- Dzajn, prozirna traka s tipkama
- Prikaz i boje na zaslonu
- LED indikator za obavijesti
- Sučelje
- Fotoaparat
- Preuzak zaslon
- Nagurana virtualna tipkovnica
UVOD i KONKURENCIJA
Danas u ponudi trgovina (operatera) imate više od 30 pametnih mobitela. Nije lako snaći se u toj gomili. Dobra vijest je da su HTC i Sony Mobile ove godine odlučili predstaviti samo 3 modela pokretana Android operativnim sustavom. Od ta tri, jedan je top model, drugi je viša srednja klasa, dok treći model predstavlja najpovoljnije pametne mobitele. Jednostavno za snalaženje? Vjerojatno opet ne, jer iPhone ima samo jedan model (4S), a za manje novaca možete kupiti stariji i malo slabiji iPhone 4 − bez dodatka "S" u nazivu.
Kod Sony Ericssona, danas Sony Mobilea, uvijek smo dobivali pregršt funkcija u kućištu malo slabije kvalitete uz vrlo nisku cijenu. HTC je pak bio i ostao skup, ali iza toga stoji metalno-gumirano kućište. Nokia ne nudi Android, već Windows Phone u vrlo lijepom kućištu kvalitetne izrade, ali s ograničenim funkcijama naspram Android OS-a.
Sony Xperia P službene fotografije
Sony Xperia P manji je brat Xperia S modela, što znači iste ili vrlo slične funkcije u manjem kućištu za nižu cijenu. Konkretno, Xperia P stoji 3.699 kn u Svijetu Medija, dok ćete je u pretplatama operatera naći i povoljnije. Na slikama Xperia P izgleda sjajno (na testu smo imali srebrni model, a dostupni su crni i rozi), kao prava vrijednost za novac. Kako se pokazala na našem dvotjednom testu, provjerite u nastavku.
PRODAJNI PAKET, OPREMA
Novi prodajni paketi Sony Mobile Xperia definitivno će oduševiti svakog novog vlasnika. Umjesto kopiranja Apple iPhone koncepta kao što to radi Nokia i HTC, u Sonyju su smislili izgled koji podsjeća na bombonijere. Unutra ipak, osim glavnog Android Gingerbread slatkiša, nema drugih iznenađenja. Tu su, pored uputa, klasični USB kabel s nastavkom za strujni punjač te In Ear slušalice, nažalost bez nekih posebnih kontrola osim javljanja na pozive i play/pause funkcije za glazbu.
UREĐAJ, DIZAJN, ERGONOMIJA
Iako se doima kako je uređaj izrađen od plastike, iz Sonyja kažu da je riječ o aluminiju. On nažalost ne ostavlja neki dojam (mat površina djeluje jeftino), iako sve izgleda lijepo dorađeno i složeno. I dalje nam se izrada Nokija Lumia ili HTC-ovih modela čini boljom, ali uz to nažalost ide i viša cijena. Na testu smo imali srebrni model koji nam se čini puno ljepši od crnog, dok bi zanimljiva mogla biti crvena/roza varijanta.
Sa 120 grama težine, Xperia P u ruci leži idealno. Uređaj je uzak i visok, što predstavlja problem samo prilikom korištenja virtualne tipkovnice. Najveća dizajnerska novotarija je prozirna traka s virtualnim tipkama koje svjetle u mraku što podiže dojam, iako ne impresionira nakon duljeg korištenja.
Virtualne tipke na prozirnoj traci su precizne i lako dohvatljive
Dok držite Xperiu P u ruci, bočne tipke za podešavanje glasnoće su izvrsno izbočene, dok je ona za otključavanje zaslona malo manje precizna. Tipka za kameru dosad je bila najbolja na Sony Ericssonu C905 i HTC-u Evo 3D. Ovdje je nažalost prosječna, solidna s dvostrukim hodom pritiska (fokus i okidanje).
Spomenimo i da u uređaj ide microSIM kartica, dok baterija nije zamjenjiva osim na servisu. 3.5 mm utor za slušalice nalazi se pri vrhu uređaja. Tu su i neprekriveni mini HDMI te microUSB konektori za povezivanje na HDTV ili računalo.
ZASLON
Ono što ćete prvo primjetiti kad primite Xperiu P u ruke definitivno je njezin zaslon. Kapacitivno osjetljiv na dodir s LED pozadinskim osvjetljenjem, ovaj LCD prikazuje 16 milijuna boja na čak 4.0" dijagonale. Naime, u praksi zaslon izgleda kao 3.5", ali se radi o 16:9 raširenom zaslonu što znači veću izduženost. Rezolucija od 540 x 960 piksela je za svaku pohvalu.
Lijep prikaz boja na zaslonu znači i dobru vidljivost na suncu. Također, hvalimo što je pri vrhu smještena LED-ica koja svijetli svaki put kada imate propušten poziv, poruku, e-mail, ili samo kada je baterija puna.
BATERIJA i PUNJENJE
Kapacitet Li-Ion baterije od 1305 mAh ne predstavlja ništa spektakularno, ali zato baterija u praksi traje gotovo dva dana. Zasmetalo nas je što nismo pronašli opciju upravljanja resursima baterije u postavkama (power management) kako bismo isključili iritantno upozoravanje slabe napunenosti već pri 15%. Punjenje traje nešto manje od 2 sata.
OPERATIVNI SUSTAV i TEHNIČKA OSNOVICA
Sony Xperia P dolazi s dvojezgrenim procesorom, 1 GB RAM memorije, ali je operativni sustav u inačici Android OS v2.3 (Gingerbread) zapravo zastarjela verzija. Zašto Sony (Ericsson) i dalje ne dolazi s najnovijim inačicama kao i konkurencija, nije jasno. Naravno, planirana je nadogradnja (na v4.0 IceCream Sandwich), ali nju ćete, prema iskustvima, čekati s prošlogodišnjim modelima.
U praksi i svakodnevnom korištenju Xperije P ovo vam neće previše značiti što možemo zahvaliti odličnoj doradi Android OS-a od strane Sony Mobilea. Izbornik je pregledan jer se može složiti vlastiti raspored ikona (abecedni red, prema najčešće korištenom ili nedavno instaliranom). Widgeti su puno ljepši naspram starijih modela Sony Ericsson Xperia, čemu vjerojatno doprinosi i veća rezolucija zaslona.
POZIVI, IMENIK, SMS, ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE...
Prvo otvaranje imenika je intuitivno posloženo − umjesto prazne liste koju ćete pronaći na većini konkurentnih novootvorenih imenika, ovdje vam se nude 3 opcije podešavanja − sinkronizacija sa SIM kontaktima, kontaktima s društvenih mreža ili s kontaktima s e-mail računa. Birač brojeva ima smart dial, dok je sinkronizacija e-maila i Facebooka s memorijom imenika vrlo jednostavno posložena.
Najveći problem ovog uređaja definitivno je uska i loše posložena virtualna tipkovnica. Čudan raspored tipki u prvom prikazu zaslona ne uključuje točku i zarez, ali se najviše osjeti nedostatak širine.
E-mail računi rade zadovoljavajuće brzo, ali je njihovo pregledavanje ipak ugodnije na Windows Phone OS-u. Za pohvalu je definitivno kalendar, dorađen od strane Sonyja. Osim lijepog prikaza nudi i napredne opcije podešavanja, povezivanja i unosa događaja.
Ostalim aplikacijama poput kalkulatora, štoperice i alarma dodan je jednako privlačan dizajn što diže cjelokupni dojam OS-a. Za Office datoteke ponuđen je preglednik.
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Umjesto uobičajenog (za Android ne previše privlačnog) pregleda multimedije, Sony je doradio i ovaj dio OS-a. Razmjena multimedije je neograničena naspram Windwos Phonea i Apple iPhone iOS-a. Priložene slušalice daju izvrstan, bogat zvuk, dok je vanjski zvučnik (smješten na lijevom boku) također vrlo ugodno iznenađenje. Nedostaju nam jedino glazbene kontrole na slušalicama.
KAMERA
8.0 megapikselna kamera nudi nešto sporiji autofokus u usporedbi s novom HTC One serijom, dok se više ne spominje Exmor R čip koji je dolazio u Sony Ericsson Xperiji Arc. LED osvjetljenje bit će dostatno do 2 metra udaljenosti.
Od ostalih opcija u vrlo jednostavnom i ugodno posloženom sučelju kamere, tu je geotagiranje, dodirni fokus, panorama, stabilizacija pa čak i neke 3D opcije. Uređaj ima i prednju VGA kameru za video pozive. Video snimanje je zahvaljujući dvojezgrenom procesoru moguće u maksimalnoj Full HD razoluciji (1980x1020 piksela) pri 30 sličica u sekundi.
Rezultat fotoaparata su vrlo dobre fotografije u uvjetima dnevnog osvjetljenja. U zatvorenom prostoru, na fotografijama ćete pronaći višak šuma (čemu bi trebao doskočiti Exmor R čip), dok su noćne fotografije uz uporabu bljeskalice prosječne, neusporedive sa Sony Cyber-shot Exmor R fotoaparatima koje smo imali priliku testirati.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
POVEZIVANJE, INTERNET, GPS NAVIGACIJA
Da budemo iskreni, internet na Xperiji P nismo previše koristili. Razlog tome je mala širina zaslona koja ne omogućava previše ugodno surfanje. Samo pregledavanje stranica se odvija strelovito brzo, dok je podržan i Flash sadržaj. Za razliku od Windows Phone uređaja, ovdje je lako kontrolirati potrošnju 3G prometa jer za to postoji veći broj Android aplikacija.
Uz ugrađen A-GPS prijemnik, možete se pronaći i uputiti na Google Mapama koje nama nisu jednako precizne kao i Nokia karte. Također, nedostaju glasovne navigacije. Zato je Sony predinstalirao Wisepilot aplikaciju za navigaciju koju možete probno koristiti 30 dana nakon čega je morate kupiti. Nažalost, kao i kod pregleda interneta, zaslon baš i nije idealan za korištenje navigacije jer je uzak i visok.
ZAKLJUČAK, USPOREDBA
Više se ne pitamo kako sva ta napredna tehnologija stane u tako maleno kućište. Ne samo da to uzimamo zdravo za gotovo, već očekujemo da sve to bude savršeno upakirano. Što nas onda može iznenaditi? Recimo, prozirna traka na kojoj se nalaze virtualne tipke. To nije nešto što nam praktično treba, ali djeluje jako privlačno. Bravo Sonyju što je uz solidnu konstukciju (kažu da se radi o aluminiju, ali naš je dojam kao da u ruci držimo plastiku) ovog lijepog pametnog mobitela ponudio i neki WOW efekt.
Od ostalih funkcija koje očekujemo, doista ništa ne nedostaje. Osim jedne ergonomske stvari − širine ekrana. Možda je tome tako zbog dizajna, ali je onda virtualna tipkovnica trebala biti prilagođena zaslonu i povišena. Ovo vam neće smetati ako imate manje prste. Od samog izgleda, sve do izgleda sučelja i brojnosti funkcija pa na kraju i cijene, Xperia P gotovo je savršena.
Izvana, Nokia Lumia 800 je ljepša (plastika je proizvedena s miješanom bojom, dok je kod Sonyja i svih ostalih plastika površinski bojana), ali Windows Phone OS-u fale brojne funkcije i aplikacije, a Sony Mobile je doradom Android OS-a uspio pojednostavniti sučelje (za razliku od HTC-a koji se izgubio u mnoštvu zakompliciranih opcija i postavki). Štoviše, ono što je HTC bio po dizajnu dorade sučelja, sada je Sony Mobile.
-
Naziv:Sony Xperia P
-
Dimenzije:122 x 59.5 x 10.5 mm
-
Težina:120 grama
-
Dijagonala i rezolucija:4 inča, 540x960 piksela
-
Gustoća piksela:275 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1305 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):470h; 6h
-
Inačica (dorada):v4.0 (Ice Cream Sandwich)
-
Čipset:NovaThor U8500
-
Procesor:Dual-core 1 GHz Cortex-A9
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:Mali-400
-
Prednja kamera:VGA
-
Ugrađena memorija:16 GB (13 GB dostupno)
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica9
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica8
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija7