NAŠA ISKUSTVA SA SSD DISKOVIMA
Ako se osvrnemo na testove u prošloj godini, možete primjetiti da smo se većinom fokusirali na diskove višeg ranga, gdje je među prvim testnim primjercima bio Intelov High end model naziva X25-M G2 160 GB, koji se pokazao kao odličnom kupnjom za one s dubljim džepom. Nakon Intela smo htjeli isprobati i njegovog glavnog konkurenta na našem tržištu - Corsair. Tako smo došli do Corsair Force Series F80 SSD-a kapaciteta od 80 GB. Da bi cijelu priču oko SSD-a zaokružili, nedavno smo čak i objavili aktualnu temu u kojoj smo u detalje predstavili SSD tehnologiju, kao i pojasnili prednosti i mane SSD diskova. Ako ste novi u svijetu SSD-a, onda vam svakako preporučamo da bacite oko na spomenuti članak klikom na sljedeći link: SSD - budućnost zapisa?
Kako su SSD diskovi u početku općenito bili izvan dosega prosječnog kupca, trebalo je nešto vremena da se tržište stabilizira, samim time smo još krajem prošle godine dobili nekoliko modela po vrlo pristupačnim cijenama, no upitnih performansi. Među spomenutim modelima ubrajamo i trenutno testirani Kingstone V Series 30GB, koji za svega 600 kn obečava punokrvno SSD iskustvo. Istina ili marketinški trik? Saznajte u nastavku.
TESTNA KONFIGURACIJA
- Procesor: Intel Core i7 870 (www.intel.com)
- Matična ploča: Gigabyte GA-P55-UD2 iP55 (www.gigabyte.com)
- Grafička kartica: AMD Gigabyte HD 5830 (www.gigabyte.com)
- Napajanje: Corsair VX550 (www.corsair.com)
- RAM memorija: Kingston Hyper-X DDR3 2x2 GB (www.kingstone.com)
SPECIFIKACIJE SSD-a
- Kapacitet 30 GB
- Veličina 2,5"
- Sučelje SATA II
- Brzina čitanja 180 MB/s
- Brzina zapisivanja 50 MB/s
- Podržava TRIM
PREDNOSTI
- Pristupačna cijena
- Bogata dodatna oprema
NEDOSTACI
- Brzina zapisivanja
- Zaista maleni kapacitet
PAKIRANJE, OPREMA, UREĐAJ
Kingstone 30 GB V-series dolazi u povećoj crveno-crnoj kutiji, koja na sebi sadrži općenite informacije o proizvodu, kao i Kingstone logo. Ako pogledamo ostale proizvođače, odnosno nedavno testirani Intel i Corsair, moramo primjetiti da Kingstone ne štedi na kutiji i dodatnoj ambalaži.
Disk dolazi sa svim potrebnim kablovima
Unutar kutije pronaći ćete vaš disk, priključke za spajanje na SATA II sučelje i na napajanje. Kako bi se fiksiranje unutar računala učinilo jednostavnijim, Kingstone je opremi uključio i 3,5" nosač. Dodatnu opremu moramo svakako pohvaliti, prvenstveno zbog toga što brojni ostali proizvođači, uključujući i renomirani Corsair, ne dostavljaju ovakvu količinu.
Kućište SSD-a izrađeno je od aluminija prosječne kvalitete, koji pod prstima ostavlja lagano hrapavi osječaj. Ako se osvrnemo na konkurenciju, Intel nam ima još najbolje dizajnirane diskove, čak i u znatno nižem rangu od testiranog Intel X25-M 160GB. S prednje strane nalazi se Kingstone logo, a sa stražnje vlada minimalizam s utorima za spajanje na računalo. Realno gledajući nema se više što opisati kada se radi o ovako malenom komadu hardvera, stoga idemo na unboxing video:
Nakon završene prezentacije možemo baciti oko na preformanse. Za potrebe testiranja odlučili smo se za već poznate programe HD Tune, AS SSD i Crystal Benchmark.
HD TUNE BENCHMARK
Kao i kod prijašnjih testova, tako i u ovome pratimo rezultate glavnog benchmarka, kao i njegov pod test Random Acess. Iako specifikacije tvrde da je Kingstone V-series 30 GB spreman čitati podatke u brzini od 180 MB/s, rezultati testiranja govore da je maksimalni protok podataka pri čitanju iznosio 174 MB/s, dok je neki realni prosjek od oko 150 MB/s. Količina IOPS operacija je jako niska, što je realno gledajući i očekivano od diska ovog ranga. Jedino što nam je predstavljalo trn u oku jest krivulja, koja je odmah u startu bolovala od pada na mizernih 25 MB/s.
HD Tune Benchmark HD Tune Random Acess
Iako s jedne strane nema smisla uspoređivati performanse ovog diska s performansama znatno skupljih kolega, vjerujemo da vas zanima razlika u brojkama, stoga u nastavku usporedba s dosad testiranim SSD-ima višeg ranga.
Prije nego krenete kritizirati Kingstone moramo nadodati da se ovdje radi o Corsair SSD-u od 1500 kn i Intel SSD-u od 3500 kn. Prosječna brzina zapisa je skoro pa bolja od Corsaira, ali kod Kingstonea su padovi u brzini češći. Idemo pogledati kako stvari stoje s Acess timeom.
Očekivano, 600 kn vrijedni Kingstone ne može brzino konkurirati Intelu ili Corsairu. No to mu ionako nije cilj. Ako sagledamo količinu IOPS operacija, također dolazimo do zaključka kako je Kingstone debelo iza Intela i Corsaira. Ne samo kod ovog modela, nego i kod znatno slabijih poput Intel V-series SSD-ova.
AS SSD BENCHMARK
Program specijaliziran za testiranje SSD-ova, koji se sastoji od jednostavnog sekvencijalnog čitanja i pisanja, kao i testiranje 4k i 4K-64Thrd veličine transfera. U konačnici, osim samih rezultata pisanja i čitanja, dobijemo ocjenu za svaki pojedini test.
CRYSTAL DISK MARK
Iako vrlo sličan način testiranja kao i kod gore primjenjenog AS SSD benchmarka, rezultati su za nijansu drugačiji. Brzina sekvencijalnog zapisa je za svega par brojeva viša, dok je brzina čitanja niža.
Kao što je bio slučaj i kod ostalih rezultata, tako i Crystal Disk Mark pokazuje da je KingStone V-serija pogodna isključivo za Boot disk, odnosno disk na kojem ćete držati samo vaš operacijski sustav.
ZAKLJUČAK
Kingstone V-Series 30GB predstavlja entry model SSD diska, koji nažalost ne može pratiti performanse postavljene od strane nešto skuplje konkurencije. Iako na prvi pogled brzinom i IOPS operacijama ne opravdava riječ SSD u svom nazivu, napominjemo kako je Kingstone izbacio ovaj SSD s namjenom da se koristi isključivo kao Boot disk, što potvrđuje veličina od 30 GB, kao i brzina pisanja od 160 MB/s. Samim time ako tražite pristupačan SSD čija će namjena biti isključivo bootanje i gašenje operativnog sustava, onda s ovim modelom ne možete pogriješiti. S druge strane, ako tražite nešto kvalitetnije i brže SSD rješenje, onda radije uštedite još kojih 100tinjak kuna više i potražite Intel V-25 40gb.
-
Naziv:Ostali Kingston 30GB V-Series