WhatsApp je jedna od najkorištenijih aplikacija za poruke u svijetu. Jedan od glavnih razloga je zato što je besplatna. No, njeni korisnici mogli bi ju platiti na drugi način. Recimo, privatnošću. Dvije godine nakon što ga je Facebook kupio, WhatsApp mijenja svoju politiku privatnosti kako bi omogućio dijeljenje više informacija o korisnicima svoje mobilne aplikacije sa svojim vlasnikom.
Promjena pravila o privatnosti je prilično čudna odluka, ako znamo da se WhatsApp dugo promovirao kao snažan zaštitnik privatnosti korisnika. Prema Facebooku i WhatsAppu, nema rizika da će se vaše poruke s WhatsAppa pojavljivati na traci vašeg Facebook profila, ili da će ažuriranja statusa biti poslana prijateljima na WhatsAppu. No, oni će međusobno dijeliti više korisničkih podataka "iza kulisa", kako bi se bolje ciljalo oglašavanje i predlagali novi kontakti između dvije mreže. Promjene će također pomoći korisnicima WhatsAppa da bolje komuniciraju s tvrtkama.
Ključna promjena je da će WhatsApp dijeliti svoje popise korisničkih brojeva telefona s Facebookom, dopuštajući mu spajanje WhatsApp računa s onima čiji su korisnici registrirali telefonski broj. To će Facebooku dati više podataka s kojima će napraviti nove prijedloge za prijateljstva i stvoriti novi put k ciljanom oglašavanju.
Jedina stvar koja se neće mijenjati jest tko može čitati vaše WhatsApp poruke. S novijim verzijama aplikacije, one su šifrirane na end-to-end principu, pa ih samo primatelji mogu čitati, rekli su iz WhatsAppa.
No, u svojim odnosima s regulatornim tijelima, Facebook i WhatsApp su jednako kritizirani kad daju i kad ne daju podatke vlastima. Facebook je prije nekoliko godina oštro kritiziran zbog prikupljanja previše informacija, posebno o ljudima koji ne koriste njegove usluge, ili nisu prijavljeni i to preko "Like" gumba na trećim internetskim stranicama.
Na prošlog su utorka francuski i njemački političari izjavili da aplikacije za poruke, poput Telegrama i WhatsAppa, koje nude end-to-end enkripciju, nemaju dovoljno informacija o aktivnostima svojih korisnika. Francuski i njemački ministri unutarnjih poslova pozvali su operatore aplikacija poruka da im "otvore stražnja vrata" za zakonske izvršitelje, kako bi mogli iskoristiti poruke korisnika tijekom istraga. To bi moglo dovesti do curenja ili zlouporabe informacija od strane vlada te hakerskih ili špijunskih skandala, koji mogu uzdrmati temelje tajnosti i slobode držanja osobnih podataka u tajnosti na internetu, pogotovo ako znamo kako je lako hakirati Facebook profil ili nečiji mobilni telefon. Iako WhatsApp ne košta novaca, biste li htjeli platiti cijenu vaše privatnosti?
.
Više o temi WhatsApp.