ZASLON NA DODIR ili PRAVA QWERTY TIPKOVNICA?
Možda će neki od vas pomisliti kako se Android i Symbian OS ne mogu uspoređivati... Po onome što smo isprobali u našim rukama, mogu. Ne, razlog tomu ne leži u činjenici da je Symbian^3 ponudio neku spektakularnu nadogradnju, već možda u činjenici da Nokia ima nešto više iskustva s takvim tipom uređaja koje je nasljeđeno iz popularne Communicator serije. Nokia E7 je nasljednik te serije, dok je HTC Desire pripadnik popularne Desire obitelji, koja je takoreći proslavila kompaniju HTC.
HTC Desire Z pored HTC-a Desire
Još jedan razlog iz kojeg ovaj test nije uobičajen, leži u činjenici da smo nekoć bili u potrazi za idealnom tipkovnicom, dok danas tražimo idealan zaslon na dodir. Ipak, zaslone na dodir uspoređujemo u svakom zasebnom testu pojedinog modela. Prvi zaslon koji je ponudio najbolje iskustvo dodira je onaj od Apple iPhonea, dok je konkurencija ove godine napokon došla nevjerojatno blizu po pitanju odziva na dodir.
Usprkos tome, mjesta za "fizičke" QWERTY tipkovnice na tržištu još uvijek ima, a poslovni korisnici itekako cijene upravo taj dodatak.
U našem konkretnom primjeru uređaja na testu, s jedne strane HTC Desire Z nudi vrhunac po pitanju preciznosti zaslona na dodir i optimiziranosti sučelja ka korisničkom iskustvu (op.a. zbog HTC Sense dorade). Sučelje s još jednim Googleovim proizvodom nudi pregršt opcija. S druge strane, Nokia je napokon znatno napredovala s novim modelima za 2011. godinu po pitanju kvalitete osjetljivosti zaslona na dodir, a upravo se 4.0" zaslon Nokije E7 nama u korištenju pokazao idealnim (u usporedbi s ostala dva novonajavjena modela, Nokijom C7 i N8).
KARAKTERISTIKE HTC DESIRE Z:
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 / GSM 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 119 x 60.4 x 14.2 mm; 180 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super LCD osjetljiv na dodir, 16M boja, 480x800 piksela, 3.7"
- Procesor: Qualcomm MSM 7230 800 MHz
- Memorija: 512 MB RAM; 1.5 GB interne, microSD memorijska kartica do 32GB
- Tipkovnica: Klizna QWERTY
- Operativni sustav: Android OS, v2.2 (Froyo)
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3.5G HSDPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA; Bluetooth v2.1 A2DP; microUSB v2.0
- Fotoaparat: 5 MP, 2592х1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica; Video snimanje: HD (720p)
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1300mAh
- Ostalo: 3.5 mm; Stereo FM radio s RDS-om
KARAKTERISTIKE NOKIA E7:
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 123.7 x 62.4 x 13.6 mm; 176 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED osjetljiv na dodir, 16M boja, 360x640 piksela, 4.0"
- Procesor: ARM 11 680 MHz, 3D Graphics HW accelerator
- Memorija: 256 MB RAM, 1 GB ROM; 16 GB interne memorije,
- Operativni sustav: Symbian^3
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3.5G HSDPA 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n; Bluetooth v3.0, A2DP; v2.0 microUSB
- Fotoaparat: 8 MP, 3264x2448 piksela, dvostruka LED bljeskalica, autofokus, geotagiranje; Video snimanje: 720p@24fps, stabilizacija; Sporedna VGA kamera za video pozive
- GPS prijemnik: A-GPS, Ovi Mape 3.0, Digitalni kompas
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS kanali
- Boje: Zelena, Narančasta, Plava, Srebrna
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh (BL-4D)
- Ostalo: 3.5 mm; FM radio s RDS-om
ZAŠTO KUPITI HTC DESIRE Z UMJESTO NOKIJE E7?
- Android OS uz HTC Sense doradu je intuitivniji od Symbiana^3
- brzina i pouzdanost sučelja
- aplikacije na Android Marketu
- podržava microSD memorijske kartice
- okrenutost sučelja ka internetu
ZAŠTO KUPITI NOKIJU E7 UMJESTO HTC DESIREA Z?
- kvalitetnija izrada uz nešto bolji klizni mehanizam
- veći i pregledniji (4.0") zaslon s boljim prikazom
- malo manja težina uz uočljivo bolje ležanje u ruci
- fenomenalna QWERTZ tipkovnica
- dugotrajnija baterija
- solidna Ovi trgovina aplikacija
- prednja VGA kamera za 3G video pozive
- HDMI izlaz za prikaz na TV-u ili projektoru, praktičan za prezentacije
- besplatna Ovi navigacija
OPERATIVNI SUSTAV
Brz uzlet Android OS-a na globalnom tržištu uspio je zahvaljujući širokom spektru mogućnosti u kojem se ističe otvorenost sučelja za developere, što je potom doprinjelo velikom broju aplikacija na Android Marketu (on-line trgovini), a izuzetno važnim smatramo i brzinu rada samog sučelja koja se nadovezuje na sve spomenuto i daje iskustvo korištenja naprednog mobitela kakvo smo u prošlosti rijetko viđali.
Symbian^3 je s druge strane već davno imao aplikacije otvorene za developere. Točnije, one su krenule s prvim mobitelima sa zaslonima u boji (op.a. Nokia 7650). Nokia je imala i grafički privlačno sučelje (što Android dobiva tek s verzijama 2.2). Ali Nokia tada nije imala nikakvu on-line trgovinu aplikacijama, već danas pokušava povratiti izgubljeno s Ovi trgovinom.
Najveći problem Symbiana je uvijek bila sporost rada sučelja, dok su dodirni zasloni na novijim modelima Nokia bili prosječnog odziva na dodir. Nokia E7 je prvi model za koji možemo reći da drastično mijenja situaciju, iako su veliki napredak pokazali i N8 te C7.
Vjerojatno najveća prednost Androida je njegova baziranost na Linux OS-u koji je karakterističan kao izuzetno brzo sučelje. Nije stoga ni čudno što je MeeGo koji Nokia planira ponuditi za koji mjesec također baziran na Linux OS-u (govorimo o najavi za globalno tržište, dok će se uređaji s tim OS-om pojaviti tek na jesen).
Početni zasloni Desirea Z su puno praktičniji za korištenje od Nokijinih, zajedno s Widgetima koji nude korisne informacije koje se bez problema redovito ažuriraju. Nokia E7 nudi raspored Widgeta predstavljen prvi puta na modelu N97, koji po nama treba biti unaprijeđen u smislu korisničkog iskustva.
Početni zasloni i izbornici na HTC-u Desire Z i Nokiji E7
Izbornici se također razlikuju, pa je tako onaj od Nokije hijerarhijski raspoređen, dok je HTC-ov izbornik natrpan svim aplikacijama koje ste ikada instalirali, u abecednom redu. U praktičnom smislu, pregledniji je izbornik HTC-a, iako nudi manje opcija uređivanja. Tako na Nokijin izbornik možete dodati sve aplikacije, stvarati datoteke i raspoređivati ih kako želite - no, ikone djeluju preveliko naspram HTC-ovih. U estetskom smislu, ikone Androida i dalje djeljuju neozbiljno i neujednačeno, dok su one Symbiana puno privlačnije.
POZIVI, IMENIK, SMS, E-MAIL
Kako nema fizičkih tipki za upravljanje pozivima, osuđeni smo na virtualne tipke na zaslonu. HTC s Androidom nudi birač brojeva u čijoj pozadini se prikazuju popisi poziva, dok Nokia to isto nudi u par koraka više - što znači neintuitivnije.
Imenici sa kontaktima su na oba uređaja slični. Birači broja imaju smart dial koji omogućuje brže biranje željenog kontakta, dok se ti isti kontakti iz imenika mogu dodavati na početni zaslon. Na listi se prikazuju kontakti sa slikom, a duže držanje prsta na kontaktu dovodi do dodatnih opcija. Kratak pritisak kontakta vodi ka pozivu, što zna biti nepraktično ako slučajno pritisnete neki kontakt u želji da pomaknete listu (upravo zato su praktičnije fizičke tipke za pozive ispod zaslona).
SMS poruke se mogu pregledavati u obliku konverzacije, a vjerujemo da će te za tipkanje istih (kao i za E-mailove) najviše koristiti kliznu QWERTY tipkovnicu. Za brze i kratke odgovore HTC nudi virtualni QWERTY na okomitom zaslonu, što Nokia za sada još nema (očekujemo takvu tipkovnicu s novim firmwareom). Unatoč tome, okomita virtualna tipkovnica na Nokiji E7 je još bolja nego na N8 i C7 (op.a. zbog veće širine zaslona), pa se tipkanje odvija jednako brzo.
Kad smo već kod tipkovnica, valja spomenuti da Android nema podršku za hrvatsku QWERTZ tipkovnicu za razliku od Nokije, što će nekima biti nedostatak.
Po pitanju E-maila, postavljanje računa je vrlo jednostavno na oba uređaja, kao i upravljanje porukama, dok će Android OS nešto brže raditi sinkronizacije sa serverom.
Okomite i vodoravne virtualne tipkovnice na HTC-u Desire Z i Nokiji E7
ORGANIZATOR, OFFICE
Po pitanju kalendara i unosa obveza, na prvi pogled Nokia nudi vizualno privlačnije rješenje, no HTC naspram toga nudi već broj opcija uz mogućnost dodatne instalacije različitih aplikacija s Android Marketa. Alarmi nude vrlo slične opcije, dok su na oba uređaja predinstalirane sve nužne aplikacije poput kalendara, pretvarača i sl.
Nije nam poznato hoće li Nokia E7, kao i HTC Desire Z, imati predinstaliran preglednik i uređivač Office datoteka, sve dok uređaj konačno ne dođe u prodaju. U svakom slučaju, tu prednost već sada nudi HTC, pa će za Nokiju biti veliki nedostatak ako ga i ona ne ponudi.
MULTIMEDIJA, GLAZBA, KAMERA
Kako je ovaj test baziran na usporedbi tipkovnica, veliku pozornost u tih tjedan dana nismo pridavali multimediji. Valja spomenuti da je Nokia u ovom segmentu nešto bolja (daje više mogućnosti za obradu i upravljanje multimedijom, a sve je prikazano na estetski bolji način), dok "na papiru" Nokia nudi nešto bolju kameru koja na našem testu još nije imala autofokus (radi se o pretprodajnom primjerku koji nije finalan).
Kamere na Nokiji E7 i HTC-u Desire Z
Tako kod E7 nalazimo 8 MP (3264x2448 piksela) fotoaparat s dvostrukom LED bljeskalicom i geotagiranjem, a video je podržan u HD (720p@24fps), rezoluciji sa stabilizacijom. HTC Desire Z pak nudi 5 MP (2592х1944 piksela) fotoaparat s autofokusom i LED bljeskalicom.
Zbog nedostatka autofokusa na modelu E7 (koji se prema specifikacijama očekuje), nismo direktno uspoređivali fotografije i video.
Po pitanju glazbe, prednost odmah u početku Nokijine multimedijalne slušalice, dok nam kod Symbian^3 glazbenog playera jedino nedostaje preraživač. Za više informacija o glazbenim playerima, pogledajte naše testove HTC Desirea HD i Nokije C7 koji nude jednaka rješenja kao i na ova dva modela.
POVEZIVANJE, INTERNET
Kada bi usporedili tehničke mogućnosti povezivanja na mrežu, surfanje internetom i korištenje društvenih mreža i aplikacija, "na papiru" bi oba uređaja nudila jednake funkcije (Nokia E7 također nudi multitouch sa štipanjem za zumiranje). U praksi je vrlo očito da je HTC više okrenut internetu nego Nokia kojoj je tradicionalno bolje ležala multimedija. Učitavanje stranica je na E7 ipak puno brže nego na prijašnjim modelima Nokia, naravno putem Opera web preglednika, dok su društvene mreže znatno upravljivije preko HTC-a.
GPS NAVIGACIJA
Kod navigacije, Nokia E7 je prvi uređaj koji bi bez ikakvog problema preporučili za korištenje u automobilu umjesto GPS-a. Razlog naravno leži u 4.0" zaslonu i besplatnoj glasovnoj navigaciji putem vrlo kvalitetnih Ovi mapa.
HTC Desire Z pak nudi navigaciju putem Google Mapa ili nekog od dodatnih naplatnih ili besplatnih servisa kakve možete pronaći na Android Marketu. Ipak, na području navigacije, Nokia odnosi pobjedu.
ZAKLJUČAK
Već u prvom poglavlju mogli ste vidjeti više prednosti "zašto kupiti" na strani Nokije E7. Razlog leži i u činjenici da je osim QWERTY tipkovnica i dodirnih zaslona malo toga usporedivo na ova dva uređaja. Veći 4.0" AMOLED zaslon je pregledniji i ugodniji za upravljanje od 3.7" SLCD zaslona, te na taj način nadomješta nedostatke Symbian^3 sučelja naspram Androida.
Također, ovo su jedina dva nova uređaja na tržištu koja nude te dvije nama vrlo važne funkcije (ako iz usporedbe izbacimo Sony Ericsson X10 mini pro zbog malih dimenzija, kao i Motorolu Milestone koja je stigla u prodaju prije ljeta 2010.).
Nokia, poznata po dobrim tipkovnicama iz svoje poslovne E serije (Enterprise) poslovnih mobitela, nastavila je tu tradiciju, ugradivši u E7 vrhunsku QWERTY tipkovnicu. Uz to Nokia je na ovom modelu uspjela napraviti osjetljivost zaslona na dodir još preciznijim, dok sučelje u usporedbi s modelima C7 i N8 ima najmanje trzaja - ili ih nismo niti osjetili.
PAKIRANJE, OPREMA
Kao i obično, krenuli smo od kutija i opreme uređaja. Već na prvi pogled, Nokia uz nešto višu početnu cijenu (koja je ipak opravdana kvalitetom izrade uređaja, a ne pakiranjem) nudi bolje dodatke poput In Ear slušalica s daljinskim kontrolama za pozive i glazbu.
Na fotkama je pakiranje Nokije N8, identično onome od E7
Uz HTC dobivate već dosadne i zastarjele slušalice s ergonomski nepraktičnim daljinskim kontrolama za glazbu. Nadalje, kod HTC-a nalazimo USB kabel, nastavak za struju i upute, dok Nokia nudi HDMI produžetak za kabel, dva USB kabela (jedan kraći i jedan duži). Nažalost, pakiranjime oba uređaja ne sadrži kožnu futrolu ili stalak za punjenje.
HTC Desire Z pakiranje i oprema
UREĐAJ, DIZAJN
Nokia E7 već prvim primanjem u ruke ostavlja fenomenalan dojam, iako nam kao i kod Nokije N8 nedostaju gumirani dijelovi pozadine koji ostavljaju odličan grip u ruci.
Sukladno dimenzijama kućišta i korištenim materijalima izrade, težina od čak 176 grama se gotovo i ne osjeti, što nije slučaj i sa HTC-om Desire Z.
Ukupno završna obrada djeluje malo profinjenije na Nokiji, iako je i HTC na visini zadatka. Valja spomenuti i da ovako kvalitene materijale izrade često ne nude top modeli iz Samsunga (Galaxy S), Sony Ericssona (Xperia X10) ili LG-a (Optimus 7) koji često imaju neugledne komade plastike na pojedinim dijelovima.
HTC Desire Z i Nokia E7 u ruci
Koliko god mi ispod zaslona voljeli vidjeti tipke za upravljanje pozivima, oba uređaja na našem testu nude samo jednu tipku za upravljanje izbornikom. Identičnu tipku prvi je stavio Apple iPhone, čiji se koncept jednostavnosti ipak ne može tako lako iskopirati. Naše je mišljenje da je ovo nedostatak za oba mobitela.
Osim fizičke tipke ispod zaslona, Desire Z nudi i četiri fiksne "Android tipke" osjetljive na dodir. Vrh uređaja, iznad oba zaslona skriva senzore osvjetljenja koji štede bateriju, no ne mogu se ručno isključiti (senzor ne reagira dobro u uvjetima lošijeg osvjetljenja, već samo u pri vrlo slabom osvjetljenju).
Za razliku od HTC-a, Nokia nudi i prednju 3G kameru za video pozive koji su u praksi kod nas ostvarivi samo između dva Vipnet pretplatnika s aktiviranom uslugom video poziva.
BOČNE TIPKE
HTC je nažalost poznat po rijetkim bočnim tipkama na svojim mobitelima, dok se Desire Z čini kao iznimka.
Bočna tipka za kamerus desne strane i tipke za podešavanje glasnoće s lijeve
Bočne tipke na njemu napokon ne nedostaju, a izvrsno su izbočene i jasne za pristisak.
Bočne tipke na Nokiji E7 su iznimno praktične
Nokia je pak na modelima E7 i N8 napravila fenomenalan posao s bočnim tipkama. Tipka za kameru je također izvrsno izbočena s dvostukim hodom pritiska, dok su za podešavanje glasnoće postavili klizni okidač, kakav je na modelu N8 već postojao za otključavanje/zaključavanje zaslona. On se nalazi s lijeve strane uređaja što je neuobičajeno, ali ne i nepraktično.
Kako nema poklopca baterije, SIM kartica se ubacuje bočno
Vrh Desirea Z uz 3.5 mm audio ulaz krije i tipku za zaključavanje zaslona/uključivanje uređaja. Kao što je i vidljivo na našim fotografijama, Desire Z je nešto deblji u profilu od Nokije E7, iako nudi prostorno manju QWERTY tipkovnicu.
Nešto profinjeniji izgled nude vrh i dno Nokije E7. Osim 3.5 mm priključka za slušalice kakvog smo našli i na Desireu Z, Nokia je dodala i miniHDMI priključak kojim uz dodatan HDMI kabel (u paketu je samo nastavak za pravi HDMI ulaz) ovaj stroj možete spojiti na TV i igrati ili surfati putem velikog zaslona. Osim igranja, ovaj dodatak biti će vrlo praktičan i za poslovne prezentacije. Primjera radi, nedavno testirani projektor Epson EB-X10 ima utor za HDMI, putem kojeg E7 radi bez problema.
Na kraju opisa same ergonomije i rasporeda tipki, donosimo još nekoliko usporednih fotografija uređaja, a u nastavku slijedi opis kliznog mehanizma, fizičke tipkovnice i zaslona.
HTC Desire Z i Nokia E7 iz bočnih kuteva
KLIZNI MEHANIZAM
Pri pokušaju otklapanja kliznog mehanizma na Nokiji E7, nećete biti oduševljeni. Sve dok u ruke ne primite HTC Desire Z i shvatite da je Nokia napravila puno bolji posao. Vjerojatno treba neko vrijeme dok se klizni mehanizam razradi, no sistem koji nudi HTC nikako nije ugodan u usporedbi s onim što nudi Nokia E7.
Ne samo to, već je HTC ponudio koncept koji do sada nismo imali prilike vidjeti. Gornji dio nespretno poskače i gledajući na duže staze, dugotrajno rasklimava cjelokupni klizni mehanizam.
Nokia je očito praksu već stvorila s modelima N97 i N97 mini, pa je ona na modelu E7 dodatno unaprijeđena.
Nokia E7 i HTC Desire Z klizni mehanizam
QWERTY TIPKOVNICE
Obje tipkovnice nude relativno sličan broj i raspored tipki (42 tipke nalaze se na obje tipkovnice). Desire Z ima dimenzije tipkovnice 106x26mm, dok Nokia E7 ima dimenzije 105x32mm, što znači da u praksi Nokia ima nekoliko milimetara komorniju tipkovnicu u visini, dok bočno nije uvučena, već su rubovi blago zaobljeni.
Uz bolju preciznost tipki i jasnoća pritiska, E7 ima i malo tvrđe tipke, dok Desire Z nudi dovoljno velike i pravilno raspoređene tipke, ali bez pravog osjećaja pritiska.
QWERTY tipkovnica na Nokiji E7
QWERTY tipkovnica na HTC-u Desire Z
Na Desireu Z tipke Shift i Fn nalazimo na obje strane, dok su na E7 postavljene samo s lijeve strane, što je u praksi nedostatak za Nokiju. Ipak, kako je gornji (klizni) dio HTC-a prebliz tipkovnici, ugodnije je tipkanje na lagano zaobljenom i pod boljim kutom naslonjenim gornjim dijelom Nokije E7.
QWERTY tipkovnice na HTC-u Desire Z i Nokiji E7
ZASLON
Oba zaslona nude (preciznu) kapacitivnu tehnologiju dodira. U praksi, zaslon Nokije E7 je nešto širi uz 4.0" dijagonale, što naspram 3.7" dijagonale daje ugodniji prikaz i lakše upravljanje. Dobar primjer je i zaslon Apple iPhonea 4 koji na 3.5" nudi šire dimenzije od 3.5" zaslona na Nokiji N8, što ga čini upravljivijim i boljim za pregled.
Pored toga, AMOLED zaslon s prikazom od 16M boja i rezolucijom od 360x640 piksela na 4.0", nudi bolji i oku ugodniji prikaz naspram Super LCD-a s prikazom 16M boja i razolucijom 480x800 piksela u 3.7" na HTC-u Desire Z. Da, svjesni smo da ovako napisani podaci pokazuju nižu rezoluciju, pa treba uzeti u obzir da je naše iskustvo isključivo subjektivno (SLCD je blještav naspram AMOLED-a).
Važno je spomenuti i da je ovo najprecizniji zaslon ikada ugrađen u neku Nokiju (op.a. koja je bila u našim rukama, a bilo ih je...). Ipak, brzina Android sučelja ostavlja nešto brži odziv pa je samim tim i iskustvo nešto bolje.
Kada bi uspoređivali 4.3" zaslon HTC-a Desire HD i Nokije E7, to bi bila realnija usporedba samih zaslona i HTC bi uz procesorsku snagu i optimiziranost sučelja istom, pokazao svoje prednosti, nadmašivši Nokijin AMOLED. To Desireu Z na 3.7" dijagonale i ovom obliku kućišta ne uspjeva.
BATERIJA i PUNJENJE
HTC Desire Z ima ugrađenu Li-Ion bateriju snage 1300 mAh koja je pritom direktno izmjenjiva. Nokia E7 nudi nešto slabiju Li-Ion bateriju snage 1200 mAh koja se ne može zamijeniti bez odnošenja uređaja na servis.
Za razliku od Nokije E7, HTC Desire Z nudi utor za microSD
U praksi smo oba uređaja imali prekratko (tri dana smo koristili jedan, te jednako toliko i drugi uređaj) da bi procijenili izdržljivost baterije. Žao nam je što nisu pristune 1500 mAh baterije na kakve smo navikli (vjerojatno bi težina uređaja bila preko 190 grama), a logično je da Android sa svojim animacijama i SLCD zaslonom malo brže troši bateriju naspram "običnog", ne toliko atraktivnog Symbian^3 sučelja na E7 koja uz to ima štedljivi AMOLED zaslon.
Poleđina Nokije E7 nema poklopca baterije
Punjenje oba uređaja trajalo je nešto duže od dva sata.
-
Naziv:Ostali Usporedni test: HTC Desire Z vs. Nokia E7