UVOD
Ovaj pokušaj miješanja podbranda Galaxy u nazive uređaja srednje klase nikako nije nešto čemu se veselimo. Osim što izaziva zbunjenost kod korisnika koji su u svojoj svijesti pod Samsung Galaxy smjestili sliku Galaxya S, vlasnicima istog ovakvo "davanje prezimena vanbračnoj djeci" umanjuje dojam ekskluzivnosti.
Novi "Galaksići" najavljeni su zajedno u siječnju tekuće godine, a zajedno su odlučili i zakoračiti na tržište. Na prvi pogled vidjet ćete da oba uređaja imaju podosta sličnosti. Da budemo iskreni, na prvi pogled nije nam baš bilo jasno zašto su se u Samsungu odlučili na izradu dva ovoliko slična uređaja. Baš zbog njihove sličnosti odlučili smo se testirati ih zajedno, kako biste lakše uvidjeli njihove sličnosti i različitosti te na temelju istih donijeli svoj stav o njima.
Samsung Galaxy Fit i Galaxy Mini
Već smo spomenuli da Galaxy Fit S5670 i Galaxy Mini S5570 uživo nalikuju kao jaje jajetu. Međutim, njihov dizajn ne odstupa mnogo niti od konkurentskih modela opremljenih zaslonom osjetljivim na dodir iz srednjeg cjenovnog ranga.
Ono čime će ovi modeli tražiti svoje mjesto pod suncem je široka paleta podržanih opcija uz par ušteda, prije svega tu mislimo na zaslone. Korisnicima koji po povoljnoj cijeni žele mobilni uređaj koji će ispuniti većinu zadataka koji stave pred njega, "Galaksići“ će biti best buy. Upravo taj „best buy“ segment je nešto što u Samsungu planiraju osvojiti, jer je veliki nered na tržištu napravio LG sa svojom Cookie serijom koja se po pristupačnim cijenama nastanila u mnogim džepovima.
Zbog toga jeftiniji LG-jevi modeli predstavljaju izravnu konkurenciju iako smo dojma kako su ovi Samsungovi modeli kvalitetnije izrade, te nešto bogatiji funkcijama, dok je na strani LG-a privlačniji dizajn. No, također smatramo da će odgovor na pokušaj Samsungovog ulaska u „LG-evo dvorište“ tek dobiti odgovor od strane Južnokoreanaca.
Samsung Galaxy Mini i Galaxy Fit pored Apple iPhonea 3Gs i Samsung Galaxy Ace
GALAXY MINI KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 110.4 x 60.8 x 12.1 mm; 105 grama
- Zaslon: Kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 3.14", 240 x 320 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.2 (Froyo), TouchWiz v3.0 UI
- Memorija: 160 MB, microSD do 32GB
- Utor za slušalice: 3.5 mm
- FM radio: Stereo FM radio s RDS-om
- Povezivanje: 3G HSDPA, 7.2 Mbps, Wi-Fi, Bluetooth v2.1 A2DP, v2.0 microUSB
- Fotoaparat: 3.15 MP, 2048x1536 piksela, Video snimanje: QVGA@15fps
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh
GALAXY FIT KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije: 110.2 x 61.2 x 12.6 mm
- Zaslon: Kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 3.31", 240 x 320 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.2 (Froyo), TouchWiz v3.0 UI
- Memorija: 160 MB, microSD do 32 GB
- Utor za slušalice: 3.5 mm
- FM radio: Stereo FM radio s RDS-om
- Povezivanje: EDGE, 3.5G, Wi-Fi, Bluetooth v2.1 A2DP, v2.0 microUSB
- Fotoaparat: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, Autofokus, geotagiranje; Video snimanje QVGA@15fps
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1350 mAh
Kada su u pitanju funkcije i mogućnosti ova dva uređaja, razlike treba tražiti prilično oprezno, jer ih je toliko malo da bi vam mogle promaknuti ukoliko "na papiru" gledate karakteristike Galaxya Fit i Mini.
Krenimo za početak od hardverske osnovice uređaja - oba uređaja pogoni procesor čije srce kuca na 600Mhz, uparen sa 160 MB interne memorije, što se pokazalo sasvim dovoljnim za ugodan rad.
Oba Samsungva modela kao operativni sustav koriste Googleov Android, verzija 2.2 Froyo, koji je dodatno oplemenjen Samsungovim TouchWiz korisničkim sučeljem u verziji 3.0. Sve pozitivne strane koje su spomenute u prijašnjim testovima uređaja s ovim korisničkim sučeljem vrijede i za testne primjerke. Sučelje je pregledno, brzo, oku ugodno, te upotpunjeno s dobro kalibriranim zaslonima izvrsno ispunjava sve zadaće stavljene pred njega.
Početni zasloni oba uređaja, kao i ostatak softverskih rješenenja, poput izgleda izbornika i ponuđenih opcija je gotovo identičan, te po tom pitanju S5670 i S5570 izgledaju poput jednojajčanih blizanaca u različitim trenirkama.
Što se SMS-anja tiče, oba uređaja imaju isto riješenu ovu funkciju. Tipkovnica na S5670 je nešto veća, no oba uređaja zadovoljit će vaše potrebe vezane uz tipkanje. Izdvajamo i pohvaljujemo podršku za Swype unos teksta, koji funkcionira i u imeniku. Gotovo sve "fore" koje smo primijetili kod nedavno testiranog Samsung Galaxya 5, poput geste povlačenja udesno ili ulijevo kako biste na taj način pozvali kontakt ili mu odgovorili na poruku, funkcioniraju i kod S5670 i S5570. Prelazak iz SMS u MMS format poruke uređaji obavljaju automatski pri dodavanju multimedijalnog sadržaja u poruku.
Galaxy Mini i Galaxy Fit virtualne tipkovnice
Na stražnjoj strani pronaći ćete različito stilziran Samsungov logo, te otvore fotoaparata. Razliku čine ugrađene kamere, pa se zbog toga S5670 može pohvaliti 5.0 MP razlučivošću i autofokusom, dok S5570 posjeduje 3.2 MP fotoaparat bez autofokusa. Zbog navedenih osobina, fotografije snimljene Samsungom S5670 su nešto kvalitetnije, iako ne zamjetno za prosječno oko. Zamjeramo nedostatak bljeskalice na oba uređaja.
Samsung Galaxy Mini S5570 sučelje kamere
Samsung Galaxy Fit S5670 sučelje kamere
Samsung Galaxy Fit S5670 - PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Samsung Galaxy Mini S5570 - PRIMJERI FOTOGRAFIJA
USPOREDBA FOTOGRAFIJA
Oba uređaja snimaju i video zapise u QVGA razlučivosti (320x240 piksela), što je danas ispodprosječna kvaliteta čak i za najniži rang povoljnijh pametnih mobitela.
VIDEO PRIMJERI
Pošto korisnici jako često koriste mobitele sa pregledavanje Interneta, u Samsungu su oba modela odlučili oplemeniti podrškom za EDGE, GPRS, HSDPA i WLAN. Surfanje putem standardnog Android Internet preglednika ugodno je i brzo, no za potpuni užitak u surfanju ovim uređajima nedostaju bolji zasloni. Također, treba napomenuti da preglednik ne podržava Flash sadržaje, a taj nedostatak donekle nadoknađuje zasebna YouTube aplikacija.
Iznimno brz internet preglednik
Ni pri pregledavanju multimedije nema velikih razlika između dva uređaja. Oba posjeduju već viđeni, standardni Android preglednik fotografija, a i preglednik video sadržaja se ničim ne ističe- posjeduje podršku za 3GP i MP4 formate. S obzirom na (ne)kvalitetu prikaza slike na potografije, zahtjev za podrškom za DivX formatom se čini pretjeranim.
MP3 player je također "standard", no ovog puta ne svih Androida, već onih unutar Samsunga- s podrškom za TouchWiz. Standardni MP3 player učinit će vam preslušavanje glazbenih sadržaja ugodnim i brzim, a to je jedino što tražimo od njega. Osim, MP3 playera, tu je i radio prijemnik, koji je u stanju automatski pretražiti "eter" i pronaći dostupne radio stanice. Također, tu su i četiri prečice na koje možete pospremiti omiljene radio stanice. Kvalitetu zvuka nismo imali prilike testirati na originalnom headsetu koji će se nalaziti u prodajnom paketu uz uređaje, no zahvaljujući 3,5 milimetarskom priključku, na njega smo spojili druge slušalice, te možemo reći da je kvaliteta zvuka vrlo dobra. Zahtjevnije uši možda će možda zamjeriti što i kada je pojačan do maksimuma zvuk nije preglasan, no mi smatramo da je ta razina sasvim ugodna za poskakivanje u omiljenom ritmu.
Na kraju, spomenimo još i organizator, koji je bogat opcijama, a sastoji se od kalendara, opcije snimanja glasa, alarma i kalkulatora. Među ovim dijelovima, poslovni korisnici će osobito cijeniti kalendar bogat opcijama pregledavanja i dodavanja podsjetnika i obaveza.
ZAKLJUČAK
Što reći o Samsungu Galaxy Fit S5670 i Galaxy Mini S5570? Za početak, voljeli bismo da se tako zovu, to jest da im je to puno ime i prezime. Naime, radi se o dobrim uređajima, koji nude dosta po povoljnoj cijeni. Kvaliteta izrade im je dobra, a zahvaljujući izdržljivim baterijama, mnogim podržanim komunikacijskim standardima, te omjeru uloženog i dobivenog čine vrlo dobro složenu cjelinu koja će zasigurno pronaći svoj put do kupaca.
No, budimo iskreni, oba uređaja su daleko od vrha ponude Samsunga, a onda nam je svima jasno koliko realno gledajući naprednijih uređaja ima kod drugih proizvođača. Zbog toga nam nije jasno zbog čega im se u nazive gura do sada ekskluzivni podbrand Galaxy, čija obitelj se pretjerano raširila. Prema našem skromnom mišljenju time čine sami sebi medvjeđu uslugu, jer kad kupujete uređaj poput Galaxya S računate i na to da ćete s njim dobiti i dozu ekskluzivnosti. Jasno nam je da time pokušavaju pomrsiti račune konkurenciji, prvenstveno tu mislimo na LG, no za korisnike koji su dosad u glavi stvorili sliku Samsung Galaxya kao high end uređaja, korištenje S5670 i S5570 predstavlja veliko iznenađenje, u lošem smislu.
Konkurencija Cookieu nije zaslužila ime Galaxy, već sasvim neki novi "kućni" podbrand. U samom odabiru između Samsunga S5670 i S5570 odlučujuć faktor neće biti razum, već osjećaji i dizajn, jer kada bi razum odlučivao vidio bi da se radi o dva vrlo slična uređaja, s blagom prednošću, što se tehničkih mogućnosti tiče, na strani S5670. Eh, kad bi još taj razum izbacio i riječ Galaxy iz naziva ova dva uređaja, sreći ne bi bilo kraja...
"PAKIRANJE"
S obzirom da smo "Galaksiće" dobili na test samo kao uređaj bez kutije i opreme, nećemo trošiti riječi na pakiranje i opremu. Prema informacijama koje smo prikupili iz drugih izvora, oba uređaja dolaze u standardnom pakiranju s punjačem, kablom za prijenos podataka, stereo slušalicama s mikrofonom i micro SD karticom kapaciteta 2GB. Sve u svemu, navedena oprema je prosječna, te joj se s obzirom na cijenu uređaja i ciljane korisnike ne može ništa prigovoriti.
Uzimanjem Galaxya Fit S5670 i Galaxya Mini S5570 u ruke, prvo što ćete primijetiti, osim već spomenutog sličnog dizajna su slične dimenzije. I ako budete toliko nadobudni, pa stvarno uzmete ravnalo u ruke, vidjet ćete da se dimenzije oba uređaja poklapaju gotovo u milimetar, a isti odnos je prisutan i što se težine uređaja tiče. Jedina razlika koju će vješto oko primijetiti je veći zaslon na Samsungu S5670.
Kada bismo između ovih dvaju modela morali odrediti koji je namijenjen ozbiljnijoj populaciji - to bi zasigurno bio Samsung Galaxy Fit S5670. Zašto? Prvenstveno zbog dizajna. Samsung S5670 lišen je gumiranih obruba koji su prisutni na modelu Galaxy Mini S5570, te ostavlja ozbiljniji dojam.
Za razliku od razigranog brata koji je na test došao sa kričavo zelenim obrubom, te fizičkim tipkama za izlaz i ulaz u izbornik, S5670 je kompletno obojan u crno sa sjajnim plastičnim obrubom koji imitira metal, a osim toga tu su i senzorske tipke za navedene funkcije. Prisutne su i sitne dizajnerske razlike kod izgleda mrežice slušalice, te izgleda peterosmjerne funkcijske tipke, koja je kod modela S5670 izvedena u obliku kvadrata, dok je na drugom modelu ona u obliku trapeza.
Što se kvalitete izrade uređaja tiče, među njima nema prevelike razlike. Oba uređaja su solidno izrađena, bez pretjeranih uvijanja, a zbog antropomorfno oblikovanog stražnjeg dijela uređaja izvrsno leže u ruci.
Samsung Galaxy Mini S5570 u ruci
Samsung Galaxy Fit S5670 u ruci
Kad smo se već dotaknuli stražnjeg dijela pohvaljujemo kvalitetno izrađene stražne maske, a na tom dijelu ćete primijetiti i različit položaj kamere kod spomenutih uređaja. Ono što nam se nije svidjelo je način uklanjanja stražnje maske kod Samsung Galaxya Mini 5570, koji se bazira na sirovoj snazi, živciranju, pucanju nokta, bolovima i povlačenju sve dok ju ne uklonite. Sve vlasnice ovog uređaja njegovanih noktiju će nakon otvaranja istog biti prisiljene posjetiti salon za manikuru. Kod Galaxya Fit je skidanje stražnje maske puno "elegantnije" riješeno - pomicanjem iste prema vrhu uređaja.
Pozadina Samsunga Galaxy Fit S5670
Pozadina Samsunga Galaxy Mini S5570
Ono što pohvaljujemo kod oba uređaja su izdržljive baterije, čemu ponajviše doprinosi mali zaslon niske razlučivosti. Dok punjenje traje nešto više od prosječna dva sata, baterije će izdržati dva do tri dana, ovisno koristite li internet i glazbu uz uobičajene pozive i SMS poruke.
Sveprisutna sličnost uređaja prenesena je i na raspored utora i tipki po bokovima i vrhu uređaja. Na vrhu oba uređaja pronaći ćete 3.5 mm utor za slušalice koji pohvaljujemo, te microUSB utor. Jedina razlika je što kod Samsunga 5670 taj utor štite pomična "vratašca" koja nestaju u kućištu kada je utor otvoren, dok microUSB utor Samsunga 5570 štiti komad zelene plastike koji je potrebno zakrenuti. Smatramo da je USB utor općenito bolje riješen kod Galaxy Fit- a, jer je kod Minija on "preduboko" smješten. Naime, probali smo microUSB kabelom jednog LG-jevog uređaja napuniti uređaj, no to nam nije uspjelo jer se utor nalazi preduboko u uređaju okružen plastikom.
Bokovi Samsunga Galaxy Mini S5570
Na desnom boku kod oba uređaja pronalazimo jednu tipku pomoću koje se obavlja uključivanje, zaključavanje, te isključivanje istog. Nismo baš naviknuti na takav položaj tipke za uključivanje uređaja, no s obzirom da ista služi i zaključavanju uređaja, ovakav se izbor čini razumnim. Kod Samsunga 5570 ćete na desnom boku pronaći još plastikom zaštićen utor za microSD karticu, dok je kod "ozbiljnijeg" modela on premješten na lijevi bok uređaja. Postojanje ovakvog utora omogućuje brzu i ležernu izmjenu microSD kartica što pohvaljujemo.
Bokovi Samsunga Galaxy Fit S5670
Lijevi bok oba uređaja krije dvosmjernu tipku za regulaciju glasnoće, dok se, kao što smo već spomenuli, kod Samsunga 5670 tu nalazi i utor za microSD karticu.
-
Naziv:Samsung Galaxy Mini