Kadriranje i postavke
Prva zamka u koju ljudi najčešće upadaju kod fotografiranja kućnih ljubimaca je kut iz kojeg se fotografira. Ljudima je prirodno da stoje u parku dok je npr. njihov pas na puno nižoj razini, pa ga fotografiraju iz ptičje perspektive. To naravno izgleda jako neprirodno, pa se za fotografiranje kućnih ljubimaca prvo spremite na spuštanje na njihovu razinu.
Nakon toga zumirajte prema vašem ljubimcu, ali toliko da mu ostavite prostora. To znači da ako npr. snimate psa koji trči s lijeva na desno, kadrirajte tako da se on nalazi u lijevom dijelu fotografije, pa mu desno ostavljate prostora za trčanje. Uobičajena pravila kompozicije poput stavljanja najbitnije točke na trećinu fotografije i dalje vrijede.
Za postavke koje trebate koristiti prije svega pročitajte naš vodič manualnih postavki, a zatim ga prilagodite onom što fotografirate. Ako snimate životinju koja se kreće računajte da će vam trebati velika brzina zatvarača (najmanje 1/500s), pa će to zahtijevati otvorenu blendu i visoki ISO. Ako snimate u mračnim uvjetima vjerojatno nećete moći dobiti veliku brzinu zatvarača, ali će ISO i blenda također morati biti na svojim realnim maksimumima.
Postoje naravno i iznimke, a jedna od njih je tehnika zvana "panning" gdje se aparatom prati životinju u trku, a koristi se sporija brzina shuttera (ovisno o okolnostima može biti i 1/60). U tom slučaju vaš ljubimac će ostati prihvatljivo oštar, a pozadina će radi zakretanja aparat biti zamućena čime se u fotografiju unosi dinamika, a i blurana pozadina ne odvlaču pozornost od glavnog subjekta, tj. ljubimca.
Ukoliko posjedujete malo napredniji aparata koji ima tu mogućnost (prolistajte upute vašeg aparata), trebalo bi i pripaziti na poziciju aktivnih fokusnih točaka, tj. poželjno je koristiti točku koja je poravnata sa glavom ljubimca; nikoga nećete impresionirati sa fotkom razigrane pudlice kojoj je oštar rep, a ne glava.
.
Koji fotoaparat
Često nas pitate putem Facebook fanpagea koji fotoaparat da kupim. Naše protupitanje je uvijek - za što vam fotoaparat treba, što namjeravate najčešće fotkati. Odgovor je često upravo tema ovog članka: želim fotografirati kućne ljubimce.
Upravo se Olympus SH-1 koji smo nedavno testirali pokazao odličnim za fotkanje brzih objekata u pokretu. Naime, za brze objekte u pokretu vam treba fotoaparat koji može okidati više slika u sekundi. Većina ultrazumova ima do 5 fps, dok ovaj malo prije spomenuti Olympus okida do 11 fps, to jest 11 fotografija u sekundi. Njega navodimo jer je najpovoljniji fotić "za sport". Možete naravno odabrati i bolji, napredniji i skuplji Sony RX100 mk3, iako je tada cijenom blizak i OM-D E-M10 mirrorless.
I tako dolazimo do druge pretpostavka za vrhunski oštre fotografije brzih objekata, što je pak niti jedan kompaktni fotoaparat nema (eventualno FZ1000 ili RX10), a to je brz autofokus koji pokriva većinu kadra. Tako biste mogli pratiti vašeg ljubimca koji vam trči po kadru. Kompakt poput ovoga nema autofokus kao primjerice Olympus mirrorlessi. Oni su poznati upravo po ekstremno brzom autofokusu, na razini DSLR fotoaparata, ali i uz odličnu pokrivenost kadra (kod DSLR-ova autofokusne točke se često grupirane samo u sredini kadra).
Na kraju, ako vam budžet ne igra veliku ulogu i možete si priuštiti bilo što, preporučujemo da na našoj kategoriji fotoaparata proširite sve filtere i odaberete filter "Za sport". Svi aparati s tim filterom su više manje sposobni uhvatiti brze objekte u pokretu.
.
Više o temi fotografija.