U našoj redakciji već duže vrijeme koristimo tri bežična Gigaset telefona niže i više srednje klase; A160, E360, C470. Svi uređaji su proizvedeni u Njemačkoj, a svaki od modela će izvrsno odgovarati točno određenoj skupini korisnika.
1. Uvod
Nakon našeg pregleda bežične telefonije, odlučili smo detaljno testirati nekoliko bežičnih telefona.
Današnji bežični telefoni nude mnogo, a razlog tomu je snažna konkurencija mobitela koja je ostavila bežične telefone po strani. No kako nakon televizje nije propao radio, pa tako sumnjamo da će propasti bežični telefoni. Jedan od mogućih razloga je što bežični telefoni ne zrače kao mobiteli, pa nesmetano možete dugo telefonirati, a i cijena razgovora je znatno povoljnija.
Osim toga malo napredniji modeli s cijenom od oko 1000 kuna nude Bluetooth, IP telefoniju (VoIP), neki čak i MMS te druge napredne opcije.
Testitali smo tri entry-level modela Siemens Gigaseta. A160 nudi osnovne karakteristike za vrlo povoljnu cijenu od oko 200 kuna. Gigaset E360 je namijenjen starijim ljudima, no dobro će pristajati svima zbog praktičnosti. Gigaset C470 je od ova tri uređaja možda izgledom najljepši i nudi vrlo pregledan zaslon u boji s menijem sličnim mobitelima. Cijena za Gigaseta C470 i E360 je slična, oko 450 kuna. Niti jedan od testiranih uređaja nema ugrađenu telefonsku sekretaricu.
Prednost Siemens Gigaseta naspram konkurenata je da se i danas proizvode iskuljučivo u Njemačkoj, što malo povisuje cijenu. Uz sve uređaje dolazidvogodišnja garancija.
Svaki model obradili smo u zasebnom poglavlju.
Ako tražite osnovno od bežičnog telefona preporučamo da pogledate Gigaset A160, a ako želite vrlo pregledan zaslon s velikim slovima, velike tipke i jednostavnost s mnoštvom opcija, pogledajte Gigaset E360 na drugom poglavlju. Na kraju, ako želite moderno dizajniran uređaj s naprednijim opcijama i izgledom koji podsijeća na mobitele pogledajte Gigaset C470.
Specifikacije modela:
Siemens Gigaset A160 | Siemens Gigaset C470 | Siemens Gigaset E360 |
|
|
cijena: 490 kuna |
Prednosti:
Siemens Gigaset A160 | Siemens Gigaset C470 | Siemens Gigaset E360 |
|
|
|
Nedostaci:
Siemens Gigaset A160 | Siemens Gigaset C470 | Siemens Gigaset E360 |
|
|
|
2. TEST: Siemens Gigaset A160
Podnaslov: Za zahtjevne minimaliste
Gigaset A160 je namijenjen korisnicima koji nemaju prevelike zahtjeve po pitanju opskrbljenosti funkcijama van osnovnih i nemaju problema sa plaćanjem malo više cijene (u odnosu na ostale brandove) za koju zauzvrat dobivaju kvalitetan bežični telefon renomiranog njemačkog proizvođača.
Gigaset A160 dolazi u kutiji s gotovo jednakom opremom kao i druga dva tesitrana uređaja; stalkom, tj. bazom, slušalicom i telefonskim kablom. Ima dvije NiMh baterije kod Gigaseta A160 su ugrađene u uređaj i moguće ih je samostalno izmjeniti.
Stalak (baza) je prelagana i bilo bi bolje kada bi imala veću težinu. Lijepo je dizajnirana pa će uređaj stajati prikladno u svakom prostoru. Gigaset A160 leži jako dobro u svom stalku i teže će ispasti iz njega ako ga trknete slučajno u prolazu.
Upute dolaze i na hrvatskom jeziku, a vrlo su jednostavne i pregledne. Vrijedi ih pogledati jer uređaji često imaju neke sporedne opcije koje nećete primjetiti ni nakon dužeg korištenja (primjer: "tipka za paging poziv").
Ergonomija uređaja je odlična. Slušalica dobro leži u ruci, idealne je težine, a plastika mat površine na njoj djeluje čvrsto i robusno (nema škripavog zvuka). Dizajn ne predstavlja ništa posebno. Vidi se da uređaj spada u klasu jeftinijih. Ali završna obrada je na visokoj razini i pod prstima ne izaziva dojam jeftine plastike ili jeftinog uređaja što je definitivno prednost.
Zaslon na Gigasetu A160 je malen, ali je prednost dobra raspoređenost i pregledan prikaz funkcija. Osvjetljen je narančastim pozadinskim osvjetljenjem koje je mraku funkcionira dobro. Bilo bi svakako bolje kada bi se prikazivao još jedan, četvrti red menija, umjesto sadašnja tri, no tada bi uređaj vjerojatno koštao i više.
Korisničko sučelje je radi brzo. Navigacijske tipke na svim uređajima su dobre, ali nedostaje središnja tipka za potvrdu. Gigaset A160 i Gigaset E360 imaju samo dvosmjernu navigaciju (gore ili dolje), dok Gigaset C470 ima navigaciju tipki u sva četiri smjera.
Uređaji podržavaju hrvatski jezik menija, što smatramo vrlo bitnim, jer se zna dogoditi da neki bežični telefoni nemaju uvijek ugrađen hrvatski meni.
U meniju telefona postoji Budilica, Audio postavke, Podešavanje i Telefonska sekretarica. Što se tiče telefonske sekretarice, radi se o govornoj pošti, za koju se treba podesiti broj kao i na mobitelu. Dobro da ova opcija postoji, no ako vam treba telefonska sekretarica rađe izdvojite još oko sto kuna i uzmite isti uređaj s digitalnom sekretaricom (Siemens Gigaset A165).
U imenik se ide direktno tipkom prema dolje i ako nema imena odmah se nudi unos što olakšava sve. Moguć je unos 50 imena, a u izlistu se prikazuju jedno po jedno.
Gigaset A160 jedini od tri testirana uređaja nema osvjetljenje tipkovnice. Zbog malog zaslona i činjenice da tipkovnica nije osvjetljena, baterija će trajati nešto duže bez punjenja na bazi. Ipak ne radi se o mobitelu pa bi preferirali kada bi postojalo osvjetljenje tipkovnice. Nažalost rijetko ga imaju konkurenti u ovom cjenovnom razredu.
Tipkovnice na sva tri uređaja su od jednake gume, ali različitih dimenzija, i Gigaset A160 ima malo mekanije tipke. Moguće je zaključavanje tipkovnice držanjem "#" tipke koja ima nacrtan ključ.
Za razliku od mobitela koji su manjih dimenzija i imaju zgurane tipkovnice, tipke na većini bežičnih telefona su odvojene. Imaju dobar odziv. S obzirom da nisu potpuno tvrde (bilo bi bolje da su sličnije onima na mobitelu) upitno je kako rade nakon što se izližu nakon par godina korištenja, te da li slova na njima blijede.
Čujnost tokom poziva je izvrsna i može se podesiti glasnoća, no predefinirano je da se javljate podizanjem slušalice sa stalka. Telefon ima u izborniku (Podešavanje - Slušalica) opciju "Automatski prihvat poziva" koja je aktivirana onda se podizanjem sa stalka i javlja, ako je ta opcija disablana ili ne postoji onda se javlja pritiskom na zelenu tipku.
Jedna od odličnih opcija je Paging poziv: pritiskom gumba na bazi, ako ste izgubili slušalicu, počet će zvonit, pa jednostavno možete pronaći slušalicu koja vam se zametnula u stanu.
Sva tri uređaja podržavaju SMS poruke, za koje je potrebno pretplatiti se kod operatera. Činjenica je da mali broj korisnika koristi ovu uslugu. Pisanje poruka jednako je kao i na mobitelima.
Na Gigasetu A160 se može podesiti samo vrijeme alarma, a ton je uvijek isti. Nije jako iritantan ali će vas zasigurno probuditi. Kod svih uređaja namješta se pravo aktivnost budilice/alarma pa tek onda vrijeme tako da se alarm može ponavljati svaki dan osim ako ne stavi.
Gigaset A160 za razliku od Gigaseta C470 i E360 nema mogućnost zakačenja za džep i nema 3.5mm utor za slušalice.
Uzevši u obzir da je namijenjen korisnicima koji traže kvalitetu komunikacije, jednostavnost korištenja uređaja i ne zamaraju se nedostatkom naprednijih funkcija, Gigaset A160 svakako ispunjava svoju ulogu. Ako vam je potrebna digitalna telefonska sekretarica trebate nadoplatitimanje od sto kuna za model Gigaseta A165.
3. TEST: Siemens Gigaset E360
Podnaslov: Za osobe s posebnim potrebama
2004. godine Siemens je na tržište izbacio Gigaset E150 namijenjen pripadnicima treće životne dobi i osobama sa oslabljenim vidom i sluhom, koji je nudio posebno velike tipke i brojeve, glasnije tonove zvona i funkciju hitnog poziva. Iste godine je certificiran od strane njemačkog Gesellschaft für Gerontotechnik (Gerontotehnološkog društva) te je postigao velik uspjeh na tržištu (prvenstveno u Njemačkoj) Europe, no ne i Hrvatske (razlog tome je bila vrlo visoka cijena).
Gigaset E360 predstavlja nasljednika spomenutog uređaja, pa se i ovdje radi o uređaju koji je oblikovan na temelju rezultata dobivenih putem testiranja, fokus grupa i anketa provedenim među starijim osobama i njihovim obiteljima. Time je predodređen dizajn koji ujedinjuje stil i jednostavnost korištenja - za mlađe i starije.
Ovaj uređaj zajedno sa stalkom ima najkvalitetniju plastiku od sva tri testirana.
U kutiji s Gigasetom E360 i Gigasetom C470, dolazi plastični dodatak kojime možete uređaj zakačiti na džep kako ne bi ispao.
S lijeve strane uređaja je 3.5 mm utor za slušalice (handsfree). Bilo bi odlično kada bi s druge strane postojale bočne tipke za podešavanje glasnoće, kao kod velikog broja mobitela. Ovako glasnoću podešavate navigacijskom tipkom.
Stalak od Gigaseta E360 je najstabilniji, i teško da bi uređaj mogao izletiti iz njega.
Gigaset E360 je dimenzijama malo veći i teži od ostala dva uređaja koji su sličnih dimenzija i težine. Upravo zbog malo veće težine sumnjamo da će vam Gigaset E360 ispasti iz ruke. Prije bi mogao izletiti Gigaset A160 ili C470 jer su lakši. Ako vam Gigaset E360 padne na pod sumnjamo da bi se mogao slomiti zaslon ili kućište. Vjerojatno bi ostale neke ogrebotine.
Opremljen je velikim zaslonom s narančastim pozadinskim osvijetljenjem. Zaslon ima odabir veličine slova (velika ili obična). Malo veći od onoga na Gigasetu A160, ali je zbog velikih slova znatno pregledniji je i od zaslona u boji na Gigasetu C470.
Sustav izbornika je jednostavan (ipak je uređaj namijenjen starijim osobama i onima koji nisu vični najnovijim tehnologijama) i pregledan.
Postoji i SMS funkcija (potrebno uzeti uslugu od operatera), te funkcija alarma. Ne može se birati ton alarma niti glasnoća (može se ofabrati generalno glasnoća samog uređaja), a zvonjava je apsolutno najugodnija, jer je Gigaset E360 opremljen polifonim melodijama. Kod svih uređaja namješta se pravo aktivnost budilice/alarma pa tek onda vrijeme tako da se alarm može ponavljati svaki dan.
Ovaj uređaj također nema digitalnu telefonsku sekretaricu, i na žalost nije dostupan model ovog tipa Uređaj podržava samo govornu poštu.
Navigacijske tipke su dobre, no ponovno nedostaje središnja za potvrdu. Gigaset E360 raspolaže poprilično velikim tipkama (koje su također pozadinski osvijetljene i nije ih nezgrapno stisnuti). Praktički onemogućavaju utipkavanje krivog broja, a s poboljšanom akustikom uređaja (čist i dovoljno glasan zvuk) idealni su za starije osobe. Tipke su izuzetno kvaliteno izrađene i sumnjamo da će se izlizati nakon nekoliko godina korištenja.
Gigaset E360 ima i gornje tipke za direktne brojeve koje želite odmah nazvati. Kao i na druga dva uređaja, moguće zaključavanje tipkovnice.
Telefonski imenik je kapaciteta do 100 brojeva i imena. Postoji i lista propuštenih poziva (uz podržan prikaz broja pozivatelja), te mogućnost ponovnog biranja posljednjih 10 biranih brojeva.
Kada se klikne na zelenu tipku za pozivanje, a nije ukucan broj, neće se prikazati prošli pozivani broj kao na Gigasetu C470 (gdje su vidjliva čak tri prošlo pozivana broja, dok se na Gigasetu A160 prikazuje jedan broj), već je taj dio menija nepotrebno zakompliciran, pa je potrebno obaviti dva koraka više kroz meni.
Kao i Gigaset C470 i Gigaset A160 ima funkciju Paging poziva: pritiskom gumba na bazi, ako ste izgubili slušalicu, počet će zvoniti kako bi ju lakše pronašli.
Gigaset E360 moguće je proširiti i s dodatnim slušalicama (na baznu stanicu je moguće prijaviti do 4 slušalice).
Pozadinsko osjetljenje je izvrsno ponajprije zbog velikih tipki i zaslona.
Krajnji rezultat je uređaj kojeg obilježava kvalitetna izrada, dopadljiv dizajn te iznimna praktičnost koju ne vrednuju samo stariji već i obični korisnici koji žele pun komfor kojeg pruža uređaj s velikim tipkama i velikim zaslonom.
4. TEST: Siemens Gigaset C470
Podnaslov: Elegancija za mase
2003. godine Siemens je u dogovoru sa Mercedesom uveo novi sustav naziva za Gigaset bežične telefone. Umjesto dotadašnjih klasa Classic, Comfort i Micro uvedene su oznake klasa A, C, E, S i SL. Opremljenost uređaja analogna je opremljenosti Mercedesovih vozila što konkretno znači da A klasa predstavlja entry level, C klasa mid range, E klasa predstavlja gornji mid range sa implementiranim posebnim funkcijama. S klasa je namijenjena poslovnim korisnicima dok SL klasa predstavlja top of the line de luxe segment.
Gigaset C470 prema navednenoj nomenklaturi označava srednji razred uređaja u kojem dizajn i solidna opremljenost uređaja predstavljaju osnovni zahtjev.
Elegantnog je dizajna (najljepši među testiranom trojkom), a sama slušalica je crne boje sa dodatnim srebrnkastim detaljima čime se stječe dojam da uređaj pripada i višoj klasi od deklarirane. Dimenzije uređaja primjerene svim veličinama ruku jer je uređaj duguljast.
Gigaset C470 nije toliko fiksno pozicioniran u svom stalku (bazi s punjačem), pa bi mogao ispasti ako ga slučajno trknete u prolazu hodnikom. Ujedno ima i najmanji adapter (punjač) što je prvo što nas podsjeća na mobitele.
Unutar slušalice su dvije izmjenjive AAA baterije koje traju zadovoljavajuće dugo (pogotovo jer gotovo uvijek stoje na bazi). Kada uređaj nije stajao na bazi duže vrijeme baterija se potrošila nakon jednog dana s intenzivnim razgovorima (više razgovora po pola sata). No to je normalno jer ovo nije mobitel.
Korisničko sučelje (meni) je pregledno ponajviše zahvaljujući zaslonu u boji. Ono je usporeno naspram mobitela, ali ne i iritirajuće.
Čim se uređaj upali sat i datum mogu se podesiti preko direktne tipke (slično kao na mobitelu).
Po pitanju tehničkih karakteristika uređaj je sasvim solidno opremljen. Grafički zaslon u boji (što nije svakodnevnica kod bežičnih telefona) sa pozadinskim osvjetljenjem (moguće odabrati da bude stalno osvjetljen s prikazom sata ili da se gasi na bazi), integriran handsfree (3.5 m utor za slušalice), imenik za do 150 imena i brojeva (podržani VIP unosi), preusmjeravanje poziva, podešavanje različitih boja menija, što ukupno jako podsjeća na stariji mobitel Siemens S55. funkcija odličnog zvuka, telefonski
Jedino na ovom uređaju pojavljuje se direktna tipka za pohranu utipkanog broja u imenik. Kod ostala dva potrebno je ući u meni i odabrati pohranu.
Tipkovnica sa pozadinskim osvjetljenjem je dobra, no promašaj je narančasta boja osvjetljenja (puno elegantnija bi bila bijela iluminacija). Izbočenost samih tipki će nekim korisnicima biti neuobičajena. S druge strane, odziv tipkovnice je kvalitetan, pa se nadamo da tako ostaje i nakon više godina korištenja. Za zaključavanje tipkovnice, tipka "#" se drži malo dulje od sekunde.
Navigacijske tipke idu u četiri smjera, i ovdje najviše nedostaje središnja tipka za potvrdu, jer uređaj ima najnaprednije sučelje od sva tri testirana.na žalost navigacijske tipke ne mogu se prekonfigurirati kao kod mobitela.
Gigaset C470 ima odabir glasnoće i gotovo dvadeset različitih polifonih medlodija zvonjave. Tu je i prikaz broja pozivatelja (Caller ID), lista čak 30 posljednjih propuštenih poziva, ponovno biranje posljednjih 10 biranih brojeva, podrška za SMS poruke (do 612 znakova s mogućnošću kreiranja do 4 personalizirana SMS sandućića uz odličnu funkciju slanja SMS poruke kao obavijest o propuštenom pozivu).
Od ostalih mogućnosti, pronašli smo funkciju nadzora prostorije (babyphone), i alarm budilicu (uz naravno tipku za Paging poziv o kojem smo pričali kod prethodnih uređaja).
Bebafon može služiti za nadzor prostorije. Aktivira se prema zvuku. Primjerice ako netko provali, a vaš telefon stoji pored vrata ili prozora, uređaj će se aktivirati i nazvati predodređeni broj ili neku drugu slušalicu. Dakle može raditi samo s jednom slušalicom, a poželjno je da imate dvije (primjerice za nadzor malog djeteta). Izvrsno je što se može podesiti razina osjetljivosti.
Na kraju kao i Gigaset E360, možete ga nositi zakačenog za hlače ili košulju.
Zanimljivo je i što je opremljen ECO DECT tehnologijom, koja je postala standardna oprema svih novijih modela Siemens Gigaset bežičnih telefona.
S obzirom na maloprodajnu cijenu od oko 450 kn, ovaj uređaj predstavlja Best buy i po pitanju funkcionalnosti a i sam dizajn je vrlo atraktivan te daje dojam da se radi o malo skupljem aparatu. Siemens je Gigaset C470 označio kao optimalnu platformu za razvoj VoIP serije telefona te postoji i inačica koja omogućava istovremeno telefoniranje putem fiksne i IP (VoIP) linije pod imenom Gigaset C470 IP, ali o tom uređaju će možda biti riječi u nekoj od slijedećih recenzija.
5. Zaključak
Na kraju opsežnog testa, možemo zaključiti da su svi uređaji izvrsno odmjerene težine i odlično leže u ruci. Materijali izrade su na svim Gigasetima vrlo dobri. Posebice na Gigasetu E360 gdje je i guma tipkovnice najbolja, dok Gigaset C470 ima nešto izbočenije tipke na koje se treba malo naviknuti. Tipke na Gigasetu A160 su sasvim solidne.
Svi modeli imaju hrvatske menije što je po našem mišljenju nužno.
Javljati se možete sa svih uređaja podizanjem sa stalka ili pritiskom na tipku slušalice.
Gigaset A160 bi sa osvjetljenjem tipkovnice bio idealan izbor i konkurent višim klasama, a ovako je dosljedan svojoj klasi najpovoljnijih i ispuniti će osnovne zahtjeve sa izvrsnom čujnosti, preglednim zaslonom, dodatnim opcijama i svakako cijenom.Gigaset E360 je uređaj koji nas je najviše iznenadio. Svakako pozitivno. Naime iako je namijenjen starijim osobama, ne vidimo razloga zašto ga ne bi koristio bilo tko drugi, mlađi. Uređaj ima nešto višu cijenu, ali vrhunskom kvalitetom izrade to i opravdava. Opcije su vrlo bliske modelu C470, čija su prednost zaslon u boji veće razlučivosti i sofisticiranji dizajn.
Gigaset C470 će dobro pristajati i u uredu i modernom domu. Za sličnu cijenu kao i Gigaseta E360 dobiti ćete bebafon, koji nam se čini jednom od najboljih dodatnih opcija. Stalak možda nije najstabilniji, ali je zato u funkciji estetike. Sve u svemu, uređaj je odlično pogođen naspram cijene.
Činjenica da se svi uređaji i danas proizvode u Njemačkoj (kada se gotovo sve proizvodi na istoku i u Kini) opravdava malo nižu cijenu (a vidljiva je i nešto veća kvaliteta plastike naspram konkurenata).
Iz glavnog Siemensovog servisa rečeno je kako se uređaji vrlo rijetko kvare, i radi se najčešće o popravcima na uređajima starima 3-5 godina gdje se radi zamjena kučišta (padovi iz ruke, nestašna djeca i sl.) ili zamjena tipkovnica (pogotovo ako se telefon drži u kuhinji gdje može nakupiti masnoće ispod tipkovnice).
NAGRADNA IGRA
mmm-agramservis d.o.o. i Usporedi.hr poklanjaju Vam USB memoriju od 1 GB.
Igra traje do 15. listopada 2008.
Potrebno je odgovoriti na pitanja i odgovore poslati na info@usporedi.hr.
Naslov (Subject): Za nagradnu igru.
U slučaju dobitka biti ćete obavješteni putem E-mail poruke.
Dobitnici će biti javno objavljeni!
-
Naziv:Gigaset Siemens bežični Gigaseti