Ipak, ako planirate kupnju nove plazme ili lcd-a, smatramo da nema razloga da od toga odustanete. Naime dok Laser TV bude dostupan (možda za nekih 6 mjeseci) i dok mu se cijena stabilizira, proći će sigurno više od godine i pol. Suprotno tome nagađa se da će cijena i težina takvih ekrana biti upola manja od cijene Lcd-a i Plazmi. Teško vjerujemo da će proizvođači dopustiti na početku da propadnu sve njihove plazme i lcd-i na tržištu, te će kao i svaka nova tehnologija na tržištu zasigurno i ova biti skupa.
Pregled glavnih karakteristika Laser TV-a:
- upola manja težina i cijena naspram LCD-a i Plazmi
- 25% potrošnje energije koju danas troše Plazma i Lcd
- jednaka debljina televozora
- širok spektar vidljivih boja
- 50,000 sati rada (gotovo jednako kao i LCD)
- slika ostaje ista nakon 10 godina kao i na početku rada
Gore navedene karakteristike su uglavnom prednosti, dok se kao moguće mane navodi jačina svjetlosti koju emitira laser, a koja je možebitno opasna za ljudski vid. Naravno to je moguće reducirati, ali je vjerojatno da pritome dolazi i do gubitka kvalitete slike. Od ostalih karakteristika nije poznato koji je kut gledanja i koja je rezolucija Laser ekrana.
Teško je samo na temelju snimke Laser TV-a zaključiti koliko je zaista dobra slika, ali razlika je uočliva. Slika je preciznija, oštrija, te se na taj način boje prikazuju realinje, nego što je to slučaj sa LCD i Plazmama.
Trajanje Laser TV-a od 50,000 sati rada, upitno je kao i trajanje Lcd-a i Plazmi jer se u svim primjerima radi o predviđanjima, s obzirom na kratko vrijeme prisutnosti na tržištu plazma i lcd ekrana.
Umjesto klasične lampe koja proicira sliku određenog spektra boja na CRT televizoru, Laser TV ima optoelektrični čip koji pokreće laserski projektor. On sadrži tri lasera. Svaki od njih proicira jednu od primarnih boja (crvena, plava i zelena). Crveni laser trenutno je komercijalno dostupan, dok plavi i zeleni laser nisu u komercijalnoj upotrebi (što bi logično poskuplivalo ovu tehnologiju).
Po nekima, najveća sličnost Laser TV-a je sa projekcijskim televizorima. Razlika je u tome što Laser TV prikazuje preciznije boju od Projekcijskog televizora ili Lcd-a. Također Laser TV brže obrađuje sliku od "lampe" u projekcijskom televizoru, ili nego što to čini Plazma ili Lcd tehnologija. Na taj način onemogućuje se preskakanje ili treptanje slike, zamućenja i slično, kao što se to može dogoditi kod lcd-a i plazmi nakon određenog broj sati rada. Dakle slika koju gledate danas i za deset godina na Laser TV-u je jednaka.
Sadašnji televizori mogu proicirati tek polovicu vidljivog spektra boja. Ipak budimo svjesni da većina još uvijek u svojim domovima ima "klasične" CRT televizore, tako da je za mnoge još uvijek doživljaj i gledanje boljeg LCD-a ili Plazme (sa DVB-T ili čak Full HD-om).
Veličina ekrana trebala bi biti 50'' (127 cm) pa na više, sa debljinom sličnom kao kod trenutnih plazmi ili lcd-a. Cijena, kao što smo već rekli, nakon što se stabilizira, navodno ne bi trebala biti nebeska, već usporediva sa cijenama plazmi ili lcd-a.
Američka tvrtka Novalux i Australsk tvrtka Arasor prezentirale su tu tehnologiju na konferencijama proizvođača. U Kini je zasada napravljen 120'' (304.8 cm) TV, trenutno i najveći na svijetu. Mitsubishi je prvi najavio komercijalnu proizvodnju Laser TV-a, koja je ipak na kraju odgođena za sljedeću godinu. Samsung je razvio svoj prototip kao i Sony (u suradnji sa Novaluxom), te tvrdi da je vrlo sličan LCD-ima.
Sony
Mitsubishi u usporedbi sa Projekcijskim televozorom
Zaključujemo da bi se Laser TV mogao pojaviti na tržištu viti već u prvoj polovici 2008. godine. Tada možemo očekivati i znatan pad cijena Plazmi i Lcd-a, zbog nadolaska nove tehnologije.
Dio vijesti možete pogledati i na videu: