- Kvaliteta izrade i korištenih materijala
- Dimenzije i masa
- Brzina SSD tvrdog diska
- 3 godine jamstva
- Osvjetljena tipkovnica
- Zaslon na otvorenom slabo upotrebljiv
- Tipkovnica nije lokalizirana
- Nemogućnost zamjene baterije
- Skraćeni Enter na tipkovnici
Ultrabookovi polako osvajaju i naše krajeve. Isti dan po završetku Samsung Ultrabook 530U testa u ruke nam je stigao još jedan, ovaj put iz HP-a. Tvrtke koje je već desetak godina na našim prostorima apsolutni kralj prijenosnih računala. Njihovi modeli su daleko najpopularniji i nalaze se u brojnim domovima, uredima i putnim torbama. No stiglo je neko novo vrijeme. Klasični prijenosnici više nisu zanimljivi. Svi žele Ultrabook. Od nekoliko trenutnih HP Ultrabook modela na našem tržištu je za sada dostupan povoljniji HP Folio 13. Kako se Folio nosi sa žestokom konkurencijom od strane Samsunga, Acera i drugih, provjerite u nastavku.
DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
U prodajnom paketu uz sam prijenosnik, dobivate upute, 1g. jamstvo i strujni punjač
Dizajn uređaja je klasični HP-ov posljednje generacije. Karakterizira ga poklopac od brušenog aluminija, glossy ekran (sjajnog premaza), te pomalo kockasti dizajn. Naspram modernog Samsunga 530U dizajna, ovo nam se jednostavno čini preobičnim, iako je možda pozitivno što HP nije kopirao dizajn Apple MacBook Air-a kao što to čini ostatak konkurencije. Na prvi pogled uređaj se ne čini pretjerano tanak za jedan Ultrabook. Riječ je o optičkoj varci uzrokovanoj dizajnom. Kada smo ga stavili rame uz rame sa Samsungom 530U vidljivo je da je Folio tek malo deblji. Sve u svemu dizajn Folia nije ni blizu toliko impresivan kao kod drugih ultrabookova. Kao i kod Samsunga 530U baterija niti ovdje nije izmjenjiva bez posjeta servisu. Kućište je izrađeno kvalitetno, čvrsto i napravljeno od brušenog aluminija – tu nemamo zamjerke.
Povezivost je kao i kod većine ultrabookova slabija od standardnog prijenosnika. Imamo samo dva USB priključka (od kojih je jedan USB 3.0), Ethernet, HDMI i čitač kartica. VGA je tako izostao, što nam se čini logično pored HDMI-a. Iako su monitori sa samo VGA priključkom sve rjeđi, ovo znači da nemožete istovremeno spojiti na uređaj 2 monitora (jedan VGA, drugi HDMI).
Ukupan dojam tipkovnice je vrlo pozitivan. Tipke su mekane, tihe i vrlo ugodne, čak i nakon dužeg korištenja. Jedna stvar koja nam je iskreno promaknula prilikom testiranja je činjenica da tipkovnica posjeduje osvjetljenje koje se može upaliti, što smo na testu zaboravili učiniti. Po opisima stranih recenzenata, samo osvjetljenje radi dobro. Jedino što se zamjera je nemogućnost podešavanja jačine osvjetljenja.
Greška koju HP često radi je skraćeni Enter i manje Up & Down tipke. Također nam je zasmetalo i to što, kao i Samsung 530U, ovaj uređaj nema zasebne Home, Pg Up, Pg dn i End tipke već se njima pristupa kombinacijom Fn tipke i strelica. Nadamo se da ovo neće postati standardna praksa kod Ultrabook modela u budućnosti jer smatramo ove tipke dovoljno korisnima da zasluže vlastito mjesto na tipkovnici i nama njihov nedostatak poprilično smanjuje upotrebljivost.
Touchpad je dovoljno velik, vrlo ugodne teksture prilikom korištenja. Manji nedostatak koji nas u radu nije toliko ometao je što tipke na njemu nisu prave fizičke. U usporedi sa starijim modelima HP prijenosnika, itekako se vidi napredak touchpada.
ZVUČNICI, ZASLON
Zvučnici se nalaze direktno ispod zaslona, a krasi ih i Dolby Advanced Audio logo. Ipak, Samsung 530U ima daleko kvalitetniji, bogatiji zvuk i bez ovakvog loga. Naspram prosječnog laptopa, ovaj zvuk je još uvijek stepenicu iznad − dovoljno glasan, ali pri većim glasnoćama malo kreštav.
Zaslon dijagonale 13" nas nije toliko impresionirao. Najveća zamjerka je njegov glossy premaz, kao i nedostatak svjetljine što znači da je na otvorenom njegova upotrebljivost vrlo niska. S obzirom da je riječ u "ultra prijenosnom" računalu koje je namijenjeno za korištenje u pokretu − ovo je veliki minus. Na usporednoj slici sa Samsungom 530U se jasno vidi da je njegov ekran na otvorenom daleko upotrebljiviji. S tehničke strane je on isti – 13" dijagonale s rezolucijom od 1366x768 piksela na TN matrici LCD panela.
BATERIJA, GRIJANJE i BUKA
Napravili smo standardni Imtec Battery Mark test baterije. Pri maksimalnom osvjetljenju ekrana baterija je potrajala 5 sati i 13 minuta. Smanjite li svjetlinu i još malo podesite neke postavke vjerojatno će ići i do 6 sati. Ovo je solidan rezultat za jedan Sandy Bridge uređaj, ali se ipak radi o prosječanom rezultatu za Ultrabookove. Naime, ovaj uređaj se kao i drugi ultrabookovi reklamira sa trajanjem baterije od 9 sati što se u stvarnosti teško postiže.
Pod maksimalnim opterećenjem uređaj se ne grije previše, ali ventilator postaje bučan. Ova kombinacija nam je draža nego da je hlađenje tiho i da pritom dolazi do pregrijavanja. Običnim radom poput surfanja internetom i slično ga ionako nikad nećete opteretiti do ove mjere.
PERFORMANSE
HP Folio 13 posjeduje indentičnu konfiguraciju kao i Samsung 530U. Riječ je o potpuno istom Intel Core i5 CULV procesoru koji radi na taktu od 1.6 Ghz i jednakoj DDR3 RAM memoriji (4GB). Ipak jedna bitna stvar je drugačija. Ovaj uređaj posjeduje SSD čvrsti disk od 128 GB. Iako je mana ovog diska nešto manji kapacitet, poboljšanje performansa koje donosi je značajno na ionako zadovoljavajuće performanse Samsunga 530U. Uključivanje uređaja, multitasking i zahtjevne aplikacije rade vidno brže nego kod uređaja sa klasičnim čvrtsim (HDD) diskovima. Tako se primjerice projekt u Visual Studiu koji se na običnom računalu pokreće 30-tak sekundi, ovdje pokreće gotovo trenutno. Vjerujemo da će za više-manje sve tipove korisnika performanse ovog računala biti zadovoljavajuće što se tiče brzine rada i multitaskinga.
Što se igraćeg iskustva tiče, sve što smo rekli za Samsung 530U jednako vrijedi i ovdje. Nema odvojene grafičke kartice već je riječ o istoj Intelovoj HD 3000 integriranoj kartici. SSD neće donijeti poboljšanje performansa u igrama i broj sličica u sekundi koji dobivate će ostati isti. Jedina razlika je što će se same igre i do nekoliko puta brže učitavati sa SSD-om.
ZAKLJUČAK
Cjelokupno gledano HP Folio 13 nas nije toliko impresionirao pogotovo jer smo još imali svježe dojmove odličnog Samsunga 530U. Kada obratimo pažnju na činjenicu da je Samsung oko tisuću kuna povoljniji i to uz trogodišnje jamstvo koje se kod HP-a dodatno plaća, dojam je još slabiji. Zanemarimo li dizajn o kojem smo iznijeli svoje mišljenje (to je subjektivna, individualna stvar), za tih tisuću kuna više dobit ćete ekran koji je puno manje upotrebljiv na otvorenom, manji broj raznih priključaka na uređaju i manji kapacitet tvrdog diska. Prednosti naspram Samsunga su što je sam tvrdi disk puno brži (SSD), baterija je dugotrajnija i imate osvjetljenje tipkovnice. Kao ni Samsung, ovaj HP-ov ultrabook nam nije usporediv po cijeni i karakteristikama koje u MacBook Air-u nudi Apple.
-
Naziv:HP Folio 13