

Pričamo o jednoj od trenutno najjačih (i najhvaljenijih) grafičkih kartica na tržištu. Ali kako objasniti za što je sposobna ova kartica bez predugih objašnjenja i gamerskog žargona? Uz pretpostavku da znate ponešto o toj temi, najjednostavnije je reći rezultate mog testiranja (igranja igrica) koje se odvijalo iz čisto znanstvenih motiva i odmah ću reći da igre pokrenute na GTX 980 izgledaju prelijepo. No ako ste ipak roditelj zalutao na intenetu u potrazi za poklonom za kćer/sina odlikaša - grafička kartica je komponenta u računalu koja omogućava i kontrolira prikaz slike na ekranu. U to spadaju: slike, videi, programi, animacije, simulacije i ponajviše igre, a vjerojatno i ovaj tekst i internet preglednik u kojemu ovo čitate.
Valja i istaknuti da grafička kartica nije jedina komponenta o kojoj ovisi performansa video igre. Procesor, radna memorija i brzina obrtaja tvrdog diska (hard disk-a) mogu igrati veliku ulogu u tome. Zato vrijedi izbalansirati sve komponente umjesto da navalite na jednu ovakvu karticu, a računalo vam još uvijek pokreće Intelov Pentium 4 Procesor. Naša konfiguracija sastoji se od Intelovog Core i7 4960 Xtreme procesora, koji kuca na 3.6 GHz, 32 GB Kingstonove HyperX radne memorije i naravno Nvidia GTX 980 grafičke kartice. Na Nvidi-inom 3DMark 11 testu, Extreme postavkama i monitoru rezolucije 1920x1080 piksela (Full HD), GTX 980 postigla je minimum od 15 fps-a (sličica u sekundi) i maksimum od 30 fps-a.
Grafički rezultat od 4.460, Phisics rezultat 12.700, a kombinirano 6.350 bodova. To zapravo znači da ova konfiguracija može pokrenuti gotovo svaku novu igru na maksimalnim ili barem visokim detaljima. Ali rekao sam i da sam igrao neke igre (također full HD rezolucija), a ovo su rezultati: Assassins Creed: Unity postiže 55 fps-a na maksimalnim detaljima. GTA V radi na glatkih 60 fps-a, no znala se popeti i do 100. FarCry 4 je još jedna igra koju smo odigrali, a postigla je maksimalnih 113 fps-a. Counter Strike Global Offensive postiže čak stabilnih 300 fps-a. I ako se još uvijek pitate isplati li se kupiti ovakvu karticu, odgovor je veliko DA! Ako za to, naravno, imate novaca. Ali ne dajte se obeshrabriti ako vam je ova kartica izvan mogućnosti. Ona je tako i tako rezervirana za one koji zaista ulažu dobar dio vremena, truda i novca u igre. Za nas obične "smrtnike" tržište je preplavljeno pristupačnijim karticama, kao što je npr. GTX 960 koja u pola cijene od GTX 980, a daje dobru snagu i pokreće dio novijih igara s dobrim detaljima.
.
Rezolucija ovog 24" ekrana je Full HD (1920x1080 piksela), tako da tekst i zapravo bilo što na ekranu neće izgledati ništa oštrije. No u čemu je onda kvaka? Zašto je ovaj monitor toliko bolji od "običnoga"? E pa kvaka je NVIDI-inoj G-SYNC tehnologiji koja služi sinkroniziranju grafičke kartice s monitorom, što zapravo znači da će vaša igra na tom monitoru biti prikazana glatko i bez famoznog "screen tearing-a". U paketu dobivate i minimalno kašnjenje ili "lag" miša od svega 1 milisekunde - koje se doduše ne osjeti previše osim ako ne igrate FPS (first Person Shooter-e ili po laički "pucačine"), kao što je poznati Call Of Duty, Battlefield ili već neka treća izvučena iz mora igara koje povlače istu priču kroz 10 nastavaka. Naravno ima tu i još dodanih pogodnosti kao minimalan motion blur ili 3D prikaz igre uz prikladnu grafičku karticu i one polaroidne naočale.
Znači, ovaj vam monitor pruža natjecateljsku prednost u video igrama, ali izvan njih nema baš prevelike koristi. Vaše računalo neće raditi brže i igre neće čarobno izgledati bolje. Stoga ako se ne igrate dobar dio vremena u danu - niste "gamer", vjerojatno nećete niti primjetiti razliku. Bolje ćete proći s jeftinijim “običnim” monitorom, a G2450PG ostavite za odanije gamere.
.
Kako miševi sve više liče na rakete i sve manje na "miševe" odlučio sam i ja isprobati jednoga. Zanimalo me što je to tako dobro kod ovog samoprozvanog najboljeg miša na svijetu. Ergonomično je malo veći tako da svima s manjom rukom dajem upozorenje, no u toj mojoj povećoj ruci leži stvarno super i dlan se baš lijepo omota oko njega. Nije pretežak i zapravo mu ne bih zamjerio kada bi nabacio koju kilu. Kroz mjesec dana korištenja zaključio sam da je jedna od najboljih (i meni osobno naj beskorisnijih) feature-a - najboljih stvari kod MX Mastera, njegov kolutić za "skrollanje”. Hod tog kolutića može bit isprekidan kao i kako ste navikli kod miševa, ali na pritisak tipke taj hod se recimo otključa i ako ga onda zavrtite on se vrti dok ga sami ponovno ne zaustavite. Iako meni osobno to uopće ne služi, lako je vidjeti koliko to može biti korisno u radnom okruženju gdje se stalno nešto prelistava. Ako je hod zaključan i zavrtite ga dovoljno brzo on će se automatski otključati, a u postavkama možete i podesiti koliko ga to jako morate zavrtiti. Sa strane je još jedan kotačić za preciznije “skrollanje” kojeg, opet, nisam baš pretjerano koristio. Pokraj su i tipke za naprijed i natrag (eto njih jesam koristio). Pomalo su čudno pozicionirane, a palac vam baš ne leži dirketno na njima i trebate se malo privikavati na njih. No kada se jednom priviknete onda su baš kao i na svakome drugome mišu - korisne. Čim pogledate miš pogled vam skreće ta, kako bih ju nazvao, izbočina - naslon za palac, koja je zapravo tipka (koja je opet malo čudno pozicionirana i koju doduše treba jače stisnuti). Ona služi kao "Alt + Tab" i ako ne koristite taj prečac na vašem računalu, trebali bi početi. To je najbrži način za prelistavanje između više programa pa si možete zamisliti kako je ovo korisno u uredu gdje stalno nešto prelistavate, otvarate, zatvarate.
A sada meni osobno najbolja stvar na mišu - opcija da bude spojen na više uređaja u isto vrijeme! Recimo istovremeno na kućno računalo i laptop (i možda još nešto treće), a pritiskom na tipku koja je pozicionirana na dnu miša mijenjate između prvog, drugog ili eventualno tog trećeg uređaja. Mislim da moja leđa potajno plaču svaki put kad se saginjem pod stol da bi ištekao miš i ovo je spasenje. Zaključak je da kod ovakvih miševa ne možete previše pogriješiti - kao ni proizvođač. Sve to nekako ovisi o načinu na koji vi koristite računalo i samo je stvar malo privikavanja. A iz osobnog iskustva mogu reći da se isplati i kada jednom uzmete malo skuplji miš, svi oni jeftini biti će samo predmet podrugivanja.
.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.