300 MB interno iskoristivo (1 GB ukupno); microSD, do 32 GB
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice; Stereo FM radio s RDS-om; MP3/eAAC+/WAV; MP4/H.263/H.264
- Povezivanje: 3.5G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot; Bluetooth v2.1 +A2DP, EDR; v2.0 microUSB
- Fotoaparat: 8.0 MP, 3264x2448 piksela
- Video snimanje: HD (720p)
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh
ZAŠTO KUPITI
- dizajn, debljina kućišta
- kvaliteta izrade
- zaslon, prikaz
- Android 2.3.3
- multimedija, kamera
- povezivost
- internet
ZAŠTO NE KUPITI
- nema bočne tipke za kameru
- softverski nedorađena multimedija
- nedostatak smart diala
POZITIVNO NAŠMINKANA SPONZORUŠA ILI PRAVA LJEPOTICA
Čim otvorite kutiju Xperie Ray, bit će vam jasno da se ne radi o uređaju koji će se s konkurencijom nadmetati tehničkim performansama. Iako nije "najjači, najbrži ili najveći" uređaj u gradu, Ray će vas ipak privući. Zašto? Zbog dizajna. To je upravo cilj Sony Ericssona, pa i službeni opis ovog uređaja na stranicama proizvođača glasi "nevjerojatno elegantan Android pametni mobitel". I istina je, trendovi povećavanja fizičkih dimenzija uređaja za Xperiu Ray ne vrijede. Štoviše, nakon druženja sa uređajima poput HTC EVO 3D-a i LG Optimusa 3D, Xperia Ray nam se učinila sićušnom i prelaganom. No, u stvarnosti, radi se o uređaju idealnih dimenzija za svakog prosječnog korisnika, koji na zaslonu ne želi gledati dugometražne filmove.
Što se dizajna tiče, o ukusima se obično ne raspravlja, no Xperia Ray je uređaj koji će se svidjeti 90 % korisnika koji ga ugledaju. Čist, minimalistički dizajn, sa stilski lijepo izvedenim detaljima je pravi mamac za poglede, te Sony Ericssonovi dizajneri zaslužuju svaku pohvalu. Od mnogih detalja kojima je posevećena posebna pažnja izdvojit ćemo aluminijske rubove s lijeve i desne strane zaslona (što znači da nije u potpunosti plastičan kao što piše na GSM areni), sjajne rubove na vrhu i dnu uređaja, senzorske funkcijske tipke za povratak i otvaranje izbornika, te fizičku funkcijsku tipku na dnu uređaja za povratak na početni zaslon. Upravo ta tipka predstavlja izvrsno rješenje jer je izvedena u obliku polukruga koji se nalazi gotovo u ravnini sa površinom zaslona koji je u potpunosti prekriven staklom koje bi ga trebale štititi od grebanja. Osim toga, iza te funkcijske tipke nalaze se efektne led diode koje bojom osvjetljenja obavještavaju korisnike o stanju uređaja. Na primjer, kada punite uređaj, boja osvjetljenje će se mijenjati od crvene kada je baterija prazna, preko narančaste, do zelene koja označava punu bateriju. Vrlo efektno rješenje, te Xperia Ray na području dizajna zaslužuje izvrsne ocjene.
Nećete naći mnoštvo konektora i tipki. Zapravo, pronaći ćete samo dvije tipke- onu za uključivanje i isključivanje uređaja na vrhu, te dvosmjernu tipku za regulaciju glasnoće zvuka na desnom boku uređaja. Od utora, tu je microUSB utor na lijevom boku i 3,5 mm priključak na vrhu uređaja.
Kad smo već spomenuli dimenzije uređaja, Ray je dugačak tek nešto više od 11 centimetara, a debljina uređaja iznosi samo 9,4 milimetara, što će svakako biti ogroman plus u očima nježnijeg spola i onih koji žele uređaj kompaktnih dimenzija.
Što se pak kvalitete korištenih materijala tiče, oni su vrlo dobri, iako se radi o uređaju najvećim dijelom izrađenom od plastike. Korištena plastika je vrlo dobra, nema uvijanja niti "cvrčaka", fizičke tipke su izvedene bez nedostataka, kao i spojevi dijelova uređaja. Konstrukcijski sve djeluje kompaktno, no zbog atraktivnosti dizajna prava je šteta što nećemo imati prilike ugledati Xperiu Ray izrađenu od aluminija, vjerujemo da bi se tada radilo jednom od najljepših uređaja na tržištu.
BATERIJA
Tu je i nevjerojatno izdržljiva baterija kapaciteta 1500 mAh. Pod nevjerojatno izdržljiva nemojte misliti da se radi o nekoj novoj, revolucionarnoj bateriji (zapravo je ista kao i kod ostalih modela s baterijom istog kapaciteta), no ova baterija u kombinaciji sa smanjenim zaslonom veličine 3,3 inča, za osobe koje su naviknute puniti mobitel svaki dan, može izdržati nevjerojatnih dva i pol dana pri standardnom načinu korištenja. U vremenima kada zahtjevniji korisnici uređaje iz vrha na primjer HTC- ove ponude znaju puniti i više puta dnevno, ovo je rezultat vrijedan pažnje.
ZASLON, SUČELJE
Zaslon Xperie Ray veličine je 3.3" i korisnicima koji prate uređaje iz vrha ponude primijetit će da se radi o zaslonu koji je gotovo za cijeli inč manji od svoje starije braće. No, nemojte zaboraviti, Ray nije uređaj iz vrha ponude i on ne cilja na korisnike koji žele najveći zaslon na tržištu, oni koji to žele mogu potražiti Xperiu Neo ili Arc unutar iste obitelji. Iz našeg iskustva, ovaj zaslon se pokazao i više nego dovoljan za obavljanje svakodnevnih zadataka, a i pregledavanje web sadržaja je više nego ugodno, te zaslon možemo svrstati u pozitivne strane ovog uređaja. Poznati Reality zaslon koji kombinira LCD tehnologiju sa LED pozadinskim osvjetljenjem, u kombinaciji s Mobile Bravia Engineom, vjeran i oštar prikaz može zahvaliti i izvrsnoj rezoluciji od 480 x 854 piksela. Koliko je rezolucija zaslona dobra, najbolje govori podatak da Sony Ericsson Xperia Neo ima 0,4 inča veći zaslon i identičnu rezoluciju kao Xperia Ray. Svjetla ima dosta, no ono na čemu u Sony Ericssonov zaslon još uvijek kaska za najboljima jest čitljivost zaslona pod direktnim sunčevim svjetlom i čitljivost iz svih kuteva.
Sony Ericsson Xperia Ray pored Apple iPhone 4 i Nokije X7
Android 2.3.3 Gingerbread sa Sony Ericssonovom doradom Timescape već je viđen i na Xperia Neo i Arc uređajima, te više ne predstavlja veliku novost, zapravo sve što smo vidjeli na tim uređajima vjerno je preneseno na ovaj nešto manji zaslon, te su na tom području gotovo identični. Brzina, intuitivnost i preglednost su svakako najveće prednosti, zbog koje bismo ovu doradu Androida smjestili na treće mjesto, iza HTC-ovog Sensea i Samsungovog TouchWiza. O
Jedna od zasigurno simpatičnijih animacija koje smo vidjeli u zadnje vrijeme jest ona koja se prikazuje na Rayu kada uređaj zaključate, a radi se o imitaciji procesa gašenja starijih televizora u kojem se prikaz na zaslonu sužava prema sredini, pretvara u jednu crtu, te uz mali bljesak gasi. Očito su time htjeli istaknuti poveznicu između današnjih zaslona na Sony Ericsson mobitelima i Sonyevih televizora. Ono što mi posebno volimo jesu skrivene prečice koje nam olakšavaju korištenje uređaja, a par takvih nalazimo i na Rayu. Ukoliko, u kojem god izborniku se nalazili, pritisnete tipku za povratak na početni zaslon dulje od dvije sekunde, pojavit će vam se izbornik "Nedavno" u kojem možete vidjeti četiri zadnje korištene aplikacije, te im na taj način pristupiti. Također, ako imate potrebu za upisivanjem, a iz nekog razloga vam se virtualna tipkovnica nije prikazala, potrebno je dulje od dvije sekunde držat senzorsku tipku za skočni izbornik i tipkovnica će vam se pojaviti gdje god se nalazili.
Ono što zaslužuje svaku pohvalu jest optimiziranost softvera, koju redovito hvalimo kod novih Sony Ericssonovih uređaja, a koja omogućava da ni za vrijeme napornog testiranja uređaji ne zastaju s radom, ne gase se i nisu usporeni. Srce hardverskog dijela uređaja je gotovo isto kao kod starijeg brata Xperia Neo, te se sastoji od 1 GHz Scorpion procesora, Adreno 205 grafičkog čipa i 512 MB RAM- a. Dokaz je to da za uređaj koji glatko radi nije nužno potrebno imati dovjezgreni procesor i dvostruko više RAM memorije, već da se takav rad može postići i prilagodbom softvera.
IMENIK, PORUKE
Imenik je također već viđen na recentnim kućnim modelima, što je svakako pozitivno jer je lijepo dizajniran, pregledan, sa mogućnostima personalizacije, te mogućnošću označavanja najvažnijih kontakata "zvjezdicom" čime se skraćuje vrijeme njihova pronalaženja.
Slanje SMS i MMS poruka je tijekom vremena gotovo standardizirano kod svih proizvođača mobilnih uređaja koji koriste Android kao platformu za iste, te će se na Rayu snaći svaki korisnik koji je jedanput poslao SMS sa bilo kojeg Android uređaja
Bug koji smo primijetili na Sony Ericsson Xperia Neo uređaju vezan uz plavi pokazivač u SMS porukama, koji se pojavljivao na mjestima gdje nije trebao, na Xperia Ray uređaju nismo zamijetili. Već poslovično dobra e-mail aplikacija koja može istovremeno prihvaćati elektroničku poštu sa više računa, prisutna je i na Rayu, a za ljubitelje dopisivnja tu je i zasebna Gmail i Google Talk aplikacija.
Što se same virtualne tipkovnice tiče, nemamo posebnih zamjerki. Qwerty tipkovnicu možete koristiti i u vertikalnom načinu rada, no zbog relativno uskog zaslona korištenje bi moglo biti otežano korisnicima s većim prstima. Korištenje qwerty tipkovnice u horizontalnom načinu rada je ugodno, odaziv tipki je dobar, te su tipke dovoljno razmaknute.
FOTOAPARAT
Jedna od pozitivnih stvari koja se oduvijek veže za Sony Ericsson jest iznimna multimedijalnost uređaja, a iz te multimedije posebna pažnja se oduvijek posvećivala fotografskim sposobnostima uređaja, koje su, kao što je viđeno na Sony Ericssonu Xperia Arc modelu stvarno zavidne. I Ray na ovom području ima dosta toga za pokazati, jer posjeduje ugrađeni fotoaparat razlučivosti 8 megapiksela u kombinaciji sa LED bljeskalicom i Exmor R čipom koji poboljšava kvalitetu fotografije u uvjetima smanjenog osvjetljenja.
I dok neki fotografijama snimljenim ovim uređajem spočitavaju da previše naglašavaju boje, te da su po tom pitanju nerealne, što se nas tiče oštrina, interpretacija boja, te općenito kvaliteta fotografija spada u sam vrh onoga što možete snimiti mobitelom. Iako Exmor R čip nesumnjivo pomaže u uvjetima slabijeg osvjetljenja, kvaliteta fotografija snimljenih u mraku jest bolja od konkurencije, ali nije nešto što će vas oduševiti.
Video snimanje je također prisutno u HD rezoluciji od 720p i 30fps, te je gotovo identično video mogućnostima Xperie Neo, što u prijevodu znači da je video snimanje dobro, ali da povremeno pri bržim pokretima uređajem može doći do vidljivijih deformacija snimanog objekta.
MULTIMEDIJA, INTERNET, GPS, APLIKACIJE
Glazbeni dio uređaja ćemo iznova pohvaliti, jer stvarno se radi o jednim od najfunkcionalnijih paketa glazbenih aplikacija na tržištu. Od glazbenog svirača, preko aplikacije za prikaz radio signala, do Track ID aplikacije, sve je oku ugodno, jednostavno, a opcija i rješenje pretraživanja pjesama u aplikaciji glazbenog svirača trebala bi postati standard u svijetu mobilnih telefona, barem što se nas tiče.
Što se podržanih komunikacijskih protokola i standarda tiče, Xperia Ray vas neće iznevjeriti, podržani su svi - od GPRS-a, preko HSDPA, do mogućnosti korištenja Raya kao mobilnog hot spota za pristup internetu.
Web preglednik je također identičan kao kod Nea i Arca, što u prijevodu znači funkcionalan, moćan i jednostavan. Prikaz stranica je brz i točan, bez obzira o kojem tipu Internet stranice se radilo. Podrška za Flash verzije 10.1 dolazi kao standard, a pregledavanje Flash sadržaja, pa čak i igrica je jednostavno i bez zastoja. Sviđa nam se poboljšanje u preciznosti označavanja teksta koji želimo putem copy / paste funkcije kopirati, a već pohvaljene geste zumiranja "štipanjem" i lijep prikaz najposjećenijih, označenih i prošlih posjećenih web stranica u obliku ikona prisutan je i u Rayevom Internet pregledniku. Jedina zamjerka koju općenito imamo na korištenju interneta nije vezano isključivo uz Sony Ericsson već uz mobilne operatere. Naime, pri korištenju T-mobileove SIM kartice, uređaj po uključivanju nije bio u mogućnosti automatski preuzeti Internet postavke od operatera, to jest javljao je neočekivanu grešku. Rješenje ovog problema je jednostavno- potrebno je samo nazvati službu za korisnike te ukoliko u svojoj bazi još uvijek nemaju zasebne postavke za Sony Ericsson Xperiu Ray, neka vam pošalju one za Neo te će nakon toga problem biti riješen.
Iako na Rayu možete pronaći predinstalirane Google Mape i Navigaciju putem istih, iznimno pohvaljujemo postojanje predinstalirane Wisepilot navigacije u čije smo se prednosti nad Googleovim navigacijskim paketom već uvjerili više puta, te će ovaj Sony Ericssonov poklon iznimno cijeniti svi putnici.
Od ostalih predinstaliranih aplikacija izdvojit ćemo aplikaciju za nadzor podataka, koja vam omogućava da kontrolirate podatkovni promet ostvaren putem mobilnog pristupa internetu, te tako brine za vaš novčanik. Aplikaciju je moguće podesiti da vas nakon određene količine prenesenih podataka upozori o ostvarenom prometu, a u njoj ćete moći i vidjeti koliko je dana prošlo od aktivacije određenog Internet paketa, te koliko ste prometa potrošili. Tu je i NeoReader čitač kodova, te već pomalo standardna UEFA.com aplikacija koju nalazimo na svim novijim Xperia modelima, a razveselit će nogometne fanatike.
Poslovnim korisnicima je uz postojeći kalendar, koji nije najbogatiji opcijama, ali je intuitivan i koristan, biti potrebni i alarm, štoperica, World Clock, snimač glasa biti potreban i predinstalirani OfficeSuite i Adobe Reader, no nažalost, boljka koja prati gotovo sve novije uređaje a odnosi se na nemogućnost korištenja Office datoteka sa više od 100 stranica s pokojom tablicom i grafikom je prisutna i na Rayu.
Postojanje Android Market i Sony Ericssonove Play Now Store aplikacije se podrazumijeva, a ovisnici o društvenim mrežama primijetit će da predinstalirana dolazi samo Facebook aplikacija, dok inače uobičajenu Twitter aplikaciju ovog puta nećete pronaći po vađenju uređaja iz kutije, ali srećom, za sve aplikacije koje vam trebaju tu je Android Market.
-
Naziv:Sony Ericsson Xperia Ray
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica7
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja8
-
Tehnička osnovica7
-
Kamera6
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija5