Naravno da Google nije odmah bacio sve aseve iz rukava novog Androida, tako da ćemo detalje znati tek na njihovoj developerskoj konferenciji Google I/O. No, ponešto ipak znamo. Jedna od najvećih promjena u Android O su pozadinska ograničenja, koja bi trebala omogućiti još veću uštedu energije. To, pojednostavljeno, znači da je Google postavio dodatne restrikcije na to što aplikacije mogu ili ne mogu činiti u pozadini ili dok nisu u aktivnoj upotrebi. To se ponajprije odnosi na implicitni prijenos podataka, pozadinske usluge i ažuriranje lokacije. To uvelike mijenja način rada Androida, a sve je detaljno objašnjeno na dva linka.
Android O uvodi i kanale obavijesti, koji su kategorije za sadržaj obavijesti definirane aplikacijama. Ovi kanali daju programerima mogućnost pružanja korisnicima fino usklađene kontrole nad različitim vrstama obavijesti. Korisnici mogu blokirati ili promijeniti ponašanje svakog kanala pojedinačno, a ne kao dosad blokirati cjelokupne obavijesti neke aplikacije. Sustav, također, donosi nove Autofill API-je koji će omogućiti lakše postavljanje novih aplikacija. Korisnici će moći odabrati automatsko popunjavanje aplikacije, slično odabiru aplikacije tipkovnice. Pri automatskom popunjavanju aplikacija će pohraniti i osigurati podatke korisnika, kao što su adrese, imena, lozinke i ostalo.
Android O također donosi novu značajku koja je prije bila dostupna samo na uređajima Android TV, a to je način rada Slika u slici (PIP). Sa PIP-om, korisnici mogu nastaviti gledati sadržaj dok koriste druge aplikacije. Google se pobrinuo i za zvuk, pa će novi Android O podržavati kvalitetne Bluetooth audio kodeke poput LDAC-a. Osim toga, tu je novi nativni AAudio API koji je dizajniran posebno za aplikacije koje zahtijevaju visoke performanse, s niskim latencijama zvuka.
Adaptive Launcher ikone su također nove značajke Androida O, koje se mogu prikazivati u različitim oblicima na različitim uređajima. Novi Wi-Fi Aware omogućuje aplikacijama i uređaji da otkriju i komuniciraju preko Wi-Fija, bez internetske pristupne točke. Android O također dodaje bolju podršku za orijentaciju na tipkovnici, posebno kada je riječ o aplikacijama na Chrome OS-u. Google je usmjeren na stvaranje pouzdanijeg modela za navigaciju "strelica" i "kartica".
Iako sve to zvuči divno i krasno, pitanje je kad će to biti dostupno korisnicima. Ovo je vrlo rana verzija Androida (čak mu ovo nije ni konačni naziv), koju će Google tek nakon daljnjeg razvoja pustiti na uređaje u Android Beta programu. Točan datum toga se ne zna, možemo pretpostaviti kako će to biti iza Google I/O-a, a finalna verzija bi mogla biti dostupna sredinom ili krajem ljeta, ako je suditi po sadašnjem Android Nougatu.
.
Više o temi Android.