- Baterija
- Kvaliteta izrade, dizajn
- Osvjetljena tipkovnica i touchpad
- Nedovoljno distanciranje od ultrabook modela istog cjenovonog ranga
UVOD
Pred nama se našao još jedan Vaio iz napredne S serije. Riječ je o modelu S13 sa 13-inčnom dijagonalom ekrana. Da ne bi bilo zabune ovo nije ultrabook − Sony ultrabook modele nudi u T seriji koja na našem tržištu još uvijek nije dostupna. Vidjet ćemo može li se jedan 13-inčni prijenosnik boriti s tržištem preplavljenim ultrabookovima.
Sony Vaio S13 stoga nema tako tanak profil kakav nudi ultrabook, ali zato nudi optički pogon i bogatiju povezivost (USB, HDMI...) od prosječnog ultrabooka. Veći model sa 15-inčnim ekranom Vaio S15 nas je uspio oduševiti, a vidjet ćemo hoće li manjem bratu poći ista stvar za rukom. Njegove specifikacije su malo običnije, nema IPS ekran i Intel Ivy Bridge platformu, ali ostao je ugrađen vrhunski dizajn i osvjetljena tipkovnica.
PAKIRANJE, DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
Sony Vaio S13 nudi isti odličan dizajn koji nas je impresionirao na modelu Vaio S15, samo što je ovaj uređaj upakiran u manje kućište. Testni primjerak je bio u bijeloj boji u kojoj nam je ovaj dizajn daleko najljepši.
I dalje je prisutno odlično i kvalitetno magnezijsko kućište, slot-in optički pogon, a uređaj karakteriziraju oštri rubovi i atraktivno osvjetljenje tipkovnice. Dojam koji ovaj prijenosnik ostavlja je – skupo i kvalitetno. Ipak, u usporedbi s Vaio S15 modelom čije dimenzije su vrlo atraktivne za 15-inčni ekran, kod Vaio S13 modela je situacija drugačija. Debljina je ista kao i na S15 modelu što u 13-inčnom rangu nije impresivno jer imamo ultrabookove koji uspjevaju imati puno tanje profile. Ipak s druge strane treba imati u vidu da S13 za razliku od ultrabookova nudi i optički pogon.
Prednost ovog malo debljeg dizajna je bolja povezivost od prosječnog ultrabooka. Imamo Ethernet, HDMI, VGA, 3 USB priključka od kojih su 2 USB 3.0, a jedan može puniti priključene gadgete i kada je uređaj ugašen. Osim ovoga uređaj još posjeduje i 2 čitača kartica – SD i Sony MS DUO.
TIPKOVNICA, TOUCHPAD
Model Vaio S15 nas se je jako dojmio po pitanju tipkovnice i touchpada. Sve što smo za njega napisali vrijedi i za manjeg brata. Manje dimenzije u ovom slučaju nisu donijele kompromise. Osvjetljenje tipkovnice je i dalje vrlo atraktivno i uključuje se po potrebi pomoću senzora svijetla. Sama tipkovnica je odlična, ne nalazimo nikakve mane. Naravno kod 13-inčne dimenzije nema numeričke tipkovnice jer za nju nema mjesta.
Touchpad je jednako prostran i jednako ugodan za korištenje. U 13-inčnoj klasi je vjerojatno najbolje što se nudi. Nema tipke i cijeli se pritišće uz ugodan klik. Pritisak u donjem desnom kutu registira se kao desni klik. Ovakav način rada je u praksu vrlo prirodan i ugodan.
ZASLON, KUT GLEDANJA
Ekran starijeg 15-iinčnog brata bio nam je "oduševljenje" zbog odličnog IPS-matričnog Full HD (1920x1080) panela. Specifikacije manjeg brata nisu tako impresivne. Imamo običan TN panel 1366x768 rezolucije. Ovo je standard za 13" kategoriju. Ekran je kvalitetan uz dobre kuteve i odličnu kvalitetu prikaza, što nije uvijek karakteristika TN matrica.
ZVUČNICI, BATERIJA, GRIJANJE i BUKA
Zvučnici su nešto glasniji nego na Vaio S15 na kojem su bili gotovo neupotrebljivo tihi. Ipak zvuk nije tako bogat kao na nekim konkurentskim modelima i zvuči dosta "suho".
Naš benchmark test baterije pokazao je odličan rezultat od 6 sati i 13 minuta. Manje dimenzije ekrana od 13“ i nedostatak zasebne grafičke kartice zaslužni su za ovaj rezultat. Za vrijeme testa uređaj je bio u Stamina modu i na 75% osvjetljenja ekrana. Smanjite li osvjetljenje dodatno računajte da će baterija trajati preko 7 sati. Ovo je bolji rezultat od nekih ultrabookova koji se hvale sa oko 10 sati, iako je to daleko od stvarnosti.
Sa naša standardna 2 benchmark testa za buku i pregrijavanje provjerili smo kakvim se ovaj prijenosnik pokazao u tim područjima. Prvim testom smo opteretili procesor maksimalno. U tom slučaju ventilator je postao poprilično bučan a toplina je bila iznad prosjeka, ali još uvijek ovo pregrijavanje nije bilo pretjerano strašno. Drugim testom smo grafičku karticu maksimalno opteretili. Kako ovaj uređaj nema zasebnu grafičku karticu već koristi integriranu koja se nalazi u istom chipu kao i procesor, rezultat je bio očekivano jednak kao i kada smo opteretili procesor. Sve u svemu ovaj uređaj nema nekih većih problema sa pregrijavanjem.
PERFORMANSE
Uređaj posjeduje Intel Core i3 Sandy Bridge procesor druge generacija (aktualna je treća) sa integriranom Intel HD 3000 grafičkom karticom Svi procesori iz Intel Core i Sandy Bridge serije su vrlo sposobni, pa tako i ovaj iako spada u najnižu Core i3 seriju. Većina ljudi 13-inčni prijenosnik kupuje za osnovnu upotrebu pod kojom smatramo multimediu/internet/e-mail. Ova konfiguracija će se s tim zadacima odlično nositi. Za dodatni skok u performansama kod ovih stvari neće ništa značiti jači procesor, već SSD disk koji je puno brži, ali i skuplji i nudi manji kapacitet od klasičnog.
Intel HD3000 grafika se već u par naših testova pokazala dovoljno sposobnom za neko osnovno igranje. Igre iz prvog djela prošle godine se daju pokretati i igrati uz kompromise oko postavki detalja grafike. Za 13-inčni prijenosnik ovo je sasvim dovoljno, jer čisto sumnjamo da itko kupuje ovakav tip uređaj isključivo za igranje igara. Za referencu smo koristili The Elder Scrolls Skyrim koji je poprilično zahtjevan i izašao je krajem prošle godine. Na Low postavkama smo dobivali 15-22 FPSa. Ove grafičke kartice ne podržavaju DirectX 11 pa smo napravili stariji i dokazani 3D Mark 06 benchmark budući da je DirectX 11 zahtjev za pokretnje novog 3D Marka 2011.
Sve u svemu ovo su nekakve klasične performanse oko kojih nema previše filozofije i mogu zadovoljiti potrebe većine korisnika koju se pretjerano ne igraju ili se ne bave 3D grafikom. Ipak, one su više-manje jednake onome što nalazimo na ultrabookovima (ultrabookovi imaju CULV procesore koji su nešto malo sporiji ali i dalje moćni). Tu možda imamo zamjerku i bilo bi nam puno draže da je Sony u ovaj rang i cijenu ugurao i zasebnu nVidia Optimus grafičku karticu. Na taj način bi se možda više distancirao od prosječnog ultrabooka i kupcima koji imaju potrebu za time dao još koji razlog više osim optičkog pogona da se odluče za ovaj uređaj, a ne za ultrabook iz istog cjenovnog ranga. Modeli sa Optimusom inače postoje, ali nemamo informacije o dolasku na naše tržište (samo ovaj model je zasad u ponudi), a i njihova cijena će zasigurno biti veća.
ZAKLJUČAK
Sony Vaio S13 je vrlo kvalitetan uređaj koji oduševljava u svim segmentima. Kada uzmemo u obzir cijenu i ponuđeno teško je negdje smjestiti Vaio S13. Primjerice za par stotina kuna manje možete dobiti Samsung 530U ultrabook koji je od onoga što nam je za sad prošlo kroz ruke best buy u ovoj kategoriji (Acerovu hvaljenu S seriju još nismo imali prilike isprobati). On ima više-manje slične specifikacije s gotovo jednakom povezivošću (nadprosječnom za ultrabook računala) osim optičkog pogona. Prednost Samsunga je tanji profil, a nedostatak je lošija baterija. Vaio S13 s druge strane nudi osvijetljenu tipkovnicu i podršku za dodatnu bateriju i docking station. Dodatna baterija se priključuje s donje strane i uređaj njome samo dobiva na debljini. Oba uređaja su vrhunska, a na kraju je izbor na vama čije specifikacije su bliže vašim potrebama.
-
Naziv:Sony Vaio S13