U TEORIJI IDEALNO, A U PRAKSI...?
Radi se, naime, o "mreži budućnosti" koja pojednostavljuje mrežnu i pristupnu topologiju. TeraStream diže brzinu pristupne mreže za oko 50 puta u odnosu na sadašnje kapacitete i omogućuje korisniku minimalnu brzinu od 1 Gbit/s. Ulaganje u TeraStream projekt vrijedno je više od 30 milijuna kuna.
Iako su predstavnici HT-a, Ivica Mudrinić i Claudia Nemat, članica uprave Deutsche Telekoma govorili (svatko) više od 10 minuta, nismo uspjeli shvatiti točno o čemu se radi, no moguć je problem naš manjak inženjerskog znanja. Prema objavi koju smo dobili, TeraStream bi trebao biti koncpet IP mreže koja kombinira mrežnu tehnologiju, tehnologiju podatkovnih centara (op.a. vjerojatno se misli na Cloud serverska rješenja) i optičku infrastrukturu. U ovom trenutku testno su povezani Zagreb i Varaždin s kapacitetom prometa od 400Gbit/s, a TeraStream temelji se na IPv6 protokolu.
Spomenuta je "najpovoljnija cijena megabita", "terabitna brzina prijenosa podataka", a sve su podržali iz Vlade RH jer se radi o "investicijama u vrijeme krize". Naglašeno je i da smo prvi u svijetu implementirali ovu tehnologiju koja omogućava prijenos podataka od primjerice 1.1 GB za samo desetak sekundi što je zaista pohvalno. Od komercijalne primjene ovisi još analiza poslovnog modela i korisničkih iskustava kroz prosinac 2012. i 2013.-tu godinu.
Nekako nam se čini da kućnim korisnicima ovo sve i ne znači previše. Problem je što sama optička veza omogućava ovaj brz prijenos, ali vam za samo skidanje podataka na računalo trebaju i prave (napredne) komponente. Dakle, treba vam disk koji može pohraniti podatke tom brzinom, kao i mrežna kartica koja ih može povući na disk/računalo. Pretpostavljamo kako će u slučaju komercijalne implementacije TeraStream usluge, korist imati veliki poslovni korisnici koji žele prebacivati velike količine podataka u vrlo kratkom vremenu.
Ili se pak radi o Cloud servisu gdje se podrazumijeva da ako si u Cloudu, sve što radiš je u tom Cloudu pa tako i podaci - tako da vam u konačnici doma neće biti potrebna "super-kul" 1-Tbps veza, već nešto lakša (recimo današnji ADSL) kako biste imali samo uvid u to što se događa u Cloud korisničkom računu. Primjerice, da vidite kako se vaša aplikacija vrti (ako igrate igricu u cloudu).
I na kraju, prema onome što kažu na videu koji možete pogledati dolje, ispada kao da ćemo TeraStream vrlo brzo imati kod kuće. Ne bi ni to bilo loše, samo je pitanje po kojoj cijeni?