Detalji i cijene Motorole W180
Detalji i cijene Motorole W270
1. Uvod
Duže vrijeme tokom ljetnog odmora ekipa s Usporedi.hr-a koristila je dvije relativno nove Motorole. Radi se o jednostavnim uređajima najpovoljnije klase, kompaktnoj Motoroli W180 i preklopnoj W270. Nakon modela U9, ovo su druge dvije Motorole na našem testu.
Test smo odlučili napisati usporedno, iako ova dva uređaja nisu jednaka. Vežu ih cjenovni razred, proizvođač i dijelomice korisničko sučelje. Čak je i razlika u cijeni očita; W180 stoji oko 400 kuna, dok W270 s razlogom stoji nešto više, oko 650 kuna.
Ipak ovi uređaji nemaju veliki broj naprednih opcija o kojima bi pisali pa je stoga test oba uređaja ukomponiran u jedan.
Službene slike Motorole W180
Detalje Motorole W180 sa slikama, specifikacijama i usporednim cijenama pogledajte ovdje
Službene slike Motorole W270
Detalje Motorole W270 sa slikama, specifikacijama i usporednim cijenama pogledajte ovdje
Specifikacije:
Motorola W180 | Motorola W270 | |
|
|
Prednosti:
Motorola W180 | Motorola W270 | |
|
|
Nedostatci:
Motorola W180 | Motorola W270 | |
|
|
2. Pregled: W180 - karakteristike, telefoniranje, ostalo
Motorola W180 ima vrlo lijep dizajn (rekli bi da se radi o skupljem uređaju) i odlično leži u ruci. Porvšina tipkovnice je sjajna, a stražnji dio uređaja ima utiskan lijep vez. Kada ga upalite shvatiti ćete da se ipak radi o nešto povoljnijem uređaju, jer zaslon ima rezoluciju od samo 128 x 128 piksela.
Brojčana tipkovnica je jako dobra, ali bi najgornje tipke trebale biti tvrđe, poput navigacijskih u sredini koje su najbolje na uređaju. Uglavnom, ako na brzinu trebate pozvati nekoga (za što gotovo jedino i ovaj uređaj služi) to će vam uspjeti jer su navigacijske tipke kojima se dolazi do imenika odlične, a ništa manji problem neće biti ni utipkavanje broja.
S desne strane se nalazi Micro USB utor (za punjač), a s lijeve 2,5" utor za slušalice. Na svakoj od strana uređajaugraviran je natpis Motorola, što izgleda privlačno.
Na stražnjem dijelu koji je izgraviran, nema uobičajene kamere kao na većini uređaja. Poklopac baterije se lako diže. Ispod njega nalazi se snažna baterija od 850 mAh. Sve je izrađeno od jeftine plastike koja poprilično dobro izgleda. No za ovu cijenu uređaja (350 kn) to je očekivano.
Punjenje se odvija preko Micro USB konektora, koji preferiramo više od igličnih. Traje malo duže od sat vremena, što je za svaku pohvalu. Posebice jer nakon toga uz brojne telefonske razgovore i nekoliko SMS poruka, ona traje gotovo pet dana. Bez čestih razgovora tokom ljetnog odmora, baterija je trajala do tjedan dana.
Korisničko sučelje je dobro, radi brzo, a sam meni je pregledan. No ukupni dojam kvari nepreglenost "Postavki" i "Poruka" u kojima se teško snaći na početku.
Zvonjava dolaznog poziva je iznimno jaka. Tokom razgovora bili smo zadovoljni s izvrsnom čujnosti i prijemom signala. Na kraju ovo je uređaj čija je glavna svrha jedino telefoniranje.
Pisanje poruka nakon nekog vremena ide brzo. Na zaslonu se prikazuju četiri reda teksta, kao i u imeniku. Sa strane se vidi je li kontakt sa SIM kartice ili memorije telefona.
Pohvalno je da uređaj ima i FM radio koji kao i na svim mobitelima funkcionira uz slušalice. Kalkulator nudi osnovne opcije i dobro je povezan s tipkama. Kalendar je poprilično pregledan s obzirom da se radi o zaslonu niske rezolucije. Alarm je moguće detaljno podesiti, kao i na puno naprednijim uređajima.
Na kraju tu su instalirane i tri odlične igre: Odmetnici (svemirska pucačina), ludivanje (super! strašno zabavna igra - gađaš neprijatelje naciljavaš…) i nogomet (stolni nogomet na mobitelu), to su zapravo stare igre s PC-a,
Pozadinsko osvjetljenje je u plavoj boji.
3. Pregled: W270 - karakteristike, MP3, ostalo
Preklopna Motorola W270 kao što smo već rekli nema velikih sličnosti s prethodno testiranim modelom W180. U ruci ipak ne leži toliko dobro kao W180, jer su rubovi pravokutni, a mehanizam otklapanja nije na rubu već na vrhu gornjeg dijela. Kada je zaklopljena, W270 izgleda odlično. Doima se kao da postoji i vanjski zaslon, no njega začudo uopće nema. Postoji samo indikator dolaznog i propuštenog poziva (zelena ikona treperi) umjesto da postoji mali zaslon s prikazom imena ili broja (makar i monokroman).
Unutrašnji zaslon je identičnih dimenzija i rezolucije (128 x 128 piksela) kao i kod W180, ali korisničko sučelje je nešto naprednije. Rekli bi da je zaslon nesrazmjerno malen uređaju, ali nakon kratkog vremena navikli smo se na njega i bio nam je sasvim dobar.
Na kraju je najvažnije dobro i brzo korisničko sučelje što W270 ima. U početku čini se identično kao ono na W180, ali s vremenom smo otkrili da W270 ima puno više opcija.
I tipkovnica je malo bolja (tvrđe tipke) od one na W180, ali izgledom ne privlači previše. Navigacijske tipke ujedno služe i kao tipke za MP3 glazbeni player. S lijeve strane gornjeg dijela je direktna tipka za glazbu, a s desne za FM radio. Naime, navikli smo da takve tipke budu sa strane. I W270 začudo tipke za MP3 playeri ima i s lijeve strane uređaja u vrlo primjetnoj i dobro prilagođenoj crvenoj boji. Ispod tipki za podešavanje glasnoće i Play/Pause tipki nalazi se MicroUSB utor za USB data kabl ili punjač.
S desne strane uređaja se nalazi 2,5" utor za slušalice, što sa tipkama s desne strane čini ovaj uređaj vrlo povoljnim glazbenim playerom (zajedno s memorijskom karticom).
Na stražnjem dijelu pokrivo se uklanja i stavlja vrlo lako. Baterija ima 940 mAh, što će biti dovoljno za dugotrajno slušanje glazbe. Tu je i vrlo značajan utor za memorijsku karticu (Micro SD).
Punjenje traje isto kao i kod W180, malo više od sat vremena, a baterija nakon toga traje punih tjedan dana s malo korištenja, te do pet dana uz rijeđe slušanje glazbe, nekoliko telefonskih poziva i slanje SMS poruka. To je izvrstan rezultatza kojeg je zaslužan malen zaslon, ne prisutnost vanjskog zaslona te manjak ostalih vrlo naprednih fukcija.
S obzirom da se radi o preklopnom uređaju, čujnost za vrijeme poziva je odlična, a kako je mikrofon vrlo blizu usta, sugovornik će vas čuti odlično. Preglednost poziva i ostalo jednako je kao i na W180; dakle nemojte očekivati previše.No tu su bočne tipke za podešavanje glasnoće koja bi mogla biti previsoka, što je svakako bolje nego da je pretiho.
Pisanje i pregledavanje poruka je jednako kao i na W180, uz iznimku što je kod W270 moguće slati i MMS-ove. Čak postoje u uređaju neki predefinirani SMS-ovi, a kako uređaj podržava memorijsku karticu, nema ograničenja za eventualne slike koje stavite na nju.
I imenik je jednak kao i na W180.
Postavke ili podešenja, su bolje organizirane nego na W180 i tu nemamo zamjerki.
Ono što W180 ipak nema je datoteka s multimedijom u koje osim slika i glazbe možete pohraniti i omiljene radio stanice. Pregled slika je i više nego zadovoljavajuć, naspram rezolucije od samo 128 x 128 piksela.
Napokon dolazimo i do MP3 playera. Već smo naveli da 2,5"utor za slušalice, memorijska kartica i direktne tipke čine ovaj uređaj podređen glazbi. No još važnije je sučelje MP3 glazbenog playeram koje nas je iznenadilo (puno napredniji uređaji imaju manje intuitivno i manje pregledno sušelje - a ovo je još jednom samo 128 x128 pikselni zaslon), te zvučnik koji je prosječno dobar. Uz uređaj dobijete i slušalice i tada je zvuk savršen. Tu je i FM radio za one koji ga vole slušati.
Od ostalih dodataka (uredskih alata) izdvojiti ćemo; kalkulator...
...kalendar, ....
...i alarm.
Preko GPRS-a moguće je surfati internetom.
I na kraju, i instalirane su dvije igre: Sudoku i Tetris. No rađe bi dodali preko Jave igre sa W180. Jedino što bi nam trebalo je USB data kabl s Micro USB konektorom.
Pozadinsko osvjetljenje je malo bolje na W180, zbog glossy tipkovnice.
4. Zaključak
Na kraju testa ove dvije Motorole, jasno se izdefiniralo koji je uređaj namijenjen kojoj skupini korisnika. I s obzirom na cijenu svakog pojedinog uređaja, ona ciljana skupina koja ga kupi biti će sigurni smo, potpuno zadovoljna.
Da budemo precizniji, Motorola W180 namijenjena je korisnicima kojima mobitel služi samo za telefoniranje. I za nešto više od 300 kuna, dobit ćete vrlo lijep uređaj s odličnom čujnošću. Mogli bi reći da nedostaju tipke sa strane uređaja za podešavanje glasnoće, no to kao i neki nedostatci u meniju, neće vam smetati, jer sumnjamo da tražite previše napredan uređaj (i možda proklinjete zašto mobiteli više nisu mobiteli s osnovnim i jednostavnim menijima i funkcijama).
S druge strane W270 nema tako lijep dizajn i puno bolje izgleda zaklopljen. I opet nema vanjskog zaslona. No za oko 600 kuna dobiti ćete glazbeni uređaj s najduljim trajanjem baterije koji smo imali kod sebe u posljednje vrijeme. Direktne tipke za MP3 player, 2,5" audio utor i podrška za Micro SD kartice (koje su već poprilično povoljne), uz prosječno dobro sučelje zaista su veliki plusevi. Već smo rekli da naspram malog zaslona dolazimo do velike uštede baterije.
Ukoliko pazite na izgled vašeg mobitela, a ipak ne želite izdvojiti previše novaca, ovo su izvrsni uređaji. Izvana se nipošto ne vidi da se radi o klasi najpovoljnijih uređaja, što je rijetkost u ovoj klasi.
-
Naziv:Motorola Usporedni test: Motorola W180 i W270