Nadalje, obrve podiže i činjenica da je pri izradi ekrana upotrijebljeno optičko vezanje - zaštitno staklo je posebnim adhezivom zalijepljeno na sam zaslon tako da je eliminiran sloj zraka između zaslona i stakla što smanjuje odsjaj, povećava kontrast i sprečava zamagljivanje te tako rezultira i jasnijim prikazom. Pod nazivom ClearType nalazi se softversko rješenje koje omogućuje jasniji prikaz. Koliko je takva izrada dokaz kvalitete, a time i skupa, pokazuje činjenica da ju se može naći samo kad veoma malenog broja elitnih tableta kao npr. Google Nexus 7. I jedan i drugi uređaj imat će ekran od 10.6-inča. Povoljniji RT model dolaziti će s HD rezolucijom (1366x768 piksela), dok Pro model dolazi s Full HD rezolucijom (1920x1080 piksela) što će napokon činiti prijetnju Apple iPad Retini.
Također, omjer širine i visine slike je 16:9, dok većina Androidovih tableta ima 16:10, a iPad je još uvijek “zaglibio” s 4:3. Ako niste "ludi" za konstantnim tipkanjem po dodirnom zaslonu, kao i većina proizvođača tableta, Microsoft nudi rješenje. Za Surface bit će dostupne dvije vrste tipkovnica: Touch Cover i Type Cover. Type Cover je tanka “klasična” tipkovnica (debela svega 5 mm) s fizičkim tipkama. Touch Cover je pak ravna touch tipkovnica bez fizičkih tipki, debela svega nevjerojatnih 3 mm. Obje tipkovnice su opremljene touchpadom s dva dugmeta i tipkama za navigiranje Windows-više-ne-Metro sučeljem. Za tablet prianjaju magnetski (jednako kao i Appleov SmartCover za iPad), te služe i kao poklopac za ekran dok drugi proizvođači zahtijevaju posebnu futrolu za svoje tipkovnice.
I kao da to sve još nije dosta, Touch Cover se samostalno isključuje pomoću akcelerometra kad ga se sklapa, a ima i zgodandizajn pa dolazi u više boja pri čemu se boja sučelja mijenja ovisno o boji Touch Covera koji se koristi. Tu su još i prednja i stražnja HD kamera, a uz standardne MicroSD i Micro-HD video ulaze tu je i USB 2.0 (Surface RT), a Surface Pro se može pohvaliti čak USB 3.0 ulazom. Prostor za pohranu na Surfaceu RT iznosit će 32 GB (većina tableta dolazi sa 16 GB), a na Surfaceu Pro 64 ili 128 GB (ovo potonje je prosječni minimum za ultrabookove).
MICROSOFT OPET NA VRHU?
Iz navedenoga se čini da su Microsoftovi tableti usporedivi s konkurencijom, a u ponekim segmentima i bolji. Reakcije onih koji su imali čast isprobati Surface RT su u spektru ugodnog iznenađenja. U slučaju Surfacea RT dosta toga će ovisiti o dostupnim aplikacijama, ali je već nekoliko poznatih brandova najavilo izrade dotičnih. Prednost “retro Metro” sučelja je i ta da je moguće prikazati ekrane dvaju aplikacija odjednom. Puno pohvala došlo je na račun lakoće i čvrstoće tableta, te na ugrađeni potporanj koji je uistinu zanimljiva inovacija u dizajnu tableta. Neke od zamjerki s predstavljanja i sa blogova su pak bile da ekran ne odgovara ne dodir dovoljno brzo, te da je zaslon Surfacea Pro možda ipak nešto premali da bi ozbiljno konkurirao laptopima. Sve skupa, dok nije izgledno da će Surface potopiti iPad, prerano je tvrditi i da će proći nezapaženo kao većina Android tableta. Upitan za cijenu, Steve Ballmer je izjavio kako je "slatka točka" za tablete između 300 i 800 dolara. Točnije, radi se o $499 za Surface RT, dok za Surface Pro ostaje saznati koliko će koštati. Hoće li i kada stići u ponudu naših trgovina ostaje za vidjeti. Dotada Apple pokušava zadržati ili čak povećati svojih 68% udjela u prodaji tableta.