- Kvaliteta izrade
- Dimenzije i masa
- Priključci
- 3 godine jamstva
- Zaslon
- Baterija
- Nizak kut zakretljivosti ekrana
- Home, End Pg Up i Pg Dn tipke
SAMSUNG SVUDA OKO NAS
Iz godine u godinu Samsung ide strelovito naprijed u svijetu tehnologije. Nedavno su njihovi mobiteli postali najprodavaniji na svijetu, a u drugim područjima kao što su televizori i monitori ih odavno svi znaju i prepoznaju njihov dobar omjer uloženog i dobivenog. Ono što mnogi kod nas ne znaju je da su i njihovi laptopi poprilično popularni na stranim tržištima i jednako su prepoznatljivi i korišteni kao kod nas primjerice HP. Kod nas se Samsung sa svojim prijenosnicima tek mora dokazati. Njihovi modeli su se na našem tržištu pojavili tek prije godinu dana i za sada nisu ostavili neki veći trag među kupcima.
Samsung Ultrabook 530U službene fotografije
Budući da strani kolege njihove uređaje jako hvale i često svrstavaju u best buy kategorije, odlučili smo i mi testirati jedan. Riječ je i o prvom ultrabooku na testu – 13" Samsungu 530U. Ultrabook kategoriju stvorio je Apple svojim MacBook Air-om. Od Samsungovih dviju serija ultrabookova – serije 9 i serije 5, ovaj model spada u povoljniju seriju 5. Mnogi kažu da su modeli serije 9 naspram MacBooka Air ono što je Samsung Galaxy S II naspram Apple iPhonea 4S. Ako se držimo takve usporedbe onda je Samsung 530U ekvivalent Galaxyja S+ koji se u svijetu pametnih mobitela odavno pokazao kao kvalitetan uređaj vrijedan vašeg novca. U nastavku provjerite nudi li Ultrabook 530U isto u svijetu ultrabookova.
PRODAJNI PAKET, DIZAJN, UREĐAJ, PRVI DOJAM
Prodajni paket Samsung 530U ultrabooka
Utrabookovi su još uvijek vrlo rijetki – pogotovo kod nas. Iz ovog razloga Samsung 530U plijeni mnogo pažnje svojim tankim profilom čime mnoge na prvi pogled impresionira. Uređaj je izveden u hladnoj, metalnosivoj boji. Dizajn je privlačan na ozbiljan i softiciran način, dok je kvaliteta izrade vrhunska. Čvrsto aluminijsko kućište i kvalitetna island style tipkovnica služit će ponosne vlasnike dugi niz godina. Zbog samog dizajna jednim je dijelom propatila estetika. Tako baterija nije izmijenjiva, već ćete ako je poželite zamijeniti morati posjetiti servis. Drugi nedostatak je sam kut zakretljivosti ekrana koji nije prevelik.
Dobra vijest je da zbog dizajna, za razliku od većine ultrabookova, povezivost nije patila. Tako imamo sve priključke koje očekujemo od običnog laptopa po pitanju čega je Samsung 530U zasigurno jedan od boljih ultrabook uređaja na tržištu. Na njemu ćete pronaći 3 USB priključka od kojih je 1 USB 3.0, HDMI pune veličine, minijaturni VGA priključak na koji VGA monitor spajate putem adaptera (priložen je u prodajnom paketu), Ethernet priključak i čitač kartica.
Posebno je zanimljiva izvedba ethernet priključka. S obzirom na tanki profil uređaja puni ethernet priključak bio bi prevelik da stane na bočnu stranu uređaja. Domišljati inžinjeri iz Samsunga problem su riješili tako da je ethernet tanji od uobičajenog i u skladu s uređajem, ali se donja strana može povući prstom i tada se raširi u priključak pune veličine. Isprva smo mislili da uređaj neće moći stajati ravno kada se priključak tako raširi, ali to nije slučaj. Nedostatak ovog priključka je što se kabel jako teško vadi kada ga jednom priključite - potrebno je puno sile pa smo svaki puta imali osjećaj da ćemo nešto potrgati.
Touchpad je vrhunski. Velik je i prostran uz ugodnu teksturu i razdvojene fizičke tipke. Na slici desno možete vidjeti usporedbu touchpada na HP Folio 13 ultrabooku (gornji model) i touchpada na Samsung testnom ultrabooku (donji model).
Tipkovnica je kvalitetna i ugodna, iako ima jedan nedostatak, a to je da Home, End, Pg Up i Pg dn tipke nisu zasebne već im pristupate držanjem Fn tipke i korištenjem strelica. Hoće li vam ovo smetati zavisi o vašim potrebama. Budući da puno tipkamo, ovo nas je usporavalo u radu. Važno je naglasiti da isti način uporabe tipki nudi i HP-ov ultrabook Folio 13 (dolje na slici desno).
BATERIJA, GRIJANJE I BUKA
PERFORMANSE
Specifikacije ovog uređaja su standardne za jedan moderan ultrabook. Imamo CULV Intel Core i5 procesor takta 1.6Ghz koji je vrlo brz za potrebe prosječnih i nešto naprednijih korisnika te 4GB RAM memorije. Većina ultrabookova koriste SSD umjesto klasičnog čvrstog diska. SSD je skuplji, ali daje vrhunske performanse i čini ultrabookove tako brzima. Nauštrb toga ima i manji kapacitet memorije. Samsung se odlučio na kompromis i u ovaj uređaj ugradio hibridni čvrsti disk koji se sastoji od klasičnog 500GB HDD-a i 16GB SSD-a. SSD dio koriste sami driveri uređaja kao cache memoriju u radu što bi trebalo dati bolje performanse. Primjetili smo da se uređaj jako brzo pali i nevjerojatno brzo diže iz Sleep moda (gotovo trenutno), što je rezultat ovakvog diska. Od zahtjevnijih aplikacija probali smo jedino Visual Studio 2010 koji nam se iskreno nije činio puno brži nego što bi radio na klasičnom čvrstom disku iako ga nismo previše opterećivali velikim projektima.
Ovaj uređaj nema zasebnu grafičku karticu već se koristi Intelova integrirana HD 3000. Već smo spominjali kako su ove kartice daleko napredovale od svojih početaka. Moći ćete bez problema igrati igre od prije koju godinu na najvišoj razini detalja, dok bi s najnovijima moglo biti nešto problema i potrebe za smanjenim detaljima. Mi smo probali Starcraft 2 i Leauge of Legends − ne radi se o najnovijim naslovima, ali ni o previše starim igrama. Osim igranja, povezali smo Samsung ultrabook i na monitor rezolucije 1600x900 piksela i vrtili ih bez problema na višim razinama detalja bez zastajkivanja i trzanja. Stoga ovaj uređaj nije namijenjen okorjelim igračima, ali za povremeno igranje može poslužiti.
ZAKLJUČAK
Na kraju jednotjednog druženja, Samsung 530U ultrabook doima se kao vrlo zanimljiv i itekako nam se svidio. Puno je toga na njemu napravljeno točno kako treba. Ekran je upotrebljiv na otvorenom prostoru, a uređaj posjeduje bogatstvo priključaka, s brzom tehničkom osnovicom i fenomenalnim dizajnom. Sa cijenom od oko 6 tisuća kuna nije ni pretjerano skup za svoju klasu, a i od starta nudi trogodišnje jamstvo, dok se kod gotovo sve konkurencije ono mora doplatiti. U usporedbi sa Samsung 530U ultrabookom, HP Folio 13 nas se puno manje dojmio, a spada u istu klasu uređaja i košta oko tisuću kuna više. Usporediti ga s Apple MacBook Airom i nije lako. Samsung je cjenovno puno pristupačniji, dok je MacBook Air sukladno tome i puno usavršeniji proizvod. Jedini veći nedostatak kod Samsunga 530U je ispodprosječno trajanje baterije. Stoga, ako vam je njegovih 4 sata baterije dovoljno, onda vam Samsung 530U možemo toplo preporučiti.
Ako vam treba vrlo laganao i prenosivo, a opet dovoljno brzo računalo koje se može lako koristiti na otvorenom i brzo se diže iz sleep modea tada je ovaj uređaj za vas. Ako ste često na relaciji između nekoliko lokacija (studenti koji studiraju van svog grada primjerice) i treba vam računalo koje je samo prenosivo, ali nećete ga nositi u svakom trenutku sa sobom, bolje ćete proći s 15" običnim laptopom istog ranga. Koštat će vas manje, a 15" ekran je ipak nešto udobniji za korištenje. Mi bismo ga vrlo rado zadržali i nakon testa.
-
Naziv:Samsung 530U
-
Dizajn, dimenzije i prenosivost7
-
Kvaliteta izrade7
-
Tipkovnica, touchpad8
-
Povezivost i opremljenost8
-
Zaslon7
-
Baterija6
-
Preformanse i brzina8
-
Grijanje, buka i zvuk10