Kvaliteta izrade
Sve je u detaljima i završnoj obradi. Na prvi pogled velike razlike nećete primijetiti, ali nakon par dana korištenja one postaju sve očitije. Cijela konstrukcija kućišta i postojanost materijala se uvelike razlikuje iako i skupi i poznati brandovi znaju ponuditi lošiju plastiku i manje kvalitetnu konstrukciju, ali i nekvalitetan HTC, Sony ili Samsung je i dalje malo bolji od nekvalitetno izrađenog "kineza". Kod "kineza" se vidi ušteda gdjegod da pogledate. Ponekad je poklopac baterije toliko krut da imate osjećaj kako ćete potrgati stražnji poklopac prilikom skidanja.
Također, priključci za punjač i za slušalice mogu se naći na jako čudnim i vrlo neergonomskim mjestima. Ne smije se zaboraviti ni na dodatnu opremu, pa je često slučaj da za nekog "kineza" ne možete kupiti zaštitnu foliju za zaslon, a na razne torbice i zaštitne maske možete gotovo i zaboraviti, a treba napomenuti kako je završna obrada prilično loša, pa vrlo brzo možete očekivati prve ogrebotine koje su prilično vidljive.
.
Android OS
Ponovno, sve je u detaljima i sitnicama te estetskom dojmu. I kineski i brandirani mobiteli su jednako pouzdani, nude načelno jednake aplikacije i iste opcije, ali kineski mobiteli ne nude toliko lijepo dorađen i sofisticiran Android OS sustav. Također, proizvođači poput HTC-a, Samsunga, Sonyja, LG-a i drugih ulažu dodatan trud u obradu Android OS-a te nude više naprednijih opcija koje su estetski lijepo ukomponirane. Nekima će se svidjeti ta jednostavnost koji nudi i LG, Nexus ili Motorola, no ne smije se zaboraviti da oni često nude najnoviju verziju Android OS-a ali i da će dobivati redovite nadogradnje na novije verzije, dok se kod "kineza" u većini slučajeva ne nude nikakve nadogradnje na nove verzije, već vam preostaje jedino kupnja novog modela. Ako sada kupite najnoviji kineski smartphone, na njemu će biti instaliran Android OS i verziji 4.1, iako je trenutno aktualan Android OS 4.4 KitKat. Naravno, povoljni mobiteli poznatih marki također nemaju najnoviji Android, ali imaju bolju doradu sučelja.
.
Kamere
Na papiru kamere su vrlo slične. Kod poznatih brand uređaja do 1.500 kuna možda čak i nema razlika i vjerojatno je kako se radi o identičnim senzorima. No, bolje kamere na brandiranim mobitelima Sonyja, Samsunga, HTC-a ili LG-a u pravilu imaju bolju optiku - veći otvor blende, bolji (stakleni) pokrov leće i druge detalje koje biste samo mikroskopski primijetili. No ono što odmah primjetite je kada pogledate fotografiju snimljenu kineskim smartphoneom na monitoru ili televizoru. Što znači 8 ili više megapiksela kada ne možete vidjeti čisti prijelaz s jednog objekta na drugi, a onaj zgodni komad iz kluba sada izgleda kao E.T.
Kod videa se pak događa izobličenje prilikom pomaka smartphonea, koji se događa i na nekim jeftinijim "brendiranim" smartphoneima, pa su zgrade odjednom kose, a svi ljudi koji hodaju su ustvari pijani. O brzini autofokusa, ako je uopće ugrađen, nećemo trošiti puno riječi jer se može opisati samo riječju usporeno.
.
Što kupiti?
Na kraju ako se i dalje pitate što odabrati, uzmite u obzir kako s kineskim mobitelima manje poznatih marki plaćate 10 ili 15 posto nižu cijenu naspram brandiranih mobitela, dok je dojam kako je cijena 50 posto niža. Naravno da jeftini mobiteli poznatih proizvođača nisu usporedivi s njihovim top modelima, ali su za dlaku uglavnom bolji od kineskih varijanti. Ipak, kineski mobiteli će za nešto manju cijenu ponuditi "na papiru" jače specifikacije i više opcija, no treba vidjeti kako to radi u vašim rukama.
Više o temi kineski mobiteli.