GPU i Tegra K1
Dolaskom grafičkih (GPU) čipova na mobitele, sučelje je moglo paralelno obavljati više zadataka, dok su prvi mobiteli sa samo CPU-om (procesor) bili ograničeni. No prije toga je trebalo potpuno redizajnirati izgled tih čipova jer su prvotno bili namijenjeni stolnim računalima što je za prijenosne uređaje značilo veliku potrošnju energije. Bez priključka na strujnu utičnicu, uz manje i tanje dimenzije grafičkom čipu je trebalo dugo do usavršavanja. I upravo je NVIDIA bila ta koja je uložila veliku pažnju kako bi to omogućila.
Zahvaljujući sveprisutnim mobitelima, GPU čipovi su postali široko rašireni i izvan mobitela i tableta. Nalazimo ih danas tako u kućnim robotima ali i automobilima. To znači da će vlasnik robota zahvaljujući tom čipu bez problema komunicirati s robotom, dok će auto moći voziti bez vozača, jer GPU čip može paralelno upravljati nizom senzora i kamera, što znači usporebu gomile podataka u realnom vremenu.
Smanjivanjem komponenti za prijenosne uređaja i sve većim približavanjem PC performansama, grafičke kartice za računala postaju sve manje, tanje i lakše. Tako unatoč padu prodaje prijenosnika, prodaja laptopa koji podržavaju napredne igre raste. Uz to, NVIDIA primjerice nudi Battery Boost koji daje duplo duže trajanje baterije prilikom igranja naprednih igara, dok iz te tvrtke najavljuju kako će u budućnosti potrošnja struje biti još bolje optimizirana to jest manja.
Najnapredniji čip današnjice, 192-jezgreni superčip zove se Tegra 1. Temeljen je na Keppler arhitekturi te nudi bolje preformanse od PlayStation 3 ili Xbox 360 konzole. Kada dođe na mobitele već krajem ove godine (vjerojatno na neki LG-ev model), ponuditi će nevjerojatno brze grafičke performanse, do sada neviđene na mobitelu. Postojati će dvije verzije čipa - Quad A15 (Cortex, 32-bit) te Dual Denver (Denver, 64-bit). Za developere (razvojne inženjere igara) on će povezati desktop PC i mobilnu platformu (mobiteli i tableti). Ovaj čip zapravo je Tegra 5 ako gledamo razvoj NVIDIA grafičkih čipova za mobitele. Ostaje još samo za vidjeti koje će biti prve igre koje će biti razvijene i za mobilni i PC platformu već ove godine.
.
GeForce noviteti
Što se tiče gaming industrije na PC platformi, ona je po prihodu veća od glazbene i filmske industrije. Novost iz NVIDIA-e u tom pogledu je Roaming Streaming koji uz 5Ghz bežičnu vezu omogućava igranje igara daleko od laptopa na ogromnom zaslonu televizora ili projektora, uz kontroler koji je bežično povezan.
Drugi novitet je vezan uz kvalitetu prikaza monitora. Problem je što monitori nekada nisu dovoljno dobri kao konfiguracija PC-a ili same preformanse igre. NVIDIA je stoga predstavila G-Sync koji će ponuditi određen broj proizvođača monitora, a on garantira realan i vjeran prikaz brzih scena i pokreta kako ne bi dolazilo do rezanja slike ili pogrešnog prikaza brzih scena.
Na kraju, bilo je govora i o najnovijoj TITAN Z grafičkoj kartici o kojoj smo već pisali. To je za gaming najjača grafička kartica do sada.
.
NVIDIA Sheild
Na prezentaciji smo isprobali i NVIDIA Sheild, povoljnu i naprednu prijenosnu igraću konzolu s Android OS-om. Na njemu se može podešavati rezolucija, brzina prikaza (fps) i ostale napredne mogućnosti koje običan Android OS mobitel ne nudi. Prva generacija je dostupna samo na tržištu SAD-a, no nije regionalno zaštićena, stoga je moguće naručiti Shield preko interneta i koristiti ga kod nas bez ikakvih problema. Cijena mu je 199 USD, a posebno bi pohvalili prikaz ekrana koji je vidljiv pod gotovo svim kutovima.
.
Više o temi Tegra.